Політика
У Раді роз’яснили деталі законопроєкту про повноваження Нацгвардії

“В умовах сучасних викликів, що стоять перед Україною, важливо мати чітко визначені та законодавчо врегульовані повноваження правоохоронних органів”, – йдеться у повідомленні.
У Верховній Раді нагадали, що саме з огляду на це, Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 5 березня 2025 року ухвалив висновок рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду в другому читанні проєкт закону «Про Національну гвардію України» щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України» прийняти у другому читанні та в цілому як закон в редакції, запропонованій Комітетом, з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням.
Наголошується, що зазначеним законопроєктом вносяться зміни до законодавства щодо Національної гвардії України (далі – НГУ). Його положення не лише уточнює повноваження НГУ, але й встановлює чіткі межі застосування заходів примусу: фізичного впливу, спеціальних засобів, зброї, озброєння та бойової техніки.
У ВР звернули увагу, що на даний час застосування заходів примусу військовослужбовцями НГУ регулюється нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, однак цей законопроєкт передбачає, що такі питання будуть врегульовуватися виключно на рівні профільного закону.
З метою ефективного виконання завдань з охорони громадського порядку, конвоювання затриманих, оборони стратегічних об’єктів та забезпечення безпеки, законопроєкт передбачає право військовослужбовців НГУ застосовувати такі заходи примусу:
Фізичний вплив: для припинення правопорушень або захисту осіб;
Спеціальні засоби: кайданки, сльозогінний газ, електрошокери, гумові кийки тощо, під час конвоювання осіб чи затримання особи яка вчинила правопорушення тощо;
Вогнепальну зброю: у випадках загрози життю чи збройного нападу;
Бойову техніку: у ситуаціях військових конфліктів або захисту стратегічних об’єктів.
“Однак, розуміючи важливість дотримання прав людини, законопроєкт чітко визначає умови застосування цих заходів. Зокрема військовослужбовці НГУ зобов’язані діяти відповідно до принципів законності, необхідності, пропорційності та ефективності. Крім того, вони повинні попереджати правопорушників та негайно припиняти застосування сили після досягнення мети”, – додали у парламенті.
Законопроєкт також встановлює суворі обмеження щодо застосування примусових заходів, щоб запобігти зловживанням та захистити вразливі категорії громадян. Зокрема заборонено застосовувати такі заходи щодо вагітних жінок, осіб похилого віку, дітей та осіб вираженими ознаками інвалідності (за винятком випадків збройного нападу чи прямої загрози життю); осіб у дипломатичних представництвах без письмової згоди відповідного керівника через МЗС України; у разі, коли мету можна досягти менш жорсткими методами.
Особлива увага приділяється обмеженням щодо застосування спеціальних засобів. Законопроєкт прямо забороняє військовослужбовцям НГУ: завдавати удари гумовими (пластиковими) кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку та животу; використовувати засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки тощо) понад дві години безперервно або без послаблення тиску; застосовувати сльозогінні та дратівливі речовини у прицільній стрільбі, а також повторно в межах зони ураження; Відстрілювати гумові кулі з порушенням технічних вимог, зокрема прицільно в голову; використовувати засоби примусової зупинки транспорту щодо мотоциклів, громадського транспорту, а також у місцях з обмеженою видимістю; застосовувати світлозвукові пристрої на відстані ближче двох метрів від людини; використовувати водомети при температурі повітря нижче +10°C.
Для забезпечення безпеки та здоров’я громадян, законопроєкт встановлює допустимі норми застосування спеціальних засобів.
“Фізичний, хімічний та інші впливи спеціальних засобів на організм людини повинні відповідати допустимим параметрам, які встановлюються Міністерством охорони здоров’я України”, – наголосили у ВР.
Зазначається, що порядок носіння, зберігання, обліку та застосування спеціальних засобів військовослужбовцями НГУ визначатиме МВС України.
Як повідомляв Укрінформ, у МВС України наголосили, що законопроєкт про внесення змін до Закону «Про Національну гвардію України» щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Нацгвардії не передбачає розширення повноважень НГУ, а лише впорядковує їх.
Політика
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії

Президент України Володимир Зеленський та Премʼєр-міністерка Латвії обговорили підтримку України зброєю, а також пошук додаткових джерел фінансування за допомогою таких європейських інструментів як SAFE.
Про це Глава держави повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.
“Зустрівся з Прем’єр-міністеркою Латвії Евікою Сілінею. Дуже символічно, що ця зустріч відбулася саме в День Української Державності. Дякую за цей жест, знак солідарності з нашим народом”, – заявив Зеленський.
Президент відзначив, що на зустрічі обговорювалась оборонна підтримка України.
“Обговорили оборонну підтримку для наших воїнів та її фінансування за допомогою європейських інструментів, зокрема в межах SAFE. А також дрони, євроінтеграцію та відкриття переговорних кластерів. Справедливість у цьому процесі має бути забезпечена. Вдячний народу та уряду Латвії за вагому допомогу й новий оборонний пакет”, – додав глава держави.
Зеленський звернув увагу, що Латвія робить великий внесок у посилення української армії.
“Дякую за лідерство й готовність виділяти навіть більше ніж 0,25% ВВП на підтримку України”, – підкреслив він.
Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня прибула у вівторок, 15 липня, до української столиці на запрошення Президента Володимира Зеленського.
Фото: ОП
Політика
Шмигаль обговорив з латвійською колегою поглиблення оборонного партнерства

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів зустріч із прем’єр-міністеркою Латвії Евікою Сілінею, під час якої обговорили новий пакет оборонної підтримки, поглиблення партнерства та санкції проти Росії.
Про це Шмигаль повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ
«Радий вітати в Києві Прем’єр-міністерку Латвії Евіку Сіліню. Провели хорошу та змістовну розмову щодо нашої двосторонньої співпраці. Подякував за особисту підтримку, за лідерську позицію Латвії та системну допомогу Україні у військовій, політичній, гуманітарній і санкційній сферах. Цінуємо, що Латвія залишається серед лідерів підтримки за відсотком ВВП», – зазначив він.
Водночас очільник українського уряду подякував Латвії за новий пакет допомоги, зокрема постачання важкої броньованої техніки Patria.
Зі свого боку премʼєрка Латвії повідомила, що перша партія БТР уже прибула в Україну, а наступна – на шляху.
«Загалом ідеться про 42 одиниці такої та іншої техніки загальною вартістю близько 70 млн євро», – уточнив Шмигаль.

У рамках зустрічі політики домовилися поглиблювати співпрацю між виробниками держав, зокрема у сферах оборонної промисловості, інновацій і спільного виробництва техніки та дронів.
Також очільники урядів держав обговорили можливості використання європейського інструменту SAFE для фінансування спільних проєктів.
«Порушили питання санкційної політики. Очікуємо схвалення 18-го пакета санкцій ЄС, що ще більше вдарить по економічних спроможностях Росії фінансувати війну. Маємо нарощувати тиск на агресора», – підкреслив український Прем’єр-міністр.
За його словами, було приділено увагу також темі відновлення.
«Подякував за допомогу у відбудові Чернігівщини. Обговорили потенційну співпрацю з латвійськими компаніями в галузі критичної інфраструктури. Дякую уряду та народу Латвії за солідарність і послідовну підтримку України», – додав Шмигаль.
Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня прибула у вівторок, 15 липня, до української столиці на запрошення Президента Володимира Зеленського.
Фото: Телеграм Денис Шмигаль
Політика
Рада сьогодні планує розглянути денонсацію конвенції про заборону протипіхотних мін

Верховна Рада на пленарному засіданні у вівторок, 15 липня, розгляне кілька важливих законодавчих ініціатив, серед яких – про вихід України з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін, а також продовження воєнного стану і загальної мобілізації.
Про це Укрінформу повідомило джерело серед народних депутатів.
«Сьогодні у порядку денному багато важливих ініціатив, продовження воєнного стану та загальної мобілізації, зміни до держбюджету щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони, багато питань ратифікації», – поінформував парламентарій.
Зокрема, співрозмовник агентства зазначив, що сьогодні парламент планує розглянути законопроєкт про ратифікацію Угоди між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
«Це важлива у наш час ініціатива, яку необхідно підтримати, аби російське зло було покарано», – наголосив депутат.
Також, за його словами, парламент планує розглянути законопроєкт про зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення.
«Впевнений, що колеги підтримають відповідну ініціативу, адже маємо зробити усе, щоб зберегти українські території, життя наших людей та дати гідну відсіч ворогу, який з першого дня війни застосовує проти нас різні види мін», – додав депутат.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 29 червня підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про вихід України з Оттавської конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін.
До Верховної Ради 11 липня надійшов законопроєкт про зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування протипіхотних мін.
Фото: facebook.com/kondratiukolena
-
Усі новини1 тиждень ago
астронавт NASA з орбіти зробила знімок дивної червоної блискавки (фото)
-
Війна6 днів ago
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
-
Усі новини1 тиждень ago
що залишилося від аквапарку Formosa Fun Coast на Тайвані — фото
-
Україна1 тиждень ago
Жіночі вагони – Укрзалізниця запускає три потяги
-
Політика1 тиждень ago
про розмову Зеленського і Трампа: Обидва президенти усвідомлюють біль втрати молоді
-
Політика6 днів ago
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
-
Відбудова6 днів ago
Польщу на конференції з відновлення України представлятимуть шестеро міністрів
-
Одеса1 тиждень ago
Скандал із ТЦК в Одесі – чому затримали чоловіка на вулиці Космонавтів