Connect with us

Політика

Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні

Published

on



Спецпредставник президента США з особливих доручень Річард Ґренелл заявив, що передана Україною Росії ядерна зброя за Будапештським меморандумом буцімто була «російською».

Про це він написав у соцмережі Х, передає Укрінформ.

«Давайте прояснимо ситуацію з Будапештським меморандумом: ядерна зброя належала Росії і була її залишками. Україна повернула ядерну зброю Росії. Вона не належала Україні. Це незручний факт», – заявив Ґренелл.

У коментарях до допису спецпредставнику Трампа нагадали, що у підсумку Росія порушила зобов’язання за Будапештським меморандумом. У відповідь Ґренелл написав коротко: «Правда».

Читайте також: 30 років Будапештському меморандуму: Зрада? Безцінний досвід? Друге дихання?

Окрім того, на його заяву відреагував експосол США в Україні (1998-2000 рр.), нині співробітник Стенфордського Центру міжнародної безпеки та співпраці, а також старший співробітник Інституту Брукінгса Стівен Пайфер.

Ексдипломат зазначив, що Ґренелл категорично неправий. «Я допомагав вести переговори щодо Будапештського меморандуму. Ґренелл категорично неправий. Ядерні боєголовки в Україні були колишніми радянськими, а не російськими. Боєголовки на зберіганні перебували під виключною відповідальністю України. Міжконтинентальні балістичні ракети і бомбардувальники були ліквідовані в Україні, за винятком невеликої кількості, відправленої до Росії для списання боргів», – написав Пайфер.

Він підкреслив, що Україна вирішила відправити ядерні боєголовки до Росії на ліквідацію значною мірою через те, що Москва взяла на себе зобов’язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України та не застосовувати силу проти країни.

Як повідомляв Укрінформ, у результаті розпаду Радянського Союзу в 1991 році, Україна успадкувала третій у світі ядерний арсенал (1734 стратегічні боєголовки). Однак вже 2 червня 1996 року Україна стала без’ядерною. Всі ядерні боєприпаси були передані з України до Росії, а до 2001 року – всі 176 пускових шахт були виведені з експлуатації.

Визначальну роль в ядерному роззброєнні України має Будапештський меморандум.

Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) – міжнародна угода, яка укладена 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великою Британією та США про гарантії безпеки Україні у зв’язку з набуттям нею неядерного статусу. Того ж самого дня, Україна приєдналась й до ДНЯЗ.

Меморандум містив наступні шість принципових зобов’язань для США, Британії і РФ стосовно України: зобов’язання поважати незалежність, суверенітет України та існуючі кордони; зобов’язання не використовувати загрозу силою або саму силу проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і гарантування, що їхня зброя ніколи не буде використаною проти України, за винятком випадків самооборони або інших сценаріїв, визначених Статутом ООН; зобов’язання щодо утримання від економічного тиску, спрямованого на те, щоб залучити до своїх інтересів виконання Україною прав, які випливають з її суверенітету, з метою отримання будь-яких переваг; зобов’язання, яке полягає у заклику до Ради Безпеки ООН до негайних заходів для надання допомоги Україні, яка є державою-учасницею ДНЯЗ та не володіє ядерною зброєю, у випадку, якщо Україна стане жертвою агресії або об’єктом загрози агресії з використанням ядерної зброї; зобов’язання, яке полягає у тому, щоб утриматися від використання ядерної зброї проти будь-якої держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка сама не має ядерної зброї, за винятком ситуацій нападу на них, їхню територію або їхні підопічні території, їхні збройні сили або на їхніх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю; зобов’язання, у разі виникнення ситуації, що породжує питання щодо виконання викладених вище зобов’язань, проведення консультацій Україною, РФ, Великою Британією і США.

Фото: /Mega Agency/East News



Джерело

Політика

Бразилія виступає за мир в Україні через діалог за участю ширшого кола партнерів

Published

on



Бразилія виступає за дипломатичний шлях врегулювання російсько-української війни через діалог за участю ширшого кола міжнародних партнерів, а не лише Європи.

Про це у розмові з Укрінформом заявив посол Бразилії в Україні Рафаель де Мелло Відал.

“Народ Бразилії глибоко співпереживає стражданням українського цивільного населення — дітей, родин. Це тема щоденних обговорень, яка має сильний суспільний резонанс, зокрема й у парламенті, також тому, що в Бразилії проживає майже мільйон українців. Саме тому уряд так рішуче налаштований допомогти Україні та Росії знайти дипломатичний вихід — принаймні досягти припинення бойових дій, щоби створити умови для ширших мирних домовленостей”, – сказав дипломат.

Коментуючи безрезультатність попередніх домовленостей у врегулюванні російсько-української війни, посол Бразилії зауважив, що, можливо, потрібна нова, стабільніша домовленість із новими учасниками — не лише європейськими.

“Європейські партнери — ключові, так, але потрібні й ті, хто може ефективно вести діалог з обома сторонами та викликати довіру. Ми віримо в діалог, а не в ізоляцію. Відсторонення сторін від переговорів ніколи не приведе до миру”, – переконаний де Мелло Відал.

Читайте також: Глава МЗС Німеччини: Розмови Путіна про мир сьогодні – це чиста насмішка і знущання

Як повідомляв Укрінформ, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сільва заявив, що двічі розмовляв з очільником Кремля Володимиром Путіним, щоб переконати його розпочати мирні переговори щодо України.



Джерело

Continue Reading

Політика

Вадефуль: Військова співпраця Німеччини з Україною

Published

on



Військова співпраця Німеччини з Україною – це козир, який є вигідним для обох сторін.

Про це заявив міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль на спільній з українським колегою Андрієм Сибігою пресконференції в Києві, передає кореспондент Укрінформу.

Він поінформував, що домовився з главою МЗС України посилити співпрацю в оборонній сфері та щодо спільних підприємств, щоб Україна швидше і самостійно виробляла озброєння.

Вадефуль також приїхав до Києва разом із делегацією зі сфери оборонної промисловості.

“Наша співпраця є козирем. Це логічне продовження нашого постачання матеріалів і техніки і це для нас обопільна вигода. Ми можемо скористатися і вашим набутим досвідом. Ми хочемо допомагати Україні для того, щоб вона вела переговори з позиції сили”, – сказав міністр.

Читайте також: Сибіга обговорив з главою МЗС Німеччини постачання систем ППО та інвестиції у виробництво дронів

Як повідомляв Укрінформ, у понеділок, 30 червня, глава МЗС Німеччини Йоган Вадефуль прибув до Києва для обговорення підтримки України у війні з Росією.



Джерело

Continue Reading

Політика

главі МЗС Словаччини: Росія вдарить вас і по іншій щоці

Published

on



Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відповів словацькому колезі Юраю Бланару, який допустив можливість пробачити Росії її злочини.

Про це очільник МЗС України заявив у соцмережі X, передає Укрінформ.

“Юраю, відчуття безкарності Росії є першопричиною її злочинів. Наївно очікувати, що злочинець зупиниться, якщо його злочин буде прощений, а не покараний. Росія вдарить вас і по іншій щоці. А ті, хто нікого не втратив у цій війні, не мають права робити такі заяви”, – зазначив міністр.

Читайте також: Україна буде ініціювати санкції проти країн, які найбільше купують російську нафту – Сибіга

Як повідомлялося, глава МЗС Словаччини Юрай Бланар припустив, що для дипломатичного вирішення російсько-української війни Захід може пробачити “все, що сталося”.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.