Connect with us

Події

На Вінниччині археологи виявили унікальний скельно-печерний комплекс

Published

on


У селі Слобода Підлісівська в Ямпільській громаді Вінницької області виявили унікальний скельно-печерний комплекс із давніми зображеннями.

Про це кореспондентові Укрінформу розповів старший науковий співробітник державного підприємства Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Павло Нечитайло.

«Печери в Слободі Підлісівській відомі з узагальнюючих праць Віктора Гульдмана та Юхима Сіцінського, виданих у 1901 році. Вони згадують дві печери, які використовуються пастухами. Втім, згадки кам’яних лав в одній із печер дозволяли сподіватися, що з ними не так все просто й вони можуть бути цікавими в історичному та археологічному плані. Познайомившись з місцевим жителем та краєзнавцем Юрієм Білінським, який показав нам ці печери у 2014 році, ми побачили, що вони перспективні для досліджень і містять давні зображення. Завдяки менеджменту голови громадської організації «Туристична Ямпільщина» Мирослави Марченко та благодійникам з Києва родині Валентина та Олени Куцих на початку квітня ми з колегами обстежили ці печери», – зазначив Нечитайло.






На Вінниччині археологи виявили унікальний скельно-печерний комплекс / Фото надав Павло Нечитайло

За його словами, перша печера має вигляд прямокутної кімнати з вирубаними вздовж стін лавами-лежанками. Її вхідний отвір містить пази для встановлення дерев’яних дверей. На вході висічено зображення вершника, персональний ідентифікаційний символ та ще одне зооморфне зображення. Всередині печери, попри значне пошкодження давньої поверхні сучасними написами та природними чинниками, теж збереглись цікаві зображення.

Як зазначив археолог, особливо слід виділити два зображення вершників, одне з яких стилістично подібне до висіченого на вході. Складається враження, що вершник на обох зображеннях не сидить на спині коня, а стоїть. Надзвичайно цікавим є сюжетне зображення. Воно зображає крилату фігуру обабіч якої ще два обличчя. Також збереглись складні знаки, в основі яких хрест.

«Друга природна печера з незначними доопрацюваннями має витягнуту форму довжиною понад 10 м і шириною близько 6 м. Східна сторона цієї печери зберегла понад 20 давніх зображень, на більшості з яких – хрести. Збереглася також культова ніша у східній стінці. Нагадаю, що східна сторона являється сакральною в християнстві. Вівтарі церков орієнтовані на схід, зі сходу очікуємо приходу Спасителя. У шурфі біля великої печери знайдено рештки культурного шару, що складався з вуглинок та фрагменту кераміки, яку можна датувати другою половиною ХІІІ – першою половиною XV століття», – додав Нечитайло.

Окрім того, на території села в урочищі «Мала стінка» археологи виявили сліди ще одного сакрального християнського комплексу. На жаль, через природні чинники він майже зруйнований.

«Таким чином на території села Слобода Підлісівська було виявлено унікальний скельно-печерний комплекс із давніми зображеннями. Подібних пам’яток на території України залишилось небагато. Зокрема, у верхній течії Дністра на території Тернопільської та Івано-Франківської областей. Хоча ми і знаємо подібні пам’ятки, однак вони містять набагато менше петрогліфів (стародавні зображення на камені – ред.). За кількістю та атрактивністю територія Ямпільщини має першість в цьому плані. Зображення дуже цінні для розуміння ідеології, уявлень давніх вірувань населення України. Виникнення подібних пам’яток пов’язані з радикальними аскетичними проявами чернецтва східної церкви», – зауважив археолог.

Читайте також: На Вінниччині державі повернули землі з пам’ятками археології трипільської культури

Він також розповів, що вчені пов’язують існування печерних обителей з філософською течією та містичними практиками ісихазму.

За його словами, це надзвичайно потужні туристичні об’єкти і радісно бачити, як громада розуміє їхню цінність і допомагає в дослідженні цих непересічних пам’яток.

Як повідомляв Укрінформ, у селі Оксанівка на Вінниччині археологи досліджують скельний монастир ХІ-ХVII століть, який є пам’яткою культурної спадщини місцевого значення.

Фото: Павло Нечитайло



Джерело

Події

У Римі відбудеться допрем’єрний показ українського фільму «Малевич»

Published

on


У Римі 10 та 11 липня відбудеться допрем’єрний показ українського художнього фільму “Малевич” режисерки Дарії Онищенко.

Про це повідомляє асоціація Futura Nostra у Фейсбуці, передає Укрінформ.

“Чудова нагода побачити допрем’єрний показ художнього фільму “Малевич” режисерки Дарії Онищенко, створеного за підтримки Держкіно України студією “435 Films” у співпраці з Італією, Швейцарією та Сербією. Асоціація Futura Nostra у взаємодії з Археологічним парком Колізею та Музеями Вілли Торлонія (Совина хатинка) організувала показ фільму 10 та 11 липня 2025 р. у цих музеях”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у ці дні в Римі проходитиме Конференція з відновлення України “URC 2025”, де, серед іншого, йтиметься про культурну відбудову України.

Як повідомляв Укрінформ, прем’єра фільму «Малевич» відбулася на Мюнхенській конференції з безпеки.

Читайте також: У Ризі відбувся мистецький вечір, присвячений художнику Казимиру Малевичу

Байопік розповідає про боротьбу Казимира Малевича за мистецьку свободу та його протистояння радянському режиму. Це калейдоскоп подій із життя всесвітньо відомого українського художника, який наодинці бореться з тоталітарною владою за право створювати «вільне» мистецтво.

Фото: Держкіно



Джерело

Continue Reading

Події

Репера P. Diddy виправдали за найважчими звинуваченнями, але йому все ще загрожує 20 років тюрми

Published

on



Американський хіп-хоп продюсер Шон Комбс, більш відомий як P. Diddy, уникнув трьох найсерйозніших звинувачень у торгівлі людьми та рекеті, але був визнаний винним за двома пунктами звинувачення у перевезенні з метою заняття проституцією.

Про це повідомляє NYT, передає Укрінформ.

Суддя наказав утримувати засудженого під вартою до винесення вироку, посилаючись на його історію домашнього насильства, пише видання.

Зазначається, що Комбса, який створив бізнес-імперію навколо свого особистого бренду, у середу було засуджено за перевезення повій для участі у його секс-марафонах з використанням наркотиків, але виправдано у змові щодо рекету та торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації.

Повідомляється, що в обвинувальному акті відомого продюсера звинувачували у примушенні жінок до небажаного сексу з чоловіками-повіями за допомогою команди поступливих співробітників.

55-річний хіп-хоп магнат все ще може отримати покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 20 років, але він та його адвокати раділи виправданням за більш суворими звинуваченнями, де йому загрожувало довічне ув’язнення.

Відмічається, що згідно з федеральними законами, кожний з двох обвинувальних вироків передбачає максимальний термін ув’язнення до 10 років, і суддя може призначити менші покарання, що відбуватимуться одночасно.

В ході судового процесу, який тривав 8 тижнів та привернув надзвичайну увагу в соціальних мережах, Комбса звинувачували у багаторічному фізичному та емоційному насильстві.

Згадується, що Комбс довго наполягав на своїй невинуватості, а його адвокати стверджували, що його сексуальні домовленості були за згодою, навіть попри те, що вони визнавали, що він чинив насильство з жінками.

Читайте також: Смерть Меттью Перрі: провину визнав ще один лікар

Організації, які відстоюють права жінок і прагнуть приборкати сексуальне насильство, були стурбовані вироком і висловили розчарування й обурення, пише видання.

Як повідомляв Укрінформ, у лютому жінка, яка стверджувала, що у 2000 році, будучи 13-річною, зазнала сексуального насильства з боку Шона Комбса (Дідді) та Jay-Z (Шона Картера), добровільно відкликала свій позов.

У вересні минулого року американський репер, музичний продюсер й актор Шон Комбз був затриманий за декількома звинуваченнями та залишався без права внесення застави у СІЗО в Брукліні, штат Нью-Йорк.

Фото: diddy/Instagram



Джерело

Continue Reading

Події

У МКСК обговорили з активістами юридичні аспекти охорони Китаєва

Published

on



Заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв обговорив з представниками громадської ініціативи «Захистимо Китаїв» юридичні аспекти охорони цього історичного місця в Києві.

Про це повідомляє МКСК, передає Укрінформ.

Під час зустрічі присутні окреслили спільні кроки у вирішенні проблемних питань. Насамперед ішлося про юридичні аспекти охорони унікальної пам’ятки археології.

Представники ініціативи наголосили на ризиках забудови, що загрожують унікальному природному й історичному ландшафту регіону.

Бєляєв запевнив, що міністерство готове надати всебічну підтримку у формуванні правової позиції щодо захисту території історичної місцевості.

Читайте також: Точицький обговорив з активістами, як врятувати Китаїв від забудови

Зазначається, що сторони домовилися про подальшу співпрацю у вирішенні проблемних питань.

У МКСК нагадали, що унікальна пам`ятка археології «Китаївське городище і курганний могильник» занесена до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Китаїв – місцевість на південній околиці Києва, у східній частині Голосіївського лісу. Відома археологічними пам’ятками – городищем (залишками давньоруської фортеці), курганами, печерами.

Читайте також: У музеї історії України відкрили експозицію Китаївського скарбу з Мишаловки

Як повідомлялося, на місці унікального комплексу забудовник планує звести житловий комплекс, паркінг і ТРЦ.

У прокуратурі вимагають повернути землю у Китаєві державі, МКСК підтримує позовні вимоги.

Фото: МКСК



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.