Connect with us

Війна

Історії підприємців з Одеської області, які користувались кредитуванням під час війни

Published

on

Станом на 30 січня 2023 року через війну 80% компаній зіткнулися з падінням бізнесу. Проблем та випробувань багато: переривання робочих процесів, складнощі планування, накопичена втома співробітників, зростання витрат, варто лише згадати про блекаути; і все впирається у грошову потребу. Великі або вже розвинуті підприємства переважно орієнтуються на кредитний ресурс, хоч і на противагу грантовій підтримці, його треба повертати. «Дайджест Одеси» поспілкувався з трьома керівниками підприємств в Одеській області, аби вони поділились своїм досвідом участі у програмі «Доступні кредити 5-7-9%» в умовах війни.  

Кредитування бізнесу

Взагалі урядова програма «Доступні кредити 5-7-9%» стартувала 1 лютого 2020 року. У її межах діють три відсоткові ставки (залежно від дати заснування бізнесу та його розміру (річного обороту): 5% річних — якщо виторг до 25 млн гривень і створюються мінімум 2 робочих місця протягом першого кварталу; 7% річних — для бізнесу з виторгом до 25 млн гривень; 9% річних – для бізнесу з виторгом до 50 млн гривень.

Програма стала чарівною паличкою, бо загалом кредитування бізнесу у війну — ризик для обох сторін. У березні 2022 року Кабінет міністрів прийняв рішення про запуск безвідсоткового кредитування бізнесу на час війни. Як заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, уряд знімає всі обмеження по програмі «5-7-9».

«Будь-який український бізнес, якому потрібна підтримка, зможе отримати кредит за пільговими умовами. Максимально сума кредиту збільшується до 60 млн грн. На час воєнного стану та ще місяць після його завершення ставка по кредитах буде нуль відсотків. Відсотки за тих, хто хоче вести бізнес, сьогодні буде сплачувати держава. Після воєнного стану відсоткова ставка по цій програмі буде не більше 5 відсотків», — сказав Шмигаль, додавши, що також прибираються обмеження, які стосувалися бізнес-плану чи робочих місць.

Через рік з метою скорочення державних видатків уряд скасував компенсаційні ставки за кредитами на рівні 0% річних, повернувшись до початкових умов цієї програми.

Однак, програма «Доступні кредити 5-7-9%» тепер передбачає:

– по кредитах на інвестиційні цілі встановлення компенсаційної ставки для середніх та великих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7%;

– по кредитах на інвестиційні цілі встановлення компенсаційної ставки для мікро та малих підприємств на рівні 7% з можливістю зменшення для інвестиційних кредитів до 5%;

– встановлення компенсаційної ставки 9% для кредитів на поповнення обігового капіталу для всіх підприємств.

З початку 2023 року станом на 8 травня банки видали бізнесу 8 тисяч кредитів на 28,3 млрд грн. Найчастіше кредитуються за програмою підприємства, що працюють у сферах сільського господарства, торгівлі та виробництва, промислової перероблювання. Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є Львівська, Одеська, Дніпропетровська, Харківська, Київська, Вінницька області та м. Київ.

Ми спілкувались із підприємцями, які отримали кредити за програмою у ПриватБанку, працюють в Одесі та області.

Ветеринарна клініка «Дар», Євген

Клініка працює з 2010 року, за цей час з підвалу на 75 кв. м. збільшились до двоповерхового приміщення, зі стаціонаром для домашніх тварин. Після вторгнення, розповідає Євген, було багато людей, яким потрібна була вакцинація та документи для виїзду з домашніми улюбленцями. А на фоні стресу тварини стали хворіти частіше, тому попит є. Вдалось не скорочувати персонал і навіть набрати новий, проте неможливо уникнути економічних проблем, викликаних війною.

«Із вторгненням сильно впали заробітки та зарплати. Деякі постачальники мали перебої, до того ж частина товарів була з Росії. До нас досі ходять бабусі і шукають московський препарат. А ти знову і знову їм пояснюєш, що це мало того не зовсім доказово, до того ж і московське. А блекаут зараз мені здається якимось сном, бо цей період у щоденному стресі ніби не міг бути реальністю. Я все планував купівлю генератора і тут сталось перше відключення, а у нас тварини підключені до кисневих концентраторів. В останні хвилини роботи Старокінного ринку за скажені гроші придбав нам генератор на 5 кв. І звісно дуже багато грошей йде на заправку, а ще щодня думаєш хоч би він не зламався. У підвалі немає вікон, а там стаціонар, хірургія, рентген та ординаторська. Тому ходили всі з ліхтариками на лобі», — розповів Євген. 

За його словами після вторгнення Українська асоціація ветеринарів об’єдналась, з’являлись гранти та інші способи сприянню роботи. Вакцинація, стерилізація, чипування тварин проводилось безкоплатно для громадян, а для компанії частково компенсувались. Наразі допомога зосереджена на безпосередньо постраждалих від воєнних дій або тих, хто релокував свій бізнес з окупованих територій. Проте це була значна допомога, бо населенню важкувато платити, але хто у такому випадку допоможе тваринці?   

За кредит підприємець планує оновити філіал на ветеринарну амбулаторію, де проводитиметься огляд, УЗД, операції та перебування у стаціонарі. Рентген не зможуть поставити через обмеження безпосередньо у приміщенні. 

«Я тільки-но отримав кредит, це 1 880 000 грн під 9%, на жаль, не встиг податись за 0%. Заявка не складна і не схожа на грантові, а під боком є співробітник банку. Вказуєш всі свої активи, розказуєш про бізнес, відповідаючи на чіткі питання. Тобто все просто, єдине з чим можуть виникнути проблеми — відсутність заставної нерухомості, яка має бути вищою за суму кредиту. Ще не почав витрачати, але ці гроші підуть в українські компанії, в яких я купуватиму обладнання. Набиратиметься і персонал: лікарі, адміністратори, прибиральниці. Планується від 6 до 10 робочих місць, тому подаватимусь і на державний грант «Єробота». Чому б не взяти гроші на розширення бізнесу, які потім виплатиш у вигляді податку? А, якщо порівнювати кредит із грантом, то це трохи не ті гроші. Зараз мені пропонують гарний УЗД-апарат, який коштує 1 170 000 грн. Тому на грант у 300 тисяч, мало що можна придбати у межах нашої діяльності», — додає підприємець. 

Агрофірма «Евріка», Олександр

Компанія на ринку давно і зареєстрована в 1997 році.  Основний вид діяльності — виробництво продуктів, зокрема вирощування свіжих овочів, виготовлення плодоовочевих консервів торгової марки «З бабусиної грядки». Починали з вирощування помідорів, взявши в оренду поле площею 42 гектари. Консервація проводиться за класичною технологією без використання синтетичних консервантів, барвників, ароматизаторів, ГМО. Підприємство має понад дві тисячі гектарів поливних земель та консервний завод з перероблення власної сільгосппродукції. І працюють лише із власною сировиною.

Як розповідає один із засновників Олександр: «Наші колеги в інших областях постраждали більше та серйозніше. Ми зіштовхнулись з певними дефіцитами, наприклад, минулого року не було склобанок. А також проблеми із продажем зернових, інфляційні процеси, вартість на газ та паливо, мобілізація працівників. Наша продукція безпечна, бо ми не використовуємо ніяких хімічних домішок. Поруч із заводом маємо фірмовий магазин де є і експериментальна продукція. Крім того, люди можуть повертати скляну тару від наших товарів і це досить вигідно. Ми радимо так робити. Вирощування овочів — наша основна діяльність, проте для сівозміни вирощуємо зерно і ріпак».

Агрофірма чинне та досить велике підприємство, кредитами користуються часто. Процедуру пройшли швидко, легко, безболісно. За кілька мільйонів, які отримали від банку, придбали новий трактор, що і планували ще до вторгнення. 

«Ми маємо великі потреби, тому завжди перебуваємо у пошуку схожих програм, регулярно спілкуємось із банками і це велика поміч. Свого часу користувались грантами, брали участь у конкурсах від Одеської обласної адміністрації, перемагали. Наприклад, одного разу нам покрили 50% кредитної ставки. Тоді зробили модернізацію виробничої котельні. Наразі, спілкуючись з колегами, бачу, що всі активно працюють і напрямках державних чи міжнародних програм. Ми велике підприємство, тому не завжди і потрапляємо під категорії грантів, та і умовні 100 тисяч гривень не покриють потреби. Але бачу, що колеги користуються. І чому б не робити цього, якщо допомога піде усім на користь? А якщо якийсь раз не вийде, то буде інший», — відзначає засновник. 

Antimoskowskaiy Braids, Ольга

Ольга підприємиця вже близько трьох років, має інтернет-магазин афрокучерів, канекалон та інших матеріалів і перукарню. Минулого року магазин став одним із найбільших в Україні щодо наявності матеріалів саме для брейдингу, афроплетіння та такого плану зачісок. Тоді стався великий дефіцит матеріалів, тому що частина закуповуватися у нашого сусіда. Почались пошуки аналогів та постачальників, купівля в Китаї, США, з’явились і українські виробники.У приміщенні поєднана студійна частина та склад. Найманих працівників немає, проте чотири майстрині орендують місце і також сплачують податки. 

Підприємиця отримала 940 тисяч гривень під 9% строком на три роки. Частину грошей вже витратили на сигналізацію та охорону, крісло, додаткові стелажі на склад, незабаром полагодять стелю. 

«Головна умова цих коштів, що я маю витрачати виключно на рахунок ФОП і на потреби бізнесу. Зазначу приємний момент, що жодного разу при замовленні товарів чи послуг не стикнулась із труднощами щодо оплати на розрахунок. Тобто більшість працює офіційно і справді зі сторони податкової для цього створені всі умови. Якщо є бажання просити чи вимагати від держави, то потрібно працювати і сплачувати податки. У всіх є права і до того ж обов’язки. Якби я не працювала понад 3 роки офіційно і коштообіги не проходили через офіційні рахунки, то я б не отримала цей кредит. Цими грошима я не можу розрахуватись з постачальниками з Китаю чи Америки, бо програма орієнтована на допомогу українського ринку, щоб наші підприємства могли працювати та розвиватись. І це правильно, тому кредитні гроші витрачаю на внутрішні закупівлі та поточні витрати, а зароблені кошти — на зовнішні», — відзначила Ольга.

Спікер додала, що наразі не спостерігає падіння попиту чи виробництва. Із замовлень та роботи майстринь відзначає, що активність більша відповідно до цього ж весняного періоду карантинного 2020 року. За її спостереженнями, падіння натхнення було хіба що перший місяць після вторгнення. Люди намагаються робити те, що і раніше, щоб не втрачати можливість робити звичні речі. Це допомагає рухатись, жити та відчувати себе сильними. Тому треба працювати.

Як розповідає директорка: «У процедурі отримання кредиту багато залежить від співробітника банку. Може мені пощастило, але банкір працював, ніби для себе. Це постійна підтримка і я не відмітила ніяких труднощів, до того ж все цифрове і саме від мене ходіння по різних інстанціях із збиранням папірців — не було».

Стабільність бізнесу у неконтрольованій ситуації

Досвід війни з 2014 року та обмеження, пов’язані з COVID-19 навчили підприємців готуватись та думати про майбутнє. І як не крути, кожен бізнес пов’язаний з політикою, тому мотивація боротись за незалежність дала сильний поштовх триматись за свої проєкти. Наразі є безліч можливостей залучати іноземних партнерів та розширювати бізнес-спільноту задля того, щоб встояти. І це стосується, як великого, так і малого бізнесу, хоч і здається, що останній досить гнучкий. 

Найзначніша проблема — війна і це аксіома. А потім вже йдуть похідні від дій агресії рф та воєнного стану: перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності, звуження ринку, інфляційні процеси, розриви логістичних ланцюжків. Дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації. 

На порталі «Дія.Бізнес» є інформаційний розділ про державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців в умовах війни, що допоможуть зберегти бізнес, робочі місця та підтримати економіку України. 

Ми маємо продовжувати працювати, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка.

Війна

FPV-дрон вперше атакував Запоріжжя і підірвав АЗС, — ДСНС (фото)

Published

on


Збройні сили Російської Федерації запустили FPV-дрон, який дістався до міста Запоріжжя. Російський безпілотник влучив по автозаправній станції й почалась пожежа. Про влучання повідомила Державна служба надзвичайних ситуацій Запорізької області, яка раніше не писала про атаки FPV-безпілотників ворога на відстані майже 30 км від фронту.

Інформація ДСНС про удар FPV-дрона РФ по Запоріжжю з’явився зранку 14 квітня.

Рятувальники повідомили про атаки російських БПЛА, один з яких влучив по цілі в Запоріжжі, а інший — у селищі Степногірськ. У обласному центрі дрон вдарив по автозаправній станції. Внаслідок влучання загорівся газовий модуль і полум’я охопило 20 кв. м, доповіла ДСНС. Щоб впоратись з ударами в обох населених пунктах області рятувальники залучили 15 спеціалізованих машин, ідеться у дописі. Не вказується, чи є постраждалі від удару РФ.

На фото, опублікованій пресслужбою установи, бачимо займання АЗС, полум’я та рятувальників, які намагаються загасити вогонь, який спалахнув зранку 13 квітня.


Fullscreen

Удар FPV-дрона – пожежа на АЗС в Запоріжжі 14 квітня

Фото: ДСНС

Удар FPV-дрона — деталі

На карті аналітиків DeepState можна побачити, що південні околиці Запоріжжя розташовані на відстані 27 км від лінії фронту поруч з населеним пунктом Кам’янське.

Удар FPV-дрона, Запоріжжя, 14 квітня, карта


Fullscreen

Удар FPV-дрона – відстань від фронту до Запоріжжя 14 квітня

Фото: DeepState

На сторінках у соцмережах ДСНС Запорізької області та глави військової адміністрації Івана Федорова справді не відшукалось заяв про те, що РФ раніше дістала FPV-дроном до околиць обласного центру. Рятувальники протягом 2024-25 років звітували про загрози від такого типу БПЛА для Нікополя (6 км від позицій ЗС РФ), Костянтинівки, Мала Токмачка (10 км), але Запоріжжя не згадувалось.

Українське командування поки що не підтвердило влучання FPV-дрона по Запоріжжю.

Зазначимо, 22 березня ЗС РФ атакували Запорізьку область керованими авіабомбами, заявив голова Запорізької ОВА Іван Федоров. Внаслідок російського удару у кількох точках почались пожежі та з’явились проблеми з енергопостачанням. Напередодні, 21 березня, росіяни запустили по Запоріжжю зграю ударних дронів-камікадзе “Шахед”: місцеві жителі нарахували близько 10 вибухів. Військова адміністрація повідомила про дев’ятьох поранених та двох загиблих, серед яких — 14-річна дівчинка.

14 квітня видання The Economist написало про удари РФ по прикордонних містах України на сході та півдні. Видання пояснило, що солдати ЗСУ спиняють росіян на фронті, але Москва продовжує без обмежень стріляти по цивільних.

Нагадуємо, 27 березня майор ЗСУ 36 окремої бригади морської піхоти Валерій Прозапас попередив, що варто готуватись до наступу РФ на Запоріжжя.



Джерело

Continue Reading

Війна

Війська РФ значно посилили вогневу активність на південному напрямку

Published

on

Російські окупаційні війська значно посилили вогневу активність на південному відтинку фронту, найактивніше ворог діяв на Гуляйпільському напрямку.

Про це в коментарі Укрінформу повідомив речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин.

«За минулу добу ворог значно підвищив вогневу активність на південному напрямку, і в першу чергу це стосується того, що він значно посилив авіаційні удари. За минулу добу було зафіксовано 14 авіаційних ударів із застосуванням 29 керованих авіаційних бомб і 156 некерованих авіаційних ракет. Тобто і тактична, і бомбардувальна ворожа авіація працювали досить активно по позиціях і Сил оборони України, і по населених пунктах, які розташовані поблизу лінії бойового зіткнення», – розповів Волошин.

За його словами, зокрема, для ударів по Гуляйполю ворог використав 56 некерованих авіаційних ракет, більше 20 – по Кам’янському. КАБами завдавав ударів по Степногірську та інших населених пунктах Запорізької області. Також минулої доби ворог завдав понад 700 ударів дронами-камікадзе.

«Якщо брати загальні дані по Силах оборони, то із 3500 ударів дронами-камікадзе за минулу добу 700 – були на півдні. Тобто, кожен п’ятий дрон був тут, на півдні», – уточнив речник.

Волошин також повідомив, що за минулу добу зафіксовано 17 штурмів агресора, в той час як минулого тижня щодня фіксувалось 8-10 штурмів.

«Найбільше ворог був активний на Гуляйпільському напрямку, намагаючись прорватись у бік населеного пункту Привільне. Намагався захопити наші позиції, проте Сили оборони України втримали оборону і навіть намагались контратакувати і відновити одну з позицій, яку агресор розбив повністю», – повідомив речник.

Читайте також: На південному напрямку ситуація дещо загострюється, росіяни збільшили кількість штурмів – Волошин

Він додав, що на Гуляйпільському напрямку росіяни активно намагалися просунутись в бік н.п. Шевченко і н.п. Вільне поле.

«Не менш запеклі бої тривали і на Оріхівському напрямку, де ворог хоч і менше здійснює там штурмових дій, бо проводить перегрупування і ротаційні заходи, перекидає свій особливий склад штурмових груп на передові позиції, тобто він готовий не сьогодні-завтра відновити цю активність і намагатися прорвати нашу лінію оборони, яка проходить там в районі Малих Щербаків, Щербаків, Степового, Лобкового. Ворог і далі намагається прорватись і захопити там плацдарм», – поінформував Волошин, додавши, що з цього плацдарму окупантам було б зручно завдавати артилерійських обстрілів по передмістю Запоріжжя, а також тримати під вогневим контролем логістичні шляхи, які йдуть на Оріхів, на Гуляйполе, в східному напрямку від Запоріжжя.

Речник зазначив, що російським окупантам не вдається прорвати оборону і вони зазнають великих втрат. Також, за його словами, за минулу добу зафіксовано чотири штурмових дії в напрямку Степового і Лобкового, ворог намагається прорватися до Кам’янського і захопити правий берег річки Янчекрак.

«Цей плацдарм і напрямок до Кам’янського, яке розташоване на березі колишнього Каховського водосховища, у ворога сьогодні в пріоритеті», – сказав речник.

Крім того, за його словами, росіяни не полишають спроб узяти під контроль усю острівну зону в гирлі Дніпра.

«Користуючись негодою і погіршенням погодних умов, ворог активізувався саме на цьому напрямку. Щодня проводить по 3-4 штурмових дії там, за минулу добу зафіксовано дві такі штурмових дії», – розповів речник.

За його інформацією, за минулу добу противник втратив на півдні 192 особи.

«Якщо зазвичай він втрачає 100-110, до сотні, то за минулу добу було 192 особи, а також 3 танки, 36 мотоциклів, близько 35 одиниць автомобільної і бронетехніки. Тому втрати противника за минулу добу доволі суттєві», – констатував Волошин.

На питання, в якій із областей півдня ворог концентрує свої сили для наступу, він відповів, що йдеться передусім про Оріхівський та Гуляйпільський напрямки.

«Він (ворог – род.) зараз спрямовує свої зусилля на двох напрямках: Оріхівський, це ділянка фронту між Щербаками, Малими Щербаками, населеними пунктами Лобкове і Степове – він там зібрав певну кількість сил і засобів для проведення штурмових дій малими групами піхоти; а також на Гуляйпільському напрямку – це ділянка фронту, де розташоване Шевченкове, Привільне. Там ворог намагається прорватися, щоб зайти і загрожувати зі східного напрямку самому Гуляйполю і тримати під вогневим контролем комунікаційні шляхи, які йдуть від Покровського Дніпропетровської області, і далі йти на адміністративний кордон Дніпропетровської і Запорізької областей. Тож ці два напрямки залишаються одними з найбільш загрозливих», – поінформував Волошин.

Читайте також: Сили оборони показали, як відбили російський штурм на Запорізькому напрямку

Також він зауважив, що у лавах армії РФ немає дефіциту в озброєнні і живій силі.

«Наразі так, ворог не відчуває якогось певного дефіциту. Тому що і особовий склад у нього є, і поповнення, він проводить ротаційні заходи, проводить поповнення втрат, постійно проводить логістичні заходи щодо підвезення боєприпасів, щодо підвезення певного озброєння. Хоча ми і намагаємося знищувати й брати під контроль ці шляхи, завдавати ударів, проте ворог також вчиться. Він не все зразу десь зосереджує, він розосереджує своє озброєння, свою техніку, свої штурмові групи. Робить усе, щоб ми їх не знищили», – зазначив Волошин.

Як повідомляв Укрінформ, на фронті минулої доби, 13 квітня, було зафіксовано 158 бойових зіткнень Сил оборони України з російськими загарбниками.



Джерело

Continue Reading

Війна

В ISW проаналізували, для чого Кремль звинувачує Україну в ударах по енергетиці

Published

on

Російські офіційні особи продовжують використовувати нечіткі умови нинішнього перемир’я щодо ударів по енергетичній інфраструктурі та переговори про припинення вогню, намагаючись представити Україну, не Росію як таку, що не бажає брати участь у конструктивному діалозі.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики нагадали заяви речника Путіна Дмитра Пєскова, який заявив 13 квітня, що Україна «або не може, або не хоче» дотримуватися умов мораторію на енергетичні удари. Представник МЗС РФ Олексій Поліщук також бездоказово заявив, що українські сили порушили мораторій на удари по енергетиці понад 60 разів.

«Російські посадовці, схоже, використовують нечіткі умови перемир’я та відсутність незалежних механізмів моніторингу для того, щоб наповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про нібито порушення режиму припинення вогню з боку України», – йдеться у звіті.

В ISW також зазначили, що будь-яке майбутнє загальне припинення вогню або мирна угода повинна включати надійні механізми моніторингу, враховуючи постійні зусилля Кремля, спрямовані на представлення України як такої, що порушує режим припинення вогню.

В Інституті зазначають, що залишається незрозумілим, які механізми Захід міг би використати для забезпечення та моніторингу майбутнього загального припинення вогню, і чи погодиться Кремль на будь-які такі механізми.

«Російські офіційні особи можуть спробувати заповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про порушення режиму припинення вогню з боку України і в майбутньому, якщо загальне припинення вогню не включатиме надійних незалежних механізмів моніторингу. У разі майбутнього загального припинення вогню російські війська можуть здійснити атаки під чужими прапорами вздовж лінії фронту, щоб звинуватити Україну в порушенні режиму припинення вогню і виправдати відновлення конфлікту», – вважають аналітики.

Читайте також: Росія поширює фейк про військові вантажі у ТЕЦ Харкова, щоб відновити удари по енергетиці – ЦПД

Як повідомляв Укрінформ, 18 березня, президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським лідером Путіним. У Білому домі заявили, що у Москві погодилися на обмежене припинення вогню по об’єктах енергетики та інфраструктури в Україні.

За аналізом видання The Telegraph, кількість ударів російських безпілотників по Україні зросла більш ніж на 50% з моменту початку мирних переговорів під проводом США в середині лютого.

Фото: flickr 



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.