Connect with us

Суспільство

Хочешь заниматься женским футболом — беги из Одессы — УСИ Online

Published

on

Специально для читателей  Украинской Службы Информации спортивный блогер Антон Терехов пообщался с лучшей футболисткой Украины 20-го века Светланой Фришко, которая лучше других может рассказать о ситуации.

Светлана, девочки и женщины всегда хотели заниматься футболом?

Конечно, точно так же, как и мужчины. А кроме того, девочка всегда преодолевает большее сопротивление среды. Девушка идет в футбол нередко вопреки мнению семьи, и всегда вопреки общественному мнению. Я выросла в Одессе на Слободке, и мой отец занимался футболом. Поэтому мне было немного проще, чем другим. Футбол – это мое призвание, это моя судьба и моя жизнь. Почти всегда в женском футболе гораздо больше искренних фанатов своего дела. Остаются только те, кто без футбола не может.

В нашем женском футболе вы играли на самом высоком уровне?

Да, я успела еще сыграть за молодежную сборную СССР, а в 1992 году приняла участие в первых матчах сборной Украины. Я же забила и первый гол в истории национальной сборной в ворота сборной Румынии. Я в первые годы своей карьеры выступала на позиции центрального нападающего, и голов на моем счету было немало.

Вы же знаете, что игрок одесского «Черноморца» Иван Гецко тоже забил первый гол в истории сборной Украины, только мужской?

Конечно, мы с Ваней в этом деле первопроходцы. Статистику я помню отлично. Другой нападающий «Черноморца» Тимерлан Гусейнов первым забил 100 голов среди украинских футболистов-мужчин. А я – первая среди женщин. Итого, в стране есть клуб Гусейнова и клуб Фришко для тех, кто забил 100 голов и больше. Все первые шаги украинского женского футбола прошли при моем непосредственном участии. Я играла за сборную на турнирах в США и Бразилии, на чемпионате Европы в Финляндии (2009 г.). Играла в Киеве, Донецке, Харькове, Москве и немного в Молдове. Семь раз со своими клубами побеждала в чемпионате Украины. Играла в еврокубках. В 2011 году была признана второй футболисткой в истории Украины за время независимости. Благодаря футболу я повидала мир, познакомилась с замечательными людьми, представляла страну на международном уровне. Но всегда хотела вернуться в Одессу и здесь развивать местный футбол.

Насколько легко вам было начать тренерскую карьеру?

Легко, потому что я нигде себя кроме футбола не представляла. Вначале хотела тренировать только девочек, но и с мальчиками постепенно нашла общий язык.

Вам, наверное, приходилось сталкиваться со стереотипом и на тренерском уровне. Мол, что женщина может дать пацанам?

Довольно редко. Все-таки в футбольном мире меня хорошо знают. Если же попадались сомневающиеся, то я легко могла показать, что знаю и чего стою на футбольном поле.

И вот вы в Одессе. В этом году «Черноморец» должен иметь в своем составе женскую команду. И немедленно начинается бурный рост в городе, девчонки нарасхват?

Увы, в нашем клубе к женскому футболу абсолютно формальное отношение. Команда есть, просто потому что она должна быть в структуре клуба. Вы будете смеяться, но девчонки должны сами оплачивать тренировочный процесс.

Это нонсенс! Игроки в профессиональном клубе сами оплачивают свои тренировки! Хотя бы за игры им не приходится платить? Долго ли может футболистка сама вкладывать в свою карьеру?

Нет, за игры денег не берут. И даже платят какую-то минимальную зарплату. Девчонки занимаются футболом, пока не найдут себе команду, где можно развиваться. Или заканчивают со спортом. Реально женским футболом занимаются только в нескольких городах. Это Харьков, где существует сразу две команды – «Житлобуд-1» и «Житлобуд-2». Несмотря на название, их финансируют разные организации. Всерьез занялись женской командой в «Шахтере». И Кривом Роге в клубе «Кривбасс».

Что же делать девчонке, которая родилась в Одессе и хочет стать футболисткой?

Понимать, что скорее всего ей придется уехать их города. Я и сама готова рассматривать предложения. Чисто женских команд совсем немного. Девочки вынуждены заниматься по двое-трое в мальчишеских командах. А если у девушки есть талант и упорство, то ей, вполне вероятно, придется искать свой путь за пределами Одессы. Талантливых футболисток в городе много, но условий для их роста почти нет.

Одна из ваших воспитанниц Диана Белякова переехала именно в Кривой Рог?

Да, Диана одна из самых талантливых и трудолюбивых девочек своего поколения. Команда в Одессе в значительной степени держалась на ней. Я примерно два года была ее наставницей. Теперь Белякова играет в «Кривбассе», вызывается в национальную сборную. Надеюсь, у нее все получится.

Женский футбол пока у нас прорастает как трава сквозь асфальт. Девчонки преодолевают сопротивление среды и равнодушие функционеров. Девушки ради футбольной карьеры отдаются спорту гораздо сильнее чем парни, а денег и популярности им достается на порядок меньше. Ситуация выравнивается, но очень медленно.

Мы связались и с Дианой Беляковой, которая переехала из Одессы в Кривой Рог и выступает за «Кривбасс».

Диана, как давно ты в футболе?

Я занимаюсь с 11-ти лет, значит уже семь лет. Тусила во дворе всегда с пацанами, играла в футбол, так и втянулась. С родителями мне повезло, они всегда одобряли мой выбор и поддерживали. Я уже успела поиграть за национальную сборную U-15 (до 15 лет) и U-17.

У тебя был сезон в польском чемпионате?

Да, за команду «Стомиланки» из Ольштина. Там женский футбол развит гораздо сильнее, существует несколько лиг. Но стилистически очень похоже на украинский футбол. Другое дело – бразильянки. Они есть и в «Кривбассе» — Габриэла Зидой и Лидиана Де Оливейра. У них классная техника и нестандартное мышление на поле.

Где себя чувствуешь комфортнее на поле?

Я центральный полузащитник. Из действующих игроков мне очень нравится коллега по амплуа из «Манчестер Юнайтед» — Поль Погба. Вообще, мне импонирует быстрый футбол с акцентом на технику владения мячом. В Кривом Роге у нас очень молодой коллектив, большинство девчонок – мои ровесницы. Команда в принципе формировалась на основе николаевской «Ники», плюс укомплектовывалась игроками из других городов и даже стран.

Чего хочешь добиться в карьере?

С «Кривбассом» мы хотели бы выйти в Лигу чемпионов. Команда сейчас идет на втором месте в чемпионате, так что это вполне достижимо. А вообще, мне очень нравится испанский футбол, моя мечта проявить себя там. И конечно же, побольше побед и титулов. Я уже побеждала в чемпионате Украины в категории U-16, с командой также брала третье место в национальном первенстве по пляжному футболу.

В Украине спорт существует там, где встретились интересы меценатов, спонсоров, местных спортивных функционеров и чиновников городского и областного уровня. У нас в городе, увы, этот пазл почему-то почти никогда не сходится. И в женском футболе тоже. При таком положении вещей Одесса-мама и дальше будет отдавать своих лучших дочерей в футбольные команды других городов и стран.

Ранее на  USIonline.comОдесский «Черноморец» готовится к матчу с львовянами.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.

Источник

Continue Reading
Click to comment

Война

Майбутнє Без обмежень: протезування військовослужбовців в Одесі

Published

on

В Україні протезування безкоштовне. Але постраждалі внаслідок бойових дій не завжди поінформовані, або не вірять у можливості української медицини, тому часто шукають можливості протезування за кордоном. Так, для отримання якісного протеза в Україні потрібно пройти певні бюрократичні процедури. В Україні та Одесі встановлюють сучасні протези і роблять це безоплатно та якісно. “Дайджест Одеси” поспілкувався із військовослужбовцем, який переніс травматичну ампутацію та центром протезування, ортезування та реабілітації “Без обмежень” в Одесі.

Можна навчитись ходити та бігати, треба лише захотіти

Роман родом із Тернополя, а в Одесі живе близько 9 років. Минулого червня під час виконання бойового завдання в Херсонській області отримав уламкове поранення, що призвело до травматичної ампутації. Розповідає, що коли лежав у госпіталі у Вінницькій області, то щодня відчувався сильний фантомний біль, зараз вже рідше, але інколи ніби б’є струмом у нозі. У госпіталі було багато військовослужбовців зі схожими пораненнями і всі самостійно обирали центри для протезування. 

“В перший день на протезі вже зміг піти, але не довго, бо розболілась нога. Це було у вересні. До протеза треба звикнути, адже нижче коліна нічого не відчуваєш. Тому не все відразу, а потрошки. Чим більше ходиш, тим більше навчаєшся. Наприклад, ходити сходами у переході. Зараз нормально себе відчуваю. Краще, коли нога своя, але можна навчитись ходити, бігати, треба лише захотіти. А до центру приходжу лише тоді, коли щось болить чи заважає, таке все ж трапляється. Тут перевіряють, замінюють необхідне”, — поділився військовослужбовець.

Ірина, представник центру “Без обмежень” в Одесі зазначає, що кожному дуже хочеться допомогти: “Наші герої заслуговують найкращого. Поки ми працюємо, то стаємо ніби сім’єю. Після ампутації людина психологічно почувається неповноцінною, ніби життя минуло. Ми ж намагаємось пояснити, що це не окрема річ, а нога. Важливо мати бажання ходити, я бачу людей, котрі горять бажанням та хочуть стати на протез. У них це вдається. Військові між собою тісно спілкуються, коли бачать позитивний досвід, то отримують більше прагнення. Адже вставати на протезі — страшно. Ми намагаємося показати, що все буде добре, і людина не залишиться з проблемою сам на сам”.

Ось так виглядає протез стегна із 4 мобільністю та колінним вузлом, який здебільшого отримують військові

Хто та як може отримати протез коштом держави 

Протези — це технічні засоби реабілітації, які можна безоплатно отримати від держави й водночас пройти реабілітаційний курс з користування ними. На них можуть претендувати:

  • особи з інвалідністю;
  • діти з порушеннями опорно-рухового апарату;
  • військовослужбовці; 
  • мирні громадяни, які дістали поранення внаслідок військової агресії російської федерації проти України; 
  • ті, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Щоб отримати безоплатний протез або інший технічний засіб реабілітації слід пройти кілька кроків процедури:

  • Подати заяву та повний пакет документів або до ЦНАП, або до органу соціального захисту населення, або через електронний кабінет особи з інвалідністю;
  • Ознайомитися з інформацією про технічні засоби реабілітації та переліком підприємств, які забезпечують протезами в рамках державної підтримки;
  • Отримати від Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про ухвалене рішення та сформоване електронне направлення;
  • Звернутися до обраного вами підприємства із заявою. Пам’ятайте, ви маєте право поміняти підприємство на інше протягом 14 календарних днів з моменту звернення;
  • На підприємстві вам підберуть протез та сформують замовлення для індивідуального засобу реабілітації або анкету для серійного засобу реабілітації. 
  • Вам потрібно перевірити та підписати замовлення або анкету;
  • Після примірки протеза, якщо він вам підійшов, підпишіть замовлення або анкету повторно та акт приймання-передачі робіт; 
  • Отримайте протез, настанову щодо експлуатації та гарантійний талон.

Етапи протезування 

Важливо, що пацієнт самостійно обирає центр у якому протезуватиметься. Жодна з організацій, яка займається документами чи лікарі не мають направляти. Людина ознайомлюється із переліком сертифікованих закладів, може поспілкуватись з працівниками та пацієнтами, прийняти рішення. Надалі у цьому ж підприємстві потрібно буде обслуговувати протез. 

Після ампутації є можливості повернення до активного життя та соціального статусу. Початкові етапи складні та болючі, але для протезування потрібна правильно сформована кукса. 

Пацієнт має рекомендації по догляду за раною, формуванню кукси, підтримці суглобів, техніці бинтування. Спочатку кінцівка набрякла, а для протезування потрібно, щоб щонайменше протягом 4 днів, вона не змінювалась у розмірі. Тоді протезисти роблять гіпсовий зліпок, куксоприймач та замовляють комплектувальні протезу. Далі приміряють, пробують, роблять приймач максимально комфортним. Це індивідуальний вибір, тому потрібно працювати безпосередньо з людиною. Неможливо точно сказати за який час людина зможе ходити, комусь і 30 хвилин достатньо, аби зрозуміти процес, комусь важче. Але тут взнаки дається вік, тяжкість поранень, бажання.

Перший час може траплятись підвищене потовиділення, але кукса адаптується. Також у 5-7% може виникнути індивідуальна непереносимість до матеріалів, тоді змінять метод фіксації. Ставши на протез, зменшується навантаження на хребет і тіло повертається до свого анатомічного положення. Протягом півроку-року кукса зменшується, зникає набряк і використовується спеціальна панчоха, аби заповнити втрачений об’єм. 

Протези: мобільність, вартість, експлуатація

Важливу роль грає мобільність протеза, яка має чотири ступені. Українські військовослужбовці отримують протези із найвищою мобільністю, що за функціями та можливостям відповідає здоровій кінцівці. 

На кожен протез є гранична ціна, яка для військових збільшена утричі. Тому комплектуючі дорожчі. Більшість колінних вузлів — механічні пристрої, що забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом, амортизацію при ходьбі і автоматичне розгинання.

Здебільшого деталі протеза замовляють у Великій Британії, Німеччині, Америці та Японії. “Без обмежень” має власне виробництво саме вузлів, опираючись на досвід іноземних колег, створили конкурентні вироби. І хоч цей засіб є дорогим, відсутність потреби у транспортуванні та розмитненні позитивно впливає на вартість. 

“Одновісні вузли, які зображені на фото, виконані нашим підприємством, мають додаткову зону буфера для пом’якшення режиму ходьби.  Усі вироби є гідравлічними та можуть застосовуватись із механічним кріпленням куксоприймача. Це потрібно для додаткової фіксації, якщо на кінцівці  залишається мало м’яких тканин, аби людина не вислизнула із протеза”, — розповідає протезист центру “Без обмежень” Сергій.

Виготовлення протеза залежить від особливостей пацієнта, але при вторинному протезуванні займає близько 2-3 тижнів. Оптимальний час виготовлення протеза гомілки — 15 днів, а стегна — 20 днів. 

Пацієнт отримує один основний протез та один гігієнічний для купання. Перший є більш функціональним, а другий — можна мочити. Основний протез експлуатується три роки, а гігієнічний — п’ять років. Після чого знову за державні кошти відбувається заміна протезів. На період використання передбачено і ремонт, проте його вартість не має перевищувати 70% від граничної вартості. 

Є і спортивні протези, тут треба додати документи, які свідчать про потребу через заняття певними видами спорту. Українські ветерани беруть участь у спортивних змаганнях і перемагають. Нагадаємо, як маленька Саша Паскаль, яка у травні минулого року втратила ногу через ракетний удар по селищу Затока, вперше після трагедії виступила на змаганнях з художньої гімнастики. І перемогла.

Первинне протезування в Україні піднялось на багато щаблів вперед наразі, дуже високою ціною. Проте сьогодні ми можемо забезпечити наше населення якісними виробами і допомогти їм повернутись до соціального та активного життя. До того ж на початку потрібен нагляд протезиста, контроль ходьби, зміна куксоприймачів, обслуговування самого засобу. Із повномасштабною війною відзначили складність ампутацій, тяжкі поранення, проте нас це стимулює розробляти нове, аби українські захисники мали повноцінне майбутнє, яке нам і дарують!

Фото: «Без обмежень»

Continue Reading

Война

Более 3 млн тонн агропродукции экспортировали из портов Большой Одессы

Published

on

За период с 1 августа по сегодня, 14 сентября, из портов Большой Одессы вышло более 130 судов с продовольствием. Экспортировано 3,1 млн тонн агропродукции.

В Министерстве инфраструктуры Украины отметили, что всего из портов «Одесса», «Черноморск» и «Южный» вышли уже 134 судна, в Азию — 71, в Европу — 44, а в Африку — 19.

Среди этих судов были и зафрахтованы Всемирной продовольственной программой ООН, противодействующей голоду в мире. Так украинская пшеница попала в Йемен и Эфиопию, где продовольственная катастрофа.

В планах экспортировать всеми видами транспорта не менее 8 млн тонн. Пока что самый большой караван, отправленный из портов Большой Одессы по этой инициативе составил 13 судов, которые перевозили 282,5 тыс. тонн украинской агропродукции.

Continue Reading

Любопытно

В Одессе бесплатно проверят слух

Published

on

В течение двух дней, 15-16 сентября, в Консультативно-диагностическом центре №6 пройдут Дни проверки слуха. Каждый желающий до 60 лет может бесплатно пройти аудиометрию и проконсультироваться с врачом.

Проверить слух можно с 09:00 до 17:00 в поликлинике №6, расположенной на ул. Маршала Говорова, 26а. Чтобы не было очередей, есть предварительная запись по номеру: (048) 797 28 88.

Аудиометрия позволяет оценить остроту слуха. Эту диагностику рекомендовано проводить раз в 5 лет, но если работаете или часто находитесь в шумных условиях – нужно проверять чаще. Обычно понижение слуха происходит постепенно, поэтому самостоятельно оценить себя невозможно. Имея аудиограмму, врач сможет предоставить рекомендации и профилактические мероприятия.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.