Connect with us

Превенція зловживанню: як працюватиме антикоррада при Міноборони

Published

on

14 квітня міністр оборони Олексій Резніков затвердив склад Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України (далі – МОУ). Її утворили після серії корупційних скандалів, пов’язаних із закупівлею продуктів для Збройних сил України. «Дайджест Одеси» поцікавився, яке місце рада займе, враховуючи наявність профільних антикорупційних органів. Розповідає Артак Григорян — одеський активіст і член Громадської антикорупційної ради.

Хто складає антикорраду?

21 січня видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал журналіста із проєкту «Наші гроші» Юрія Ніколова, у якому стверджується, що за участі МОУ розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, за словами журналіста, відомство нібито законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, за роздрібної ціни 8–9 грн. Після цього міністр оборони України Олексій Резніков заявив про “перезавантаження” антикорупційного управління та запровадження механізму громадського контролю.

Українці мали змогу самостійно обирати склад ради, який потім затвердив міністр. Онлайн-голосуванням, в якому взяли участь 41 684 громадян, пройшли 15 учасників від восьми ГО. Строк їхніх повноважень — один рік.

Під час установчого засідання члени Громадської антикорупційної ради обрали головою Євгена Грушовця, його заступницею стала Анастасія Шуба, а секретарем Ради обрано Віктора Прудковських. Команду складають юристи, фінансисти, аудитори, журналісти, підприємці. Більшість з них вже займались антикорупційною діяльністю.

Вибори загалом пройшли тихо. МОУ опублікувало список 15 кандидатів 31 березня, а склад був затверджений 10 квітня. 

Як розповів Артак Григорян, той факт, що до ради не пройшла Наталья Чорногуб — комунікаційна помилка. Адже вона гарний спеціаліст по роботі з відкритими даними, безпосередньо із системою YouControl і ці знання були б значною допомогою. Вона все ж згодна долучатись за потреби.

Чинна команда має бажання вплинути та призвести до змін, проте потрібно знайти та закріпити сферу відповідальності. І хоч це і дорадчий орган, учасники не готові мовчати, надаватимуть свої рекомендації, а чи реагуватиме на них міністерство? 

Які функції нової ради? 

Насправді зараз ще тривають організаційні моменти стосовно роботи ради. Установче засідання проведено, за планом збиратимуться раз на тиждень. Вже створили профільні комітети із забезпечення та закупівель, з моніторингу законодавства та нормотворчої діяльності і з питань комунікації, кадрової роботи та експертних обговорень.

«Ми повинні зрозуміти, що існує багато антикорупційних органів, які мають цим займатись. Департамент з питань запобігання та виявлення корупції МОУ, ті ж НАБУ, САП. Всі хочуть розібратись з цими яйцями по 17 гривень, проте для цього існує цілий департамент. Нас 15 людей на противагу 150. Тому наша (ради – ред.) задача – зрозуміти чим можемо бути корисними, знайти непокриту нішу та не дублювати функції, які виконують люди на зарплатні”», зазначає Григорян. 

За словами Артака, якщо приходить запит, наприклад, що людину повз ВЛК відправили на лінію фронту чи кудись, то з одного боку, рада створена при МО, а ТЦК — зона відповідальності Генштабу. Але рада має повноваження викликати представника Генштабу, він своєю чергою може не прийти і не матиме ніякої відповідальності за це. Немає механізму впливу.  

«Тут складно комунікувати, бо це антикорупційна рада і громадська одночасно. Щоб бути антикорупційним потрібно мати інструмент, важіль впливу, тому це департамент. Я бачу ціль в тому, що ми представлятимемо думку суспільства. Але не так, що у фейсбук хтось пише, а перевіряти ці факти, чи правда, що ГУР закуповує умовну капусту вдвічі дешевше», – зазначає спікер.

Проте налагодження антикоррадою співпраці із іншими органами, як з НАБУ — превенції можливих зловживань.

З 23 квітня, набрали чинності зміни до закону про оборонні закупівлі, які зобов’язують Міністерство оборони відкрити ціни за незбройними закупівлями, тобто у Prozorro. Чи є потреба перевіряти тендери, при тому, що існує Державна аудиторська служба і агенція із закупівель МО ще вирішиться. За потреби МО надасть доступ до держтаємниці, яка корисна вже при закупівлі зброї. А щоб не робити подвійну роботу налаштована комунікація з іншими департаментами, які ділитимуться інформацією через офіційні запити. За словами члена ради, дружня підтримка відчувається зі сторони інших структур і спротиву від міністра не відмічено. 

«Суспільство абсолютно справедливо має право вимагати прозорості і контролювати, як використовуються публічні фінанси, тому що всі сплачують податки. З цих податків формується бюджет. З цього бюджету кошти заходять в Міноборони і ми їх використовуємо з метою забезпечення ЗСУ. Громадська антикоррада та Офіс із підтримки змін будуть дуже потужними незалежними органами, акселераторами бачення та ідей, допомагатимуть через прийняття політичних рішень, політичну волю і адміністративний вплив змінювати систему на краще”», такими словами презентував міністр оборони раду.

Проте ефективність роботи ради все ж залежатиме від реакції МО на пропозиції. «Міністерство хоче, щоб ми допомогли, але наскільки воно в це вірить — не знаю. Маючи цілі департаменти та органи, після створення групи з 15 людей, навряд чи можна сказати: “тепер все точно буде добре”», — розповів активіст. 

З іншого боку, рада все ж має публічний вплив і сильну підтримку про що свідчить кількість проголосувавших. Тому, якщо раптом вийде, що вона працює для видимості, це вдарить лише по репутації самого Міністерства. Бо учасники антикорради не є держслужбовцями, не підписували з МО контракт, не мають доступу до їхніх грошей та не отримують їх. 

Continue Reading
Click to comment

Одеса

Пам’ятники Пушкіну і Воронцову в Одесі зможуть демонтувати, – ініціатива Мінкульту

Published

on

Відомство хоче позбавити монументи охоронного статусу. Про це повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики.

Мінкульт ініціює вилучення пам’ятників російським діячам з Держреєстру нерухомих пам’яток культурної спадщини національного значення. Йдеться, зокрема, про пам’ятники Пушкіну та князю Воронцову в Одесі.

Це дасть змогу пришвидшити очищення публічного простору від маркерів комуністичного тоталітарного режиму та російської імперської політики. Наступний крок – за органами місцевого самоврядування. Саме вони мають прийняти остаточне рішення про демонтаж та переміщення об’єктів, – наголосив т. в. о. міністра Ростислав Карандєєв.

Відповідний проєкт постанови вже підготовали і після погоджень іншими органами влади внесуть на розгляд Кабміну.

Continue Reading

Україна

У 2024 році учні отримають нові підручники про сучасну війну, – міністр освіти Лісовий

Published

on

В наступному навчальному році школярі вивчатимуть історію України на новий манер: дітям видадуть підручники про сучасну війну.

Про це в ефірі телемарафону “Єдині новини” вчора, 20 вересня, заявив міністр освіти Оксен Лісовий.

Лісовий повідомив, що незабаром українські вчителі отримають методичні матеріали про те, як висвітлювати війну. Так, педагоги правильно пояснюватимуть дітям різних вікових категорій ті чи інші історичні події.

Найважливішою тезою міністра освіти Лісового стала інформація про те, що з наступного року діти отримуватимуть більш актуальні підручники з історії, в яких буде додано параграфи про сучасну війну з росією. Тобто до старих підручників буде додано нові розділи.

Також Лісовий повідомив, що у Міністерстві планується переглянути підхід до викладання історії у закладах освіти України.

“На нашу думку, викладання має йти за іншими принципами: наративне викладання, осмислене сприйняття, спонукати до осмислення історичних подій”, – зазначив Оксен Лісовий в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Continue Reading

Суспільство

У Вашингтоні у жовтні відбудеться третій «Український саміт дій»

Published

on

У Вашингтоні 22-24 жовтня відбудеться третій Український саміт дій, учасники якого адвокатуватимуть продовження громадської підтримки України Сполученими Штатами Америки.

Про це повідомила директорка БФ «Разом для України» Евеліна Курілець на пресконференції на тему: «Міжконфесійна співпраця між релігійними громадами в Україні та США заради миру в Україні» в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

“Ми проводили Ukraine action summit, уже відбулося два, останній був навесні цього року, а наприкінці жовтня відбудеться третій Ukraine action summit у Вашингтоні, де ми об’єднали велику кількість організацій – не тільки українських, а й сирійських, грузинських – з усього світу, щоб протистояти ворогу”, – сказала Курілець.

Вона додала, що люди, які відвідують Ukraine action summit, є громадянами США. Потім вони як виборці мають змогу вільно зустрітися з американськими законодавцями у Сенаті та в Палаті представників і розповісти їм, які українські питання найбільше турбують їх сьогодні.

Як повідомлялося, 23-25 квітня у Конгресі США у Вашингтоні відбувся «Український саміт дій», ініційований благодійним фондом «Razom for Ukraine» та їхніми партнерами з Американської коаліції за Україну.

Форум зібрав понад 300 учасників та підтвердив свій статус найбільшого в США заходу з адвокації громадської підтримки України, а також продемонстрував потужний прояв проукраїнської єдності людей і громадських організацій з усього світу.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.