Події
На Вінниччині археологи виявили унікальний скельно-печерний комплекс

У селі Слобода Підлісівська в Ямпільській громаді Вінницької області виявили унікальний скельно-печерний комплекс із давніми зображеннями.
Про це кореспондентові Укрінформу розповів старший науковий співробітник державного підприємства Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Павло Нечитайло.
«Печери в Слободі Підлісівській відомі з узагальнюючих праць Віктора Гульдмана та Юхима Сіцінського, виданих у 1901 році. Вони згадують дві печери, які використовуються пастухами. Втім, згадки кам’яних лав в одній із печер дозволяли сподіватися, що з ними не так все просто й вони можуть бути цікавими в історичному та археологічному плані. Познайомившись з місцевим жителем та краєзнавцем Юрієм Білінським, який показав нам ці печери у 2014 році, ми побачили, що вони перспективні для досліджень і містять давні зображення. Завдяки менеджменту голови громадської організації «Туристична Ямпільщина» Мирослави Марченко та благодійникам з Києва родині Валентина та Олени Куцих на початку квітня ми з колегами обстежили ці печери», – зазначив Нечитайло.
На Вінниччині археологи виявили унікальний скельно-печерний комплекс / Фото надав Павло Нечитайло
За його словами, перша печера має вигляд прямокутної кімнати з вирубаними вздовж стін лавами-лежанками. Її вхідний отвір містить пази для встановлення дерев’яних дверей. На вході висічено зображення вершника, персональний ідентифікаційний символ та ще одне зооморфне зображення. Всередині печери, попри значне пошкодження давньої поверхні сучасними написами та природними чинниками, теж збереглись цікаві зображення.
Як зазначив археолог, особливо слід виділити два зображення вершників, одне з яких стилістично подібне до висіченого на вході. Складається враження, що вершник на обох зображеннях не сидить на спині коня, а стоїть. Надзвичайно цікавим є сюжетне зображення. Воно зображає крилату фігуру обабіч якої ще два обличчя. Також збереглись складні знаки, в основі яких хрест.
«Друга природна печера з незначними доопрацюваннями має витягнуту форму довжиною понад 10 м і шириною близько 6 м. Східна сторона цієї печери зберегла понад 20 давніх зображень, на більшості з яких – хрести. Збереглася також культова ніша у східній стінці. Нагадаю, що східна сторона являється сакральною в християнстві. Вівтарі церков орієнтовані на схід, зі сходу очікуємо приходу Спасителя. У шурфі біля великої печери знайдено рештки культурного шару, що складався з вуглинок та фрагменту кераміки, яку можна датувати другою половиною ХІІІ – першою половиною XV століття», – додав Нечитайло.
Окрім того, на території села в урочищі «Мала стінка» археологи виявили сліди ще одного сакрального християнського комплексу. На жаль, через природні чинники він майже зруйнований.
«Таким чином на території села Слобода Підлісівська було виявлено унікальний скельно-печерний комплекс із давніми зображеннями. Подібних пам’яток на території України залишилось небагато. Зокрема, у верхній течії Дністра на території Тернопільської та Івано-Франківської областей. Хоча ми і знаємо подібні пам’ятки, однак вони містять набагато менше петрогліфів (стародавні зображення на камені – ред.). За кількістю та атрактивністю територія Ямпільщини має першість в цьому плані. Зображення дуже цінні для розуміння ідеології, уявлень давніх вірувань населення України. Виникнення подібних пам’яток пов’язані з радикальними аскетичними проявами чернецтва східної церкви», – зауважив археолог.
Він також розповів, що вчені пов’язують існування печерних обителей з філософською течією та містичними практиками ісихазму.
За його словами, це надзвичайно потужні туристичні об’єкти і радісно бачити, як громада розуміє їхню цінність і допомагає в дослідженні цих непересічних пам’яток.
Як повідомляв Укрінформ, у селі Оксанівка на Вінниччині археологи досліджують скельний монастир ХІ-ХVII століть, який є пам’яткою культурної спадщини місцевого значення.
Фото: Павло Нечитайло
Події
Акторка Мішель Трахтенберг померла від ускладнень діабету

Голлівудська акторка Мішель Трахтенберг, яка, зокрема, грала у популярному телесеріалі «Баффі — винищувачка вампірів», померла від ускладнень діабету.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Fox News.
Управління головного судово-медичного експерта Нью-Йорка, посилаючись на результати лабораторних досліджень, підтвердило, що 39-річна Трахтенберг померла природним шляхом від ускладнень цукрового діабету.
Зазначається, що причину та спосіб смерті акторки уточнили після перевірки результатів експертизи.
Раніше причину її смерті вважали «невстановленою».
Родина Трахтенберг після її смерті заявила, що не хоче проводити розтин, і судмедексперт погодився, оскільки не було підозри на зовнішнє втручання в її смерті.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці лютого поліція штату Нью-Йорк знайшла мертвою 39-річну американську акторку Мішель Трахтенберг, яка, зокрема, грала у популярному телесеріалі «Баффі — винищувачка вампірів».
Фото: Warner Bros. Television
Події
Нацбанк випустив пам’ятну монету на честь художниці-модельєра Любові Панченко

Національний банк України випустив нову пам’ятну монету “Світ мистецтва кутюр’є. Любов Панченко”, присвячену видатній українській художниці-модельєру та шістдесятниці.
Про це повідомляє пресслужба НБУ, передає Укрінформ.
“Маю за честь презентувати нашу нову пам’ятну монету, присвячену Любові Панченко – легендарній українській мисткині, чиє ім’я стало синонімом творчої свободи. Людині, яка без перебільшення брала участь у творенні нової української культури, сміливо заявляючи про своє право на національну самобутність”, – наголосив голова Національного банку України Андрій Пишний.
Презентація відбулася в Національному центрі “Український Дім” за участі заступниці генерального директора з науково-виставкової роботи Музею історії міста Києва Катерини Боровик та українських митців.
Зазначається, що в Музеї історії міста Києва до 1 червня триватиме ретроспективна виставка “Всесвіт Любові”, присвячена творчості Любові Панченко, яка ще за життя заповіла весь свій творчий спадок цій інституції.
Пам’ятна монета має номінал 10 гривень і виготовлена зі срібла 925 проби. На аверсі зображено стилізований портрет Любові Панченко, обрамлений елементами її твору “Бучанська весна”. На реверсі – фрагмент цього ж твору з використанням техніки тамподруку.

Тираж монети становить до 10 000 штук. Придбати її можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ з 16 квітня 2025 року, а також у банках-дистриб’юторах.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні Дня Нацгвардії, який відзначається 26 березня, Національний банк увів в обіг нову обігову пам’ятну монету “Національна гвардія України”.
Фото: Нацбанк
Події
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe

Українка Адріана Пущак здобула перемогу на конкурсі краси Miss Petite Universe USA 2025.
Як передає Укрінформ, про це Пущак повідомила на своїй сторінці в Інстаграмі.
“Ще рік тому я навіть не могла уявити, що вийду на сцену конкурсу краси в Америці, а сьогодні тримаю в руках головну корону своєї категорії — Miss Petite University USA, де змагаються неймовірні жінки 30+ зростом до 167 см”, – написала вона.
За словами Пущак, серед 30 фіналісток вона увійшла в топ-3 народних улюблениць конкурсу.
Також вона змагалася за перемогу у номінації Miss USA University, де брали участь жінки різного віку та зросту. Їй вдалося здобути титул першої віцемісс.
За даними ЗМІ, Адріана Пущак родом з Дрогобича Львівської області.
У 2022 році через війну вона емігрувала до США, де започаткувала власний бізнес у б’юті-індустрії та стала активним учасником української діаспори.

Як повідомлялося, конкурс Miss Petite Universe USA 2025 проходив у Лас-Вегасі з 9 по 12 квітня.
Фото: Пресслужба Адріани Пущак
-
Україна1 тиждень ago
військовий звинуватив Волинський ліцей в поширенні символіки СРСР (фото)
-
Усі новини1 тиждень ago
Батареї зможуть працювати довше завдяки звичайній каві: що зробили вчені (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Не може бути безкарності після таких злочинів
-
Політика1 тиждень ago
Війна не стихає від розмов і заяв, Україні потрібна підтримка партнерів
-
Події1 тиждень ago
В одеському “Будинку з янголом” відкрилася фотовиставка авторів з ментальними особливостями
-
Війна1 тиждень ago
наскільки він реальний — Олексій Гетьман
-
Війна1 тиждень ago
За допомогою українських дронів ліквідовані 65% солдатів РФ та 75% ворожої техніки
-
Політика1 тиждень ago
Китайські військові не могли діяти в Україні без дозволу своєї влади