Економіка
Пенсія в Україні — хто може отримати надбавку до 570 грн

Деякі пенсіонери в Україні можуть отримувати щомісячну доплату до пенсії в розмірі від 300 до 570 гривень.
Про це повідомляє ПФУ.
Така надбавка передбачена для громадян певного віку або за наявності повного страхового стажу. Із 70 років пенсіонери мають право на додаткову щомісячну виплату до своєї основної пенсії.
Розмір доплати до пенсії залежить від віку:
- 300 гривень — після 70 років;
- 456 гривень — після 75 років;
- 570 гривень — після 80.
Доплата надається тільки тим пенсіонерам, чий загальний розмір пенсійних виплат не перевищує 10 340 гривень. У разі якщо пенсія перевищує цю суму, надбавка не призначається.
Якщо людина вже отримує вікову доплату в 300 гривень (у віці від 70 до 74 років), то після досягнення 75 років розмір доплати збільшується не на повні 456 гривень, а лише на різницю між старою і новою сумою — тобто на 156 гривень. Такий підхід дає змогу забезпечити поетапне збільшення виплат з урахуванням віку.
Нагадаємо, що Міністерство соціальної політики України опублікувало поради, як збільшити розмір майбутньої пенсії, включно з офіційним працевлаштуванням і підвищенням кваліфікації.
Також повідомлялося, що жителі України, які отримують соціальні виплати та пенсії до 3000 гривень, мають можливість отримати додаткову фінансову підтримку. ООН надає щомісячні доплати в дев’яти регіонах, які найбільше постраждали від військових дій.
Економіка
кому в Україні належать подвійні виплати

В Україні більшість пенсіонерів отримують лише одну пенсію, проте певні категорії громадян мають право одночасно отримувати дві пенсії або одну зі значною доплатою.
Про це йдеться в ефірі YouTube-каналу “Народна думка”.
При цьому важливо розуміти: такі виплати не нараховуються автоматично — щоб їх оформити, необхідно особисто подати заяву до відповідних державних установ.
“За законодавством України, у більшості випадків, людина має право отримувати лише одну пенсію — за віком, по інвалідності, або по втраті годувальника. Але є низка випадків, і їх досить чимало, коли людина має право отримати дві пенсії одразу, цілком законно, на цілком законних підставах”, — ідеться в повідомленні.
Особи з інвалідністю, які здійснюють догляд:
- українці з інвалідністю можуть отримувати дві пенсії одночасно (або пенсію та надбавку), якщо вони доглядають за іншою особою з інвалідністю (включно з дитиною з інвалідністю, дорослою особою з інвалідністю з дитинства I групи, або одинокою особою з інвалідністю будь-якої групи), або перебувають у декретній відпустці;
- розмір надбавки за догляд може коливатися від 1280 до 6392 грн, залежно від групи інвалідності та підгрупи особи, за якою здійснюється догляд. Для оформлення необхідно звернутися до відділення Пенсійного фонду з пакетом документів.
Особи з інвалідністю з дитинства, а також діти з інвалідністю до 18 років, мають право одночасно отримувати державну допомогу та виплати у зв’язку з втратою годувальника. Головна умова — людина з інвалідністю має бути визнана непрацездатною.
“Непрацездатними вважаються чоловік, дружина або батько/мати загиблого годувальника, якщо вони мають інвалідність або досягли 65 років”, — додали у відео.
Особливі умови для вдів військовослужбовців: якщо чоловік, який помер, був військовим, вдова з інвалідністю, шлюб з якою був офіційно зареєстрований, може отримувати від 30% до 70% від зарплати чоловіка, але не менше ніж 4722 грн.
Нагадаємо, що раніше повідомлялося, що в Україні є кілька категорій пенсіонерів, які мають право на повне звільнення від оплати комунальних послуг, а також на безоплатне придбання пального для печей і газу.
Також повідомлялося, що українці, які виходять на пенсію, мають протягом 3 місяців оформити необхідні документи і подати їх до Пенсійного фонду, інакше можуть втратити виплати за місяці — вони просто “згорять”.
Економіка
першими будуть реалізовані нафтогазові проєкти, — WSJ

В межах угоди про корисні копалини між Україною і Сполученими Штатами Америки, ймовірно, першими запрацюють нафтогазові проєкти.
Про це повідомляє видання The Wall Street Journal.
Як зазначають посадовці, саме вони мають більше шансів на швидке втілення. Ці ініціативи простіше реалізувати в умовах війни. Натомість розробка родовищ рідкісноземельних мінералів ускладнюється, оскільки частина з них розташована поблизу лінії фронту.
Однак наразі є деякі бюрократичні перепони. Зокрема, перш ніж почнуться реальні інвестиції, угоду має затвердити Верховна Рада. Також потрібно створити й запустити інвестиційний фонд. Лише після цього Україна зможе залучати інвесторів до видобутку своїх природних ресурсів.
Видання називає підписання угоди дипломатичною перемогою як для України, так і для президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа. Завдяки їй американський президент може заявити, що Україна не просто отримує допомогу, а платить за неї. Видання також зазначає, що Трамп, ймовірно, продовжить обмін розвідданими з Україною.
Однак, за словами американських посадовців, частина компаній зі США може й не зважитися інвестувати через постійну загрозу російських обстрілів. Однак видання наголошує, що вигода може бути значною, адже Україна містить 20 із 50 корисних копалин, які вважаються критично важливими включно з титаном, літієм та ураном.
Нагадаємо, угода про корисні копалини була підписана в ніч на 1 травня. Повний текст угоди зі США був оприлюднений Кабінетом міністрів України того ж дня.
За інформацією видання Reuters США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку. Ключовими проблемами в отриманні доходів від проєктів, реалізованих в межах угоди про надра, є труднощі запуску нових шахт на території держави, яка постраждала від бойових дій.
Економіка
Скільки коштуватиме картопля в 2025 року та чи подорожчає вона

Наприкінці квітня ціни на молоду українську картоплю значно різняться із вартістю імпортної. Як зміниться ціна картоплі, що на неї впливає та чи варто очікувати щедрого врожаю, з’ясовував Фокус.
Молода картопля — відмінне джерело вуглеводів та клітковини. На відміну від старої, багатша на вітамін С і має втричі більше калію і магнію. Проте аграрії кажуть, що стара картопля — то харч, а молода — забава. Тож Фокус дізнався актуальні ціни на таку “забаву”, а також з’ясував, коли з’явиться корисна молода українська картопля і чи варто чекати на зниження цін.
Україна побила рекорд з імпорту картоплі
Як повідомив аналітик плодоовочевого ринку проєкту EastFruit Євген Кузін, від липня 2024 року по березень 2025-го Україна імпортувала 83 тис. тонн продовольчої картоплі, що є рекордним показником не лише останніх чотирьох сезонів, а й одним із найвищих за всю історію.
Україна побила рекорд з імпорту картоплі
Фото: УНІАН
“Більше картоплі Україна імпортувала тільки в сезонах 2019/20 (з російського і білоруського ринків) та 2020/21 (з Євросоюзу). Зараз картоплю ввозять або з країн ЄС (урожай 2024 р.), або з Єгипту (новий урожай)”, — додав він.
Протягом сезону ціни на картоплю значно коливалися: зростали, відносно стабілізувалися, а з кінця березня почали знижуватися через розпродаж залишків запасів. Зараз, в квітні, споживачі стали заглядатися вже на молоду картоплю у супермаркетах та ринках, констатуючи, що український продукт — набагато дорожчий за імпортний.
Українська молода картопля, яку продають зараз, вирощується в теплицях
Фото: УНІАН
Ціни на картоплю оновлено: скільки тепер коштує продукт
Станом на 30 квітня українська молода картопля у супермаркетах та на ринках коштує 95-140 грн/кг, імпортна (зазвичай єгипетська чи з Ізраїлю) — 36-42 грн/кг.
Звичайну (урожай 2024 року) картоплю наразі можна придбати в середньому за 33 грн/кг.
Ціни на картоплю у квітні оновили
Фото: УНІАН
У супермаркетах Metro ціна кілограму старої картоплі — 29,90 грн, в Auchan — 29,8 грн, а в Megamarket вартість досягає 39 грн.
Як зазначив у коментарі Фокусу голова ФГ “Аделаїда” Сергій Рибалко, ціни на молоду картоплю у квітні традиційно вищі, адже обумовлені способом її вирощування. Наразі такий продукт можна назвати унікальним. Але через тиждень-два, в середині травня і потім у червні, ціни на молоду картоплю підуть на спад.
Ціни на молоду картоплю у квітні традиційно вищі
Фото: УНІАН
“Українська молода картопля, яку продають зараз, вирощується в теплицях, тож має дуже низький врожай і досить високу ціну. Це перша картопля, вирощування якої потребує великих затрат. У травні молода картопля з-під агроволокна матиме мінімум в два рази нижчу ціну. До того ж, все залежить від попиту. Як кажуть аграрії, “помідор — то харч, а диня — то забава”. Так ось стара картопля — то харч, а молода — то забава. Люди не купують багато молодої картоплі, а беруть помірно, аби скуштувати. Споживання такої картоплі в Україні мізерне — близько 5 тонн на день. Дуже багато такої картоплі через високу ціну не з’їдається, пропадає. Тож цей продукт — не загального споживання”, — пояснив експерт у коментарі Фокусу.
Щодо імпортної картоплі, яка зараз представлена на прилавках супермаркетів, то вона не є молодою, а вирощувати її набагато дешевше, каже аграрій.
Щодо імпортної картоплі, яка зараз представлена на прилавках супермаркетів, то вона не є молодою, а вирощувати її набагато дешевше
“Єгипетська або європейська — це не молода картопля. Це картопля, яка вирощується у звичайних умовах і витрати на яку є мінімум втричі меншими, ніж на справжню молоду. Тому вся різниця саме в цьому. Просто йдеться про різні види продукції”, — пояснив Сергій Рибалко.
Врожай молодої картоплі в квітні в Україні – що буде з цінами
Фото: УНІАН
Фокус також поцікавився прогнозом на майбутній врожай картоплі в Україні, і хоча аграрії одностайно проти загадування на майбутнє, деяке порівняння з минулим роком експерти все ж зробили.
“Станом на зараз цьогорічна ситуація набагато гірша за попередній період 2024-го. Але що буде, подивимося. Попереду — дуже довгий сезон і надавати прогноз зарано”, — додав Сергій Рибалко.
Ціна впала майже удвічі: в Україні різко дешевшає популярний овоч
Щодо майбутньої ціни картоплі, то, як повідомив у матеріалі Agroreview Олександр Ніколаєв, директор фермерського господарства «Рось-2008», ціна восени 2025 року коливатиметься в діапазоні 28–30 гривень за кілограм, що відповідає минулорічним показникам. Раніше Держстат оцінював, що в 2024 році в Україні картоплю посадили на площі близько 1 млн га. Але порівняно з 2023 роком врожайність господарств впала вдвічі. Причинами стали несприятливі погодні умови: приморозки в травні, зливи у червні і спека в серпні. Саме це найбільше вплинуло на врожай картоплі минулого сезону, а також спричинило зростання ціни овочу.
-
Політика4 дні ago
після звернення отримала погрози (відео)
-
Політика1 тиждень ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика1 тиждень ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Війна4 дні ago
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру
-
Усі новини1 тиждень ago
супутник 12 років спостерігав за «монстром»
-
Суспільство1 тиждень ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Політика1 тиждень ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Усі новини4 дні ago
Розв'яжуть важливу проблему: старим ядерним датчикам знайшли нове застосування