Війна
Історії підприємців з Одеської області, які користувались кредитуванням під час війни

Станом на 30 січня 2023 року через війну 80% компаній зіткнулися з падінням бізнесу. Проблем та випробувань багато: переривання робочих процесів, складнощі планування, накопичена втома співробітників, зростання витрат, варто лише згадати про блекаути; і все впирається у грошову потребу. Великі або вже розвинуті підприємства переважно орієнтуються на кредитний ресурс, хоч і на противагу грантовій підтримці, його треба повертати. «Дайджест Одеси» поспілкувався з трьома керівниками підприємств в Одеській області, аби вони поділились своїм досвідом участі у програмі «Доступні кредити 5-7-9%» в умовах війни.
Кредитування бізнесу
Взагалі урядова програма «Доступні кредити 5-7-9%» стартувала 1 лютого 2020 року. У її межах діють три відсоткові ставки (залежно від дати заснування бізнесу та його розміру (річного обороту): 5% річних — якщо виторг до 25 млн гривень і створюються мінімум 2 робочих місця протягом першого кварталу; 7% річних — для бізнесу з виторгом до 25 млн гривень; 9% річних – для бізнесу з виторгом до 50 млн гривень.
Програма стала чарівною паличкою, бо загалом кредитування бізнесу у війну — ризик для обох сторін. У березні 2022 року Кабінет міністрів прийняв рішення про запуск безвідсоткового кредитування бізнесу на час війни. Як заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, уряд знімає всі обмеження по програмі «5-7-9».
«Будь-який український бізнес, якому потрібна підтримка, зможе отримати кредит за пільговими умовами. Максимально сума кредиту збільшується до 60 млн грн. На час воєнного стану та ще місяць після його завершення ставка по кредитах буде нуль відсотків. Відсотки за тих, хто хоче вести бізнес, сьогодні буде сплачувати держава. Після воєнного стану відсоткова ставка по цій програмі буде не більше 5 відсотків», — сказав Шмигаль, додавши, що також прибираються обмеження, які стосувалися бізнес-плану чи робочих місць.
Через рік з метою скорочення державних видатків уряд скасував компенсаційні ставки за кредитами на рівні 0% річних, повернувшись до початкових умов цієї програми.
Однак, програма «Доступні кредити 5-7-9%» тепер передбачає:
– по кредитах на інвестиційні цілі встановлення компенсаційної ставки для середніх та великих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7%;
– по кредитах на інвестиційні цілі встановлення компенсаційної ставки для мікро та малих підприємств на рівні 7% з можливістю зменшення для інвестиційних кредитів до 5%;
– встановлення компенсаційної ставки 9% для кредитів на поповнення обігового капіталу для всіх підприємств.
З початку 2023 року станом на 8 травня банки видали бізнесу 8 тисяч кредитів на 28,3 млрд грн. Найчастіше кредитуються за програмою підприємства, що працюють у сферах сільського господарства, торгівлі та виробництва, промислової перероблювання. Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є Львівська, Одеська, Дніпропетровська, Харківська, Київська, Вінницька області та м. Київ.
Ми спілкувались із підприємцями, які отримали кредити за програмою у ПриватБанку, працюють в Одесі та області.
Ветеринарна клініка «Дар», Євген
Клініка працює з 2010 року, за цей час з підвалу на 75 кв. м. збільшились до двоповерхового приміщення, зі стаціонаром для домашніх тварин. Після вторгнення, розповідає Євген, було багато людей, яким потрібна була вакцинація та документи для виїзду з домашніми улюбленцями. А на фоні стресу тварини стали хворіти частіше, тому попит є. Вдалось не скорочувати персонал і навіть набрати новий, проте неможливо уникнути економічних проблем, викликаних війною.

«Із вторгненням сильно впали заробітки та зарплати. Деякі постачальники мали перебої, до того ж частина товарів була з Росії. До нас досі ходять бабусі і шукають московський препарат. А ти знову і знову їм пояснюєш, що це мало того не зовсім доказово, до того ж і московське. А блекаут зараз мені здається якимось сном, бо цей період у щоденному стресі ніби не міг бути реальністю. Я все планував купівлю генератора і тут сталось перше відключення, а у нас тварини підключені до кисневих концентраторів. В останні хвилини роботи Старокінного ринку за скажені гроші придбав нам генератор на 5 кв. І звісно дуже багато грошей йде на заправку, а ще щодня думаєш хоч би він не зламався. У підвалі немає вікон, а там стаціонар, хірургія, рентген та ординаторська. Тому ходили всі з ліхтариками на лобі», — розповів Євген.
За його словами після вторгнення Українська асоціація ветеринарів об’єдналась, з’являлись гранти та інші способи сприянню роботи. Вакцинація, стерилізація, чипування тварин проводилось безкоплатно для громадян, а для компанії частково компенсувались. Наразі допомога зосереджена на безпосередньо постраждалих від воєнних дій або тих, хто релокував свій бізнес з окупованих територій. Проте це була значна допомога, бо населенню важкувато платити, але хто у такому випадку допоможе тваринці?
За кредит підприємець планує оновити філіал на ветеринарну амбулаторію, де проводитиметься огляд, УЗД, операції та перебування у стаціонарі. Рентген не зможуть поставити через обмеження безпосередньо у приміщенні.


«Я тільки-но отримав кредит, це 1 880 000 грн під 9%, на жаль, не встиг податись за 0%. Заявка не складна і не схожа на грантові, а під боком є співробітник банку. Вказуєш всі свої активи, розказуєш про бізнес, відповідаючи на чіткі питання. Тобто все просто, єдине з чим можуть виникнути проблеми — відсутність заставної нерухомості, яка має бути вищою за суму кредиту. Ще не почав витрачати, але ці гроші підуть в українські компанії, в яких я купуватиму обладнання. Набиратиметься і персонал: лікарі, адміністратори, прибиральниці. Планується від 6 до 10 робочих місць, тому подаватимусь і на державний грант «Єробота». Чому б не взяти гроші на розширення бізнесу, які потім виплатиш у вигляді податку? А, якщо порівнювати кредит із грантом, то це трохи не ті гроші. Зараз мені пропонують гарний УЗД-апарат, який коштує 1 170 000 грн. Тому на грант у 300 тисяч, мало що можна придбати у межах нашої діяльності», — додає підприємець.
Агрофірма «Евріка», Олександр
Компанія на ринку давно і зареєстрована в 1997 році. Основний вид діяльності — виробництво продуктів, зокрема вирощування свіжих овочів, виготовлення плодоовочевих консервів торгової марки «З бабусиної грядки». Починали з вирощування помідорів, взявши в оренду поле площею 42 гектари. Консервація проводиться за класичною технологією без використання синтетичних консервантів, барвників, ароматизаторів, ГМО. Підприємство має понад дві тисячі гектарів поливних земель та консервний завод з перероблення власної сільгосппродукції. І працюють лише із власною сировиною.
Як розповідає один із засновників Олександр: «Наші колеги в інших областях постраждали більше та серйозніше. Ми зіштовхнулись з певними дефіцитами, наприклад, минулого року не було склобанок. А також проблеми із продажем зернових, інфляційні процеси, вартість на газ та паливо, мобілізація працівників. Наша продукція безпечна, бо ми не використовуємо ніяких хімічних домішок. Поруч із заводом маємо фірмовий магазин де є і експериментальна продукція. Крім того, люди можуть повертати скляну тару від наших товарів і це досить вигідно. Ми радимо так робити. Вирощування овочів — наша основна діяльність, проте для сівозміни вирощуємо зерно і ріпак».
Агрофірма чинне та досить велике підприємство, кредитами користуються часто. Процедуру пройшли швидко, легко, безболісно. За кілька мільйонів, які отримали від банку, придбали новий трактор, що і планували ще до вторгнення.

«Ми маємо великі потреби, тому завжди перебуваємо у пошуку схожих програм, регулярно спілкуємось із банками і це велика поміч. Свого часу користувались грантами, брали участь у конкурсах від Одеської обласної адміністрації, перемагали. Наприклад, одного разу нам покрили 50% кредитної ставки. Тоді зробили модернізацію виробничої котельні. Наразі, спілкуючись з колегами, бачу, що всі активно працюють і напрямках державних чи міжнародних програм. Ми велике підприємство, тому не завжди і потрапляємо під категорії грантів, та і умовні 100 тисяч гривень не покриють потреби. Але бачу, що колеги користуються. І чому б не робити цього, якщо допомога піде усім на користь? А якщо якийсь раз не вийде, то буде інший», — відзначає засновник.
Antimoskowskaiy Braids, Ольга
Ольга підприємиця вже близько трьох років, має інтернет-магазин афрокучерів, канекалон та інших матеріалів і перукарню. Минулого року магазин став одним із найбільших в Україні щодо наявності матеріалів саме для брейдингу, афроплетіння та такого плану зачісок. Тоді стався великий дефіцит матеріалів, тому що частина закуповуватися у нашого сусіда. Почались пошуки аналогів та постачальників, купівля в Китаї, США, з’явились і українські виробники.У приміщенні поєднана студійна частина та склад. Найманих працівників немає, проте чотири майстрині орендують місце і також сплачують податки.


Підприємиця отримала 940 тисяч гривень під 9% строком на три роки. Частину грошей вже витратили на сигналізацію та охорону, крісло, додаткові стелажі на склад, незабаром полагодять стелю.
«Головна умова цих коштів, що я маю витрачати виключно на рахунок ФОП і на потреби бізнесу. Зазначу приємний момент, що жодного разу при замовленні товарів чи послуг не стикнулась із труднощами щодо оплати на розрахунок. Тобто більшість працює офіційно і справді зі сторони податкової для цього створені всі умови. Якщо є бажання просити чи вимагати від держави, то потрібно працювати і сплачувати податки. У всіх є права і до того ж обов’язки. Якби я не працювала понад 3 роки офіційно і коштообіги не проходили через офіційні рахунки, то я б не отримала цей кредит. Цими грошима я не можу розрахуватись з постачальниками з Китаю чи Америки, бо програма орієнтована на допомогу українського ринку, щоб наші підприємства могли працювати та розвиватись. І це правильно, тому кредитні гроші витрачаю на внутрішні закупівлі та поточні витрати, а зароблені кошти — на зовнішні», — відзначила Ольга.
Спікер додала, що наразі не спостерігає падіння попиту чи виробництва. Із замовлень та роботи майстринь відзначає, що активність більша відповідно до цього ж весняного періоду карантинного 2020 року. За її спостереженнями, падіння натхнення було хіба що перший місяць після вторгнення. Люди намагаються робити те, що і раніше, щоб не втрачати можливість робити звичні речі. Це допомагає рухатись, жити та відчувати себе сильними. Тому треба працювати.

Як розповідає директорка: «У процедурі отримання кредиту багато залежить від співробітника банку. Може мені пощастило, але банкір працював, ніби для себе. Це постійна підтримка і я не відмітила ніяких труднощів, до того ж все цифрове і саме від мене ходіння по різних інстанціях із збиранням папірців — не було».
Стабільність бізнесу у неконтрольованій ситуації
Досвід війни з 2014 року та обмеження, пов’язані з COVID-19 навчили підприємців готуватись та думати про майбутнє. І як не крути, кожен бізнес пов’язаний з політикою, тому мотивація боротись за незалежність дала сильний поштовх триматись за свої проєкти. Наразі є безліч можливостей залучати іноземних партнерів та розширювати бізнес-спільноту задля того, щоб встояти. І це стосується, як великого, так і малого бізнесу, хоч і здається, що останній досить гнучкий.
Найзначніша проблема — війна і це аксіома. А потім вже йдуть похідні від дій агресії рф та воєнного стану: перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності, звуження ринку, інфляційні процеси, розриви логістичних ланцюжків. Дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації.
На порталі «Дія.Бізнес» є інформаційний розділ про державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців в умовах війни, що допоможуть зберегти бізнес, робочі місця та підтримати економіку України.
Ми маємо продовжувати працювати, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка.
Війна
Десантники взяли у полон вісьмох військових РФ у Курській області

Бійці Десантно-штурмових військ Збройних сил України взяли в полон вісьмох російських військових у Курській області.
Як передає Укрінформ, про це командування ДШВ ЗСУ повідомляє у Фейсбуці.
“8 військовослужбовців армії РФ взяли десантники з суміжниками на Курщині”, – ідеться у повідомленні.
У ДШВ зазначили, що серед полонених мобілізовані та контрактники, які будуть черговим поповненням в обмінному фонді ДШВ у Курській області.
Полоненим надали вчасну медичну і психологічну допомогу.
Як зауважили десантники, “у своїх підрозділах на території РФ, до них застосовувалось негуманне поводження, тортури і розстріли за не виконання злочинних наказів”.
“Ці люди обрали життя, а не смерть на полі бою. З військовополоненими, добре поводяться, вони в безпеці та, ймовірно, чекатимуть обміну”, – підкреслили в десантники та закликали всіх військовослужбовців російської армії здаватися в полон.
Як повідомляв Укрінформ, бійці 3-ї бригади оперативного призначення “Спартан” імені полковника Петра Болбочана Національної гвардії України взяли в полон на Покровському напрямку російського військовослужбовця.
Фото з відкритих джерел
Війна
Операція у Курській області продовжується: Зеленський заслухав доповідь Сирського

Президент Володимир Зеленський заслухав доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського щодо ситуації на фронті та міністра міністра оборони Рустема Умєрова про нові пакети підтримки від партнерів.
Як передає Укрінформ, про це Зеленський повідомив у Фейсбуці.
За словами глави держави, Сирський доповів про захист позицій у Донецькій області та на інших ділянках фронту.
Президент висловив вдячність усім українським підрозділам за стійкість й ефективність у знищенні загарбників.
Як зазначив Зеленський, ситуація на Покровському напрямку стабілізована.
«Окремо щодо Курщини. Операція наших сил у визначених районах Курської області продовжується. Підрозділи виконують завдання саме так, як це потрібно. Завдяки українським силам на Курщині була відтягнута значна кількість російських сил з інших напрямків. Наші війська продовжують стримувати відповідні угруповання Росії та Північної Кореї на Курщині. Оточення наших військ немає», – наголосив Президент.
Також, зауважив глава держави, «бачимо напрямки вздовж нашого східного кордону України, де російська армія накопичує сили. Це свідчить про бажання завдати удару по нашій Сумській області. Ми це розуміємо й будемо протидіяти. Хотілося б, щоб і всі партнери розуміли, що саме планує Путін, до чого готується і що саме буде ігнорувати».
На переконання Зеленського, накопичення російських сил свідчить про те, що «в Москві збираються ігнорувати дипломатію й надалі. Затягування війни Росією очевидне».
«Ми готові надати партнерам усю реальну інформацію щодо ситуації на фронті, в Курській області та вздовж кордону», – запевнив Зеленський.
Також, повідомив Президент, «сьогодні були доповіді щодо нашої ракетної програми. Маємо суттєві результати. «Довгий Нептун» пройшов випробування й успішне бойове застосування. Нова українська ракета, точний удар. Дистанція – тисяча кілометрів. Дякую нашим українським розробникам, виробникам і військовим. Продовжуємо працювати заради гарантування української безпеки».
Крім того, додав він, сьогодні була доповідь міністра оборони Рустема Умєрова щодо нових пакетів підтримки від партнерів.
«Забезпечуємо постачання артилерії. Вдячний усім партнерам, які допомагають», – підкреслив глава держави.
Як повідомляв Укрінформ,Президент Володимир Зеленський заявляє, що Україна продовжує роботу заради об’єднання абсолютно всіх, хто може реально допомогти, хто може зміцнити дипломатію та наблизити мир.
Фото: ОП
Війна
Війна на Близькому Сході — ліквідація Абу Хадіджа

Абу Хадіджа ніс відповідальність за операції, логістику і планування, здійснювані ІДІЛ по всьому світу. Його вдалося ідентифікувати за допомогою ДНК.
Лідера “Ісламської держави” в Іраку і Сирії Абдалла Макі Мусліх аль-Ріфаї або ж Абу Хадіджа ліквідували під час спецоперації, яку провели співробітники Іракської національної розвідки спільно з коаліційними силами на чолі зі США. Про це повідомляє New York Post із посиланням на заяву прем’єр-міністра Іраку Мохаммеда Шиа аль-Судані.
Прем’єр-міністр назвав аль-Ріфаї “одним із найнебезпечніших терористів в Іраку і світі”.
Ударили дроном по машині: США в Іраку ліквідували командира “Хезболли”, — ЗМІ
Президент США Дональд Трамп відреагував на цю новину у своїй соціальній мережі Truth Social, заявивши, що “нещасливе життя аль-Ріфаї закінчилося”.
“Сьогодні був ліквідований лідер-втікач ІДІЛ в Іраку. На нього невпинно полювали наші безстрашні бійці. Його жалюгідне життя було перервано, як і життя ще одного члена ІДІЛ, у координації з іракським урядом і курдським регіональним урядом. Мир через силу”, — написав глава Білого дому.
Центральне командування США у своїй заяві повідомило, що внаслідок авіаудару в іракській провінції Аль-Анбар було вбито світового лідера ІДІЛ, главу глобальних операцій Абдаллу Маккі Мусліх аль-Ріфаї, на прізвисько “Абу Хадіджа”, і ще одного бойовика.
“Будучи еміром вищого керівного органу ІДІЛ, Абу Хадіджа був відповідальним за операції, логістику та планування, що здійснюються ІДІЛ по всьому світу, і керує значною частиною фінансів глобальної організації угруповання”, — заявило Центральне командування збройних сил США.
Після удару американські та іракські сили виявили обох убитих бойовиків, на кожному з яких була одягнута нерозірвана “жилетка смертника”, а також були наявні кілька одиниць зброї.
Зазначається, що американським та іракським силам вдалося ідентифікувати аль-Ріфаї за допомогою ДНК, зібраної під час попереднього рейду, коли йому дивом вдалося сховатися.
Нагадаємо, у жовтні 2024 року внаслідок ізраїльського удару по південному Бейруту на території Лівану ліквідували Хашема Сафієддіна, ймовірного наступника колишнього генерального секретаря організація “Хезболла” Хасана Насралли.
-
Війна1 тиждень ago
Війна в Україні – Рубіо розкрив позицію Трампа
-
Усі новини5 днів ago
що вони там роблять (відео)
-
Усі новини5 днів ago
Максим Галкін заспівав українською — росіянин виконав пісню Степана Гіги
-
Війна1 тиждень ago
Сили оборони збили 68 російських безпілотників, ще 43 локаційно втрачені
-
Відбудова1 тиждень ago
Понад 8 тисяч будинків у Харкові зруйновані, однак планувати відбудову міста треба вже зараз
-
Політика1 тиждень ago
Італія хоче запропонувати на переговорах поширити на Україну дію статті 5 НАТО
-
Цікаво1 тиждень ago
KFC збирає до школи дітей, які потребують особливої допомоги
-
Політика4 дні ago
Європа повинна відкинути заклики до демілітаризації України