Головне для ВПО в Одесі: гроші, продукти та робота

В Одесі зареєстровано 66 630 внутрішньо переміщених осіб, з яких понад 16 тисяч — діти. Будувати своє життя з нуля знову та ще й не з власної волі — складно. Але це люди, які залишились все одно вдома, намагаються працювати, допомогти собі та країні, дати нормальне життя своїм малюкам, навіть періодично знаходячись у бомбосховищі. Ми не обирали цю війну, але вона тут. Проте разом легше!
“Дайджест Одеси” поспілкувався з директоркою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міськради Оленою Китайською, виокремили питання реєстрації, виплат, працевлаштування громадян, які перебувають в Одесі.
Яка динаміка реєстрацій ВПО в Одесі?
– Від початку вторгнення в Одесі зареєстровано 66 630 ВПО, з них 16 106 — діти. Кількісно бачимо зменшення, минулого тижня прибуло 529 осіб, а раніше реєстрували понад тисячу людей. Все ж таки загальна кількість велика для міста.
Найбільша кількість протягом тижня зареєструвалась з 15 по 22 квітня минулого року — 7424 людини.
Чи створюються міські програми для внутрішньо переміщених осіб. На які послуги можна розраховувати?
– Наша позиція — не відокремлювати ВПО від мешканців Одеси. Якщо людина зареєструвалась і обрала це місто для перебування, то автоматично може користуватись усіма програмами соціальної підтримки. Основна — міська цільова програма надання соціальних послуг та інших видів допомог незахищених верств населення. Загалом, вона дозволяє отримати одноразову фінансову допомогу, аби вирішити проблеми здоров’я (придбати ліки чи отримати оперативне лікування), погасити заборгованість за житлово-комунальні послуги. Якщо людина є у пільговій категорії, то отримуватиме допомогу щомісячно.
Зараз змінились умови для проживання в Одесі?
– Основна проблема — житло. Місто створює житловий фонд для тимчасового перебування, також за державні кошти придбані 6 квартир, які вже видані ВПО. Одесити приймають людей на безкоштовній основі, звертаючись за компенсацією за житлово-комунальні послуги у зв’язку з поселенням. Досі йде співпраця з хостелами, багато домовляємось про безкоштовне тимчасове розміщення. На жаль, неможливо перебувати там на постійній основі, але на певний час вирішує проблему. Тому до програми внесли можливість компенсації і підприємцям. Зараз розробляється порядок цього відшкодування та йдуть перемовини. В Одесі створюють центри для тимчасового розміщення ВПО. Вже ведуться ремонтні роботи коштом міського бюджету, сподіваємось, що восени відкриємо центр, в якому створені є всі умови для комфортного перебування.
Видача гуманітарної допомоги досі актуальна?
– Так, люди потребують і натуральної допомоги: продукти, засоби гігієни, одяг, якась постільна білизна. Після вторгнення, за дорученням мера, почали створюватись центри надання гуманітарної допомоги. Вони є у кожному районі. За минулий рік на теперішній час до міста надійшло 290 вантажів гуманітарної допомоги. Поточного року бачимо зменшення — лише 14. Допомогу там отримують не лише внутрішньо переміщені особи, а й незахищені верстви населення. Значна допомога надходила звідусіль, задля прозорості та справедливого розподілу створили єдину базу, якою користуються всі волонтерські організації міста. Станом на 31 березня 2023 року в Одесі гуманітарну допомогу отримали 172540 осіб, з них ВПО — 93689. Їм видано 604 108 продуктових наборів.
Центри гуманітарної допомоги та номери гарячих ліній:
Київський район — Люстдорфська дорога, 33; ЗОШ № 27; (048) 765-07-87
Малиновський район — сквер Георгія Гамова, 3-а; Одеська народна церква (048)796-27-49
Приморський район — вул. Приморська, 42; (068) 254-66-69
Суворівський район — вул. Махачкалинська, 4; ЗОШ №22; (048) 763-03-18.
На “гарячі лінії”, станом на 31 березня 2023 року звернулись 112128 людей, з початку року — 13524.
Чи вдається людям працевлаштуватись і які є можливості?
– У червні минулого року ми відкрили Центр сприяння працевлаштування ВПО, який ні в якому разі не підмінює державний центр зайнятості. А діє в допомогу. Центри знаходяться на фронт-офісах, де люди реєструються, тому відразу отримують консультацію з працевлаштування. Є пропозиції, як комунальних та міських установ, так й інших організацій. Людина може обирати. Проте не скажу, що дуже велика кількість працевлаштовано, минулого року 538 людей. Цього року вже 124. Наприклад, у нашому департаменті вже працює жінка з Соледару і ми готові брати ще колег з інших міст. У базі актуальних пропозицій сьогодні маємо 956 вакансій.
Минулого року 303 людини працевлаштовані на підприємства комунальної власності, 235 — до інших суб’єктів господарювання. Цього року 77 та 47 людей відповідно.
– Одеса увійшла в п’ятірку міст, за кількістю запропонованих вакансій, але не завжди пропозиції відповідають очікуванням: рівень зарплатні, освіта, уміння. Поки людина шукає роботу, можемо запропонувати громадські роботи в комунальних установах. З мінімальною оплатою люди виконують некваліфіковані задачі, можуть бути кур’єром або допомагати особам з інвалідністю. Тобто це невелика матеріальна підтримка поки роботи немає. І минулого і цього року були ті, хто долучився до робіт.
Як офіційно оформити людину, якщо вона виїхала без трудової чи без запису про звільнення?
– Потрібно звернутись до центру зайнятості, де приймається рішення щодо звільнення і можна знову працевлаштуватись. Трудова книжка не завжди потрібна навіть підтвердження стажу роботи, бо працюють електронні системи, а розрахунок йде за внесками до пенсійного фонду. Не обов’язково оформлятися за сумісництвом.
Можна отримувати допомогу по безробіттю та за статусом ВПО?
– Вони не виключають одна одну. Людина не може лише отримувати заробітну плату і допомогу по безробіттю. Але будь-які соціальні виплати мають надаватись. Минулого року середній розмір допомоги з безробіття, яку отримувало понад дві тисячі людей, становив 4755 гривень. Так, це менше ніж мінімальна зарплатня, але нарахування залежить від причин звільнення, окладу перед цим. Люди шукають більш високооплачувану роботу і на допомогу з безробіття мало хто розраховує, певний час можна її отримувати, але все ж є можливість знайти роботу.
Ми бачимо зараз пожвавлення економічної діяльності. Блекаути суттєво вплинули, як на роботодавців, так і шукачів. Всі хотіли йти туди, де є світло. Зараз керівники організацій можуть планувати наперед впевненіше.
Роботодавці отримують компенсації за працевлаштування?
– Ті роботодавці, які сьогодні влаштовують на роботу ВПО, за законом певний час отримують компенсацію. Це як стимул. Послуга призначена для компенсації роботодавцю витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.
Компенсація надається у розмірі 6 700 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування особи.
Ярмарки вакансій результативні? Чи відвідують їх одесити?
– Так, у запрошеннях акцентується увага на ВПО, бо вони не дуже орієнтуються у місті, а одесити добре обізнані. У центрах зайнятості проводять заходи, щодо роз’яснення, надання будь-яких інформаційних послуг. І є офіційні сайти для пошуку роботи.
Завтра, 6 квітня, ми спільно з фондом Acted проведемо мініярмарку вакансій, де ще раз представимо робочі місця. Додам, що в центрі зайнятості пропонують послуги з перенавчання по актуальних вакансіях, якщо людина цього хоче. Це сприяє шукачу та роботодавцю, який може зробити замовлення на працівників.
Сьогодні найбільше потрібні спеціалісти з охорони здоров’я, лікарі, медичні сестри, вчителі. Стосовно літнього сезону, то довоєнного сплеску робочих пропозицій не буде, проте все одно з’являться додаткові варіанти.
В Одесі зареєстровані переселенці переважно з Донецької, Миколаївської та Херсонської областей. З довіреним лікарем Представництва ООН в Україні, професором Володимиром Мавродієм ми говорили про психологічний стан людей, які приїжджають з регіонів бойових дій та, як вони можуть собі допомогти.
Нагадаємо про роботу волонтерів в Одесі, до яких “Дайджест Одеси” вже завітав:
– Координаційний гуманітарний штаб Одеської області.
– Центр “ЯМаріуполь”.
– Одеський осередок ВО “Автомайдан”.
– Одеський осередок “Демократичної Сокири”.
– Громадська організація “Спільна мета”.

Усі новини
Китайський бар пропонує клієнтам коктейлі з капцями, щоб позбутися поганих настроїв

Заклад у Гуанчжоу (Китай) запропонував відвідувачам традиційний ритуал “побиття лиходія” під час замовлення напоїв. Це миттєво стало вірусним хітом інтернету.
Про це пише видання South China Morning Post.
Бар Lotus Lounge у Гуанчжоу, провінція Гуандун, привернув увагу соціальних мереж незвичайною послугою — “Коктейлем для побиття лиходія”. Тепер клієнти можуть позбутися негативної енергії за допомогою незвичного ритуалу.
Процес виглядає так: після замовлення офіціант приносить гостю дерев’яну скриньку, де лежить коктейль та капець. “Будь ласка, допоможіть мені побити тих, хто мені не подобається, та мого проблемного начальника”, — звертається до персоналу жінка, яка знімала відео.
Клієнти можуть зробити це самостійно або попросити про допомогу офіціанта, спостерігаючи за процесом. Перед початком на зеленому папері можна написати імена “лиходіїв”.
У закладі подають “Коктейль для побиття лиходія”
Фото: Douyin
“Б’ю по голові, щоб ти ніколи не досягнув успіху. Б’ю по руці, щоб ти не міг підняти гроші, навіть коли вони перед тобою. Б’ю по нозі, щоб у тебе не було взуття”, — промовляє офіціант, б’ючи папір капцем.
Наприкінці ритуалу папір спалюють запальничкою, символізуючи зникнення невдачі, після чого відвідувачу подають сам коктейль.
Точна ціна “Коктейлю для побиття лиходія” невідома, але середня вартість напоїв у цьому закладі становить близько 150 юанів (20 доларів США).
Ритуал “побиття лиходія” (“да сіу ян” кантонською) має вікові традиції в Гуандуні. Така послуга була поширеною у містах провінції до 1960-х років. Сьогодні її надають у деяких храмах Гуанчжоу, де відвідувачі платять близько 100 юанів (14 доларів США).
“Це так кумедно. Я б хотіла спробувати відігнати всіх поганих людей від себе”, — коментує користувачка мережі.
Нагадаємо, раніше Фокус писав про Роба Кокера, який за 55 років відвідав 12 тисяч пабів у Великій Британії, адже в один момент йому набридло проводити вечір в одному й тому ж закладі.
А от паб в Британії придумав “пристрій” для тих, хто багато випив і не тримається на ногах. У мережі “винахід” закладу викликав двоякі враження. Деякі користувачі вважають його дієвим і корисним, інші назвали негігієнічним і таким, що відлякуватиме клієнтів.
Події
В галереї Artodessa відкрилася виставка французького фотографа Маттьє Шазаля

В галерееї Літнього театру Міського саду Artodessa відкрилася виставка — шани та пам’яті французького фотографа Маттьє Шазалю (1975–2024), який присвятив своє життя пошуку краси на межі між Сходом і Заходом.
Фото: Світлана Корольова/Фейсбук
Маттьє Шазаль (1975 – 2024) був лауреатом багатьох премій. Він на протязі свого творчого шляху документував складнощі життя на лініях розлому між Сходом і Заходом. Любитель життя та гедоніст, Шазаль провів майже два десятиліття, подорожуючи навколо Чорного та Середземного морів, від Балкан до Кавказу, від Греції до Вірменії, від України до Туреччини, Сирії, Іраку та Ірану в пошуках краси. Але його подорож постійно вела його до потворності війни. Не будучи військовим фотографом за покликанням — титул, який він не любив — Шазаль залишив вражаючу хроніку деяких найжахливіших конфліктів цього століття.
Філософ за вдачею та освітою, Шазаль створював образи, які були непрямими та глибоко гуманними роздумами про життя з жахами війни та попри них. Солдати п’ють чай у перервах між боями, дрімають полуденними годинами, купаються в річці. Люди ходять на ринки, сміються та одружуються. Війна присутня лише натяком: зруйнований міст або зламана парасолька. Тут життя займає центральне місце, стаючи ще яскравішим через свою крихкість.
Маттьє вперше приїхав до Одеси у 2011 році, а потім неодноразово приїжджав після повномасштабного вторгнення Росії, починаючи з березня 2022 року. Він закохався в місто, і разом ми мріяли побудувати в Одесі дім фотографії. Маттьє більше немає з нами, але наша спільна мрія живе.
Всі фото – Світлана Корольова/Фейсбук.
Події
В Україні розпочалися зйомки сімейного комедійного фентезі

Розпочалися зйомки сімейного комедійного фентезі «Хрещатик 48/2» режисера Дмитра Авдєєва та продюсера Олексія Комаровського, що перенесе глядачів у паралельний світ, де народжуються герої.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Державне агентство України з питань кіно.
«Це добра й захоплива історія про дружбу, пригоди та боротьбу зі злом, що сховалося просто в серці Києва», – йдеться у повідомленні.

За сюжетом 11-річні Юрко і Мія випадково знаходять вхід до Потойбічного Києва, що існує з 482 року. Там на них чекають персонажі українського фольклору, шалені випробування та зустріч із древньою Богинею смерті…

«Магія, легенди, гумор і світло – у новому фільмі, що перенесе глядачів у паралельний світ, де народжуються герої», – анонсували в агентстві.
Виробництвом стрічки займається IdeaFilms за підтримки Держкіно. Дистриб’юторами виступають UPHub та В&Н Film Distribution
Як повідомляв Укрінформ, в Одесі стартували зйомки стрічки «Бачу тебе» режисера Юлії Бєляк, яка стане засобом психологічної підтримки та емоційного зцілення для українських воїнів.
Фото: NAME PR
-
Усі новини7 днів ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Відбудова5 днів ago
У Піддубному на Донеччині відновили газопостачання після обстрілу
-
Усі новини1 тиждень ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини1 тиждень ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Політика7 днів ago
ВАКС продовжив обов’язки для ексдепутата Микитася до 9 червня
-
Події7 днів ago
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe
-
Усі новини7 днів ago
чоловік ремонтував будинок та виявив під підлогою щось невідоме (фото)
-
Відбудова1 тиждень ago
У Житомирі власники пошкодженого та зруйнованого обстрілами житла отримали понад ₴90 мільйонів компенсації