Connect with us

Криминал

Как изменилась судебная система оккупированного Крыма за 6 лет оккупации

Published

on

В совместном подкасте Бюро судебной судебной информации (проект Центра журналистских расследований) и Громадського радіо — эксперт Регионального центра защиты прав человека Роман Мартыновский — об исследовании, посвященном деятельности созданных на оккупированном полуострове Россией судов и распространению оккупационного судопроизводства в Крыму.

Обкладинка дослідження «Крым без правил. Оккупированное правосудие. Часть 1.»

Як саме змінилась судова система на окупованому півострові за шість років окупації?

Змінилась сама система судів. Трансформація української системи судочинства в російську була розпочата РФ негайно після прийняття на законодавчому рівні рішення про «приєднання Криму» і тривала протягом трохи більше 10 місяців. За цей час:

– припинено діяльність адміністративних судів (ці справи тепер «розтягнуті» по інших судах: цивільним, військовим, господарським та мировим судам);

– був запроваджений інститут мирових суддів, не притаманний українській системі (ці суди розглядають нескладні справи, для них апеляційною інстанцією є районний суд. На території Криму є наразі 100 дільниць, у кожній – мировий суддя. У Севастополі – 21 дільниця);

– був ліквідований інститут слідчого судді (що існував в Україні з 2012 року);

– створені військові суди, яких не існує в системі українського судочинства (до повноважень яких перейшли справи, які до окупації розглядалися в загальних місцевих та адміністративних судах. Особливістю системи військової юстиції є те, що на півострові діють тільки суди першої інстанції, суд апеляційної інстанції – Південний окружний військовий суд – розташований на території РФ в місті Ростові-на-Дону. Саме туди незаконно переміщують людей, що порушують права людини та норми Міжнародного гуманітарного права (МГП)

У апеляційних судів також з’явилася нова, раніше не властива їм функція – перегляд власних судових рішень (винесених цими ж судами) в якості суду касаційної інстанції. (Так звана «перша касація»). У касаційному порядку справи в цих судах розглядаються Президіями судів, персональний склад яких затверджується пленумом Верховного Суду РФ з числа суддів даного апеляційного суду

Судом останньої інстанції для кримських і севастопольських судів став розташований на території РФ Верховний Суд Російської Федерації, куди можна звертатися за умови послідовного оскарження судових рішень в апеляційному порядку і в «першій касації».

З переходом судів на «рейки російського правосуддя», у кримчан знову з’явилася давно забута можливість скасування рішень, які вступили у дію, в порядку нагляду. Таке право російське законодавство до теперішнього часу надає Президії Верховного Суду РФ. Це, до речі, критикує європейська спільнота.

Роман Мартиновський, адвокат Регіонального центру прав людини Фото: investigator.org.ua

Щодо суддівського корпусу: скільки суддів перевелись на неокуповану частину України, скільки залишились, скільки суддів були переведені з РФ?

Виходячи з даних, які надає Державна судова адміністрація, загальна кількість суддів в Криму на момент окупації – 492 людини (при чому, не всі з них здійснювали судочинство). За нашими даними, станом на листопад 2019 року з них покинули Крим 52 судді – це ті, кого ми змогли ідентифікувати. Не всі з них продовжили діяльність у якості суддів, деякі звільнились з посад.

Близько 440 суддів залишилися в Криму. Не всі з них змогли виконувати обов’язки з різних причин. Частина з них не пройшли конкурсний відбір і не були призначені на посади суддів. Перед деякими навіть стояв важкий вибір: за російським законодавством судді, прокурорські працівники, адвокати з однієї сім’ї не можуть працювати в одному регіоні. Я особисто знаю кілька сімей, де адвокати відмовлялися від своїх свідчень, щоб їхні дружини або чоловіки змогли подаватися на суддівський конкурс. В результаті їх не призначали, і виходило так, що обидва втрачали роботу.

Станом на листопад 2019 року ми ідентифікували 104 судді, які прибули в Крим з різних частин РФ. Але говорити, що переїхали в Крим рівно стільки суддів неправильно, оскільки з початку окупації до листопада ще 102 судді в певні проміжки часу виконували обов’язкі суддів, а потім перестали бути суддями: або не змогли обратись на новий термін або з інших причин припинили обов’язки, звільнились або виїхали у РФ.

Найбільша кількість суддів, які їдуть на півострів, – це Сибір, Поволжя, Південний Федеральний та Північно-Кавказький округи.

Таким чином, на сьогоднішній день на суверенній території України, в порушення норм міжнародного права як мінімум 104 іноземних громадянина відправляють правосуддя без згоди на це України. Решта 80% хоча і є громадянами України, проте здійснюють функції судді в порушення українського законодавства.

Наскільки відрізняється ситуація із судочинством на півострові порівняно із ситуацію у РФ, на ваш погляд? Наприклад, адвокати кажуть, що саме у Криму контроль над суддями з боку ФСБ набагато сильніший.

Коли ми говоримо про те, що 20% суддів, які відправляють правосуддя в Криму і місті Севастополі, є громадянами РФ, то пам’ятаємо, що 4/5 – це судді, які мають «українське коріння»: або перейшли на службу РФ або стали суддями після початку окупації.       Рівень довіри до таких суддів з боку ФСБ, «прокуратури» нижчий і вони під більшим контролем та наглядом з боку цих органів.

Інше питання, як саме змінилась сама психологія суддів. Коли в березні-квітні 2014 року кримські судді намагались застосовувати знання, які отримали раніше, їм ФСБ «пояснювала», що практика ЄСПЛ  – добре, але в російських судах інша практика. Найбільш яскраве це виявилось у питаннях про застосування запобіжного заходу. Багато з тих, хто був підготовлений в український час, за звичкою, по стандарту виходили з оцінки чотирьох ризиків, при наявності яких людину можна взяти під варту . Так ось, «прокурори» і співробітники ФСБ дуже швидко поставили їх на місце і змусили забути про українську практику.

Як дії Росії щодо побудови своєї судової системи в Криму виглядають з точки зору міжнародного гуманітарного права?

Брутальне ігнорування. МГП накладає на окупуючу державу ряд міжнародно-правових зобов’язань в сфері застосування законодавства і здійснення правосуддя на окупованій території. Проте РФ не визнає свого статусу. Очікувати від суддів дотримання норм МГП – все одно, що суддя скаже, що Крим – це Україна.

РФ не мала права поширювати здійснення свого законодавства на окуповану територію, закони України мали діяти.

Окупуюча держава може видавати певні закони в сфері кримінальної юстиції і поширювати їх дію на окупованій території.

Мається на увазі, розслідувати злочини, які відбулись на окупованій території?

Ні. Це обов’язок окупуючої держави підтримувати правопорядок на цій території, право залучати до кримінальної відповідальності тих, хто здійснює в Криму злочини на кшталт вбивств і грабежів.

А МГП дає право окупуючій державі створювати такі кримінальні закони, які виконували б роль своєрідних запобіжників. Наприклад, про акти, спрямовані на те, щоб завадити окупувати цю територі. Мова йде про певні сили спротиву. При цьому, ці закони повинні бути доведені до населення, а РФ просто поширила дію власного кримінального кодексу на цю територію.

Російська Федерація не виконує покладених на неї, як державу-окупанта зобов’язань по МГП в сфері правосуддя і проводить політику, спрямовану на заміщення колишніх українських суддів власними громадянами з різних суб’єктів Російської Федерації, згортання громадянських прав і свобод в Криму, переслідування цивільних осіб з політичних і релігійних мотивів.

Continue Reading
Click to comment

Культура

Судьбу памятника Екатерине в Одессе решат общественные слушания

Published

on

В Одессе состоится общественное обсуждение дальнейшей судьбы памятника «Основателям Одессы», расположенного на Екатерининской площади в центре города. Мероприятие пройдет под руководством управления по объектам культурного наследия Одесского городского совета в форме интернет-конференции 19 сентября в 12.00.
С учетом предложений, полученных по результатам общественного обсуждения, в период с 20 сентября 2022 года по 20 октября 2022 года включительно будет проводиться электронный опрос территориальной громады Одессы по данному вопросу с использованием вебпортала «Социально активный гражданин» Одесского городского совета.
Напомним, недавно на президентском портале было размещено несколько петиций с требованием снести монумент. Президент рассмотрел эти предложения и заявил, что судьбу памятника должны решать городские власти Одессы.

Continue Reading

Регион

В нацпарке «Тузловские лиманы» высохли уникальные озера

Published

on

В Национальном природном парке «Тузловские лиманы» в Одесской области практически высохли уникальные мелкие внутренние озера, названные в честь академика Ювеналия Зайцева.

Об этом сообщил бывший руководитель нацпарка эколог Иван Русев.

Причиной высыхания озер стало то, что в этом году вода в лиманы почти не поступает извне.

«Не было и стока пресной воды по малым рекам в лиманы. К тому же в этом году уровень воды в реке Дунай крайне низок за последние десятилетия, поэтому вода в лиманы Джантшейский и Малый Сасык тоже оттуда не поступает и не пополняет озера», – объясняет Русев.
По его словам, сейчас «совсем» не поступает вода и из Черного моря в Тузловские лиманы. Помимо влияния военных действий на отсутствие водообмена одной из причин Русев также назвал тот факт, что администрация области не предоставила рыбакам разрешения открыть пропасть за собственные средства.
«Одесская ОГА, а именно заместитель главы ОГА Олег Муратов и Департамент экологии ОГА Павел Буланович противозаконно блокировали выдачу разрешений местным рыбакам, которые готовы были за свои средства сделать такую ​​важную природоохранную работу, о чем я писал раньше и открыть пропасть. Но этого не произошло» , – подчеркивает сотрудник Национального парка.

В результате испарения воды из лиманов на фоне отсутствия водообмена привело к полному высыханию заповедных озер, где были сосредоточены уникальные птичьи «садики» галагазов (род уток), говорит Русев.

Национальный парк «Тузловские лиманы» — природоохранная территория в Украине на территории Белгород-Днестровского района Одесской области.

Continue Reading

Культура

На одесской дискотеке благотворительно повеселились

Published

on

В Одессе разгорелся скандал вокруг случаев нарушения комендантского часа развлекательными заведениями. Наибольший резонанс вызвала дискотека в клубном отеле М1 на Ланжероне, видео с которой появилось в соцсетях ее участников. Шум и веселье многие сочли опасными и неуместными во время войны, когда в Одессе страдают переселенцы, в госпиталях лежат раненые, а Николаев ежедневно бомбят ракетами оккупанты.

Ситуация привлекла внимание военной администрации. О том, как поступили с нарушителями, рассказал спикер главы Одесской военной администрации Сергей Братчук.

Он заявил, что и персонал клуба и все посетители поняли, что они нарушили правила, поэтому принесли свои извинения и все вместе решили предоставить финансовую помощь подразделениям Вооруженных сил Украины. Братчук подчеркнул, что ни одного исключения для нарушителей комендантского часа, кто бы это ни был или правил в работе данных клубов, не будет.
Между тем в анонимных телеграм-каналах города появилось заявление одного из сотрудников клуба, который утверждает, что все это ложь, и на самом деле никто не был наказан. Также он написал, что никакие средства на ВСУ в клубе не собирались. Дискотека изначально была организована якобы с благотворительной целью, но кому конкретно и какая часть от собранных с отдыхающих средств уйдет — неизвестно.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.