Криминал
Вина «Массандры» в обход санкций
Микита Панасенко, Центр журналістських розслідувань
В украинских интернет-магазинах можно приобрести вино производства «национализированных» Россией НПАО «Массандра» и завода «Новый свет», в отношении которых действуют санкции ЕС и США. Руководство «Массандры» сообщает об «экспорте» вина в «народные республики ДНР и ЛНР». Вероятно, что из оккупированного Крыма вино незаконно ввозят в ОРДЛО через неконтролируемый участок украинской границы с РФ, а уже оттуда бутылки с российскими этикетками попадают на свободную территорию Украины.
Центр журналистских расследований купил в интернет-магазине бутылку массандровского вина урожая 2016 года, разлитого в прошлом году. Спойлер: ответственности за нарушение санкций и запрет ввоза товаров с оккупированных территорий украинское законодательство пока не предусматривает.
Фото: investigator.org.ua
У вересні 2015 року акція «Громадянська блокада Криму» фактично припинила поставки товарів з материкової України до окупованого Росією Криму та у зворотному напрямку.
Але урядова постанова, яка офіційно заборонила торгувати з тимчасово окупованою територією Криму і Севастополя, почала діяти лише з січня 2016 року. Заборона діє й досі — постачати товари в Крим чи завозити звідти не можна.
Однак Центр журналістських розслідувань виявив, що в липні 2020 року в Києві можна легко придбати вина «Масандри», розлиті вже після її експропріації Росією. Кілька хвилин пошуку в Інтернеті, телефонна розмова за номером, розміщеним на сайті з продавцем, який запевнив, що товар приїхав саме з Криму, — і маємо домовленість про отримання товару.
«В магазинах немає, забрати можна в районі Нивок або зробимо доставочку. Урожай 2016 року, разлив — 2019», — уточнює представник інтернет-магазину.
За півгодини тримаємо в руках пляшку сухого столового вина «Алушта» з етикеткою «Россия, Республика Крым, Ялта, Массандра, улица Винодела Егорова, 9».
Масандрівське вино окупаційного розливу продається на сайті інтернет-магазину VV Market. Найдешевша пляшка — сухе вино за 522 гривні. Найдорожча пропозиція — десертне за 983 гривні.
На сайті вказано адреси трьох магазинів VV Market у Києві, однак зараз вони не працюють. Тому зустріч з представником інтернет-магазину Андрієм відбулась просто вулиці, поруч з житловим будинком, розрахунок — готівкою.
Як саме продукція кримської «Масандри» потрапляє на вільну територію України, продавець розповідати відмовився.
«Точно я не знаю, як воно все відбувається. Але довго йде дуже», — каже Андрій.
На зауваження журналіста про незаконність ввезення товарів із окупованого Криму, Андрій поскаржився на життя: «Ми живемо в такому світі, у нас все незаконно. Нам жити незаконно, дихати незаконно, ось зараз працювати незаконно».
У Єдиному державному реєстрі знаходимо діючу компанію, назва якої співпадає із назвою інтернет-магазину із підсанкційними винами — ТОВ «ВВ Маркет+». Фірмі п’ять років, зареєстрована у Києві, в будинку на вулиці Степана Руданського. На сайті «ВВ Маркет» за цією ж адресою вказаний і один із трьох магазинів.
Зустрітися з керівництвом компанії за її юридичною адресою не вдалося — там порожнє офісне приміщення, а магазин, за словами орендодавця, припинив роботу не так давно.
За даними ЄДР, засновницею та директором ТОВ «ВВ Маркет+» є киянка Ганна Бережна. Вона ж володіє ТОВ «Винна лавка». За контактним телефонним номером цієї компанії і вдалося зв’язатися з Ганною Бережною.
Підприємиця запевнила, що її фірма не має стосунку до продажу кримських вин через інтернет-магазин і попросила перетелефонувати їй через кілька хвилин. Невдовзі надійшов дзвінок від Олександра Бережного, який назвався чоловіком Ганни Бережної. Він також запевнив, що вже не має стосунку до інтернет-магазину з такою ж назвою, як і компанія дружини, та продажу вин «Масандри».
«Цей сайт створювався мною і партнером в 2012 році. У 2013 році я розійшовся з ним, а сайт залишився в нього. І там мої товари не присутні. Того, що моє, у нього немає, те, що ви купили — це його. Я його знаю, просто цікаво, хто вам відповідає і підписується моїм прізвищем. Його часом не Андрій Петрович звуть? Ось у нього дізнайтеся, яке він має відношення до Бережної Ганни Дмитрівни, і ось там ви все знайдете», — сказав Бережний, відмовившись називати прізвище колишнього компаньйона.
Тож ми знайшли його самі. У соціальній мережі Instagram є сторінка користувача Andrei Kovalev з ніком «andvvm», який легко «розкласти» на перші літери імені та назви магазину. На сторінці вказаний той же номер телефону, що і на сайті онлайнмагазину «ВВ Маркет», адреса сайту та реклама товарів, які в ньому можна придбати.
Отже, кримське вино «Масандри» врожаю та розливу після 2014 року наразі можна абсолютно вільно придбати в Києві. Причому, наведений нами приклад — не єдиний. У мережі є й інші майданчики, де можна купити вино, на етикетці якого Крим вказаний російським. Крім вин «Масандри», також продають ігристі вина «Нового світу» та коньяки алуштинського заводу «Маглів». Причому, з послугами доставки в міста по всій Україні.
Багато пропозицій також із продажу вин зі знаменитої колекції «Масандри», масовий незаконний розпродаж з якої розпочався після окупації.
Встановити маршрути поставки вин «Масандри» після 2016 року на територію вільної України журналістськими методами складно, однак це цілком під силу правоохоронним органам. Але наша версія полягає в тому, що поставки здійснюються через окуповані території Донецької та Луганської областей.
На початку цього року у російських ЗМІ з’явилась сенсація — Росія на 50% збільшила експорт вина в Україну. Як так сталось? Журналісти видання «РБК» встановили, що всі поставки вина, які російська митниця фіксує як експорт в Україну, їдуть у так звані «республіки» в окупованій частині Донбасу. А левова частка цього незаконного «експорту» — це вина кримської «Масандри».
Керівниця експропрійованого Росією об’єднання Яніна Павленко у кінці 2019 року заявляла про збільшення експорту вина, а одним із закордонних ринків називала якраз-таки ОРДЛО.
«Сьогодні «Масандра» поставляє вино до Китаю, Казахстану, Киргизстану, Тайваню, Білорусі, Луганської та Донецької народних республік. Наступного року ми розширимо географію ще двома країнами», — цитує її слова агентство «Крыминформ».
До речі, офіційної заборони на поставки вина з Російської Федерації до України немає. Вино не входить до «чорного списку» постанови Кабміну №1035 від 16 грудня 2015 року, що почала діяти у січні 2016 року. У переліку забороненого з Росії експорту є пиво, горілка і навіть цукерки, що містять алкоголь, а от вина чомусь немає. Як немає й відповідальності за порушення санкцій та заборони на поставки товарів із окупованого Криму.
У 2014 році Центр журналістських розслідувань у матеріалі «Бізнес на два фронти» розповідав про товари з «подвійним громадянством». Товари, виготовлені в окупованому Криму, поставлялись на вільну територію України з етикетками, на яких Крим і Севастополь позначались як Україна. Але та ж продукція, що продавалась на півострові, маркувалась як виготовлена в Російській Федерації.
Не було винятком і шампанське «Новий світ», яке тодішня керівниця заводу Яніна Павленко одночасно продавала окупантам і поставляла на український ринок.
Нинішні поставки вин «Масандри» і «Нового світу», розлитих після окупації півострова, вже не ховаються за подвійним громадянством. У Києві їх можна майже відкрито купити з російською етикеткою.
Культура
Судьбу памятника Екатерине в Одессе решат общественные слушания
В Одессе состоится общественное обсуждение дальнейшей судьбы памятника «Основателям Одессы», расположенного на Екатерининской площади в центре города. Мероприятие пройдет под руководством управления по объектам культурного наследия Одесского городского совета в форме интернет-конференции 19 сентября в 12.00.
С учетом предложений, полученных по результатам общественного обсуждения, в период с 20 сентября 2022 года по 20 октября 2022 года включительно будет проводиться электронный опрос территориальной громады Одессы по данному вопросу с использованием вебпортала «Социально активный гражданин» Одесского городского совета.
Напомним, недавно на президентском портале было размещено несколько петиций с требованием снести монумент. Президент рассмотрел эти предложения и заявил, что судьбу памятника должны решать городские власти Одессы.
Регион
В нацпарке «Тузловские лиманы» высохли уникальные озера
В Национальном природном парке «Тузловские лиманы» в Одесской области практически высохли уникальные мелкие внутренние озера, названные в честь академика Ювеналия Зайцева.
Об этом сообщил бывший руководитель нацпарка эколог Иван Русев.
Причиной высыхания озер стало то, что в этом году вода в лиманы почти не поступает извне.
«Не было и стока пресной воды по малым рекам в лиманы. К тому же в этом году уровень воды в реке Дунай крайне низок за последние десятилетия, поэтому вода в лиманы Джантшейский и Малый Сасык тоже оттуда не поступает и не пополняет озера», – объясняет Русев.
По его словам, сейчас «совсем» не поступает вода и из Черного моря в Тузловские лиманы. Помимо влияния военных действий на отсутствие водообмена одной из причин Русев также назвал тот факт, что администрация области не предоставила рыбакам разрешения открыть пропасть за собственные средства.
«Одесская ОГА, а именно заместитель главы ОГА Олег Муратов и Департамент экологии ОГА Павел Буланович противозаконно блокировали выдачу разрешений местным рыбакам, которые готовы были за свои средства сделать такую важную природоохранную работу, о чем я писал раньше и открыть пропасть. Но этого не произошло» , – подчеркивает сотрудник Национального парка.
В результате испарения воды из лиманов на фоне отсутствия водообмена привело к полному высыханию заповедных озер, где были сосредоточены уникальные птичьи «садики» галагазов (род уток), говорит Русев.
Национальный парк «Тузловские лиманы» — природоохранная территория в Украине на территории Белгород-Днестровского района Одесской области.
Культура
На одесской дискотеке благотворительно повеселились
В Одессе разгорелся скандал вокруг случаев нарушения комендантского часа развлекательными заведениями. Наибольший резонанс вызвала дискотека в клубном отеле М1 на Ланжероне, видео с которой появилось в соцсетях ее участников. Шум и веселье многие сочли опасными и неуместными во время войны, когда в Одессе страдают переселенцы, в госпиталях лежат раненые, а Николаев ежедневно бомбят ракетами оккупанты.
Ситуация привлекла внимание военной администрации. О том, как поступили с нарушителями, рассказал спикер главы Одесской военной администрации Сергей Братчук.
Он заявил, что и персонал клуба и все посетители поняли, что они нарушили правила, поэтому принесли свои извинения и все вместе решили предоставить финансовую помощь подразделениям Вооруженных сил Украины. Братчук подчеркнул, что ни одного исключения для нарушителей комендантского часа, кто бы это ни был или правил в работе данных клубов, не будет.
Между тем в анонимных телеграм-каналах города появилось заявление одного из сотрудников клуба, который утверждает, что все это ложь, и на самом деле никто не был наказан. Также он написал, что никакие средства на ВСУ в клубе не собирались. Дискотека изначально была организована якобы с благотворительной целью, но кому конкретно и какая часть от собранных с отдыхающих средств уйдет — неизвестно.