Криминал
Крым, Киев и Москва: кто кого «кормит»
Єлизавета Стрій, Центр журналістських розслідувань
Президент РФ Владимир Путин недавно вспомнил о беседе насчет бюджета Автономной Республики Крым с «последним премьер-министром» Украины, с которым у российской стороны были «нормальные отношения» (вероятно, речь идет о Николае Азарове, который возглавлял украинское правительство до февраля 2014 года — ред.). «У нас выбора нет, Крым что-то генерирует, мы вынуждены забирать оттуда больше чем давать для того, чтобы поддержать другие регионы Украины», — якобы ответил украинский премьер на вопрос Путина, почему Киев «забирает деньги из Крыма».
Президент РФ Владимир Путин и премьер-министр Украины Николай Азаров Фото: EPA
Як повідомляє офіційний сайт Кремля, про це Путін сказав 20 липня під час чергової поїздки до окупованого Криму, де на вкраденому в України суднобудівному заводі «Залів» у Керчі були закладені два нові бойові кораблі для Військово-Морського флоту РФ.
Президент РФ намагається маніпулятивними тезами підмінити грунтовний аналіз формування бюджету АР Крим у складі України — так само, як питання про належність Криму він знецінює казкою про «незаконний подарунок Хрущова Україні».
Андрій Клименко, керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень», вважає слова Путіна про гроші, які Україна нібито забирала в Криму, маніпуляцією.
«Держава так влаштована. Ми платимо податки для того, щоб утримувати армію, чиновників, та для того, щоб за рахунок сильних регіонів вирівнювати розвиток більш слабких регіонів, де немає можливості заробляти кошти. Так заведено у світі. Чому Путін забирає гроші з Сибіру? Сибір же робить національний дохід — газом, нафтою, алмазами Якутії. А як там люди живуть? А він забирає гроші, щоб ракети будувати», — сказав експерт у коментарі Центру журналістських розслідувань.
За даними досліджень Фонду «Майдан закордонних справ», видання BlackSeaNews та Інституту чорноморських стратегічних досліджень, у 2012 році на території Криму було зібрано 11,3 млрд грн податків. З них до бюджету АРК надійшло 1,95 млрд грн. До бюджетів міст і районів — 2,5 млрд грн. До Держбюджету України було перераховано 6,84 млрд грн. Видатки ж зведеного бюджету АРК склали 9,83 млрд грн. Таким чином, коефіцієнт фінансової незалежності Криму у 2012 році склав 1,15. Тобто, кількість зібраних податків у співвідношенні із витратами зведеного бюджету була більшою. Отже, в останні роки перед російською окупацією Крим не був дотаційним регіоном.
З року в рік основними джерелами надходжень до бюджету автономії ставали акциз, податок на доходи фізичних осіб та податки з підприємств хімічної галузі.
«У промисловому виробництві АРК працюють близько двох тисяч підприємств різного розміру і форми власності. Але бюджетоутворюючими серед них можна назвати не більше десяти. Лідери за фінансовими показниками — компанії хімічної галузі. Це підприємства бізнесмена Дмитра Фірташа: «Кримський Титан» з виручкою в 2012 році 3,6 млрд грн і «Кримський содовий завод» — 1,5 млрд грн. Також гроші до бюджету приносять виробники алкогольних напоїв: «Кримська горілчана компанія» з виручкою 2,3 млрд грн, «Інкерманський завод марочних вин» — 595 млн грн і «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» — 308 млн грн», — писало на початку березня 2014 року видання INSIDER, аналізуючи економічні перспективи окупантів у Криму.
У 2013 році дохідна частина бюджету АРК склала 5,11 млрд грн, з яких 2,428 млрд. грн становили власні доходи, а в січні 2014 року, напередодні окупації, Верховна Рада Криму ухвалила бюджет автономії з дохідною частиною 5,37 млрд грн. При цьому дотації з державного бюджету України становили близько третини доходів бюджету Криму.
Андрій Клименко пояснює:
«Крим насправді в останні роки перед окупацією не був дотаційним (тобто він збирав податків та інших обов’язкових платежів до всіх рівнів бюджетів більше, ніж були бюджетні видатки). Півострів у 2000-2013 роках був за інфраструктурою одним з найкращих регіонів України. В нас були найкращі нові магістральні дороги з материка. В 2010-2013 роках Крим був туристичним лідером, в тому числі за кількістю та якістю готелів, що мали 5 та 4 зірки. Крим був абсолютним лідером серед портів Чорного моря в круїзному бізнесі (а це інтегральний показник якості інфраструктури). Крим досить швидко розгортався в сторону європейського туриста, бо була така стратегія диверсифікації, що, до речі, фінансувалася ЄС. Регіон динамічно розвивався. Більше половини населення залежало від курортного сезону. Ніяка Варна, Сочі та Батумі не могли конкурувати з Кримом. Було три круїзних порти в Чорному морі — Ялта, Одеса та Севастополь. Севастополь був на третьому місці по заходам іноземних круїзних лайнерів».
Після окупації наповнення бюджету в Криму відбувалося інакше. Наприклад, у 2016 році, за даними дослідження Фонду «Майдан закордонних справ», дефіцит бюджету складав 19,3 млрд рублів. Покривається дефіцит з федерального бюджету РФ. Загалом зараз надходження з федерального бюджету РФ становлять до 85% доходів бюджету Криму, якщо рахувати федеральні цільові програми, левову частку яких становлять будівництво Керченського мосту, траси «Таврида» та численних «реставрацій». Коефіцієнт фінансової незалежності Криму у 2016 та 2017 роках склав 0,43.
Тобто, якщо український Крим утримував себе сам, ще й забезпечував інші регіони за рахунок податків, то для Росії утримання Криму обходиться дуже дорого.
Культура
Судьбу памятника Екатерине в Одессе решат общественные слушания
В Одессе состоится общественное обсуждение дальнейшей судьбы памятника «Основателям Одессы», расположенного на Екатерининской площади в центре города. Мероприятие пройдет под руководством управления по объектам культурного наследия Одесского городского совета в форме интернет-конференции 19 сентября в 12.00.
С учетом предложений, полученных по результатам общественного обсуждения, в период с 20 сентября 2022 года по 20 октября 2022 года включительно будет проводиться электронный опрос территориальной громады Одессы по данному вопросу с использованием вебпортала «Социально активный гражданин» Одесского городского совета.
Напомним, недавно на президентском портале было размещено несколько петиций с требованием снести монумент. Президент рассмотрел эти предложения и заявил, что судьбу памятника должны решать городские власти Одессы.
Регион
В нацпарке «Тузловские лиманы» высохли уникальные озера
В Национальном природном парке «Тузловские лиманы» в Одесской области практически высохли уникальные мелкие внутренние озера, названные в честь академика Ювеналия Зайцева.
Об этом сообщил бывший руководитель нацпарка эколог Иван Русев.
Причиной высыхания озер стало то, что в этом году вода в лиманы почти не поступает извне.
«Не было и стока пресной воды по малым рекам в лиманы. К тому же в этом году уровень воды в реке Дунай крайне низок за последние десятилетия, поэтому вода в лиманы Джантшейский и Малый Сасык тоже оттуда не поступает и не пополняет озера», – объясняет Русев.
По его словам, сейчас «совсем» не поступает вода и из Черного моря в Тузловские лиманы. Помимо влияния военных действий на отсутствие водообмена одной из причин Русев также назвал тот факт, что администрация области не предоставила рыбакам разрешения открыть пропасть за собственные средства.
«Одесская ОГА, а именно заместитель главы ОГА Олег Муратов и Департамент экологии ОГА Павел Буланович противозаконно блокировали выдачу разрешений местным рыбакам, которые готовы были за свои средства сделать такую важную природоохранную работу, о чем я писал раньше и открыть пропасть. Но этого не произошло» , – подчеркивает сотрудник Национального парка.
В результате испарения воды из лиманов на фоне отсутствия водообмена привело к полному высыханию заповедных озер, где были сосредоточены уникальные птичьи «садики» галагазов (род уток), говорит Русев.
Национальный парк «Тузловские лиманы» — природоохранная территория в Украине на территории Белгород-Днестровского района Одесской области.
Культура
На одесской дискотеке благотворительно повеселились
В Одессе разгорелся скандал вокруг случаев нарушения комендантского часа развлекательными заведениями. Наибольший резонанс вызвала дискотека в клубном отеле М1 на Ланжероне, видео с которой появилось в соцсетях ее участников. Шум и веселье многие сочли опасными и неуместными во время войны, когда в Одессе страдают переселенцы, в госпиталях лежат раненые, а Николаев ежедневно бомбят ракетами оккупанты.
Ситуация привлекла внимание военной администрации. О том, как поступили с нарушителями, рассказал спикер главы Одесской военной администрации Сергей Братчук.
Он заявил, что и персонал клуба и все посетители поняли, что они нарушили правила, поэтому принесли свои извинения и все вместе решили предоставить финансовую помощь подразделениям Вооруженных сил Украины. Братчук подчеркнул, что ни одного исключения для нарушителей комендантского часа, кто бы это ни был или правил в работе данных клубов, не будет.
Между тем в анонимных телеграм-каналах города появилось заявление одного из сотрудников клуба, который утверждает, что все это ложь, и на самом деле никто не был наказан. Также он написал, что никакие средства на ВСУ в клубе не собирались. Дискотека изначально была организована якобы с благотворительной целью, но кому конкретно и какая часть от собранных с отдыхающих средств уйдет — неизвестно.