Події
Помер лавреат Шевченківської премії художник-графік Василь Чебаник

13 березня пішов із життя художник-графік майстер каліграфії, педагог, автор абеткової графіки «Рутенія», лавреат Шевченківської премії Василь Чебаник. Митцю був 91 рік.
Як передає Укрінформ, про це повідомила Національна академія мистецтв у Фейсбуці.
«13 березня на 92 році пішов із життя український художник-графік, майстер каліграфії, член-кореспондент відділення образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України, лавреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, професор Василь Чебаник. Колектив НАМ України глибоко сумує з приводу смерті Василя Яковича та висловлює щире співчуття рідним і близьким», – ідеться у повідомленні.
Василь Чебаник із 2001 року працював над проєктом із відновлення зображення літер української мови, на основі історичних прикладів української писемності та друкарства «Рутенія. Графіка української мови». Був автором оформлення церемоніального примірника «Конституції України» у 2001 році зі шрифтом «Рутенія» на обкладинці.
Зокрема, шрифти Чебаника використовує Національна академія мистецтв України, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, а також Національний університет «Києво-Могилянська академія».
Митець працював у галузі книжкової графіки, мистецтва шрифту, створював художнє оформлення та ілюстрації до книг. Також Чебаник є лавреатом Шевченківської премії за проєкт «Графіка української мови» 2019 року.
Василь Чебаник народився 5 серпня 1933 року в селі Клішківці Чернівецької області. У 1963 році закінчив Київський художній інститут.
Як повідомляв Укрінформ, у тимчасово окупованому Криму на 78 році життя померла активістка кримськотатарського національного руху, педагогиня Гулізар Абдуллаєва.
Події
В музеї Блещунова відкрилася виставка «Долоньки» 12 художниць

В одеському музеї Блещунова відкрилася виставка «Долоньки» — проєкт, створений жінками, які переживають війну й шукають спосіб висловити свої історії через мистецтво.
У листопаді 2024 року художниці Ірина Потапенко та Марія Апрятова ініціювали арт-марафон, у якому взяли участь 47 українок з різних куточків світу. Протягом місяця учасниці створювали ілюстрації та тексти на теми біженства, адаптації, життя в умовах війни. Кожен малюнок розміщено в контурі власної долоні — як символ особистої присутності, дотику, підтримки.
На виставці представлені вибрані роботи та історії учасниць марафону. Це простір, де можна побачити війну очима жінок, відчути силу мистецтва як способу зцілення, почути голоси, які говорять щиро й без пафосу.
«Ці історії допомагають відчути спільність, прийняти свій досвід і черпати з нього сили для подальшої боротьби», — Марія Апрятова, кураторка виставки.
У виставці беруть участь дванадцять авторок, які представляють понад п’ятдесяти власних робіт: Олена Кулькова, Олександра Ільченко, Катерина Богданова, Лілія Штекель, Ірина Потапенко, Адіті Андреєва, Олена Ра (Олена Бабенко), Марія Звонова, Нінель Мартинюк, Ірина Ізотова, Аліна Безбабна, Марія Апрятова.
Приходьте торкнутися історій — очима, серцем, долонями.
Виставка відкрита для відвідувачів з четверга до неділі з 11 до 17 години. Вартість дорослого квитка 20 гривень, дитячого 5 гривень.
Події
ЮНЕСКО враховуватиме вплив збройних конфліктів на об’єкти всесвітньої спадщини

За ініціативи України ухвалено важливу поправку: ЮНЕСКО буде враховувати вплив збройних конфліктів на об’єкти всесвітньої спадщини.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
«Під час 47-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що триває в Парижі, було ухвалено поправку до рішення Комітету на основі обговорення Доповіді Центру всесвітньої спадщини щодо виконання Конвенції про всесвітню спадщину та Цілей сталого розвитку ООН. Ініціатором поправки виступила Україна», – ідеться у повідомленні.
Участь у засіданні взяла українська делегація на чолі із заступником міністра культури та стратегічних комунікацій Сергієм Бєляєвим.
Під час виступу він подякував Центру всесвітньої спадщини за підготовлений звіт. І водночас поінформував про зростання кількості пошкоджених об’єктів культурної спадщини через війну та закликав до посиленої міжнародної співпраці для захисту спільних цінностей.
«Ми вважаємо вкрай важливим привернути пильну увагу до проблем збереження всесвітньої спадщини в контексті збройного конфлікту. Існуючий механізм «Всесвітня спадщина під загрозою» є життєво важливим, але в умовах окупації він може бути неефективним», — підкреслив Бєляєв.

Документ передбачає, що Центр всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, у співпраці з дорадчими органами, включатиме до майбутніх звітів окрему секцію, присвячену впливу збройних конфліктів на об’єкти спадщини. Це рішення є відповіддю на реальні виклики та засноване на останньому досвіді, що має на меті посилити операційне реагування та вдосконалити механізми захисту.
Такий крок дозволить не лише фіксувати загрози, що постають перед об’єктами спадщини, а й формувати довготривалі стратегії реагування в умовах воєнних дій, захищаючи культурну спадщину людства.
Крім того, українська делегація провела двосторонні зустрічі з представниками низки країн, серед яких: Об’єднані Арабські Емірати, Австралія, Латвія.
«Міністерство культури та стратегічних комунікацій України вдячне міжнародним партнерам за підтримку і продовжує роботу над зміцненням глобальних інструментів захисту культури», – наголосили в МКСК.
Як повідомляв Укрінформ, у червні в Одесі внаслідок нічної атаки російських безпілотників постраждали об’єкти культурної спадщини, зокрема історичні будівлі житлового комплексу на вулиці Семінарській та колишнього пивзаводу на Французькому бульварі.
Фото: МКСК
Події
Netflix оприлюднив новий трейлер 2 сезону серіалу «Венздей»

У новому трейлері обличчя Венздей Аддамс, яку грає акторка Дженна Ортега, залите чорними сльозами. На запитання її матері про те, що вона бачила, головна героїня відповідає: «Енід помирає, і це моя провина».
Під час видіння Венздей стоїть на кладовищі біля надгробку із написом «Пам’яті Енід Сінклер». У сцені з’являється сама Енід і, стискаючи руками горло Венздей, говорить, що вона померла через неї.
«Таємниці – це основа родини Аддамсів. Чим швидше я отримаю відповіді, тим швидше я зможу врятувати Енід – або загинути, намагаючись це зробити», – говорить Венздей закадровим голосом.
Разом із випуском тизера Netflix розпочав глобальну прескампанію під назвою «Doom Tour», у рамках якої актори та творці серіалу рекламуватимуть 2 сезон не лише у Сполучених Штатах, але й у Великій Британії, Польщі, Італії, Франції, Румунії, Канаді, Південній Кореї та Австралії.
Перша частина нового сезону «Венздей» вийде 6 серпня, а друга – 3 вересня.
Як повідомляв Укрінформ, 20 червня стримінгова платформа Netflix опублікувала черговий тизер другого сезону серіалу «Венздей», де розповіла про нововведення у школі «Невермор».
Фото: JONATHAN HESSION/NETFLIX
-
Усі новини1 тиждень ago
чи є в ньому натяк на спін-офф
-
Відбудова1 тиждень ago
У Луцьку демонтують частину будинку, що найбільше постраждала від удару РФ
-
Суспільство1 тиждень ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Події1 тиждень ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Війна1 тиждень ago
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої
-
Усі новини1 тиждень ago
вже знайшовся покупець — відео
-
Політика1 тиждень ago
Головування Данії в Раді ЄС може сприяти відкриттю переговорних кластерів для України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Києві вже відновили 130 закладів освіти, пошкоджених російськими обстрілами