Connect with us

Суспільство

Сериал «Игра в кальмара» и его щупальца в головах детей — УСИ Online

Published

on

Корреспондент Украинской Службы Информации выяснил у семейного и детского психолога, гештальт-терапевта Елены Езеровой, а так ли страшна эта история, и что делать, если полностью исключить подобные темы нельзя.

На фото: Елена Езерова

Почему сериал «Игра в кальмара» вызвал такой резонанс и интерес?

Это неудивительно, ведь создатели сериала взяли за основу сразу две топовые темы: с одной стороны, мы видим антиутопию с игрой на выживание, с другой – здесь есть очень популярный и «трендовый» во всем мире антикапиталистический посыл, мол, не все можно купить за деньги, есть вещи поважнее денег, что такое совесть, честь и доброта. То есть, по сути, нам говорят о морали в аморальных декорациях. Кстати, еще один мега-популярный тренд – супергерой из народа – здесь тоже используется. И супергероем опустившийся асоциальный игроман в сериале становится именно потому, что обладает каким-то невероятным для нас всех количеством чести, совести и доброты.

Не так страшен сам сериал, как его щупальца. Они везде – в играх для детей, социальных сетях и так далее. Как можно защитить ребенка от такой информационной атаки?

Давайте разберемся, от чего мы хотим защитить детей. От жестокости или аморальности происходящего на экране? От количества убийств и крови? Но в кино все совершенно неоднозначно. Там есть герои и антигерои, там есть жестокость и милосердие, дружба, взаимовыручка. Не стоит воспринимать художественные произведения только в одной плоскости.

В школах Англии вырос уровень агрессии среди подростков. Многие связывают это с сериалом.

Большое заблуждение – воспринимать компьютерные игры, книги или кино как что-то, что повышает уровень агрессии. В мире давно признаны валидными (достоверными, обоснованными – ред.) исследования о том, что просмотр фильмов ужасов или игра в компьютерные «стрелялки» снижает уровень агрессии, а не повышает его, так же как спорт, битье подушек или возможность поорать в чистом поле.

Агрессия зарождается в семье и проявляется в нездоровых формах там, где нет возможности выразить ее здорово. Если родители бьют ребенка или насилуют его психологически, а он при этом беззащитен и вынужден молчать – странно ожидать, что его злость, ярость и бессилие не найдут своего выхода рано или поздно в какой-то уродливой форме. Кино тут не причем.

Ролики и так называемые тренды в популярных платформах предлагают повторить некоторые испытания из сериала. Но невыполнение этого задания – смерть, убийство, хоть и сериальная или игровая, но все же. Причем, она может быть из-за сломавшегося печенья, например.

Важно защищать своих детей не с помощью запрета, а с помощью объяснения. Рассказывайте ребенку, что в жизни для вас «хорошо», а что – «плохо». Так вы создаете определенную парадигму, вашу собственную «конституцию», и ребенок, воспринимая разную информацию, сверяется с «конституцией»: «У нас так не принято, в нашей семье так не делают, это мне чуждо». Одновременно воспитывайте критическое мышление, индивидуальность, отдельность, ценность своего мнения, возможность опираться на себя и доверять себе, а не идти на поводу.

Мы еще помним игру «Синий кит» и ее последствия. Не могут ли подобные сериалы, – скорее даже игры по их мотивам, – повлечь подобные последствия?

Если вы не ломали ребенка через колено, не манипулировали им, были внимательны к нему и его жизни, научили ориентироваться на вашу «конституцию» и верить собственным ощущениям, а еще научили говорить «нет» вместо «да», чтобы кому-то угодить или понравиться – другим людям будет сложно увлечь его на свою сторону. Если у вашего ребенка нет индивидуальности и морали, и он не знает, что такое «жить своим умом», если он не нужен и не интересен собственным родителям, то для него опасны не только сериалы и игры.

Если уже заметили тревожность у ребенка, либо зависимость от этой темы, что делать?

Доверительно говорить с ним о том, что вас беспокоит, устанавливать правила и границы, если они еще не были установлены ранее, рассказывать, что в вашем мире хорошо, а что плохо. Обратиться к специалисту, если понимаете, что не знаете, что делать, и вам нужна помощь.

Если запретить сети – не вариант, изолировать тоже, как говорить с ребенком об этом? Объяснять, что это и зачем.

Говорите то, что думаете, вранье дети чувствуют. Если вы считаете, что убивать за сломанную печеньку плохо – скажите об этом. Если считаете, что помогать другому в беде хорошо – скажите об этом. Если считаете, что «Игру в кальмара» надо запретить – объясните, почему. Высказывайте свое мнение, даже самое непопулярное, – так вы учите детей тому же.

А может ли у взрослых такой сериал вызвать тревожность, апатию, какие-либо расстройства?

У нас все вызывает те или иные чувства, и это может провоцировать разные состояния. Если мы говорим о людях с нестабильной психикой, легко возбудимых, склонных попадать в определенные клинические состояния – конечно, они впечатляются и куда менее яркими произведениями.

Если да, то что с этим делать?

Зная о своих особенностях, ограждать себя от нежелательного контента. Поддерживать свою витальность: высыпаться, следить за режимом питания, гулять на свежем воздухе, отдыхать. Если становится слишком сложно справляться самому – обращаться за помощью к специалистам.

Ранее на USIonline.comВсемирный день предотвращения суицида: что важно знать.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.

Источник

Continue Reading
Click to comment

Война

Майбутнє Без обмежень: протезування військовослужбовців в Одесі

Published

on

В Україні протезування безкоштовне. Але постраждалі внаслідок бойових дій не завжди поінформовані, або не вірять у можливості української медицини, тому часто шукають можливості протезування за кордоном. Так, для отримання якісного протеза в Україні потрібно пройти певні бюрократичні процедури. В Україні та Одесі встановлюють сучасні протези і роблять це безоплатно та якісно. “Дайджест Одеси” поспілкувався із військовослужбовцем, який переніс травматичну ампутацію та центром протезування, ортезування та реабілітації “Без обмежень” в Одесі.

Можна навчитись ходити та бігати, треба лише захотіти

Роман родом із Тернополя, а в Одесі живе близько 9 років. Минулого червня під час виконання бойового завдання в Херсонській області отримав уламкове поранення, що призвело до травматичної ампутації. Розповідає, що коли лежав у госпіталі у Вінницькій області, то щодня відчувався сильний фантомний біль, зараз вже рідше, але інколи ніби б’є струмом у нозі. У госпіталі було багато військовослужбовців зі схожими пораненнями і всі самостійно обирали центри для протезування. 

“В перший день на протезі вже зміг піти, але не довго, бо розболілась нога. Це було у вересні. До протеза треба звикнути, адже нижче коліна нічого не відчуваєш. Тому не все відразу, а потрошки. Чим більше ходиш, тим більше навчаєшся. Наприклад, ходити сходами у переході. Зараз нормально себе відчуваю. Краще, коли нога своя, але можна навчитись ходити, бігати, треба лише захотіти. А до центру приходжу лише тоді, коли щось болить чи заважає, таке все ж трапляється. Тут перевіряють, замінюють необхідне”, — поділився військовослужбовець.

Ірина, представник центру “Без обмежень” в Одесі зазначає, що кожному дуже хочеться допомогти: “Наші герої заслуговують найкращого. Поки ми працюємо, то стаємо ніби сім’єю. Після ампутації людина психологічно почувається неповноцінною, ніби життя минуло. Ми ж намагаємось пояснити, що це не окрема річ, а нога. Важливо мати бажання ходити, я бачу людей, котрі горять бажанням та хочуть стати на протез. У них це вдається. Військові між собою тісно спілкуються, коли бачать позитивний досвід, то отримують більше прагнення. Адже вставати на протезі — страшно. Ми намагаємося показати, що все буде добре, і людина не залишиться з проблемою сам на сам”.

Ось так виглядає протез стегна із 4 мобільністю та колінним вузлом, який здебільшого отримують військові

Хто та як може отримати протез коштом держави 

Протези — це технічні засоби реабілітації, які можна безоплатно отримати від держави й водночас пройти реабілітаційний курс з користування ними. На них можуть претендувати:

  • особи з інвалідністю;
  • діти з порушеннями опорно-рухового апарату;
  • військовослужбовці; 
  • мирні громадяни, які дістали поранення внаслідок військової агресії російської федерації проти України; 
  • ті, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Щоб отримати безоплатний протез або інший технічний засіб реабілітації слід пройти кілька кроків процедури:

  • Подати заяву та повний пакет документів або до ЦНАП, або до органу соціального захисту населення, або через електронний кабінет особи з інвалідністю;
  • Ознайомитися з інформацією про технічні засоби реабілітації та переліком підприємств, які забезпечують протезами в рамках державної підтримки;
  • Отримати від Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про ухвалене рішення та сформоване електронне направлення;
  • Звернутися до обраного вами підприємства із заявою. Пам’ятайте, ви маєте право поміняти підприємство на інше протягом 14 календарних днів з моменту звернення;
  • На підприємстві вам підберуть протез та сформують замовлення для індивідуального засобу реабілітації або анкету для серійного засобу реабілітації. 
  • Вам потрібно перевірити та підписати замовлення або анкету;
  • Після примірки протеза, якщо він вам підійшов, підпишіть замовлення або анкету повторно та акт приймання-передачі робіт; 
  • Отримайте протез, настанову щодо експлуатації та гарантійний талон.

Етапи протезування 

Важливо, що пацієнт самостійно обирає центр у якому протезуватиметься. Жодна з організацій, яка займається документами чи лікарі не мають направляти. Людина ознайомлюється із переліком сертифікованих закладів, може поспілкуватись з працівниками та пацієнтами, прийняти рішення. Надалі у цьому ж підприємстві потрібно буде обслуговувати протез. 

Після ампутації є можливості повернення до активного життя та соціального статусу. Початкові етапи складні та болючі, але для протезування потрібна правильно сформована кукса. 

Пацієнт має рекомендації по догляду за раною, формуванню кукси, підтримці суглобів, техніці бинтування. Спочатку кінцівка набрякла, а для протезування потрібно, щоб щонайменше протягом 4 днів, вона не змінювалась у розмірі. Тоді протезисти роблять гіпсовий зліпок, куксоприймач та замовляють комплектувальні протезу. Далі приміряють, пробують, роблять приймач максимально комфортним. Це індивідуальний вибір, тому потрібно працювати безпосередньо з людиною. Неможливо точно сказати за який час людина зможе ходити, комусь і 30 хвилин достатньо, аби зрозуміти процес, комусь важче. Але тут взнаки дається вік, тяжкість поранень, бажання.

Перший час може траплятись підвищене потовиділення, але кукса адаптується. Також у 5-7% може виникнути індивідуальна непереносимість до матеріалів, тоді змінять метод фіксації. Ставши на протез, зменшується навантаження на хребет і тіло повертається до свого анатомічного положення. Протягом півроку-року кукса зменшується, зникає набряк і використовується спеціальна панчоха, аби заповнити втрачений об’єм. 

Протези: мобільність, вартість, експлуатація

Важливу роль грає мобільність протеза, яка має чотири ступені. Українські військовослужбовці отримують протези із найвищою мобільністю, що за функціями та можливостям відповідає здоровій кінцівці. 

На кожен протез є гранична ціна, яка для військових збільшена утричі. Тому комплектуючі дорожчі. Більшість колінних вузлів — механічні пристрої, що забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом, амортизацію при ходьбі і автоматичне розгинання.

Здебільшого деталі протеза замовляють у Великій Британії, Німеччині, Америці та Японії. “Без обмежень” має власне виробництво саме вузлів, опираючись на досвід іноземних колег, створили конкурентні вироби. І хоч цей засіб є дорогим, відсутність потреби у транспортуванні та розмитненні позитивно впливає на вартість. 

“Одновісні вузли, які зображені на фото, виконані нашим підприємством, мають додаткову зону буфера для пом’якшення режиму ходьби.  Усі вироби є гідравлічними та можуть застосовуватись із механічним кріпленням куксоприймача. Це потрібно для додаткової фіксації, якщо на кінцівці  залишається мало м’яких тканин, аби людина не вислизнула із протеза”, — розповідає протезист центру “Без обмежень” Сергій.

Виготовлення протеза залежить від особливостей пацієнта, але при вторинному протезуванні займає близько 2-3 тижнів. Оптимальний час виготовлення протеза гомілки — 15 днів, а стегна — 20 днів. 

Пацієнт отримує один основний протез та один гігієнічний для купання. Перший є більш функціональним, а другий — можна мочити. Основний протез експлуатується три роки, а гігієнічний — п’ять років. Після чого знову за державні кошти відбувається заміна протезів. На період використання передбачено і ремонт, проте його вартість не має перевищувати 70% від граничної вартості. 

Є і спортивні протези, тут треба додати документи, які свідчать про потребу через заняття певними видами спорту. Українські ветерани беруть участь у спортивних змаганнях і перемагають. Нагадаємо, як маленька Саша Паскаль, яка у травні минулого року втратила ногу через ракетний удар по селищу Затока, вперше після трагедії виступила на змаганнях з художньої гімнастики. І перемогла.

Первинне протезування в Україні піднялось на багато щаблів вперед наразі, дуже високою ціною. Проте сьогодні ми можемо забезпечити наше населення якісними виробами і допомогти їм повернутись до соціального та активного життя. До того ж на початку потрібен нагляд протезиста, контроль ходьби, зміна куксоприймачів, обслуговування самого засобу. Із повномасштабною війною відзначили складність ампутацій, тяжкі поранення, проте нас це стимулює розробляти нове, аби українські захисники мали повноцінне майбутнє, яке нам і дарують!

Фото: «Без обмежень»

Continue Reading

Война

Более 3 млн тонн агропродукции экспортировали из портов Большой Одессы

Published

on

За период с 1 августа по сегодня, 14 сентября, из портов Большой Одессы вышло более 130 судов с продовольствием. Экспортировано 3,1 млн тонн агропродукции.

В Министерстве инфраструктуры Украины отметили, что всего из портов «Одесса», «Черноморск» и «Южный» вышли уже 134 судна, в Азию — 71, в Европу — 44, а в Африку — 19.

Среди этих судов были и зафрахтованы Всемирной продовольственной программой ООН, противодействующей голоду в мире. Так украинская пшеница попала в Йемен и Эфиопию, где продовольственная катастрофа.

В планах экспортировать всеми видами транспорта не менее 8 млн тонн. Пока что самый большой караван, отправленный из портов Большой Одессы по этой инициативе составил 13 судов, которые перевозили 282,5 тыс. тонн украинской агропродукции.

Continue Reading

Любопытно

В Одессе бесплатно проверят слух

Published

on

В течение двух дней, 15-16 сентября, в Консультативно-диагностическом центре №6 пройдут Дни проверки слуха. Каждый желающий до 60 лет может бесплатно пройти аудиометрию и проконсультироваться с врачом.

Проверить слух можно с 09:00 до 17:00 в поликлинике №6, расположенной на ул. Маршала Говорова, 26а. Чтобы не было очередей, есть предварительная запись по номеру: (048) 797 28 88.

Аудиометрия позволяет оценить остроту слуха. Эту диагностику рекомендовано проводить раз в 5 лет, но если работаете или часто находитесь в шумных условиях – нужно проверять чаще. Обычно понижение слуха происходит постепенно, поэтому самостоятельно оценить себя невозможно. Имея аудиограмму, врач сможет предоставить рекомендации и профилактические мероприятия.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.