Бізнес в умовах війни: 5 програм для підприємців в Одеській області

Збройна агресія росії завдає величезних збитків українській економіці, проте ми маємо продовжувати працювати, бо, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка. Тому дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації.
Кількість підприємців в регіоні та їхні перепони
Повний рівень економічних збитків залежатиме від того, як довго триватиме війна. Але навіть після закінчення Світовий банк прогнозує повільне відновлення та зростання загрози масової бідності. За даними Програми розвитку ООН, тривалий конфлікт призведе до того, що 30% населення України опиниться за межею бідності.
Малий та середній бізнес намагаються все ж відновлювати роботу, виробництво, поширення своїх послуг та товарів. В Одеській області кількість підприємців ліквідувались, але з’явились нові. Як розповів заступник Начальника Одеської ОВА Дмитро Радулов в інтерв’ю «Дайджест Одеси»: «З початку повномасштабного вторгнення по квітень згідно з реєстраціями було більше ліквідацій ФОПів, ніж створення нових. Загалом з лютого по грудень 2022 року припинило діяльність понад 12 800 підприємців, як фізичних, так і юридичних осіб. Потім тенденція змінилась та пішла вгору, особливо в літні місяці. З березня було зареєстровано 11 тисяч підприємств, здебільшого фізичних осіб. Загалом в області близько 230 тисяч підприємців».
Воєнний стан створює нові правові умови для підприємців, але це не єдині труднощі при роботі. ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» щомісяця проводить опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни». Згідно із 7 випуском за листопад 2022 року, проблема перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням уперше за весь час опитування (із травня 2022 року) вийшла на перше місце в рейтингу перешкод. Частка підприємств, які зіштовхнулись з цією проблемою, досягла 78%. Найзначніша проблема — війна і це аксіома. А потім вже йдуть похідні від дій агресії рф та воєнного стану: перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності, звуження ринку, інфляційні процеси, розриви логістичних ланцюжків. Щоб підтримати економіку країни та підприємців створюються державні програми, податкові умови, надаються умови для релокації підприємства.
Олександр Висоцький, засновник компанії Visotsky розповів для «Дайджесту Одеси», що більшість підприємців продовжують працювати навіть попри усі складнощі: «Якщо говорити про економіку та підприємницьку діяльність, то вже пройшла точка, коли все зупинилося. На початку війни моя компанія організувала програму підтримки українських підприємців. Наразі наш київський офіс влаштовує живі зустрічі для резидентів цієї програми. 70% підприємців продовжують працювати, їх не зупиняють навіть складнощі з електроенергією. Усього 30% із 805 компаній призупинили діяльність. Є взагалі неймовірні кейси серед наших клієнтів — Юрій Синиця, власник компанії Collar, із командою презентував свій бізнес на міжнародній виставці, відновив виробництво та експорт».
Програми та ініціативи, які допомагають бізнесу
Портал «Дія.Бізнес» містить сторінку «Підтримка бізнесу в умовах війни”. Тут представлені державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців та інформація щодо релокації бізнесу, працевлаштування, кредитів.
Програма «EU4Business» дозволяє отримати додаткове фінансування, навчання або нададуть консультації. Це ініціатива Європейського союзу,а разом з Мінекономіки та Офісом з розвитку підприємництва та експорту запущено грантовий фонд, який розрахований на 300 підприємців.
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» спрощує доступ підприємств малого та середнього бізнесу до банківського кредитування, а також надає кошти за зниженою процентною ставкою. Дмитро Радулов розповів, що Одеська область вийшла на третє місце за обсягом кредитів, взятих у рамках цієї програми. Суб’єкти господарювання взяли понад 6 тисяч кредитів.
«Єробота» передбачає видачу грантів для створення або розвитку власного бізнесу. Проєкт містить 6 грантових програм за різними напрямками і підходить вже власникам бізнесу чи початківцям. В Одеській області програма лише набирає оберти, станом на початок січня 918 фізичних та юридичних осіб подали заявки на участь. 132 проєкти отримали погодження, на розгляді — 525, відмовили — 261. На 51 суб’єкт господарювання вийшло 12 млн гривень.
Проєкт «Do Business with Ukrainians» дозволяє іноземцям працювати з українським бізнесом і навпаки. Українці створюють ніби анкету та пропонують свої послуги іноземцям, набуваючи собі нових партнерів.
Досвід війни з 2014 року та обмеження, пов’язані з COVID-19 навчили підприємців готуватись та думати про майбутнє. І як не крути, кожен бізнес пов’язаний з політикою, тому мотивація боротись за незалежність дала сильний поштовх триматись за свої проєкти. Наразі є безліч можливостей залучати іноземних партнерів та розширювати бізнес-спільноту задля того, щоб встояти. І це стосується, як великого, так і малого бізнесу, хоч і здається, що останній досить гнучкий.
«Я вірю у швидкий розвиток та зростання українського бізнесу. Хоча війна знижує інвестиційну привабливість країни, але сьогодні для світу Україна стала символом перемоги добра над злом. Україні є, що запропонувати світові, і світ інтегруватиметься з Україною: це сільське господарство, IT-індустрія, технології тощо. Думаю, що перспектива розвитку дуже висока — як приклад можна взяти Ізраїль», — додав Олександр Висоцький.
Нагадаємо, що Одеса — є кандидатом на проведення міжнародної виставки EXPO в 2030 році. Це великий іміджевий захід, який приведе з собою мільйони туристів, інвестиції та перспективу масштабного розвитку міста.

Усі новини
Атаки Шахедів — які перехоплювачі створили в Україні — відео

Військові кажуть, що мобільні вогневі групи із кулеметами вже не можуть ефективно збивати російські ударні безпілотники “Шахед”, і їм на зміну мають прийти дрони-перехоплювачі. Фокус дослідив, які засоби вже є в Україні і чому їх застосують не так масово, як могли б.
Весною 2025 року стало помітно, що росіяни змушують “Шахеди” летіти на висоті 2-3 кілометрів, аби уникати мобільних вогневих груп. Нещодавно стало відомо про появу модернізованих БПЛА Shahed-136 із серії MS001, оснащений камерою та штучним інтелектом. Вони мають алгоритм оцінки ситуації і можуть за потреби відхилитися від програми, заданої пілотами.
В таких умовах Силам оборони доводиться збивати “Шахеди” дорогими зенітно-ракетними комплексами. Для прикладу, згідно з даними військового оглядача Defense Express Іваа Киричевського, ракети для Patriot на внутрішньому ринку США коштують 4 млн доларів, а за кордон продаються вже за ціною від 6 до 10 млн. Дрони-перехоплювачі українського виробництва при цьому коштують від кількох десятків тисяч до кількох сотень тисяч гривень.
Зенітні БПЛА можна умовно поділити на два типи: коптери та літаки. Виробники, як правило, тримають технічні характеристики своїх перехоплювачів у таємниці, однак про деякі вже є публічна інформація.
Коптери проти “Шахедів”
Хорошим прикладом стане українське підприємство “Дикі шершні”, які розробили одразу два різновиди коптерів для боротьби з “Шахедами”. Перший з них — “Перевертень”. Судячи з наявної інформації, це FPV-квадрокоптер звичної конструкції, однак він вирізняється високою швидкістю польоту — до 200 км/годину. При цьому він може літати на висоті до 5 км і підійматися на 1 км за 23 секунди.
Враховуючи, що крейсерська швидкість “Шахеда” складає 180 км/год, “Перевертень” цілком може його наздогнати. “Дикі Шершні” поки хвалилися лише ураженням БПЛА “Гербера” — це дещо спрощені версії “Шахедів”.
Досвід знищення справжніх “Шахедів” мають швидкісні дрони-перехоплювачі Sting від того ж розробника. Ці БПЛА теж мають чотири мотори, але вони розташовані перпендикулярно до видовженого корпуса, схожого на кулю, всередині якого міститься бойова частина. Нова модель з невідомою назвою, схожа на Sting, також має невеликі крила, як у літака або крилатої ракети.
Український дрон-перехоплювач створений для боротьби з “Шахедами”
Фото: Telegram / Дикі шершні
За словами інженерів, ці апарати мають кращі можливості. З опублікованого кампанією відео видно, що при 50% газу безпілотник-перехоплювач зміг розігнатися до 200 км/год на висоті 1046 метрів. Виробник також показував кадри з випробування БПЛА, які розганялися до 325 км/год. Детальні технічні характеристики “Дикі Шершні” розкривають лише військовим.
Схожу конструкцію мають дрони STRILA від компанії WIY DRONES. Детальних характеристик апарата не розкривають, але відомо, що він може розвивати швидкість понад 300 км на годину і перебувати в повітрі 15-20 хвилин. Наявність денної та нічної камери дає змогу дрону працювати в будь-який час доби.
Дрон-перехоплювач STRILA має наздоганяти “Шахеди”
Фото: Мілітарний
Літаки-перехоплювачі
Порівняно з коптерами дрони літакового типу завдяки своїм крилам витрачають менше енергії і можуть триматися у повітрі кілька годин, однак є й мінуси — нижча швидкість і маневровість.
Як розповів виданню DW співзасновник компанії Besomar Роман Шемечко, їх безпілотні літаки здатні чекати на ціль у повітрі до двох годин, а швидкість дозволяє наздогнати “Шахед”.
Літак-перехоплювач від компанії Besomar полюватиме на “Шахеди”
Фото: Львівська ОДА
На сайті підприємства вказано, що флагманська модель Besomar 3210-N розганяється максимум до 200 км/год і нести корисне навантаження до 2 кг. Для ураження “Шахеда” не потрібно використовувати багато вибухівки, адже він сам несе бойову частину вагою в десятки кілограмів. За необхідності літак здатен очікувати ціль у повітрі понад 60 хв, здійснювати стрімкий набір висоти та підтримувати швидкість до 150 км/год протягом 15 хвилин.
“Шахеди” та ворожі безпілотники, що їх імітують, літають переважно вночі, тому Besomar 3210-N використовує тепловізійну камеру. Інтелектуальна система повітряного гальма дозволяє знизити швидкість під час заходу на ціль. Про практичне застосування цих літаків проти російських безпілотників поки нічого не відомо.
Для сил ППО корисно, щоб дрони-перехоплювачі можна було швидко запустити. Besomar пропонує катапульту, розгортання якої займає “лічені хвилини” і мінімум простору.
У квітні бельгійській делегації на чолі з прем’єр-міністром Бельгії Бартом де Вевером у Києві показали український дрон, який використовували для перехоплення “Шахедів”. Як повідомили іноземцям, такі засоби за два місяці знищили понад 20 російських безпілотників. Технічні характеристики і навіть назву зберегли у секреті, однак розробники повідомили, що максимальна швидкість дрона становить 200 км/год, а максимальна висота польоту — 5 км.
Українська компанія “Вінницькі бджоли” розробили дещо інший літак-перехоплювач під назвою VB 140 Flamingo, він пройшов міжвідомчі випробування ще восени 2024 року. Згідно із заявленими характеристиками він може нести 2 кг корисного навантаження, підійматися на висоту до 3,5 км, розвивати швидкість близько 100 км/год.
Дрони-перехоплювачі Flamingo VB140 призначені для знищення ворожих БПЛА
Фото: dev.ua
Ця версія призначена для боротьби з російськими розвідувальними БПЛА, такими як “Орлан”. Його перевагами вважають високу автономність та гнучкість, що дозволяє літати як вдень, так і вночі.
Компанія “Вінницькі бджоли” у 2024 році анонсувала розробку нового безпілотника для перехоплення “Шахедів”. Цілком імовірно, що він виявиться схожим на Flamingo, але матиме вищу швидкість.
Що заважає перехоплювати “Шахеди” дронами
22 червня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський на зустрічі з журналістами повідомив, що основною проблемою ефективного застосування дронів-перехоплювачів є недостатня кількість радіолокаційних станцій (РЛС). Саме тому ставка досі робиться на МВГ, ефективність яких оцінюють у 40%.
Український фахівець з військових технологій Сергій Бескрестнов “Флеш” пояснив, що екіпажам так званих “зенітних” дронів потрібна інформація від РЛС про те, де саме летять “Шахеди”. Перехоплювачі не можуть довго ганятися за ворожими БПЛА, адже мають обмежений запас енергії в акумуляторі. Під час масштабної атаки “Шахедів” їм потрібно швидко знайти, наздогнати і уразити цілі, а це неможливо без мережі радарів. За словами Сергія, потрібні РЛС Україна може без проблем придбати, адже вони вільно продаються багатьма виробниками по всьому світу.
Військовослужбовець Олександр Карпюк із 59 окремої штурмової бригади пише, що головна проблема полягає не у дефіциті грошей на зенітні дрони або РЛС, а у небажанні чи невмінні військового керівництва розробити нову систему. Тому що для потрібно правильно організувати закупівлі, підтримувати розробки і дослідження, швидко масштабувати навчальні заклади для випуску пілотів, прописувати програми навчання і застосування нових засобів.
Ще одну складну проблему на початку червня 2025 року висвітлив волонтер Сергій Стерненко. Він повідомив, що сили ППО не дозволяють пілотам, які пройшли навчання, застосовувати дрони перехоплювачі, натомість змушують користуватися кулеметами або просто відправляють у наряди.
Громадський діяч Владислав Смірнов припустив, що жодна батарея ППО, яка працює за принципом “виявити — знищити”, не встигне відреагувати на такі зміни без системи, яка поєднує дані, аналіз та швидкодію комп’ютера. Вона повинна включати мережу сенсорів (радарів, акустичних датчиків, тепловізорів) та штучний інтелект, який міг би аналізувати інформацію так само швидко, як і алгоритми розумного “Шахеда”.
Тим часом у Росії створили для “Шахедів” систему ухилення від перехоплювачів. Її готуються встановити, коли Сили оборони України почнуть масово застосовувати зенітні дрони.
Раніше Сергій Бескрестнов попередив, що РФ запускатиме по 800 “Шахедів” щовечора. За різними оцінками виробничі потужності росіян за останній час зросли в 5–7 разів, і вони будують ще один завод.
Події
В Одеському художньому музеї представили виставку «Плеяди» до 160-річчя Греківки

В Одеському Національному художньому музеї відкрився новий виставковий проєкт «Плеяди», присвячений 160-річчюя Одеського художнього фахового коледжу імені Митрофана Грекова.
Фото: Світлана Корольова/Фейсбук.
На виставці представлені роботи студентів від заснування закладу у 1865 році і до перших років незалежності України. Це своєрідна екскурсія по епохам через картини та їх сюжети. Глядачі зможуть дослідити зміну наративів, політичних режимів та ідеологій, а також роль мистецтва в них. Всього представлено понад 300 робіт. На підготовку цієї виставки витратили понад 6 місяців на відбір робіт в архівах.
Всі фото: Світлана Корольова/Фейсбук.
Події
У Національній опері відбувся спеціальний концерт «Музи Пуччіні»

У Національному академічному театрі опери та балету України імені Шевченка в Києві відбувся спеціальний концерт «Музи Пуччіні», де представили творчість італійського композитора Джакомо Пуччіні.
Про це повідомило посольство Італії в Україні у Фейсбуці, передає Укрінформ.
Концерт пройшов за підтримки італійського дипломатичного представництва та Італійського інституту культури. На ньому представили цінність творчого доробку видатного італійського композитора перед численними глядачами, серед яких були поважні гості, урядовці, представники інституцій та дипломатичного корпусу, акредитованого в країні.
«Ми задумали цей концерт як культурний міст між Італією та Україною, між двома народами, що вірять у красу як силу стійкості та відродження. Саме тому ми прагнули провести його, попри складну ситуацію у столиці, де продовжуються повітряні атаки», – заявив посол Карло Формоза, відкриваючи захід разом із міністром культури та стратегічних комунікацій Миколою Точицьким.
«У час, коли Україна продовжує відстоювати своє право на існування, на свободу, на збереження своєї ідентичності, музика також може бути формою опору. Італія надалі буде поруч з Україною через нашу конкретну підтримку не лише у політичній, економічній та військовій сферах, але й через музику, культуру та відданість підтримці постійного мистецького діалогу між нашими народами», – додав дипломат.
Виступ солістів театру у супроводі хору та симфонічного оркестру пройшов під керівництвом маестро Миколи Дядюри. Посольство Італії зазначило, що до програми заходу увійшли арії та дуети з опер Джакомо Пуччіні, багато з яких вперше прозвучали у Національній опері України: «Богема», «Плащ», «Дівчина з Заходу», «Ластівка», «Сестра Анджеліка», «Віліси», «Флорія Тоска» та інші.
Як повідомляв Укрінформ, 2 червня монумент “Батьківщина-мати” у Києві підсвічували в кольорах прапора Італії на честь Дня Італійської Республіки.
Фото: Ambasciata d’Italia in Ucrain, Facebook
-
Усі новини7 днів ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події6 днів ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини6 днів ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика7 днів ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика7 днів ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика6 днів ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини6 днів ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика6 днів ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня