Connect with us

Відбудова

уряд дозволив АРМА продати конфісковані облігації майже на 1,8 мільярда

Published

on



Кабінет міністрів ухвалив рішення, за яким Агентство з розшуку та менеджменту активів продасть конфісковані судом облігації на суму майже 1,8 млрд грн і спрямує ці кошти на відновлення України.

Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду 14 березня, передає Укрінформ.

За словами глави уряду, робота щодо конфіскації російських активів ведеться і в Україні, і за кордоном.

“Десятки мільярдів гривень підсанкційних осіб, російських банків та компаній уже направлені урядом на відновлення та захист нашої держави. Сьогодні ухвалюємо рішення, за яким Агентство з розшуку та менеджменту активів продасть конфісковані судом облігації на суму майже 1,8 млрд грн. Далі ці кошти будуть перераховані в бюджет і направлені у Фонд відновлення нашої держави”, – сказав він.

Читайте також: В управління АРМА передали зерновий термінал, пов’язаний з Коломойським і Боголюбовим

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів ухвалив рішення, за яким Агентство з розшуку та менеджменту активів зможе передати більш ніж 1,8 млрд конфіскованих коштів підсанкційних осіб на відбудову України.



Джерело

Відбудова

Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови

Published

on



Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) опублікувала Запит на інформацію (RFI) для визначення компанії, яка надаватиме послуги з адміністрування Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови.

Про це повідомляє Міністерство економіки України, передає Укрінформ.

“Адміністратор фонду опікуватиметься технічними операціями: бухгалтерським обліком, документацією, обробкою транзакцій і дотриманням регуляторних вимог, тоді як усі інвестиційні рішення ухвалюватиме виключно керівна рада фонду з рівною кількістю представників обох країн”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що публікація RFI є першим етапом відбору кваліфікованого партнера й сама по собі не запускає офіційний тендер.

Читайте також: У Мінекономіки готують перший проєкт у межах угоди про надра – Свириденко

Кваліфіковані українські компанії також можуть подати свої пропозиції до DFC. Остаточний вибір постачальника послуг ухвалюватиметься одностайно керівною радою фонду, до якої увійдуть по три представники від США та України.

DFC запрошує кваліфіковані компанії надати інформацію про свій досвід у: обліку та звітності інвестиційних фондів; забезпеченні регуляторної відповідності, включаючи процедури перевірки клієнтів та протидії відмиванню коштів; обробці інвестиційних транзакцій та управлінні активами; впровадженні сучасних технологічних платформ для адміністрування фондів тощо.

Зацікавлені компанії можуть надсилати свої відповіді до 27 липня 2025 року.

Як повідомляв Укрінформ, 3 липня Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реалізації угоди зі США про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови.

Фото: ОП



Джерело

Continue Reading

Відбудова

як втілюватимемо домовленості на понад €13 мільярдів

Published

on


Кредитори й інвестори зацікавилися проєктами відновлення енергетики, житла та соціальної інфраструктури у постраждалих від війни регіонах

Офіційним підсумком римської Конференції з питань відновлення України (URC-2025), який відображений в урядових звітах, стало підписання більш як 200 угод та меморандумів з попередньо підтвердженим фінансуванням у понад EUR 13 млрд. Неформальним – налагодження тисяч «горизонтальних» зв’язків між представниками нашого та іноземного бізнесу, українських та європейських громад. Саме тому зустрічі й обговорення в кулуарах міжнародного форуму були, на думку багатьох учасників та оглядачів, не менш цінними, аніж офіційні пленарні сесії і панельні дискусії за участі 43 міжнародних інституцій та майже 100 урядових делегацій з усього світу.

URC-2025: ФІНАНСИ ДЛЯ ВІДБУДОВИ

Не секрет, що одним із головних завдань, які Україна ставить перед собою, організовуючи за підтримки міжнародних партнерів такі представницькі заходи, є пошук грошей для поточного фінансування нашого бюджету в умовах війни та для повоєнної відбудови.

Цього разу вдалося домовитися, зокрема, про залучення 2,3 мільярда євро в межах інвестиційної компоненти програми Ukraine Facility. Це майбутні додаткові інвестиції у відновлення житлового, медичного, енергетичного секторів, а також ресурс для підтримки малого й середнього бізнесу.

Така ж цифра (але в доларах) фігурує в домовленостях про кредитну підтримку від Великобританії. Лондон позичить нам $2,3 мільярда для зміцнення ППО та налагодження спільного виробництва оборонної продукції.

Швейцарія планує протягом 10 років вкласти майже 5 мільярдів євро у відновлення різних секторів української економіки.

Досягнуто домовленості про надання 1,5 мільярда євро для підтримки нашого економічного розвитку в межах Меморандуму, підписаного з урядом Італії. Акцент – на доступі українських громад до італійських фінансових механізмів (страхове покриття для банківських кредитів на втілення інфраструктурних проєктів, пільгові довгострокові кредити для міських ініціатив, гранти і спеціальні умови для закупівлі товарів та послуг в італійських компаній, пряма підтримка малого й середнього підприємництва).

Також у межах Конференції Єврокомісія оголосила про створення Європейського флагманського Фонду для відбудови України обсягом 500 мільйонів євро, до наповнення якого, окрім ЄК, долучаться Італія, Польща, Франція, Німеччина, низка міжнародних фінансових установ. Партнери надаватимуть допомогу у формі грантів, гарантій та інвестицій у капітал при втіленні нових бізнес-проєктів.

Уряд України підписав з Міжнародним банком реконструкції та розвитку й Міжнародною асоціацією розвитку угоду про започаткування п’ятирічної програми PREPARE Ukraine загальним обсягом $200 мільйонів. За даними Міністерства економіки, йдеться про фінансування підготовки державних та муніципальних проєктів відбудови, щоб ті відповідали вимогам міжнародних інвесторів та могли швидко втілюватися. Початковий грант у $44,3 мільйона із цільового фонду донорів з підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF) піде на формування портфеля публічних інвестицій та посилення інституційної спроможності.

Фото: Олексій Кулеба/facebook
Фото: Олексій Кулеба/facebook

«Ми отримали чіткий посил від друзів та партнерів України: вони готові інвестувати у наше відновлення. Доказом цього стали ініціатива створення «Коаліції відновлення», створення Європейського флагманського Фонду для відбудови України, а також підписання низки конкретних угод, меморандумів та спільних заяв на загальну суму понад 3,5 мільярда євро», – прокоментував результати URC-2025 віцепремʼєр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

Зокрема, Мінрозвитку уклало угоду з Банком розвитку Ради Європи на 100 мільйонів євро для компенсацій за зруйноване житло в межах програми «єВідновлення». Крім того, Банк позичить 200 мільйонів євро для фінансування програми допомоги ВПО.

Також укладено угоду з Європейським інвестиційним банком на 134 мільйони  євро для проєкту «Відновлення транспортних мереж».

Є й домовленість про надання Групою Світового банку гранту у $116 мільйонів для проєктів з відновлення електро- і теплопостачання соціальної та критичної інфраструктури в Миколаєві, Кривому Розі, Кременчуку, Славуті, Харкові, Чернігові та Сумах.

Фото: URC 2025
Фото: URC 2025

Окремо наші партнери з інших держав та міжнародних фінансових інституцій підтримають проєкти реконструкції дитячої лікарні й відновлення шести об’єктів культурної спадщини в Одесі, відновлення зрошувальних систем на Одещині, будівництва нової міської лікарні в Житомирі, нададуть більш як 200 генераторів школам, дитячим садкам і комунальним підприємствам, 40 мобільних та 14 модульних котелень для громад на Київщині, Чернігівщині, Харківщині, Дніпропетровщині, у Запорізькій, Одеській та Сумській областях.

Програма розвитку ООН та уряд Норвегії започаткували масштабну ініціативу на $200 мільйонів, спрямовану на трансформацію енергетичного сектору  України. Як пояснили в Міністерстві енергетики, ініціатива передбачає як оперативне реагування на поточну кризу, так і довгострокову модернізацію відповідно до національних пріоритетів. Йдеться, зокрема, про відновлення теплопостачання та водопостачання для мільйонів людей – у тім числі, у прифронтових громадах.

А Європейський інвестиційний банк надасть ПрАТ «Укргідроенерго» перший транш кредиту у розмірі 120 мільйонів євро на відновлення та модернізацію українських гідроелектростанцій.

URC-2025: НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД

Окрім десятків угод, укладених на державному і відомчому рівнях, про підписання конкретних договорів та меморандумів, домовленості щодо побратимства й партнерства звітують і представники місцевої та регіональної влади. Загалом у межах URC-2025 українські громади і обласні адміністрації підписали партнерські угоди із європейськими компаніями, регіонами та організаціями загальною вартістю майже $200 мільйонів.

Фото: Facebook/Oleksandr Kodola
Фото: Facebook/Oleksandr Kodola

Приміром, Ніжин – місто на Чернігівщині, яке не раз атакували російські БПЛА,  підписав угоду про побратимство з італійським муніципалітетом Трапані. За словами ніжинського міського голови Олександра Кодоли, в Римі громада презентувала три проєкти – два інфраструктурні (будівництво колектора та свердловини) та один інвестиційний (сонячна електростанція).  «Наше місто є одним з найактивніших у регіоні в плані міжнародної співпраці. Бо це дієве. Це працює і допомагає розвивати громаду», – наголосив посадовець.

Фото: Facebook/Юрій Стальниченко
Фото: Facebook/Юрій Стальниченко

Також новим побратимством хвалиться секретар Менської міської ради (та ж Чернігівщина) Юрій Стальниченко. Ця громада презентувала в Римі потенційно цікаві для інвесторів і грантодавців гуманітарні та економічні проєкти. Обговорювали з партнерами можливість спорудження укриття у найбільшій школі громади імені Шевченка на 500 дітей та повної енергетичної реновації для Менської гімназії, ідею створення культурного центру.

«…І розповідали про наш індустріальний парк. Також є співпраця з громадами двох італійських міст, які стали нашими містами-побратимами – це Сільві та Кастельтерміні», – розповів Стальниченко.

«Тростянець та Сільві –  партнери! Знайомтеся, місто Сільві, італійський партнер Тростянця. Серед різних напрямків співпраці, найголовніші – оздоровлення дітей, військових після поранень, культурні проєкти, співпраця бізнесу», – ділиться новинами міський голова Тростянця, що на Сумщині, Юрій Бова.

Фото: Facebook/Yuriy Bova
Фото: Facebook/Yuriy Bova

За його оцінками, участь у Конференції з відновлення України для делегації Сумської області була успішною.  Відтепер значно більше іноземних політиків, бізнесів, фондів знають про цей регіон, який продовжує потерпати від знавіснілих ворожих атак.

«В руках у багатьох важливих європейських та світових політиків не лише буклети про Тростянець, а й тростянецькі національні ляльки-мотанки від дітей із нашого Палацу дітей та юнацтва і шоколад з незламного міста Героїв. Після всього почутого про місто під час вторгнення й окупації Премʼєр Нідерландів сказав, що цей подарунок для нього є найціннішим на Конференції», – написав Бова.

За спостереженнями голови ГО «Голка» Ірини Федорів, інтерес світового бізнесу і політикуму до презентацій у Римі інвестиційних можливостей та гуманітарних проєктів українських громад і регіонів справді був неабияким. «Оглянула стенд Харківщини. Розповідають, що до них підходять інвестори, які цікавляться шелтерами… І від області до області – це різні проєкти. Так само багато зацікавлених я бачила на стенді Київщини. Тож по суті треба допомагати громадам залучати кошти на ці проєкти. Це, напевно, – ключове з того, із чим ми їхали до Рима. Скажімо, намагаємося перезнайомити людей з Миколаївщини із тими партнерами, яких знаємо. Такі соціальні контакти, соціальна допомога важливі. Адже розуміємо: південь, схід, та й Київ,  потребують відбудови», – каже громадська активістка.

Фото: URC 2025
Фото: URC 2025

URC-2025: СУПЕРЕЧКИ ПРО ВІДДАЧУ Й ДОЦІЛЬНІСТЬ

Водночас Федорів нагадує про підзвітність перед міжнародними партнерами і українським суспільством центральної та регіональної влади, кожного з відомств та громад, підписи чиїх керівників стоять під затвердженими в Римі документами.

«Звичайно, коли ти віддаєш свої кошти, хочеш, щоб вони були максимально ефективні і їх ніхто не вкрав. Ми бачимо, коли парламент голосує, то у порядку денному є примітки «Facility Plan» чи інші зобов’язання, які треба виконувати. Але водночас бачимо, що навіть якщо законопроєкт «має прапор ЄС», це не означає, що депутати якоюсь правкою чогось не доточили, щось не змінили», – розповідає очільниця ГО «Голка».

Також через те, що парламент розглядає багато питань у закритому режимі, громадський сектор та експерти не завжди можуть вчасно помітити потенційні ризики.

«А коли ми їх бачимо, то маємо лише тиждень-півтора, аби повідомити про це суспільству. А скільки треба часу, щоб достукатися до партнерів? Тому часом через парламент проходять закони, які не мали б пройти і які посилюють корупцію», – застерігає Ірина Федорів. 

Фото: Facebook/Iryna Fedoriv
Фото: Facebook/Iryna Fedoriv

Подібні оцінки лунають і від багатьох інших представників громадського сектору, політиків, бізнесменів, журналістів. Пишуть про «занадто компліментарне» для української делегації тло цьогорічної Конференції з відновлення, коли на офіційних зустрічах ніхто фактично не згадував про наші невиконані «домашні завдання», відкладені реформи (в тому числі, й зволікання з ухваленням необхідних законопроєктів) та інші проблеми – приміром, про ситуацію із непризначенням керівника БЕБ, корупційні скандали, які розслідуються правоохоронцями абощо. Але то, швидше, не через те, що партнери цього не помічають. Це – від усвідомлення небезпек   розхитування ситуації в охопленій масштабною війною країні. І це аж ніяк не означає, що у майбутньому нам не доведеться звітувати про кожен витрачений долар чи євро, наданий партнерами – у тому числі й у межах досягнутих в Римі угод загальною вартістю понад 13 мільярдів євро.  

 Фото: URC 2025
Фото: URC 2025

Окрім того, у ЗМІ й соцмережах чимало публікацій і дописів, автори яких узагалі кажуть про недоцільність дискусій про відбудову під час довготривалої й виснажливої війни. Мовляв: зараз – не до міжнародних зустрічей та презентацій, якщо вони напряму не стосуються посилення обороноздатності України. 

Керівниця Програми ветеранського лідерства Руху ЧЕСНО Вікторія Олійник пояснює:

«На перший погляд, пафосна і занадто гучна подія в часи напруженої ситуації на фронті та у нічних містах України. Та навіть у такому форматі – подія надважлива. Тут завершилися місяці переговорів, які принесли мільярди євро на відновлення України. Такі зустрічі – спосіб утримувати міжнародну увагу, просувати наші інтереси і тиснути на агресора».

Експертка нагадала, що масштабна конференція в Римі – це лише вершина айсберга. Адже підготовка до підписання десятків угод тривала місяцями.  «Проведений у Римі захід фактично став публічним завершенням щорічного циклу перемовин про залучення інвестицій та підтримки України міжнародними партнерами. Можна сперечатися про доцільність такого масштабного формату фіксації домовленостей, але важливо не забувати, що все це не є забаганкою України», – резюмувала Олійник.

Владислав Обух, Київ

Перше фото: URC 2025



Джерело

Continue Reading

Відбудова

Мінрозвитку підписало в Римі угод і меморандумів про залучення €3,55 мільярда на відновлення

Published

on



Міністерство розвитку громад та територій на конференції з питань відновлення України в Римі підписало угод, меморандумів та спільних заяв про залучення коштів на €3,55 мільярда.

Про це Мінрозвитку повідомило у Фейсбуці, передає Укрінформ.

“URC 2025 стала платформою для презентації конкретних результатів відновлення, ефективного управління інвестиціями, запуску нових інструментів державно-приватного партнерства та зміцнення довіри до України як надійного партнера. Ми отримали чіткий посил від друзів та партнерів України: вони готові інвестувати у наше відновлення. Доказом цього стала ініціатива створення “Коаліції відновлення”, Європейського флагманського фонду для відбудови України, а також підписання низки конкретних угод, меморандумів та спільних заяв на загальну суму понад €3,5 мільярда”, – наголосив віцепремʼєр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.

Зокрема, Мінрозвитку підписано 5 угод на суму, еквівалентну понад €370 мільйонів:

  • з Банком розвитку Ради Європи щодо €100 мільйонів на компенсації за зруйноване житло внаслідок війни у межах програми єВідновлення;
  • з урядом Італійської Республіки на €32,5 мільйона на Програму «Відновлення та збереження культурної спадщини Одеського регіону»;
  • з урядом Італійської Республіки на €6 мільйонів на Програму “Відновлення та реконструкція зрошувальних систем Одещини”;
  • з Європейським інвестиційним банком на €134 мільйони на Проєкт «Відновлення транспортних мереж»;
  • затверджено зміни № 3 до Угоди про надання гранту між Україною та МБРР та МАР на $116 мільйонів. (проєкт “RePower”). Йдеться про відновлення електро- та теплопостачання соціальної та критичної інфраструктури у Миколаєві, Кривому Розі, Кременчуці, Славуті та Харкові, Чернігові, Сумах.

Також були підписані 6 меморандумів на суму близько €379,3 мільйона:

  • з Бельгійським агентством з розвитку Enabel та його Представництвом в Україні – про передачу Бельгійською стороною Україні 212 генераторів школам, дитячим садкам і комунальним підприємствам, 40 мобільних та 14 модульних котелень. Загальна ж сума допомоги передбачена у розмірі €150 мільйонів;
  • між Мінрозвитку, МОН та МЗС Швейцарії, представленим Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва. Мова йде про 2 фазу проєкту DECIDE. Близько €20 мільйонів спрямують на реформу управління освітою в громадах, розвиток молодіжної участі та децентралізацію;
  • з ЄБРР в межах ініціативи Road Sector Pipeline Development Initiative. Можливе залучення €300 тисяч на розробку технічної документації і підготовку великої інвестиційної програми. Перелік пріоритетних проєктів відновлення автомобільних доріг, сформують на суму €2 мільярди;
  • між Мінрозвитку, Агентством відновлення та Агентством розвитку промисловості Польщі. Можливе потенційне залучення €200 мільйонів на проєкти з реконструкції та розбудови КПП «Ягодин», а також ремонт об’їзної дороги міста Львова та траси Краківець – Львів – Шегині;
  • між Мінрозвитку, Агентством відновлення та NPLUS SRL (Італія). Йдеться про пропозицію щодо пілотного проєкту моніторингу стану мостового сполучення (напрям Бориспіль). Можливе залучення коштів – €2 мільйони;
  • ДП «Украерорух» та компанії Leonardo S.p.A. і ENAV S.p.A. (Італійська Республіка). Йдеться, зокрема, про безоплатну передачу п’яти первинних радіолокаційних систем та супутнього обладнання для відновлення базових функцій інфраструктури спостереження Украероруху. Можливе фінансування в рамках меморандуму – €7 мільйонів.

Крім того, були проголошені 4 спільні заяви, один анонс про грантове фінансування та отримано погодження про виділення коштів на загальну суму €232,7 мільйона:

  • Мінрозвитку, МЗС Італії та БРРЄ. Йдеться про додаткове фінансування на суму €100 мільйонів на компенсації за зруйноване житло внаслідок війни у межах програми єВідновлення;
  • Мінрозвитку та БРРЄ для реалізації Проєкту «Оптимізація процесу компенсації та зміцнення інституційної спроможності сторін, залучених до механізму компенсації за житло в Україні» на суму €10,7 мільйона, в межах єВідновлення;
  • АТ “Укрзалізниця” з ЄБРР про виділення €44 мільйонів гранту на створення децентралізованої мережі газової генерації, яка забезпечить енергонезалежність Укрзалізниці;
  • АТ “Укрзалізниця” з ЄБРР про виділення €10 мільйонів гранту на покращення доступності вокзалів, зокрема, для людей з інвалідністю, літніх пасажирів, батьків з дітьми та інших маломобільних груп;
  • оголошення міністром зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва Нідерландів щодо грантового фінансування проєкту міської лікарні в Житомирі на суму 35,5 мільйона;
  • Steering Comittee Італії погодив виділення €30 мільйонів позики на реконструкцію Дитячої лікарні в Одесі та €2,5 мільйона технічної допомоги для придбання медичного обладнання.

Додатково Мінрозвитку підписало меморандум із МЗС Італії щодо страхового покриття до 100% для банків за експортними кредитами на суму до €1,5 мільярда. Це відкриває можливості змішаного фінансування проєктів для громад – поєднання пільгових кредитів і грантів, а також закупівлі італійських товарів і послуг для відновлення.

Читайте також: У Римі були підписані угоди на €11 мільярдів – Свириденко

Як повідомлялося, Конференцію з питань відновлення України – URC 2025 було спільно організовано урядами Італії та України. На його полях відбулося багато політичних подій, зокрема, зустрічей Президента України Володимира Зеленського зі світовими лідерами.

Фото: Мінрозвитку, Facebook



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.