Connect with us

Суспільство

Скрытая угроза. Как коронавирус отравляет нашу воду — УСИ Online

Published

on

С одной стороны – производство рано или поздно восстановится, с другой стороны – сама пандемия потребует производства огромного количества товаров, которые ранее не были нужны. И дело не только в миллиардах одноразовых масок, защитных костюмов и перчаток, которые будут разлагаться очень длительное время. Окружающая среда испытала удар оттуда, откуда в принципе его не ожидали. Пандемия наполнила водоемы планеты остатками препаратов для лечения коронавируса и его осложнений.

Чем это опасно, как они туда попали и что с этим делать – читайте в материале эксперта общественного здоровья Святослава Линникова для Украинской Службы Информации.

Вода с пестицидами и мылом

Новостью о загрязнении рек, озер и морей мусором и химическими отходами промышленных производств уже никого не удивить. Однако химия поступает в воду не не только по вине заводов. Наши реки наполнены пестицидами и удобрениями с полей, моющими средствами из наших квартир. Результаты этого загрязнения мы видим уже практически регулярно в виде «цветущей» и дурно пахнущей морской воды у побережья Одессы.

Но, кроме всего прочего, в воде растут концентрации медицинских препаратов. И, как оказалось, очистить стоки от результатов лечения оказалось сложнее, чем от производственной химии. А тем временем с каждым годом проблема загрязнения водоемов лекарственными препаратами только возрастает.

Вода с антибиотиками

Современная медицина имеет в своем арсенале тысячи различных препаратов. Каждый из них, попадая в наш организм, проходит определенный путь, меняется, выполняя заданные функции, и в результате этого пути покидает наше тело естественным путем. Нередко препараты покидают наше тело практически без изменений, сохраняя свою фармакологическую активность. Этот эффект позволял спасти тысячи жизней во время второй мировой. 

Изобретенный в разгар Второй мировой пенициллин оказался настоящим спасением для миллионов раненых на фронтах. Но его изготовление в то время требовало больших усилий и средств. Тогда чтобы оптимизировать траты, у солдат, получавших во время лечения пенициллин, стали собирать мочу. Дело было в том, что антибиотик, проходивший через организм, выполнял свои функции и затем покидал тело, при этом до 40% препарата попадало в мочу без изменений. Препарат извлекали из мочи, очищали и изготавливали лекарство. Со временем извлекать антибиотики из мочи стало не нужно, зато они, как и ранее, попадали в городские канализационные стоки, а затем в реки.

С годами проблема только усугубилась

Спустя много лет после открытий Флеминга количество антибиотиков и других препаратов возросло в десятки раз. Возросла и нагрузка на экосистемы. Но проблему загрязнения водоемов препаратами стали активно изучать только в 90-х годах ХХ века.

Так, в Нидерландах группа исследователей в течение 20 лет  разрабатывала модель и проводила исследование для оценки концентраций лекарств в мировых системах пресной воды, – в надежде предсказать, где они могут нанести наибольший вред. Исследование показало, что в реках мира все чаще встречаются лекарства, включая антибиотики, и лекарства от эпилепсии – в концентрациях, которые могут нанести ущерб экосистемам.

Результаты опубликовали в журнале Environmental Research Letters. Основное внимание уделяется двум конкретным препаратам: антибиотику ципрофлоксацину и противоэпилептическому препарату карбамазепину. В период с 1995 по 2015 год было обнаружено, что концентрация лекарств в воде возросла во много раз. Возросло и количество водоемов, загрязненных лекарствами. За 20 лет нагрузка  на водные экосистемы возросла 10 – 20 раз.

Лекарства, которые уничтожают

Попадая в окружающую среду, многие препараты продолжают быть активными. Но, в отличие от медицинской практики, их эффекты становятся разрушительными. Медицинские препараты нарушают огромное количество естественных процессов. Лекарства нарушают нормальное развитие икры рыб и пищеварительные процессы моллюсков, уничтожают естественный микробиологический фон водоемов, накапливаются в водных существах. 

Кроме того, уничтожаются микробы, разлагающие и утилизирующие падаль и насыщающие почву кислородом. А это основополагающие процессы, лежащие в основе всей жизни на планете.

А еще – во многих странах используют биологическую очистку сточных вод при помощи микробных колоний. Антибиотики нарушают деятельность таких колоний, существенно снижая эффективность очистки сточных вод.

С другой стороны, болезнетворные бактерии эволюционируют и адаптируются к антибактериальным препаратам, концентрация которых растет как во внешней среде, так и в живых организмах. Ученые уже бьют тревогу: через 10 лет бактерии могут выработать устойчивость ко всем известным антибиотикам, что вернет нас в доантибиотиковую эру, когда мочевая инфекция или пневмония превращались в смертельный диагноз. Даже если человек не употребляет антибиотики, они попадают в организм с пищевыми продуктами и водой.

Ковид все усугубил

Ситуация с загрязнением водоемов медицинскими препаратами и устойчивостью бактерий была актуальной и до пандемии. Однако коронавирус сделал все еще хуже.

За последние сто лет с момента пандемии гриппа на планете никогда одновременно не болело инфекционными заболеваниями такое большое количество людей. Лечение коронавируса всегда связано с длительным применением большого количества лекарств. В результате человечество получило еще один дополнительный источник массового использования препаратов, которые в итоге попадают в воду.

Глобальная проблема не обошла и Украину. Как заявил заместитель министра экологии и природных ресурсов Украины Михаил Хорев программе «Неофициальный разговор» телеканала «Дом», в Украине проводят мониторинг качества воды в трех основных водных артериях страны – Днепре, Днестре и Северском Донце. На сегодняшний момент в воде уже регистрируется большое количество остатков медицинских препаратов, которые применяются в лечении COVID-19.

Большинство этих веществ попадет в водные системы наших городов и оттуда – в наш рацион. Даже в подземных водных горизонтах со временем начинают фиксироваться остатки медицинских препаратов.

А большинство современных методов очистки воды не в состоянии удалить препараты из воды. Так и выходит: даже не болевший коронавирусом человек употребляет препараты для лечения инфекции.

Что можно сделать?

Вопросы загрязнения окружающей среды стоят на повестке дня уже не один год. Снижение поступления препаратов в окружающую среду – один из глобальных приоритетов ВОЗ: необходимо консолидировать усилия, чтобы как можно быстрей остановить мировую пандемию и снизить необходимость в медицинских препаратах. Для этого призывают использовать все доступные методы профилактики: вакцинацию, карантин и рациональное лечение. 

Ведь пока глобальная пандемия не закончится, вопрос загрязнения планеты будет становиться все острее.

Ранее на USIonline.comХроника пандемии: в Одесской области – 4 летальных случая.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.

Источник

Continue Reading
Click to comment

Война

Майбутнє Без обмежень: протезування військовослужбовців в Одесі

Published

on

В Україні протезування безкоштовне. Але постраждалі внаслідок бойових дій не завжди поінформовані, або не вірять у можливості української медицини, тому часто шукають можливості протезування за кордоном. Так, для отримання якісного протеза в Україні потрібно пройти певні бюрократичні процедури. В Україні та Одесі встановлюють сучасні протези і роблять це безоплатно та якісно. “Дайджест Одеси” поспілкувався із військовослужбовцем, який переніс травматичну ампутацію та центром протезування, ортезування та реабілітації “Без обмежень” в Одесі.

Можна навчитись ходити та бігати, треба лише захотіти

Роман родом із Тернополя, а в Одесі живе близько 9 років. Минулого червня під час виконання бойового завдання в Херсонській області отримав уламкове поранення, що призвело до травматичної ампутації. Розповідає, що коли лежав у госпіталі у Вінницькій області, то щодня відчувався сильний фантомний біль, зараз вже рідше, але інколи ніби б’є струмом у нозі. У госпіталі було багато військовослужбовців зі схожими пораненнями і всі самостійно обирали центри для протезування. 

“В перший день на протезі вже зміг піти, але не довго, бо розболілась нога. Це було у вересні. До протеза треба звикнути, адже нижче коліна нічого не відчуваєш. Тому не все відразу, а потрошки. Чим більше ходиш, тим більше навчаєшся. Наприклад, ходити сходами у переході. Зараз нормально себе відчуваю. Краще, коли нога своя, але можна навчитись ходити, бігати, треба лише захотіти. А до центру приходжу лише тоді, коли щось болить чи заважає, таке все ж трапляється. Тут перевіряють, замінюють необхідне”, — поділився військовослужбовець.

Ірина, представник центру “Без обмежень” в Одесі зазначає, що кожному дуже хочеться допомогти: “Наші герої заслуговують найкращого. Поки ми працюємо, то стаємо ніби сім’єю. Після ампутації людина психологічно почувається неповноцінною, ніби життя минуло. Ми ж намагаємось пояснити, що це не окрема річ, а нога. Важливо мати бажання ходити, я бачу людей, котрі горять бажанням та хочуть стати на протез. У них це вдається. Військові між собою тісно спілкуються, коли бачать позитивний досвід, то отримують більше прагнення. Адже вставати на протезі — страшно. Ми намагаємося показати, що все буде добре, і людина не залишиться з проблемою сам на сам”.

Ось так виглядає протез стегна із 4 мобільністю та колінним вузлом, який здебільшого отримують військові

Хто та як може отримати протез коштом держави 

Протези — це технічні засоби реабілітації, які можна безоплатно отримати від держави й водночас пройти реабілітаційний курс з користування ними. На них можуть претендувати:

  • особи з інвалідністю;
  • діти з порушеннями опорно-рухового апарату;
  • військовослужбовці; 
  • мирні громадяни, які дістали поранення внаслідок військової агресії російської федерації проти України; 
  • ті, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Щоб отримати безоплатний протез або інший технічний засіб реабілітації слід пройти кілька кроків процедури:

  • Подати заяву та повний пакет документів або до ЦНАП, або до органу соціального захисту населення, або через електронний кабінет особи з інвалідністю;
  • Ознайомитися з інформацією про технічні засоби реабілітації та переліком підприємств, які забезпечують протезами в рамках державної підтримки;
  • Отримати від Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про ухвалене рішення та сформоване електронне направлення;
  • Звернутися до обраного вами підприємства із заявою. Пам’ятайте, ви маєте право поміняти підприємство на інше протягом 14 календарних днів з моменту звернення;
  • На підприємстві вам підберуть протез та сформують замовлення для індивідуального засобу реабілітації або анкету для серійного засобу реабілітації. 
  • Вам потрібно перевірити та підписати замовлення або анкету;
  • Після примірки протеза, якщо він вам підійшов, підпишіть замовлення або анкету повторно та акт приймання-передачі робіт; 
  • Отримайте протез, настанову щодо експлуатації та гарантійний талон.

Етапи протезування 

Важливо, що пацієнт самостійно обирає центр у якому протезуватиметься. Жодна з організацій, яка займається документами чи лікарі не мають направляти. Людина ознайомлюється із переліком сертифікованих закладів, може поспілкуватись з працівниками та пацієнтами, прийняти рішення. Надалі у цьому ж підприємстві потрібно буде обслуговувати протез. 

Після ампутації є можливості повернення до активного життя та соціального статусу. Початкові етапи складні та болючі, але для протезування потрібна правильно сформована кукса. 

Пацієнт має рекомендації по догляду за раною, формуванню кукси, підтримці суглобів, техніці бинтування. Спочатку кінцівка набрякла, а для протезування потрібно, щоб щонайменше протягом 4 днів, вона не змінювалась у розмірі. Тоді протезисти роблять гіпсовий зліпок, куксоприймач та замовляють комплектувальні протезу. Далі приміряють, пробують, роблять приймач максимально комфортним. Це індивідуальний вибір, тому потрібно працювати безпосередньо з людиною. Неможливо точно сказати за який час людина зможе ходити, комусь і 30 хвилин достатньо, аби зрозуміти процес, комусь важче. Але тут взнаки дається вік, тяжкість поранень, бажання.

Перший час може траплятись підвищене потовиділення, але кукса адаптується. Також у 5-7% може виникнути індивідуальна непереносимість до матеріалів, тоді змінять метод фіксації. Ставши на протез, зменшується навантаження на хребет і тіло повертається до свого анатомічного положення. Протягом півроку-року кукса зменшується, зникає набряк і використовується спеціальна панчоха, аби заповнити втрачений об’єм. 

Протези: мобільність, вартість, експлуатація

Важливу роль грає мобільність протеза, яка має чотири ступені. Українські військовослужбовці отримують протези із найвищою мобільністю, що за функціями та можливостям відповідає здоровій кінцівці. 

На кожен протез є гранична ціна, яка для військових збільшена утричі. Тому комплектуючі дорожчі. Більшість колінних вузлів — механічні пристрої, що забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом, амортизацію при ходьбі і автоматичне розгинання.

Здебільшого деталі протеза замовляють у Великій Британії, Німеччині, Америці та Японії. “Без обмежень” має власне виробництво саме вузлів, опираючись на досвід іноземних колег, створили конкурентні вироби. І хоч цей засіб є дорогим, відсутність потреби у транспортуванні та розмитненні позитивно впливає на вартість. 

“Одновісні вузли, які зображені на фото, виконані нашим підприємством, мають додаткову зону буфера для пом’якшення режиму ходьби.  Усі вироби є гідравлічними та можуть застосовуватись із механічним кріпленням куксоприймача. Це потрібно для додаткової фіксації, якщо на кінцівці  залишається мало м’яких тканин, аби людина не вислизнула із протеза”, — розповідає протезист центру “Без обмежень” Сергій.

Виготовлення протеза залежить від особливостей пацієнта, але при вторинному протезуванні займає близько 2-3 тижнів. Оптимальний час виготовлення протеза гомілки — 15 днів, а стегна — 20 днів. 

Пацієнт отримує один основний протез та один гігієнічний для купання. Перший є більш функціональним, а другий — можна мочити. Основний протез експлуатується три роки, а гігієнічний — п’ять років. Після чого знову за державні кошти відбувається заміна протезів. На період використання передбачено і ремонт, проте його вартість не має перевищувати 70% від граничної вартості. 

Є і спортивні протези, тут треба додати документи, які свідчать про потребу через заняття певними видами спорту. Українські ветерани беруть участь у спортивних змаганнях і перемагають. Нагадаємо, як маленька Саша Паскаль, яка у травні минулого року втратила ногу через ракетний удар по селищу Затока, вперше після трагедії виступила на змаганнях з художньої гімнастики. І перемогла.

Первинне протезування в Україні піднялось на багато щаблів вперед наразі, дуже високою ціною. Проте сьогодні ми можемо забезпечити наше населення якісними виробами і допомогти їм повернутись до соціального та активного життя. До того ж на початку потрібен нагляд протезиста, контроль ходьби, зміна куксоприймачів, обслуговування самого засобу. Із повномасштабною війною відзначили складність ампутацій, тяжкі поранення, проте нас це стимулює розробляти нове, аби українські захисники мали повноцінне майбутнє, яке нам і дарують!

Фото: «Без обмежень»

Continue Reading

Война

Более 3 млн тонн агропродукции экспортировали из портов Большой Одессы

Published

on

За период с 1 августа по сегодня, 14 сентября, из портов Большой Одессы вышло более 130 судов с продовольствием. Экспортировано 3,1 млн тонн агропродукции.

В Министерстве инфраструктуры Украины отметили, что всего из портов «Одесса», «Черноморск» и «Южный» вышли уже 134 судна, в Азию — 71, в Европу — 44, а в Африку — 19.

Среди этих судов были и зафрахтованы Всемирной продовольственной программой ООН, противодействующей голоду в мире. Так украинская пшеница попала в Йемен и Эфиопию, где продовольственная катастрофа.

В планах экспортировать всеми видами транспорта не менее 8 млн тонн. Пока что самый большой караван, отправленный из портов Большой Одессы по этой инициативе составил 13 судов, которые перевозили 282,5 тыс. тонн украинской агропродукции.

Continue Reading

Любопытно

В Одессе бесплатно проверят слух

Published

on

В течение двух дней, 15-16 сентября, в Консультативно-диагностическом центре №6 пройдут Дни проверки слуха. Каждый желающий до 60 лет может бесплатно пройти аудиометрию и проконсультироваться с врачом.

Проверить слух можно с 09:00 до 17:00 в поликлинике №6, расположенной на ул. Маршала Говорова, 26а. Чтобы не было очередей, есть предварительная запись по номеру: (048) 797 28 88.

Аудиометрия позволяет оценить остроту слуха. Эту диагностику рекомендовано проводить раз в 5 лет, но если работаете или часто находитесь в шумных условиях – нужно проверять чаще. Обычно понижение слуха происходит постепенно, поэтому самостоятельно оценить себя невозможно. Имея аудиограмму, врач сможет предоставить рекомендации и профилактические мероприятия.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.