Суспільство
скоро 120 лет со дня первого запуска — УСИ Online

Об истории фуникулера рассказал одесский краевед и журналист Станислав Кинка.
Вид на морской порт, фуникулера еще нет, а церковь на Приморской есть, конец XIX в.
*Одесский фуникулер (официальное название на сегодня) представляет собой наклонный лифт, но исторически сложилось так, что его называли и называют именно словом «фуникулер».
Фуникулер в работе: 1902 – 1919
Первый на территории Украины фуникулер представлял собой наклонную железную дорогу длиной около ста метров. По ней ходили два вагончика. Посередине было место для разъезда. Его открытие состоялось в начале июня 1902 года.
Нижний павильон станции подъемной дороги
Ходьба по этой лестнице с Приморской улицы вверх чрезвычайно утомительна. И возникла мысль о сооружении подъемной машины для желающих обходиться без услуг бульварной лестницы, — читаем в путеводителе по Одессе Юрия Сандомирского (1901).
Автором проекта выступил инженер министерства путей сообщения Николай Пятницкий. Его предложение было озвучено в 1895 году, но только через пять лет началось строительство. В конкурсе приняли участие всего две компании, победителем вышел упомянутый выше Николай Пятницкий; его конкуренты представили «сырой», не привязанный к местности проект.
Верхний павильон станции подъемной дороги
Автора одесского фуникулера можно увидеть на фотографиях строительства «подъемной машины», как его тогда называли. Пятницкий взялся за работу в форме концессии, рассчитанной на 18 лет. После окончания этого периода «подъемная машина» должна была перейти городу, но случалась революция.
Сохранилось немало открыток и фотографий, которые четко показывают, как функционировал фуникулер, и какими были верхний и нижний павильоны. Над дорогой был устроен обзорный мостик.
Каменная станция фуникулера находилась внизу, на ул. Приморской. В ней располагались касса, контора и перрон. Наверху был построен деревянный павильон. Вагончик фуникулера вмещал 35-36 человек. Интервал движения составлял всего три минуты.
Из Парижа уже получены и подготовлены там два изящных вагона, рассчитанные каждый на 35-36 человек, — раскрывает французское происхождение вагончиков одесский издатель путеводителей Юрий Сандомирский.
В 1903 году фуникулер рекламировали следующим образом:
Дорога эта служит для кратчайшего сообщения центра города с портом и находящимися в последнем: теплыми морскими ваннами, станцией Куяльницкой ветки, пристанью РОПиТ, каботажной гаванью, корабельной конторой и др…
Вид на Приморский бульвар с верхним павильоном фуникулера
Интересно, что плата за проезд вниз была две копейки, а наверх — уже три копейки!
Первый фуникулер успешно работал до 1919 года, когда он был остановлен из-за развала хозяйственной жизни города в годы гражданской войны.
После войн: снова в строю
После гражданской войны Одесса довольно долго залечивала раны, нанесенные боями в центре города и всеобщей разрухой. Прошло семь лет с момента закрытия фуникулера, прежде чем он снова начал работу.
С 1926 по 1941-й он работал и перевозил сотни пассажиров в день. Открытие фуникулера в Одессе в сентябре 1926 года отражено в газетных публикациях. Приведем выдержки одной из них:
Одесса отстраивается. Восстановлен ряд насущнейших производственных органов города. К воскресшим мертвецам нужно отнести и начавшую вчера работать подъемную дорогу, соединяющую порт с бульваром им. Фельдмана. Маленькие свежевыкрашенные вагончики вновь поползли по железным тропам. Их встречала звонким «ура» собравшаяся публика. Восемь лет назад, когда город был захвачен гражданской войной, подъемка встала… В помещении кассы поселился некий предприимчивый гражданин, которого до сих пор так и не удалось выселить. Потребность в подъемнике давно назрела. Об этом говорят цифры: за вчерашний день вверх было перевезено 400 чел., вниз — 700. Город возрождается… — читаем в газете «Известия» (1926).
В 1930-е гг. старенький подъемник все еще пользовался заслуженной популярностью:
Подъемная железная дорога, которая связывает бульвар Фельдмана с портом, очень популярна в Одессе. Ежедневно два вагона перевозят около тысячи пассажиров. В большинстве своем — это посетители морских ванн на ул. Старостина, провожающие близких на пароходы, и родители, катающие детей, — читаем в газете «Черноморская коммуна» (1936).
Приморский бульвар, справа верхний павильон фуникулера, во время спортивных соревнований, 1940-1950-е гг.
После Второй мировой войны подъемная машина начала работу в 1948 году. Еще не были отстроены пострадавшие на Приморском бульваре здания, а трамвайно-троллейбусное управление уже приступило к восстановлению фуникулера. В феврале 1948 года можно было прочитать о том, что шли работы по восстановлению нижнего и верхнего павильонов, ремонту двух вагонов и электрооборудования.
1 мая 1949 г. фуникулер начал свою работу, о чем поместили скромную заметку в местной газете «Большевистское знамя».
Потемкинская лестница и подъемная машина, 1960-е гг.
Почти двадцать лет подъемная дорога эксплуатировалась, но вместо реконструкции фуникулер в 1967 году демонтировали. Прошло три года, и на месте старомодных вагончиков и павильонов возник современный эскалатор.
Строительство эскалатора, 1960-е гг.
От советского эскалатора к современному фуникулеру
Несмотря на то, что строительство эскалатора было окончено в короткие сроки, почти сразу появились определенные проблемы. Уже через десять лет он работал только на подъем, а часть линии использовалась как донор запчастей.
Вид на Потемкинскую лестницу и эскалатор, 1970-е гг.
В 1997 году его окончательно закрыли с тем, чтобы уже в следующем году начать работы по восстановлению фуникулера. Работы затянулись на долгие семь лет.
Вид на Потемкинскую лестницу от морского вокзала, 1970-е гг.
Только в сентябре 2005 года обновленный механизм подъема/спуска с улицы Приморской на Приморский бульвар снова заработал. В отличие от дореволюционного механизма, сейчас «фуникулер» правильнее назвать параллельными наклонными лифтами. Но и они привлекают внимание гостей города, тем более, что с них открывается неплохой вид на гавань и Стамбульский парк.
Фуникулер закрытый на ремонт, зима 2020-2011 гг.
Вагончик фуникулера движется наверх
Вагончик фуникулера, перспектива в сторону порта
В настоящее время пешеходный переход проведен под маршрутом фуникулера
Во время карантина фуникулер не работал, его закрыли еще в январе 2020 года на ремонтные работы. Возобновил работу он только в апреле этого года.
Верхний павильон фуникулера сейчас совмещен с местом продажи сувениров
Ранее на USIonline.com — 140 лет первому летчику Одессы Михаилу Ефимову.
Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.
Война
Майбутнє Без обмежень: протезування військовослужбовців в Одесі

В Україні протезування безкоштовне. Але постраждалі внаслідок бойових дій не завжди поінформовані, або не вірять у можливості української медицини, тому часто шукають можливості протезування за кордоном. Так, для отримання якісного протеза в Україні потрібно пройти певні бюрократичні процедури. В Україні та Одесі встановлюють сучасні протези і роблять це безоплатно та якісно. “Дайджест Одеси” поспілкувався із військовослужбовцем, який переніс травматичну ампутацію та центром протезування, ортезування та реабілітації “Без обмежень” в Одесі.
Можна навчитись ходити та бігати, треба лише захотіти
Роман родом із Тернополя, а в Одесі живе близько 9 років. Минулого червня під час виконання бойового завдання в Херсонській області отримав уламкове поранення, що призвело до травматичної ампутації. Розповідає, що коли лежав у госпіталі у Вінницькій області, то щодня відчувався сильний фантомний біль, зараз вже рідше, але інколи ніби б’є струмом у нозі. У госпіталі було багато військовослужбовців зі схожими пораненнями і всі самостійно обирали центри для протезування.
“В перший день на протезі вже зміг піти, але не довго, бо розболілась нога. Це було у вересні. До протеза треба звикнути, адже нижче коліна нічого не відчуваєш. Тому не все відразу, а потрошки. Чим більше ходиш, тим більше навчаєшся. Наприклад, ходити сходами у переході. Зараз нормально себе відчуваю. Краще, коли нога своя, але можна навчитись ходити, бігати, треба лише захотіти. А до центру приходжу лише тоді, коли щось болить чи заважає, таке все ж трапляється. Тут перевіряють, замінюють необхідне”, — поділився військовослужбовець.


Ірина, представник центру “Без обмежень” в Одесі зазначає, що кожному дуже хочеться допомогти: “Наші герої заслуговують найкращого. Поки ми працюємо, то стаємо ніби сім’єю. Після ампутації людина психологічно почувається неповноцінною, ніби життя минуло. Ми ж намагаємось пояснити, що це не окрема річ, а нога. Важливо мати бажання ходити, я бачу людей, котрі горять бажанням та хочуть стати на протез. У них це вдається. Військові між собою тісно спілкуються, коли бачать позитивний досвід, то отримують більше прагнення. Адже вставати на протезі — страшно. Ми намагаємося показати, що все буде добре, і людина не залишиться з проблемою сам на сам”.

Хто та як може отримати протез коштом держави
Протези — це технічні засоби реабілітації, які можна безоплатно отримати від держави й водночас пройти реабілітаційний курс з користування ними. На них можуть претендувати:
- особи з інвалідністю;
- діти з порушеннями опорно-рухового апарату;
- військовослужбовці;
- мирні громадяни, які дістали поранення внаслідок військової агресії російської федерації проти України;
- ті, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».



Щоб отримати безоплатний протез або інший технічний засіб реабілітації слід пройти кілька кроків процедури:
- Подати заяву та повний пакет документів або до ЦНАП, або до органу соціального захисту населення, або через електронний кабінет особи з інвалідністю;
- Ознайомитися з інформацією про технічні засоби реабілітації та переліком підприємств, які забезпечують протезами в рамках державної підтримки;
- Отримати від Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про ухвалене рішення та сформоване електронне направлення;
- Звернутися до обраного вами підприємства із заявою. Пам’ятайте, ви маєте право поміняти підприємство на інше протягом 14 календарних днів з моменту звернення;
- На підприємстві вам підберуть протез та сформують замовлення для індивідуального засобу реабілітації або анкету для серійного засобу реабілітації.
- Вам потрібно перевірити та підписати замовлення або анкету;
- Після примірки протеза, якщо він вам підійшов, підпишіть замовлення або анкету повторно та акт приймання-передачі робіт;
- Отримайте протез, настанову щодо експлуатації та гарантійний талон.
Етапи протезування
Важливо, що пацієнт самостійно обирає центр у якому протезуватиметься. Жодна з організацій, яка займається документами чи лікарі не мають направляти. Людина ознайомлюється із переліком сертифікованих закладів, може поспілкуватись з працівниками та пацієнтами, прийняти рішення. Надалі у цьому ж підприємстві потрібно буде обслуговувати протез.
Після ампутації є можливості повернення до активного життя та соціального статусу. Початкові етапи складні та болючі, але для протезування потрібна правильно сформована кукса.
Пацієнт має рекомендації по догляду за раною, формуванню кукси, підтримці суглобів, техніці бинтування. Спочатку кінцівка набрякла, а для протезування потрібно, щоб щонайменше протягом 4 днів, вона не змінювалась у розмірі. Тоді протезисти роблять гіпсовий зліпок, куксоприймач та замовляють комплектувальні протезу. Далі приміряють, пробують, роблять приймач максимально комфортним. Це індивідуальний вибір, тому потрібно працювати безпосередньо з людиною. Неможливо точно сказати за який час людина зможе ходити, комусь і 30 хвилин достатньо, аби зрозуміти процес, комусь важче. Але тут взнаки дається вік, тяжкість поранень, бажання.




Перший час може траплятись підвищене потовиділення, але кукса адаптується. Також у 5-7% може виникнути індивідуальна непереносимість до матеріалів, тоді змінять метод фіксації. Ставши на протез, зменшується навантаження на хребет і тіло повертається до свого анатомічного положення. Протягом півроку-року кукса зменшується, зникає набряк і використовується спеціальна панчоха, аби заповнити втрачений об’єм.
Протези: мобільність, вартість, експлуатація
Важливу роль грає мобільність протеза, яка має чотири ступені. Українські військовослужбовці отримують протези із найвищою мобільністю, що за функціями та можливостям відповідає здоровій кінцівці.
На кожен протез є гранична ціна, яка для військових збільшена утричі. Тому комплектуючі дорожчі. Більшість колінних вузлів — механічні пристрої, що забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом, амортизацію при ходьбі і автоматичне розгинання.
Здебільшого деталі протеза замовляють у Великій Британії, Німеччині, Америці та Японії. “Без обмежень” має власне виробництво саме вузлів, опираючись на досвід іноземних колег, створили конкурентні вироби. І хоч цей засіб є дорогим, відсутність потреби у транспортуванні та розмитненні позитивно впливає на вартість.




“Одновісні вузли, які зображені на фото, виконані нашим підприємством, мають додаткову зону буфера для пом’якшення режиму ходьби. Усі вироби є гідравлічними та можуть застосовуватись із механічним кріпленням куксоприймача. Це потрібно для додаткової фіксації, якщо на кінцівці залишається мало м’яких тканин, аби людина не вислизнула із протеза”, — розповідає протезист центру “Без обмежень” Сергій.

Виготовлення протеза залежить від особливостей пацієнта, але при вторинному протезуванні займає близько 2-3 тижнів. Оптимальний час виготовлення протеза гомілки — 15 днів, а стегна — 20 днів.
Пацієнт отримує один основний протез та один гігієнічний для купання. Перший є більш функціональним, а другий — можна мочити. Основний протез експлуатується три роки, а гігієнічний — п’ять років. Після чого знову за державні кошти відбувається заміна протезів. На період використання передбачено і ремонт, проте його вартість не має перевищувати 70% від граничної вартості.
Є і спортивні протези, тут треба додати документи, які свідчать про потребу через заняття певними видами спорту. Українські ветерани беруть участь у спортивних змаганнях і перемагають. Нагадаємо, як маленька Саша Паскаль, яка у травні минулого року втратила ногу через ракетний удар по селищу Затока, вперше після трагедії виступила на змаганнях з художньої гімнастики. І перемогла.


Первинне протезування в Україні піднялось на багато щаблів вперед наразі, дуже високою ціною. Проте сьогодні ми можемо забезпечити наше населення якісними виробами і допомогти їм повернутись до соціального та активного життя. До того ж на початку потрібен нагляд протезиста, контроль ходьби, зміна куксоприймачів, обслуговування самого засобу. Із повномасштабною війною відзначили складність ампутацій, тяжкі поранення, проте нас це стимулює розробляти нове, аби українські захисники мали повноцінне майбутнє, яке нам і дарують!
Фото: «Без обмежень»
Война
Более 3 млн тонн агропродукции экспортировали из портов Большой Одессы

За период с 1 августа по сегодня, 14 сентября, из портов Большой Одессы вышло более 130 судов с продовольствием. Экспортировано 3,1 млн тонн агропродукции.
В Министерстве инфраструктуры Украины отметили, что всего из портов «Одесса», «Черноморск» и «Южный» вышли уже 134 судна, в Азию — 71, в Европу — 44, а в Африку — 19.

Среди этих судов были и зафрахтованы Всемирной продовольственной программой ООН, противодействующей голоду в мире. Так украинская пшеница попала в Йемен и Эфиопию, где продовольственная катастрофа.
В планах экспортировать всеми видами транспорта не менее 8 млн тонн. Пока что самый большой караван, отправленный из портов Большой Одессы по этой инициативе составил 13 судов, которые перевозили 282,5 тыс. тонн украинской агропродукции.
Любопытно
В Одессе бесплатно проверят слух

В течение двух дней, 15-16 сентября, в Консультативно-диагностическом центре №6 пройдут Дни проверки слуха. Каждый желающий до 60 лет может бесплатно пройти аудиометрию и проконсультироваться с врачом.
Проверить слух можно с 09:00 до 17:00 в поликлинике №6, расположенной на ул. Маршала Говорова, 26а. Чтобы не было очередей, есть предварительная запись по номеру: (048) 797 28 88.
Аудиометрия позволяет оценить остроту слуха. Эту диагностику рекомендовано проводить раз в 5 лет, но если работаете или часто находитесь в шумных условиях – нужно проверять чаще. Обычно понижение слуха происходит постепенно, поэтому самостоятельно оценить себя невозможно. Имея аудиограмму, врач сможет предоставить рекомендации и профилактические мероприятия.