Політика
Індекс реформ: реформа Рахункової палати

Як новий закон регулюватиме діяльність головного аудиторського органу України
До 254 раунду Індексу реформ за період із 16 до 29 грудня потрапило шість регуляцій. Серед них – новий закон про Рахункову палату, який запускає довгоочікувану реформу головного аудиторського органу України. Ця регуляція отримала від наших експертів +2 бали. Загальне значення Індексу за два тижні – +1 бал. Попередні чотири випуски значення випуску становили +0,8 бала.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

РЕФОРМА РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ, +2 БАЛИ
У грудні 2024 р. набув чинності закон про реформу Рахункової палати, який є одним із структурних маяків Програми Міжнародного валютного фонду. Зміни посилюють незалежність та професіоналізм Рахункової палати, зокрема через прозорий та конкурентний кадровий набір та зміну підходу до оплати праці (сертифіковані аудитори отримають вищу заробітну плату).
Кількість членів Рахункової палати зменшиться з 13 до 11 осіб. Відтепер кандидатів обиратиме дорадча група із шести осіб, до складу якої протягом перехідного періоду (8 років) увійдуть три міжнародні експерти та три представники, призначені Верховною Радою на підставі пропозицій депутатських фракцій. Водночас міжнародні фахівці матимуть переважне право голосу: кандидат вважатиметься обраним, якщо за нього проголосують хоча б чотири члени дорадчої групи, до того ж двоє з них мають бути представниками міжнародної спільноти.
Тепер Рахункова палата пріоритетно перевірятиме ті сфери, де зазвичай є найвищі ризики неефективного використання коштів. Це допоможе більш раціонально використовувати ресурси та підвищити результативність роботи. Палата зможе здійснювати аудит не лише державного бюджету, але і коштів місцевих бюджетів, державних та комунальних підприємств, соціальних та пенсійних фондів, використання іноземних грантів та допомоги.
Оновлений закон враховує положення законопроєкту 10044-д, про який ми докладно писали раніше.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine
«Новий закон враховує більшість рекомендацій міжнародних партнерів щодо посилення спроможності органу:
● Запроваджує оновлену процедуру конкурсного відбору членів Рахункової палати з переважним правом голосу міжнародних експертів.
● Посилює фінансову незалежність органу через виведення її посадових осіб з-під дії Закону «Про державну службу». Також закон визначає розміри посадових окладів та доплат членів РПУ.
● Усуває можливість безпосереднього політичного впливу на Рахункову палату через проведення позапланових аудитів з ініціативи інших органів. Натомість запроваджує ризикоорієнтований підхід до планування аудитів.
● Посилює моніторинг виконання рекомендацій Рахункової палати. Розширює повноваження органу на аудит місцевих бюджетів.
Однак низку ризиків до другого читання так і не усунули. З найважливішого, окрім ризиків політичного впливу:
● Питання перетину функцій Рахункової палати та Держаудитслужби не вирішили.
● Розширення повноважень органу не враховує актуальну ситуацію з відсутністю більш ніж половини його членів та час, необхідний для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад».

Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна»
«Реформа Рахункової палати – значний крок у напрямі посилення фінансового контролю в Україні. Закон враховує вимоги міжнародних партнерів щодо незалежності цього органу й розширення його повноважень.
Водночас низка питань залишаються відкритими. Новий склад Рахункової палати формуватиметься доволі тривало, декілька місяців, і лише шість із 11 членів обиратимуть за оновленими правилами. Це може створити ситуацію, коли оновлена Рахункова палата не матиме стійкої більшості для ухвалення рішень, незалежних від політичного тиску. За старою процедурою членів Рахункової палати рейтинговим голосуванням призначав парламент з урахуванням результатів співбесід з кандидатами, які попередньо проводив бюджетний комітет парламенту. Водночас міжнародні партнери, зокрема країни G7, наполягали ще у 2023 році на тому, щоб спочатку провести реформу Рахункової палати, а вже потім обирати нових членів і голову РПУ. Однак наприкінці 2023 року парламент призначив п’ять нових членів РПУ ще за старими правилами, із них пізніше обрали голову РПУ».
Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Політика
РНБО проведе аудит виконання рішень Ставки Верховного головнокомандувача

Рада національної безпеки і оборони проведе аудит виконання рішень Ставки Верховного головнокомандувача.
Про це заявив новопризначений секретар РНБО Рустем Умєров, передає Укрінформ з посиланням на пресслужбу РНБО.
Зокрема, як йдеться в повідомленні, сьогодні під час зустрічі з Апаратом РНБО Умєров визначив ключові завдання, поставлені Президентом Володимиром Зеленським перед Радою нацбезпеки і оборони та її Апаратом.
«Обговорили з главою держави чіткі завдання та пріоритети роботи. Найближчим часом буде проведено аудит виконання рішень Ставки Верховного головнокомандувача. Представимо Президенту України план дій», – зазначив він.
За словами Умєрова, одним з ключових завдань РНБО має стати міжнародне військове співробітництво щодо постачання озброєння.
“У фокусі роботи – координація та контроль сектору безпеки й оборони, забезпечення синхронізації дій усіх його складових, технологічна модернізація, міжнародне військове співробітництво, зокрема щодо постачання озброєння та стратегічних партнерств”, – сказав він.
Окремим блоком, зазначив Умєров, визначено відновлення роботи технологічної ставки – як інструменту для пришвидшення інновацій у секторі безпеки та оборони.
Умєров також наголосив на важливості переговорного треку. «Україна послідовно виступає за справедливий мир – і ми працюємо над тим, щоб він був досягнутий у тісній координації з союзниками. Мир – завдяки силі», – підкреслив він.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський призначив Рустема Умєрова секретарем Ради національної безпеки і оборони України та звільнив з цієї посади Олександра Литвиненка.
Фото: РНБО
Політика
Зеленський та прем’єр Норвегії обговорили зміцнення української ППО

Президент Володимир Зеленський після розмови з Прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере заявив про «хороший темп у підготовці рішення для зміцнення нашої ППО».
Про це глава держави написав у Телеграмі, передає Укрінформ.
«Говорив із Прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере. Координуємо наші з Норвегією кроки – двосторонні та в ширших форматах, у Європі та зі Сполученими Штатами. Зараз хороший темп у підготовці рішення для зміцнення нашої ППО. Дякую за цю підтримку та готовність працювати разом для захисту від російського терору», – зазначив Зеленський.
Іншою важливою темою розмови стали санкції.
«Маємо стати більш оперативними також у спільному з партнерами санкційному тиску на Росію. Це стосується і відповідних пакетів санкцій Євросоюзу, і також рішень інших учасників «Групи семи». Норвегія займає дуже принципову позицію, і це важливо для всіх нас у Європі», – зазначив глава держави.
За його словами, ще однією темою обговорення стала енергетична стійкість.
«Маємо вже конкретні домовленості щодо підготовки до наступної зими, і Норвегія готова допомагати надалі», – поінформував Зеленський.
Як повідомлялося, раніше Президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати нададуть Україні комплекси ППО Partiot для захисту від російських атак. Повідомлялося, що один з таких комплексів може профінансувати Норвегія.
Фото: ОП
Політика
Зеленський призначив Умєрова секретарем РНБО

Президент Володимир Зеленський призначив Рустема Умєрова секретарем Ради національної безпеки і оборони України та звільнив з цієї посади Олександра Литвиненка.
-
Відбудова1 тиждень ago
Польщу на конференції з відновлення України представлятимуть шестеро міністрів
-
Війна1 тиждень ago
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
-
Війна1 тиждень ago
Десантники взяли в полон російського офіцера
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
-
Події1 тиждень ago
Netflix оприлюднив новий трейлер 2 сезону серіалу «Венздей»
-
Війна1 тиждень ago
хто з чоловіків до 25 років ризикує втратити відстрочку від призову
-
Війна1 тиждень ago
Росія нарощує застосування ударних БпЛА та дронів-імітаторів під час атак на Україну
-
Політика1 тиждень ago
ЄСПЛ сьогодні оголосить рішення у справі «Україна та Нідерланди проти Росії»