Connect with us

Одеса

Переговори США та Росії: яка роль України

Published

on


Американський президент Дональд Трамп. Фото: REUTERS/CARLOS BARRIA

У Вашингтоні та Кремлі знову заговорили про новий виток переговорів. Втім, нинішня риторика, попри гучні заяви, радше нагадує інформаційний дим без конкретних кроків. Україна ж у цих процесах дедалі частіше опиняється осторонь  і це сигнал не лише тривожний, а й стратегічно небезпечний. Що ж принесуть кричущі 100 днів Трампа? 

Журналісти Новини.LIVE запитали у політологині Людмили Покровщук. 

Реклама

Читайте також:

Тінь Віткоффа

Ключову роль в інформаційній частині переговорного треку наразі відіграє радник Трампа Віткофф. Його заяви після серії зустрічей із Путіним викликають занепокоєння серед українських аналітиків та партнерів. Адже, судячи з риторики, акценти в перемовинах зміщуються з безпеки в Європі на відновлення двосторонніх відносин США та РФ. І що важливо  відбувається це шляхом виключення України з процесу перемовин.

“Віткофф заявив, що перемовини, які в нього були втретє з Путіним, знайшли якесь світло в кінці тунелю. Але він також сказав, що саме це світло буде просувати більше зближення Росії та Сполучених Штатів”, каже політологиня Людмила Покровщук. 

Політологиня Людмила Покровщук про Тінь Віткоффа. Фото: Новини.LIVE

Такі слова, навіть у дипломатичному контексті, свідчать про намагання створити “оптимістичну картинку” налагодження контактів. Але за цим оптимізмом може ховатися небезпечне прагнення обміняти принципи на швидкий результат. Зрештою, це саме те, чого добивається Кремль, повернення у гру без санкцій, обмежень і публічного осуду.

Російська стратегія

Москва продовжує рухатися в бік реалізації свого давнього сценарію  вивести Україну з переговорного процесу. Кремль хоче говорити напряму зі Сполученими Штатами, і лише з ними. Жодної багатосторонності та участі Києва. В цьому вся суть російської стратегії: поставити “українське питання” на стіл як предмет торгу, а не як повноцінного учасника переговорів.

“Росія хоче окремий трек вести з Америкою, не долучаючи Україну, не долучаючи Європу, а напряму говорити з США. Наше питання для них  це приманка. Вони використовують його, щоб розв’язувати глобальні проблеми” зазначила експертка. 

Експертка Людмила Покровщук про російські стратегії. Фото: Новини.LIVE

І справді під виглядом “пошуку миру” Москва хоче розв’язати стратегічні задачі. Вихід з економічної ізоляції, стабілізація внутрішньої ситуації та повернення в глобальну політику — ось що стоїть за цією активністю. При цьому українська безпека перетворюється на інструмент не мету. 

“За три роки проблем у Росії накопичилося чимало. Вона втрачає ринки Азії, зокрема через посилення позицій Казахстану, Азербайджану, Китаю. Втрачає ринки в Африці, Латинській Америці. Європу взагалі втратила. А це великі кошти”, каже політологиня. 

Експертка Людмила Покровщук про проблеми Росії. Фото: Новини.LIVE

Такі втрати є стратегічним ударом по амбіціях Кремля. Вони створюють економічний тиск, який Путін намагається компенсувати політичними “перемогами” на міжнародній арені. Саме цим пояснюється активізація переговорів із США навіть у кулуарному форматі.

Путін і “велика трансформація”

Президент РФ не приховує, що бачить нинішню ситуацію як момент для глобального переформатування. І війна проти України це, на його думку, не окрема подія, а інструмент великої геополітичної гри. Такі заяви звучали раніше і знову повертаються в риторику російської влади.

“Росія добре розуміє, що зараз триває геополітична турбулентність. Сполучені Штати сходять з арени глобального гегемона  того політичного світу, яким вони були після 1991 року”, каже політологиня Людмила Покровщук. 

Політологиня Людмила Покровщук про “великі трансформації” Росії. Фото: Новини.LIVE

У цьому наративі РФ намагається позиціювати себе як силу, що повертається. Вона претендує не просто на роль учасника, а на право диктувати правила гри. І чим слабшими здаються США, тим більше простору для маневру з’являється у Кремля.

Капкан для Трампа

За оцінками фахівців, Росія давно готувала цю пастку. І сьогодні вона замикається  особливо якщо Білий дім дозволить собі вийти на домовленості з Путіним без урахування української сторони. До того ж у самому американському політикумі зараз точиться серйозна боротьба за вплив на майбутній курс.

“Ми постійно попереджували, що не можна вести переговори сам на сам із Росією, як це роблять США, без України і Європи. Бо це затягує процес і дає Росії можливість маніпулювати ним” зазначила політологиня.

Експертка Людмила Покровщук про капкан для Трампа. Фото: Новини.LIVE

Ці застереження досі залишаються актуальними. Відомо, що в оточенні Трампа існує протистояння між двома підходами: умовним “табором Віткоффа” і тими, хто закликає не втрачати тверезість.

“Рубіо  держсекретар, Келлог  спецпредставник з питань України. Вони, за нашими даними, рекомендують Трампу не йти на перемовний трек, запропонований Віткоффом”,  каже політологиня. 

Політологиня Людмила Покровщук про політику США. Фото: Новини.LIVE

Проте впевнено сказати, чию позицію обере Трамп, поки що неможливо. Він мислить у категоріях простих рішень, і саме це може зробити ситуацію ще небезпечнішою.

“Він же людина простих рішень. Він це завжди підкреслює: не люблю довгі рішення, люблю прості. І от наближаються 100 днів його президентства. Буде велика пресконференція, треба буде щось говорити” пояснює експертка. 

Експертка Людмила Покровщук про Дональда Трампа. Фото: Новини.LIVE

На кону не просто його імідж, а й сприйняття Америки як надійного гравця. У разі провалу переговорів без результату провину можуть перекласти на Україну.

Звалити провал на Україну

Такий сценарій, на жаль, реалістичний. Влада США уникає визнання власних помилок, а отже у разі фіаско з Путіним зручніше буде звинуватити “непоступливу” Україну. Це дозволить зберегти обличчя перед міжнародними партнерами та електоратом.

“Може так статися, що США, зайшовши в глухий кут, не визнають цього. Вони скажуть, що Україна не виконала домовленостей, що не вдалося врегулювати питання. Це простіше, ніж визнати, що перемовини з Путіним провалилися” каже політологиня. 

Політологиня Людмила Покровщук про глухий кут для США. Фото: Новини.LIVE

Для України це означає ризик втрати суб’єктності та погіршення позицій на міжнародному рівні. І Трамп це прекрасно розуміє: провалений трек із Путіним вдарить не лише по ньому, а й по довірі до США як до глобального партнера.

Раніше ми писали, що Трамп припустив, коли Україна та Росія укладуть мир. А також про те, що США хочуть визнати Крим російським

Реклама



Джерело

Одеса

Скільки мільярдів витратять на оновлення Іванівського мосту в Одесі

Published

on


Одеська мерія. Фото: Одеська міська рада

Реконструкція Іванівського шляхопроводу в Одесі буде коштувати 1,7 млрд. гривень. Однак такі немалі кошти в міськраді сподіваються отримати державного бюджету. 

Про це йшлося на засіданні постійної комісії з питань транспорту та дорожнього господарства Одеської міської ради.

Реклама

Читайте також:

Реконструкція шляхопроводу

У міському бюджеті наразі немає 1,7 мільярдів гривень, які потрібні на ремонт Іванівського шляхопроводу. Тому в міськраді очікують фінансування від Києва, без якого відновлення споруди не уявляється можливим.

“Це інші джерела, тобто в бюджеті ми не маємо такої можливості і наврядче будемо мати. Це тільки фінансування з Києва, як і планувалося колись”,— каже депутат міськради Петро Обухов.

Чому відкладали ремонт

За 55 років Іванівський міст жодного разу не ремонтували. Тому, у лютому 2021 року в Одесі обмежили рух вантажівок цим шляхопроводом. Рішення ухвалили через його незадовільний експлуатаційний стан.

Управління дорожнього господарства Одеської міської ради 30 грудня 2022 року оголосило тендер для обрання компанії, якій заплатять за реконструкцію Іванівського шляхопроводу. Переможцем стала ТОВ “Автомагістраль-Південь”. Очікувана вартість склала 1 мільярд 629 мільйонів 129,3 тисячі гривень. Однак ремонт відклали через позови Держаудитслужби стосовно порушень в процедурі закупівлі робіт.

У січні 2025 року Господарський суд Одеської області розірвав договір із підрядником, оскільки визнав фінансування робіт безпідставним та таким, що не узгоджується з вимогами Бюджетного кодексу України. 

Нагадаємо, нещодавно ми писали про інспекцію депутатів міськради щодо доріг на кладовищі. А також про 337 мільйонів, які витратять на систему оповіщення.



Джерело

Continue Reading

Одеса

Атака ЗС РФ на Сергіївку 1 липня 2022 року – були загиблі та постраждалі

Published

on


Будинок після обстрілу. Фото: REUTERS/Iryna Nazarchuk

Рівно 3 роки тому, 1 липня 2022 року, літаки ЗС РФ випустили три ракети по курортному селищу в 70 км від Одеси. Одна з них частково зруйнувала житловий дев’ятиповерховий будинок, дві інші потрапили до баз відпочинку. В результаті удару загинули 22 людини, серед яких були й діти, ще 39 осіб отримали поранення.

Новини.LIVE згадують, як це було у 2022 році.

Реклама

Читайте також:

Атака на багатоповерхівку

Під ударом 1 липня 2022 року опинилася Сергіївка у Білгород-Дністровському районі Одещини. У житловій дев’ятиповерхівці, в яку влучила одна із ворожих ракет загинули 16 людей. Перший під’їзд будинку був повністю зруйнований,  інші два — частково пошкоджені. За даними сил оборони, атака була здійснена з літаків Ту-22 надзвуковими крилатими протикорабельними ракетами Х-22 Буря.

“У дев’ятиповерхівці проживало 150-160 осіб. Будинок повністю пошкоджений з одного боку, знищено плити на поверхах”, — повідомив тоді речник Української добровольчої армії Сергій Братчук.

Пошкоджена багатоповерхівка. Фото: Новини.LIVE
Будинок після атаки. Фото: Новини.LIVE

Відновлення будинку

У квітні 2025 року дев’ятиповерхівку, в яку влучила ракета, відновили. Вартість робіт становила 73 млн гривень. За ці кошти відремонтували не лише конструкції, але й перефарбували фасад будівлі. 

Однак ремонт будинку не обійшлося без корупційного скандалу за участю селищного голови Сергіївки Анатолія Чередниченко. За даними слідства, він організував схему розкрадання коштів на відновлення житлового фонду кількох населених пунктів: 9-ти поверхового будинку у Сергіївці та шести приватних будинків в іншому селі. Загалом фігуранти привласнили майже 2,4 мільйона гривень державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків російських обстрілів. До схеми посадовець залучив керівника комунального підприємства, підконтрольну комерційну структуру та інженера з технагляду. Слідство триває, фігурантам загрожує до 12 років ув’язнення.

Будинок після відновлення. Фото: Служба відновлення в Одеській області
Квартира будинку. Фото: Служба відновлення в Одеській області
Відновлений будинок. Фото: Служба відновлення в Одеській області

Бази відпочинку

Російськими ракетами також виявилися ураженими 2 бази відпочинку. Внаслідок атаки загинули шестеро осіб, серед яких і дитина. Рятувальники більше доби витягували поранених людей з-під завалів — було залучено понад 230 працівників ДСНС.

“Черговий російський ракетний удар по житловому будинку та базам відпочинку на Одещині. Є загиблі, серед них — діти. Країна-терорист вбиває наших людей”, — написав тоді голова Офісу президента Андрій Єрмак у соцмережі.

База відпочинку після атаки. Фото: Новини.LIVE

Додамо, загалом в результаті удару по Сергіївці 22 особи загинули, включаючи 12-річного хлопчика. 39 осіб, у тому числі 6 дітей, постраждали. Одеська обласна прокуратура тоді відкрила справу за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни, поєднаних із умисним вбивством).

Нагадаємо, нщеодавно ми писали про річницю обстрілу Одеського району ракетами. А також про пошкоджені атаками пам’ятки архітектури в нашому місті.



Джерело

Continue Reading

Одеса

Мільярди на відновлення доріг в Одесі — які джерела фінансування

Published

on


Дорога біля Одеси. Фото ілюстративне: uatv.ua

На оновлення доріг в Одесі планують витратити 1,26 мільярдів гривень. Аби знизити навантаження на бюджет міста, депутати хочуть залучати додаткові джерела фінансування. 

Про це йшлося на засіданні постійної комісії з питань транспорту та дорожнього господарства Одеської міської ради.

Реклама

Читайте також:

Оновлення вулиць Одеси

Загалом протягом наступних трьох років в Одесі витратять 1,26 млрд грн на оновлення доріг міста. Тротуари та внутрішньоквартальні проїзди коштуватимуть 255 млн грн, а поточний ремонт вуличної мережі — 630 млн грн. За словами Петра Обухова, залучити планують не лише кошти з міського бюджету.

“В нас такі гучні цифри, але насправді це небагато. Однак це не тільки бюджет, але й інші джерела фінансування”, — сказав депутат міськради Петро Обухов.

Крім того, депутати заклали 220 млн грн на ремонт вулиці Генуезької, і 110 млн грн на відновлення Балтиморської.

Оновлення паркомісць

Також члени комісії вирішили відкласти будівництво майданчика для евакуйованих автомобілів на 2026 та 2027 роки. На це у подальшому передбачається витратити 10 мільйонів з бюджету, по 5 з них на кожен рік. 

Нагадаємо, нещодавно ми писали про те, скільки буде коштувати ремонт Іванівського мосту. А також про 337 мільйонів, які витратять на систему оповіщення.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.