Криминал
Может не будем заочно ненавидеть всех, кто вступает с оккупированных территорий?
Masha Sulialina, Facebook
Зараз в фб всюди #Зрада що діти з окупованих територій зможуть вступати в заклади вищої освіти без ЗНО (в основному з посиланням на заяву Зеленського) і якийсь величезний потік ненависті до цих дітей, які ще навіть не вступили.
І при цьому дуже мало розуміння загалом ситуації.
Давайте трошки по порядку:
1) Спрощена система не вчора створена а вже існує декілька років і існує вона тому що для багатьох дітей з окупованих територій не можливо вступити інакше, бо
вони навчаються в системі освіти на окупованих територіях (де нема української мови, літератури, історії україни, де !не повірите! навіть викладання математики відрізняється, бо її викладають за російськими стандартами, які відрізняються від українських). В них нема такого доступу до середньої освіти як є у дітей які навчаються на підконтрольній території.
їх освітні документи не визнаються, тому вони, якщо вони хочуть мати можливість здати ЗНО, повинні паралельно навчатись дистанційно чи закінчувати екстерном (тобто вони повинні навчатись і там і тут паралельно, складати контрольні, виходити на скайп, який не завжди працює, де з іншого боку (так з нашого українського боку) з ними не завжди виходять на зв’язок вчителя, бо всюди є людський факто + це все в умовах коли небезпечно казати що ти збираєшся вступати на підконтрольну частину України, коли неймовірно складно знайти репетитора навіть з української мови, бо вчителі які беруться за це, беруться «по секрету», коли вивчати історію України, а саме події 2014 року – це карна відповідальність (отак скажеш наприклад що Крим – Україна, і Росія окупант – і з 14 років оп! і карна відповідальність), коли ти приховуєш від всіх своїх однолітків куди ти будеш вступати і ми маємо випадки, коли діти з Криму з одного класу вже на підконтрольній території України дізнавались під час іспитів, що вони вдвох вступають в український університет, коли твої вчителі в школі можуть на тебе настучати в ФСБ (і такі історії діти які вступили в українські університети нам розказували).
І за 6 років держава для окупованих територій не створила якісного дистанційного навчання (а коли почався карантин то виявилось не так складно позаписувати уроки онлайн. Але весь цей час до карантину зробити те саме для окупованих територій було складно. А, ну думаю вся Україна кайфанула від дистанційного навчання за останні місяці і зрозуміла, що це не те саме, що навчання в школі офлайн. А у дітей з окупованих територій умови були весь цей час ще гірші)
коли в них нема освітніх документів які визнаються Україною, то вступити по спрощеній системі, склавши іспити — це єдиний можливий варіант. І при тому вони весь цей час були обмежені в переліку університетів по спрощеній системі, і вони під час вступу мають можливість подавати документи та вступати лише в 1 університет. Вони не можуть подати документи в декілька. Тож якщо не вступили, то в них нема можливості погодитись на запасний варіант. (який у мене наприклад колись був)
+ в цей перелік довгий час не входили медичні університети та університети які підпорядковуваються міністерству культури.
Тобто в цій спрощеній системі купа обмежень. І перш ніж кричати, який кошмар, вступають без ЗНО, подивіться, яка взагалі система для них доступна, і як вона працює.
Це про спрощену систему — яку, до речі, обирають не так багато абітурієнтів, більшість все таки вирішує пройти всі коли пекла дистанційного навчання (із відключенням інтернету, подвійним навантаженням тощо) і вступати через ЗНО. Бо це зрозуміліше і дає більший вибір університетів.
2) Чому в цьому році держава примає рішення розширети спрошену систему ?
Тому що діти з окупованих територій не можуть виїхати щоб скласти ЗНО.
До нашої організації звернення почались ще з травня і нам кожного дня хтось телефонує і питає, як вони можуть виїхати щоб скласти ЗНО. (І так багатьом організаціям, які працюють по окупованим територіям).
Бо донедавна вони повинні були проходити двотижневу обсервацію (потім були внесені зміни, і діти які їдуть на ЗНО не повинні проходити обсервацію згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2020 р. № 424).
Але — є ще окупаційна сторона — у якої свої правила щодо перетину кордону. І діти, які в умовах окупації готувались до вступу — можуть втратити цю можливість. І не вступити нікуди цього року. Залишитись ще на рік на окупованій території, в умовах пропаганди, розчаровані, що вся їх підготовка злита в унітаз і із відчуттям, що держава їх знову кинула. Як думаєте, який відсоток спробує вступити знову наступного року?
Саме тому рішення на цей рік дати можливість вступати по спрощеній системі в широке коле університетів — це адекватне рішення, якщо ми хочемо витягувати своїх дітей з окупації. Якщо ми хочемо показати — що ми їх не кинули та не забули
3) Вони 6 років живуть в умовах жорсткої пропаганди і мілітарізації (це взагалі окрема тема). І при цьому всьому вони вирішують готуватись та вступати в Український університет. Їх треба в цьому підтримувати та працювати з ними тут. Бо саме вони зв’язок між підконтрольною територією України і окупованою територією. Бо в них там лишаються друзі, родичи, яким вони будуть розповідати, те що дізнаються тут. І це наша відповідальність чому саме ми будемо їх тут вчити. Якщо ми хочемо щоб Україна знову була цілісна, то треба зберігати зв’язки, працювати над знищенням міфів які там пропогандуються та створювати тут агентів змін, які потім будуть повертатись та розбудовавати знову Україну на деокупованих територіях.
І наостанок, коли пишуть, що там на окупованих територіях одні зрадники, колоборанти тощо. Ви мене вибачте звісно, але тут в Києві стільки «зрадників», які навчаються тут в українських школах, народились тут і при цьому для них Росія все ще братьський народ а війни не існує.
Звісно можна далі назвати якусь групу людей за певною ознакою (як територіальна приналежність) зрадниками, або можна бути розумнішими, та розуміти що люди різні, що і на окупованих і на неокупованих територіях є ті хто хоче бути частиною руського міра і ті хто патріоти.
То може не будемо заочно ненавидіти всіх, хто вступає з окупованих територій? Бо ми зовсім не знаємо через що конкретна дитина пройшла, щоб дійти взагалі до моменту вступу.
Культура
Судьбу памятника Екатерине в Одессе решат общественные слушания
В Одессе состоится общественное обсуждение дальнейшей судьбы памятника «Основателям Одессы», расположенного на Екатерининской площади в центре города. Мероприятие пройдет под руководством управления по объектам культурного наследия Одесского городского совета в форме интернет-конференции 19 сентября в 12.00.
С учетом предложений, полученных по результатам общественного обсуждения, в период с 20 сентября 2022 года по 20 октября 2022 года включительно будет проводиться электронный опрос территориальной громады Одессы по данному вопросу с использованием вебпортала «Социально активный гражданин» Одесского городского совета.
Напомним, недавно на президентском портале было размещено несколько петиций с требованием снести монумент. Президент рассмотрел эти предложения и заявил, что судьбу памятника должны решать городские власти Одессы.
Регион
В нацпарке «Тузловские лиманы» высохли уникальные озера
В Национальном природном парке «Тузловские лиманы» в Одесской области практически высохли уникальные мелкие внутренние озера, названные в честь академика Ювеналия Зайцева.
Об этом сообщил бывший руководитель нацпарка эколог Иван Русев.
Причиной высыхания озер стало то, что в этом году вода в лиманы почти не поступает извне.
«Не было и стока пресной воды по малым рекам в лиманы. К тому же в этом году уровень воды в реке Дунай крайне низок за последние десятилетия, поэтому вода в лиманы Джантшейский и Малый Сасык тоже оттуда не поступает и не пополняет озера», – объясняет Русев.
По его словам, сейчас «совсем» не поступает вода и из Черного моря в Тузловские лиманы. Помимо влияния военных действий на отсутствие водообмена одной из причин Русев также назвал тот факт, что администрация области не предоставила рыбакам разрешения открыть пропасть за собственные средства.
«Одесская ОГА, а именно заместитель главы ОГА Олег Муратов и Департамент экологии ОГА Павел Буланович противозаконно блокировали выдачу разрешений местным рыбакам, которые готовы были за свои средства сделать такую важную природоохранную работу, о чем я писал раньше и открыть пропасть. Но этого не произошло» , – подчеркивает сотрудник Национального парка.
В результате испарения воды из лиманов на фоне отсутствия водообмена привело к полному высыханию заповедных озер, где были сосредоточены уникальные птичьи «садики» галагазов (род уток), говорит Русев.
Национальный парк «Тузловские лиманы» — природоохранная территория в Украине на территории Белгород-Днестровского района Одесской области.
Культура
На одесской дискотеке благотворительно повеселились
В Одессе разгорелся скандал вокруг случаев нарушения комендантского часа развлекательными заведениями. Наибольший резонанс вызвала дискотека в клубном отеле М1 на Ланжероне, видео с которой появилось в соцсетях ее участников. Шум и веселье многие сочли опасными и неуместными во время войны, когда в Одессе страдают переселенцы, в госпиталях лежат раненые, а Николаев ежедневно бомбят ракетами оккупанты.
Ситуация привлекла внимание военной администрации. О том, как поступили с нарушителями, рассказал спикер главы Одесской военной администрации Сергей Братчук.
Он заявил, что и персонал клуба и все посетители поняли, что они нарушили правила, поэтому принесли свои извинения и все вместе решили предоставить финансовую помощь подразделениям Вооруженных сил Украины. Братчук подчеркнул, что ни одного исключения для нарушителей комендантского часа, кто бы это ни был или правил в работе данных клубов, не будет.
Между тем в анонимных телеграм-каналах города появилось заявление одного из сотрудников клуба, который утверждает, что все это ложь, и на самом деле никто не был наказан. Также он написал, что никакие средства на ВСУ в клубе не собирались. Дискотека изначально была организована якобы с благотворительной целью, но кому конкретно и какая часть от собранных с отдыхающих средств уйдет — неизвестно.