Коли стикаються світи зони бойових дій, воєнних злочинів та цивільних людей. Коментує начальник психологічного забезпечення ГУНП Андрій Костюк

Чи можемо ми зрозуміти людину, яка пережила окупацію, насилля, втратила близьку людину, побачила зруйнування свого світу за секунду? Чи готові ми розуміти хлопців та дівчат, які стоять на захисті своєї країни? Компетентні давати поради, навіть, якщо здається, що вже зрозуміли цей світ? Так, ми всі живемо у війні, але для кожного вона різна. І поки українські військові та всі силові структури борються за життя цього суспільства, наша задача — підтримати їх і створити більш-менш здорові умови, в які вони повернуться.
У цьому тексті “Дайджест Одеси” розповість про мобільні групи на території бойових дій, комунікацію з військовими та підготовку поліціянтів до роботи на місцях злочинів. Коментує начальник відділу психологічного забезпечення ГУНП в Одеській області Андрій Костюк.
Мобільні групи психологів для військовослужбовців
Стрес — абсолютно нормальна захисна реакція організму. Те, що людина боїться, — це нормально. Важливе питання: як справлятись із цим станом? Завдання психолога стосовно військових — підготувати до дій у надскладних умовах, пов’язаних зі стресом, шоком, несподіванкою. Чим краще воїн буде підготовлений, то менший вплив стресу відчуватиме.

Фото: LIBKOS
А.К.: У складі групи ми виїжджали до Херсона та області. Не у безпосередню точку несення служби, бо для проведення психотерапії та використання її методів має бути безпечний простір. Як мобільна група, вирішували більше соціально-побутові питання, дізналися у когось які реакції на стрес. З деякими працювали, висмикуючи на базу Миколаєва. Та у будь-якому випадку хлопці мають наші телефони. Це не вал дзвінків, проте є реакція: їм комфортно, мають змогу поемоціонувати, вимовитись. Тому потреба у таких виїздах та групах — є. Ми обов’язково перед відправленням на службу тестуємо військовослужбовців, перевіряємо невротизацію, психологізацію, визначаємо стресостійкість та психоемоційний стан. Після повернення теж потрібно працювати. Нині, за повернення військові обов’язково проходять психотерапевтичну групу. Ми обговорюємо, що відбувалося, які є емоції та переживання. Якщо зазначаємо відхилення за відповідями, то працюємо далі, наприклад у групах. Це гуртує людей та підтримує. Працюємо і з пораненими, там де вони проходять лікування. Виходить мультидисциплінарна команда: психолог, клінічний психолог, психіатр, реабілітолог та лікарі. Дехто не може спати, коли розуміють, що просто не можуть заснути, то звертаються по допомогу. І мова не лише про військовослужбовців, консультували і поліціянтів Херсону. Якщо бачимо ознаки гострих стресових розладів, ПТСР — висмикуємо людей, щоб пропрацювати ці стани, якомога раніше.
Так, військові знаходяться у зоні смертельної небезпеки, тому мають більшу ймовірність повернутись з посттравматичним синдромом, але це не для кожного. Психіка та її ресурс відрізняється від людини до людини, тому одна й та сама подія приносить різні результати. Хоча й здається, що пережити досвід війни неможливо — це не так. Тільки у 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, діагностували ПТСР. Таку статистику оприлюднили в Міністерстві охорони здоров’я України. Якщо ми комплексно будемо підходити до відновлення, а ми вже над цим працюємо, то подолаємо наслідки стресових розладів, як і другу армію світу.
Що казати чи не казати військовому?

Фото: LIBKOS
Якщо говорити про комунікацію соціуму та людини, яка повернулась із фронту з ПТСР, то радять уникати тригерів: гучні звуки, іграшки з сиренами, налякування заради жарту, алкоголю, наркотиків чи психотропних речовин.
АК: Треба дякувати військовим. Це добре, потрібно та взагалі нормально. Пережити те, що переживають вони — неможливо. І ми справді знаходимось у різних життях і, за повернення, зіткнення світів може травматично вплинути на людину. Замість фрази “я розумію, як тобі погано” можна використати, наприклад, “мені боляче це чути”, щоб випадково не знецінити травматичний досвід людини. А взагалі просто подякуйте — це нормальне правило комунікації. Навіть, якщо сьогодні настане перемога, і всі військові повернуться додому, буде багато важких, які потребуватимуть соціальної та психологічної реабілітації. Важлива і сімейна інтеграція, коли родина знає як реагувати — усім набагато легше. Ми підтримуємо родичів, а вони — військового. Коли пропрацювати з усіх сторін, швидше настане одужання та адаптація.
Підготовка поліціянтів до роботи на місці воєнних злочинів
Знищення майна, пограбування, вбивства, поранення, катування, знущання, викрадення, умисні тілесні ушкодження, розстріл цивільних, обстріл місць перебування мирного населення, зґвалтування — ці та інші жахливі злочини вчиняє рф на українській землі із часу повномасштабного вторгнення. Серед служб, які працюють на цих місцях і поліціянти. А це абсолютно нова категорія постраждалих і з ними теж треба працювати.
А.К.:У поліціянтів є професійно-психологічна підготовка, для цього у нас працюють штатні психологи. Вони супроводжують відділи поліції та раз на тиждень влаштовують заняття. Там навчають поняття стресу, реакціям та реагуванню на ці прояви. Поліціянти мають вміти спілкуватись з людиною в істериці та у заціпенінні. У випадках ракетних ударів по житлових будинках, формуються групи з співробітників кількох прилеглих областей, які займаються цивільними на місцях воєнних злочинів. Тому поліціянти мають володіти навичками першої психологічної допомоги. У нас є програма «рівний-рівному», у якій співробітники поліції, які не є психологами, хочуть мати певні знання та навички з цієї області. Вони стають ніби психологами свого колективу — консультантами, можуть десь допомогти або направити вже до спеціаліста за потреби. Ми два роки впроваджували цей проєкт і вже затвердили офіційно. Консультанти мають вищий рівень знань з цієї області, і поліціянти охочіше звертаються, бо це не саме психолог, а допомога у форматі рівний-рівному. Тим паче, що кожен психолог має свого терапевта і якщо щось трапляється ти біжиш до свого супервайзера і він тобі вже розкладає ситуацію. Тому ми більше розвиваємось та розуміємось на собі.

Фото: Психологічна служба Поліції
Функціонувати під час війни — це ще й про життєстійкість. Людині не так багато часу потрібно для адаптації до умов. Вже зараз, побачивши ракету повз вікна, на роботу все ж поїдеш, хіба що запізнишся. А згідно з результатами соціологічного дослідження “Емоційно-психологічний стан українців”, проведеного Українським інститутом майбутнього спільно з “Нью імідж маркетинг груп”, зафіксовано три емоційні прояви, які найкращим чином описують настрій респондентів протягом лютого 2023 року. Це тривога (57%), очікування покращень (46%), надія (41%). Проте зараз в Україні суттєво зростає культура роботи із своїм психологічним здоров’ям. І це стане ще одним із методів, який допоможе пережити досвід цієї війни.
Зазначимо, що наразі створені всі умови для отримання підтримки та кваліфікованої допомоги. Наприклад, скористатись платформою “Розкажи мені”, яка працює цілодобово й надає безкоштовну психологічну допомогу. Або обрати інший ресурс. Ось добірка 10 безкоштовних ініціатив від VisitUkraine.Today. В Одесі тимчасово переміщені українці та всі особи, які постраждали внаслідок війни, можуть безкоштовно отримати кваліфіковану психологічну допомогу на базі міських медзакладів.

Усі новини
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео

44-річна американка Кейтлін Джонсон переїхала мешкати замість квартири в Нью-Йорку до підземного бункера в Каліфорнії. Жінка каже, що в цьому місці у неї є всі потрібні зручності та платить за це невеликі гроші.
Орендарка додає, що саме вартість орендованого житла у “Великому Яблуку” змусила її шукати альтернативи, а бункер став незвичним і цікавим місцем для життя, повідомляє New York Post.
Історія Кейтлін почалася у 2022 році, коли її подруга переїхала до Каліфорнії. Вона виявила там бункер від попереднього власника, який той залишив порожнім. Через два роки у героїні історії почалися проблеми з грошима та оплатою оренди житла у Нью-Йорку, і тому у квітні 2024 року вирішила переїхати жити в підземну домівку.
Наразі пані Джонсон платить лише $500 (близько 21 тис. грн) на місяць, а в бункері є спальня з окремою ванною, повноцінна кухня, вітальня, 18 двоярусних ліжок, ще одна ванна кімната, два туалети і ще один душ.
Американка каже, що зараз економить $1500 щомісяця, адже середня оренда однокімнатного житла в Каліфорнії становить до $2000 (83,5 тис.грн). Також вона заявила, що поки не планує покидати свого затишного місця та облаштувала його для повного комфорту.
“Я могла б і купити собі житло, але моя робота передбачає постійні переїзди, і я не знаю, як довго житиму в одному місці,” — говорить орендарка, додаючи, що аби потрапити всередину, треба відчинити гідравлічні двері, спуститися 15 сходами й пройти крізь вибухозахисні двері.
За словами Кейтлін, яка працює у сфері розваг, у самому бункері “дуже тихо”, але він відчувається як звичайна квартира, адже там ловить мобільний зв’язок і є інтернет.
“Коли я заїхала, то він був порожній. Я поступово заповнила його речами, які туди вміщаються, а решту віднесла на склад. Для мене це наче квартира. Та я розумію, що бункер — це не “житло на все життя”, але мене настільки подобається тут жити, що попросилася у подруги ще на один рік здати в оренду. Мої друзі як тільки дізналися про переїзд, то сказали, що це “дуже в моєму стилі”, — згадує пані Джонсон.
Також у бункері є 18 місць для інших мешканців
Фото: SWNS
Кейтлін каже, що життя бункері не дає якихось особливих переваг, однак є один великий бонус — у випадку якщо щось трапиться, то вона “в безпеці”.
“Я завжди жартувала, що він мене врятує від зомбі-апокаліпсису. А потім світ почав змінюватися, і я подумала: “Ого, я ж реально захищена!” Я справді не живу там, куди б могли кинути бомбу, але якщо будуть заворушення, пограбування чи бунти — я в безпеці, бо ніхто не зможе потрапити в бункер”, — іронічно додала героїня історії.
Раніше Фокус повідомляв, що у Британії продають рідкісний бункер Холодної війни. У селищі Дерсінгем британського графства Норфолк на продаж виставлено рідкісний бункер часів Холодної війни — колишній пост Королівського спостережного корпусу (ROC).
Згодом стало відомо, як у Польщі виявили закинутий бункер часів Другої світової війни. Під час будівництва дороги на сході Польщі поблизу села Белжець виявили бункер часів Другої світової війни.
Події
У Римі відбудеться допрем’єрний показ українського фільму «Малевич»

У Римі 10 та 11 липня відбудеться допрем’єрний показ українського художнього фільму “Малевич” режисерки Дарії Онищенко.
Про це повідомляє асоціація Futura Nostra у Фейсбуці, передає Укрінформ.
“Чудова нагода побачити допрем’єрний показ художнього фільму “Малевич” режисерки Дарії Онищенко, створеного за підтримки Держкіно України студією “435 Films” у співпраці з Італією, Швейцарією та Сербією. Асоціація Futura Nostra у взаємодії з Археологічним парком Колізею та Музеями Вілли Торлонія (Совина хатинка) організувала показ фільму 10 та 11 липня 2025 р. у цих музеях”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що у ці дні в Римі проходитиме Конференція з відновлення України “URC 2025”, де, серед іншого, йтиметься про культурну відбудову України.
Як повідомляв Укрінформ, прем’єра фільму «Малевич» відбулася на Мюнхенській конференції з безпеки.
Байопік розповідає про боротьбу Казимира Малевича за мистецьку свободу та його протистояння радянському режиму. Це калейдоскоп подій із життя всесвітньо відомого українського художника, який наодинці бореться з тоталітарною владою за право створювати «вільне» мистецтво.
Фото: Держкіно
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня