Інтерв'ю
Людині потрібно світло: як одеситам знизити напругу та тривожність

Українці живуть в умовах продовжуваного стресу вже кілька років (не забуваймо за COVID-19). Хоч і здається, що ми тут як риба у воді, це впливає на стан: психологічний та фізичний. Повітряні тривоги, відсутність світла та тепла, зима — все це пригнічує. Про те, які сигнали потребують кваліфікованої допомоги, звідки з’явилась нескінченна втома та як полегшити свій стан для «Дайджесту Одеси» розповіла невролог Медичного дому Odrex Олена Щербак.
Які симптоми ПТСР, виснаження чи депресії варто помічати близьким? Коли цей стан потребує допомоги спеціаліста?
ПТСР – розлад психіки, що характеризується підвищеною тривожністю. Людина стає роздратованою, тривожною, гіперзбудливою. У неї з’являється підозрілість, соціальна дезадаптація, тобто відстороненість аж до повного припинення спілкування з людьми.
Депресія – психічний розлад, який характеризується зниженням настрою, дратівливістю, апатією, порушенням сну, перманентною втомою, байдужістю до захоплень, зацікавленістю до фільмів або книг про безвихідні ситуації тощо. Якщо якісь з перелічених симптомів помічаєте у рідних протягом тривалого часу, то це дзвоник для звернення по фахову допомогу – ці стани виліковні, головне — не ігнорувати їх.
Проте дратівливість та втомлюваність можуть бути ознаками інших станів — нестачі вітаміну D, анемії, гіпотиреозу, сезонного афективного розладу, деменції у людей похилого віку. Визначити це допоможе лікар.
Чи може продовжуваний стрес провокувати порушення фізичного стану?

Звичайно, може, тому що підвищена тривожність як правило, виснажує людину, зокрема і фізично. Психічна напруга провокує втрату своєї функціональної активності. Нині це зустрічається досить часто. Стрес як діє – спочатку біжи, а потім вже організм бігти не може, він виснажується, людина приходить у повну фізичну недієздатність, особливо якщо стрес підтримується тривалий час.
Короткий світловий день, враховуючи відключення електроенергії, чи відбивається це на самопочутті? Чи можна покращити свій стан?
Людині потрібне світло, надмірна темрява позначається і на фізичному, і на психічному стані: погіршується настрій, знижується концентрація, їй доводиться бути дещо відімкненою щодо певних активних функцій. Тому, безперечно, це зазвичай не проходить повз і занурює людей у сірий депресивний стан, в якому не видно світла в тунелі.
Навіть у звичайну зиму мозок потерпає від довгих ночей, оскільки йому потрібно яскраве світло, в якому переважає блакитна частина спектра. Існує поняття сезонного афективного порушення (САП), яке нам більш знайоме як зимова хандра. І, окрім рухової активності, збалансованого харчування та антидепресантів, ліками від САП є світлотерапія. У крайніх північних широтах навіть існують кафе с лайтбоксами, які випромінюють потужне біле світло, — це допомагає переживати довгі ночі. Тож продумайте ваше освітлення під час відключень електроенергії.
При можливості потрібно шукати способи хоча б мінімально відволіктися: психологи радять, якщо це ще світловий день, прогулятись (навіть у хмарну погоду), увечері — почитати щось, якщо зберігається заряд на гаджетах – подивитися, або помалювати, зв’язати щось, зрештою, пограти в настільні ігри – потрібно цей простір, який виник через відсутність світла, чимось заповнити, щоб у мозку була завжди якась робота і завдання, і він не відключався на думки, які формують, скажімо так, депресивний настрій.
Чи вищі ризики у людей з психологічними розладами стосовно інших фізіологічних захворювань?
Так, є такий вислів – «де тонко, там і рветься». Психологічні розлади можуть «підштовхнути» якесь захворювання, до якого у людини була схильність, або якщо було якесь захворювання у «дрімотномуу» стані. І, звісно, психологічні розлади – своєрідний тригер до того, щоб певний новий стан розвинувся як захворювання тіла.
Відзначимо, що звертатись по допомогу наразі – не соромно. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що психологічної підтримки потребуватиме близько 15 мільйонів українців, з них – 3-4 мільйони матимуть приймати медикаментозне лікування. Своєчасна турбота про своє здоров’я дозволить зменшити наслідки від цих травмувальних подій.

Війна
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні

Без відновлення контролю за островом Зміїний було неможливе будь-яке судноплавство з портів України. Без цього росіяни просто економічно би нас знищили, – розповів у фільмі «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.
“Ключовим для звільнення острова стало затоплення 13 квітня 2022 року флагмана Чорноморського флоту ВМС РФ крейсера «Москва» ударом двох протикорабельних ракет нового українського мобільного берегового комплексу РК-360МЦ Нептун: «Затоплення ракетного крейсера «Москва», знищення декількох десантних кораблів, катерів противника, загалом порушення логістики острова Зміїний — все це у подальшому вплинуло на вивільнення цього острова від загарбників. Це стосується морського компонента. Що стосується повітряного компонента — це славнозвісні наші Байрактари морської авіації, які працювали з перших днів війни, починаючи з Херсонської області і вперше їх Україна застосовувала по бойовому по морським цілям» — говорить у фільмі командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа”, – йдеться у повідомленні Міноборони.
Про відчайдушний спротив, який чинили російські окупанти на острові українським бійцям, у фільмі розповів командир однієї зі штурмових груп спецпризначення ГУР МО України із позивним «Скін»: «Споруд було багато. Їм було де ховатися, вони дуже швидко рухалися, вони не сиділи на одному місці, вони постійно міняли позиції, вони готувалися до оборони. Це був їхній острів, на якому вони були не один раз. Я вам скажу, це достатньо епічна битва була…Островом оволодіти можна, якщо у вас є перевага у вогневій силі, що потім і показало. Так? Його просто стерли з лиця землі, вони ж потім нагнали туди купу людей, вертушок, всього решта – їх там просто помножили на нуль і все. І вони зробили жест доброї волі, скажімо так».
Також у фільмі документальної трилогії «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» вперше продемонстрували ексклюзивні кадри польоту, десантування з вертольотів і бойових дій на острові, які провели 8 травня групи спецпризначення ГУР МОУ і «Альфа» СБУ.
Війна
Майже рік на посаді Начальника Одеської ОВА: головне з інтерв’ю Максима Марченка

3 1 березня 2022 року полковник Максим Марченко очолює Одеську обласну військову адміністрацію. Наскільки важливим стало укладання «Зернової ініціативи» для регіону, які завдання виконують і планують Начальник ОВА розповів у інтерв’ю «Вечерняя Одесса».
Укладання «зернової угоди» стало вкрай значущим для Одеської області. Полковник вважає, що блокування інспекції суден росіянами — цілеспрямована дестабілізація задля обмеження доступу українського продовольства на світові ринки.
«Для всіх скажу, що це заслуга Президента України та команди, яка над цим дуже ретельно працювала. Сьогодні зберігається тенденція щомісячного зниження обсягів експорту агропродукції через порти «Одеса», «Південний», «Чорноморськ». Головна причина цього — навмисні дії представників рф у складі інспекційних груп при «Спільному координаційному центрі», які всіма доступними шляхами і під вигаданими приводами блокують інспекції суден в Босфорі та реєстрацію нових суден до ініціативи», — зазначив Марченко.

І після перемоги перше, що розвиватиме Одеська область — роботу портів. За словами Начальника ОВА, займатимуться розширенням потужностей Дунайського морського кластера, збільшенням обсягів вантажообігу через Дунай, створенням мультимодального хабу на базі порту Рені або Ізмаїл. Другим важливим аспектом є агропромисловість, тому потрібно залучати міжнародних інвесторів, щоб створювати підприємства з перероблення аграрної продукції.
Зазначимо, що «Зернова ініціатива» становить до 20% суб’єктів господарювання ділової активності в Одеській області. Про це розповів заступник Начальника Одеської ОВА Дмитро Радулов: «Робота лише портів потребує обслуговування: брокери, логістичні та експедиційні компанії, стивідори, технічне обладнання, навіть мастило і ще багато надавачів послуг. Це все люди, обсяг, обіг коштів і ланцюжок не закінчуються. Якщо функціонує «Зернова ініціатива», то працюють сільгоспвиробники. Також ми бачимо активізацію руху на трасі Одеса-Рені. А жвавість на цій трасі збільшує потребу у придорожній інфраструктурі, яка є значним заробітком для мешканців населених пунктів вздовж шляху. Це все позитивні елементи, але якщо розшириться перелік товарів, наприклад, металургія чи хімічна промисловість — будуть додаткові фінанси».

Максим Марченко і відзначив, що проведення EXPO-2030 має всі шанси відбутись саме в Одесі. Про переваги цієї виставки в інтерв’ю «Дайджесту Одеси» розповів заступник начальника Одеської ОВА Роман Григоришин: «Сам проєкт EXPO дуже класно підходить у контекст відновлення України. Країна є форпостом протистояння проти нацистів сучасності. Тому було б дуже слушно, аби інші країни підтримали в наданні права на проведення виставки саме в Україні».
Регіон відгукується на допомогу і іншим областям. Наприклад, до Миколаївської області відправили продовольчі набори в рамках проєкту «Сусіди», також обласному центру допомагали з постачанням води завдяки бурильним бригадам. Постійно підтримують і Херсон, Харків та інші місця, де тривають активні бойові дії.
На Одещині перебуває близько 180 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Як зазначає полковник: «Районні адміністрації разом з громадами забезпечили місця для компактного проживання людей, і ми надалі продовжуємо готувати такі місця. Разом із тим щоденно удосконалюємо роботу наших гуманітарних штабів і логістичних хабів».
Нагадаємо, що збройна агресія росії завдає величезних збитків українській економіці, проте ми маємо продовжувати працювати, бо, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка. Тому дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації. Розповіли про 5 програм для підприємців в Одеській області.
Фото: Одеська ОВА
Бізнес
В Одесі є 80 будмайданчиків: як зводити хмарочоси та купувати житло під час війни

Великий бізнес потребує великої відповідальності. Ринок нерухомості раніше був привабливим для інвестицій, що з боку іноземців, так і українців. Зараз ситуація складна, ті, хто думав вкластись — переймаються, ті хто вклався — нервують. Ніхто не може дати стовідсоткових прогнозів на майбутнє, але ринок все ж стабільно повільний.
Старі проєкти та нові умови
Більшість одеських забудовників відновили свою роботу зі зниженими темпами. Як зазначив Олександр Авдєєв, начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa, на сьогодні в Одесі є 80 будівельних майданчиків. Неможливо точно засвідчити, що якісь з них не працюють. Робота може не йти щоденно через затримання матеріалів, утворення нових логістичних ланцюжків, критичний стан електроенергії.
Щоб уникнути недобудов, потрібно зосередитись на вже розпочатих проєктах. Реєстрація нових проєктів у 2022 році зменшилась у 10 разів, враховуючи, що протягом січня та лютого минулого року будівельники мали довоєнні амбіційні плани. «Раніше Управління архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради реєструвало протягом року від двох до трьох тисяч дозвільних документів. За 2022 рік зареєстрували всього 300», — додав Авдєєв.
Усі нові проєкти мають враховувати нові державні будівельні норми, які почали діяти з 1 вересня 2022 року — це 11 нових норм та зміни у 14 старих. Насамперед наші ДБН не оновлювались з часів царя Панька і не були затвердженні якимось органом, а відтепер вони стають обов’язковими та законними. Здебільшого увага зосереджена на додаткових умовах для безпеки цивільного населення, створенні бомбосховищ/укриттів.
Але змінились і запити інвесторів. По-перше, з’явилась нова категорія зацікавлених — ВПО. По-друге, нерухомість наразі не є найвигіднішим варіантом для інвестицій коштів. Люди тепер купують квартири для себе і хочуть, якнайменше, мінімальний ремонт.
Дивитись чи купувати?
Руйнування житлового фонду під час війни створює потребу. Наразі це вже сотні тисяч неплатоспроможних людей. Провокуються нові умови для продажу й втручатись доводиться державі та органам місцевого самоврядування. Є думки, що саме державні програми, наприклад, видача майнових сертифікатів, які можна конвертувати у реальні гроші — покращать ситуацію. Також це можуть бути нові умови іпотек, кредитів на житло.
Серед урядових програм, з кінця жовтня минулого року запрацювала «єОселя», що передбачає надання пільгових іпотечних кредитів під 3% та 7% річних для придбання квартири.
За умовами кредитування пільгова ставка складатиме 3% на термін максимум 20 років, з 20% мінімальним початковим внеском. Наразі кредитують банки-учасники програми: Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк, Sky Bank. Максимальні суми кредитів відрізняються у кожній установі. Більша кількість заявок оформлена військовослужбовцями, але програма доступна і для інших категорій: медиків, педагогів, науковців.
Ганна Шевченко, заступник начальника філії Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» з роздрібного бізнесу під час брифінгу розповіла: «За цією програмою в країні надано більше ніж 700 кредитів на загальну суму більше мільярда гривень. В Одесі видано 19 кредитів на суму 27 мільйонів гривень». Це невеликі цифри, найбільша активність за програмою — у столиці та Київській області, Львові, Івано-Франківську, Луцьку.
Загалом, кредитування та отримання грантів, додаткового фінансування наразі здебільшого єдиний варіант встояти у складній економічній ситуації. Нагадаємо, про 5 програм, які будуть корисними для бізнесу.
-
Топ-тема1 тиждень ago
«ERASMUS+»: нові можливості для українців цього року
-
Війна1 тиждень ago
На кордоні зловили ухилянтів: довелось стріляти
-
Регіон1 тиждень ago
У найбільших супермаркетах Одеської області проводять моніторинг цін
-
Одеса5 днів ago
Звіт одеських комунальників: аварійні бригади, запуски системи опалення, генератори та дерева
-
Політика1 тиждень ago
Уряд погодив звільнення начальника Одеської ОВА Максима Марченка
-
Кримінал5 днів ago
Побив дружину до черепно-мозкової травми: житель Білгород-Дністровського району піде під суд
-
Україна5 днів ago
Саботаж «Зернової ініціативи» продовжується: до портів прибуває менше балкерів
-
Війна5 днів ago
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні