Події
У Харкові відкрилася фірмова книгарня-каварня видавництва Олександра Савчука

У Харкові ввечері 1 березня відкрилася фірмова книгарня-каварня “Книгоукриття” видавництва Олександра Савчука.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
“З першим днем весни вас усіх. У нас у Харкові цей день якось не надто веселий (через нічну масовану атаку РФ “Шахедами”, – ред.) Але все це, я думаю, спонукає нас до пам’яті: по-перше, згадати 1 березня 2014 року, коли тут була спроба почати “російську весну”, і почалася російська війна проти нас, і тоді Харків встояв, так само як встояв і 1 березня 2022 року, коли прилетіла ракета в приміщення ОДА, і дуже багато людей загинуло. Дуже важливо пам’ятати, що попри те, що весна для нас неодноразово починалася дуже складно, ми тут залишаємося, доки залишається багато чого такого, що може прорости, і вирости, і перетворитися та розвинутися в щось важливе та корисне. І ми до цього докладаємо рук, зокрема й Олександр, який відкрив цей фантастичний простір”, – сказав на відкритті письменник, волонтер, громадський діяч, військовослужбовець бригади “Хартія” Сергій Жадан.
Також він зачитав вірш зі збірки “Час починати танго” 18-річної художниці та поетки Ніки Кожушко, яка загинула внаслідок удару РФ 30 серпня 2024 року. Книга впорядкована та видана після смерті дівчини.
Олександр Савчук розповів, що у 2023 році його видавництво вперше вийшло в офлайн – було відкрито маленьке “Книгоукриття” на вул. Дмитрівській. Там проводилися заходи для відвідувачів за попередньою реєстрацією.
“15 років ми переважно працюємо в інтернет-мережах, відправляємо книжки по Україні. А з 2023 року у харків’ян з’явився запит на історію, культурологію – і це справді було відчутно. Люди приходять, дзвонять, цікавляться. Останній рік роботи маленького “Книгоукриття” показав, що є сенс робити більш публічне місце та більше за площею. Звичайно, це про спільноту”, – сказав Савчук.

У книгарні-кав’ярні поки представлені книги лише його видавництва.
“Спочатку хочу сконцентруватися на наших. Чому, бо кожна книжка – це окремий великий проєкт, і мені аж кортить кожну книжку “розпакувати”. Кожний місяць буде присвячений якомусь виданню, будуть якісь події, на них я зможу розказати детально, бо з самого початку ми виконуємо певну освітню функцію. Хоча б рік хочемо пройти у такому форматі. Це така серія подій, яка називатиметься “Видавничі залаштунки”, – поділився книговидавець.
За словами Савчука, заклад використовуватиметься як виставковий простір та локація для різних культурних заходів.
Слідкувати за афішею закладу на місяць можна на сторінці в Інстаграмі. Зокрема, у березні очікуються зустрічі з письменницею, поеткою, перекладачкою, журналісткою Наталкою Маринчак і Олексієм Чекалем – графічним дизайнером, каліграфом та істориком мистецтва.
Книгарня-каварня на вул. Алчевських, 14 працюватиме щодня з 9:00 до 20:00.
Видавництво Олександра Савчука засноване 2010 року в Харкові. Своєю місією воно вказує “повернення з небуття золотих імен української науки, культури та мистецтва”. Авторами виданих книг є видатні науковці у царині українознавства: Дмитро Яворницький, Микола Біляшівський, Дмитро Багалій, Стефан Таранушенко, Гнат Хоткевич, Михайло Драґан, Павло Жолтовський, брати Данило й Вадим Щербаківські, Леонід Ушкалов, Юрій Шевельов, Володимир Шухевич, Григорій Павлуцький, Василь Дубровський, Мирон Кордуба, Федір Вовк та інші. Видання присвячені народному мистецтву та архітектурі, а також творчості таких митців, як Георгій Нарбут, Михайло Бойчук, Василь Кричевський, Олекса Новаківський, Михайло Жук, Опанас Сластьон тощо.
Як повідомляв Укрінформ, у видавництві Олександра Савчука вийшла друком збірка публіцистики Юрія Шевельова “Твердий ґрунт: зариси українського себепізнання”, яку раніше не перевидавали.
Події
В одеській бібліотеці відкрилася виставка польських фотографів

7 травня в арт-просторі Бібліотеки на Європейській, 67 відкрився польсько-український фотопроєкт «Листи у майбутнє», який вже встигли побачити у Сумах, Львові, Києві, Кропивницькому, Дніпрі, Рівному, Чернігові, а тепер – і в Одесі. Проєкт покликаний бути не просто мистецьким явищем, а культурним містком між двома країнами, що спільно переживають глибокі історичні трансформації.
Цей фотопроєкт – глибока мистецька рефлексія на воєнні події в Україні. Кожна світлина – це не лише візуальна композиція, а справжній «лист» у майбутнє: наповнений співчуттям, людяністю, прагненням свободи та гідності. І водночас – це сигнал солідарності польського народу, готового бути поруч із Україною у найтемніші часи.
В експозиції представлено 49 світлин від 27 видатних польських фотомитців, серед яких – Александра Шмігель, Кріс Ніденталь, Аркадіуш Обшинські, Томаш Лазар, Яцек Бочар та інші. Кожна робота – це історія, яку можна «читати» серцем, сповнена глибокого змісту, символізму, драматизму, але водночас – надії.
Фотографії пронизані світлом навіть у найтемніші моменти, нагадуючи: людяність і єдність сильніші за зброю. Вони торкаються не тільки національної пам’яті, а й створюють нову – спільну, польсько-українську.
Проєкт реалізується під почесним патронатом Національного центру культури Польщі. Його кураторами стали Інна Гуцан, Валерій Лещинський та Андрій Чекановський, а кураторкою виставки в Одесі виступила Ельвіра Заборцева.
Серед партнерів проєкту – провідні польські та українські фотоспілки, музеї, арт-центри, які сприяють розвитку культурного діалогу.
Виставка триватиме до 20 травня. Вхід вільний.
Події
Вийшов перший тизер антирадянського зомбі-муві «Каховський об’єкт»

В Україні вийшов перший тизер фільму «Каховський об’єкт», який запланований у широкий національний прокат з 1 жовтня поточного року.
Про це повідомляє Укрінформ.
Епічний екшн «Каховський об’єкт» знято у піджанрі антирадянського зомбі-муві.
Команда проєкту FILM.UA Group, яка минулого року створила хіт «Конотопська відьма», наголошує, що фільм у жорсткій формі деромантизує «совок» та прагне остаточно позбутися його в житті українців. Ідеї відокремлення від російських наративів та боротьбі зі злом сучасності присвячена вся лінійка горорів FILM.UA «Кіногероїні темних часів».
«Коли вони лізуть звідусіль зі своєю романтизацією комуністичних часів, ностальгують за «совком», брендують серпом з молотом одяг, чіпляють піонерські галстуки на шиї, коли той гімн терористичної держави (який, власне, покладений на музику «союза нєрушимого») інколи пролазить і на наші вулиці, коли вони з пієтетом розказують про «дєдушку Лєніна», то ми заради майбутнього маємо стояти на варті і не впускати те недогниле зло минулого у своє життя, чого так прагне бункерний головнокомандувач», – заявила продюсерка «Каховського об’єкту» Ірина Костюк.
Події «Каховського об’єкту» відбуваються після підриву Каховської дамби російською армією. За сюжетом, загін українських військових на чолі з бійчинею з позивним Мара потрапляє до таємного радянського бункера, що був виявлений на дні водосховища. Там під час «холодної війни» СРСР проводив досліди на людях. Наслідки цих дослідів все ще знаходяться у цьому бункері у вигляді напівживих трупів солдатів радянської армії. Щоб вижити і врятувати країну від загрози з бункера, українським військовим треба перемогти радянських зомбі та довіритися один одному.
Головну героїню Мару зіграла Марина Кошкіна. Головну чоловічу роль виконав актор-військовий Володимир Ращук. Крім того, у фільмі знімалися Олександр Яцентюк («Памфір»), Ірина Кудашова («Смак свободи»), Андрій Жила, Дмитро Павко («Прикордонники», «Потяг у 31 грудня»), Андрій Подлєсний («МУР. Ти [РОМАНТИКА] в кіно»), Михайло Дзюба («Королі репу»). Виконавці ролі військових пройшли спеціальний вишкіл — це була одна з обов’язкових умов участі акторів у проєкті.
Як повідомляв Укрінформ, зйомки фільму «Каховський об’єкт» стартували у березні 2025 року з символічного ритуалу розбиття погруддя Леніна. Вони тривали півтора місяця у Києві на шести локаціях, серед яких закинута молочна кухня та бомбосховище науково-дослідного інституту радянських часів.
Події
Каннський кінофестиваль відкриється Днем України

У вівторок, 13 травня, коли відкриється 78-й Каннський кінофестиваль, відбудеться спеціальний «День України», під час якого глядачам покажуть три документальні фільми, присвячені війні.
Про особливий захід, що пройде в Палаці фестивалів, організатори повідомили у пресрелізі, передає Укрінформ.
“Кінематографічна спільнота Франції проявляє солідарність з Україною всі останні роки. Однак цього разу нам було важливо організувати окрему програму, яка відбудеться на головному майданчику фестивалю і продемонструє найвищий рівень мистецької підтримки. А також знайти фільми, що покажуть правду про війну та про нашу боротьбу”, – розповіли кореспонденту Укрінформу в посольстві, яке спільно з мерією Канн, France Télévisions та Brut є організаторами “Дня України.”
Французька сторона підкреслила, що ця подія слугуватиме нагадуванням про зобов’язання митців розповідати про історію цієї війни “в серці Європи, яка вже три роки впливає на український народ і на світ”.
Отже, в Палаці фестивалів відбудеться показ трьох фільмів – “Zelensky” Іва Жьолана, Лізи Вапне та Аріан Шемен, “2000 метрів до Андріївки” Мстислава Чернова, який був нагороджений призом за найкращу режисерську роботу на фестивалі Санденс, а також “Notre Guerre” (“Наша війна”) Бернара-Анрі Леві та Марка Русселя.
З лютого до квітня 2025 року Бернар-Анрі Леві та його співрежисер знімали на Покровському та Сумському напрямку. Окрім бойових дій, у кадрі – повсякденне життя цивільних під терористичними обстрілами напередодні можливих переговорів. У фільмі режисер із солдатами в бункері дивиться розмову президента Зеленського з Трампом.
Нагадаємо, у травні 2022 року Володимир Зеленський виступив на церемонії відкриття Каннського фестивалю через відеозв’язок з Києва. У Каннах також оголосили, що поки триває війна, там не вітатимуть “офіційних російських представників, державні органи чи журналістів, які представляють офіційну російську лінію”.
Як повідомляв Укрінформ, на Каннському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського документального фільму “Мілітантропос”, стрічка буде представлена в паралельній програмі “Двотижневик режисерів”.
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Суспільство5 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року
-
Суспільство1 тиждень ago
вже 300 колаборантів бажають виїхати до Росії