Суспільство
Вибач, Північ, тут Південь або мій одеський міф Анонси

– Якби я був на 40 років молодший, скажи, ти б за мене вийшла?
– Якби я була на 40 років старша, ти б одружився зі мною?
– А ти розумна!
Написати цей блог мене надихнув фільм “Партенопа” італійського режисера Паоло Соррентіно. Це стрічка насамперед про красу. Дія розгортається в Неаполі. Головна героїня — дівчина Партенопа, яка народилася у 1950 році й отримала ім’я, яке відсилає до давньогрецької міфології. Саме сирена Партенопа згадується у міфі про заснування Неаполя. Йдеться про “монументальну та глибоко романтичну історію життя однієї надзвичайної жінки”, – вказує синопсис. Для мене це стрічка про красу розкладання мого міста. Моя Одеса біля моря. Хто вона – сирена чи міф?
Нещодавно ми говорили про це з одеською мистецтвознавицею Мариною Авдєєвою.
Я: Слухай, ну ми схожі с цими італійцями. Море, повільний вайб, родинні зв’язки, матріархат, кічуха, корупція…
М: Я непогано знаю Неаполь і була сама майже у всіх локаціях. Те місце, куди приводить Партенопу король Неаполя – найбідніший та неоднозначний кластер проживання в Європі. Квартал знаходиться одразу за головним кафедральним собором в центрі. Там мережа катакомб, ціле місто. Це династії контрабандистів. А єпископ? Звірина інтуїція, чуйка мисливця. Неаполь та Одеса рідняться такими персонажами.
“Блохи та естетика – в Одесі все переплітається”, – каже одеський фотограф Олександр Якимчук, світлини якого порівнюють саме з Неаполем 50-х.
Блиск і злидні. Люблю за цим спостерігати. Обожнюю, як попиває каву в лютих одеських генделиках пані Людмила в білій шубці, яку знає весь наш район в спальному центрі. До речі, теж біля кафедрального собору.
Нещодавно я наткнулася на новини, як диригент з Лондону Едвард Гарднер виступав в одному з оперних театрів Неаполя. Напередодні там побилися двоє хористів. Диригент заявив, що хор складається з двох розсварених мафіозних сімей, які покалічили одна одну. Мер Неаполя назвав ці слова “серйозними та безпідставними звинуваченнями”.
Це ж кайф, – закричала я, коли це прочитала. Так і бачу Труханова із мамою на концерті. Про дві мафіозні родини одеситам не треба довго розповідати.
Найбільше мене зацікавила у фільмі іронічна промова акторки Грети Кул, яка приїхала до рідного Неаполя і звинувачує місцевих в несмаку. Вона нагадала мені мою молодість, коли я вчилася студенткою на філософському факультеті й вже тоді ми говорили про те, що Одеса – це болото для людини, яка не стала на ноги.
Наведу тут повну цитату “божественної діви”: “Проблема у вас, неаполітанцях. Ви похмурі самі того не знаючи, ходите під руку з жахом, самі того не знаючи. Ви неохайні та просочені фольклором. Усі з вас сміються. А ви не помічаєте. Пишаєтеся тим, що ви розумні? Але що вам принесе цей ваш розум? Ви бідні, боягузливі. Вічно ниючі. Ви крадете та грішите. Ви завжди готові покласти провину іншим. На загарбників. Продажних політиків. На безпринципного забудовника. Справжня ганьба – ви. Ви, місто жалюгідного лиха. Ще й хвалитеся цим. Вам нічого не світить. Я давно вже не є неаполітанкою. Я повертаюсь на Північ. Я змогла врятуватись, а ви ні! Ви всі мертві”.
Що я хочу сказати? Одеса теж може стати певною сиреною та затягнути на дно, але тільки якщо ви не знайшли себе. Щойно людина все про себе розуміє – повертається до Одеси, або перестає її так ненавидіти. Згадайте ексдиректора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда, який свого часу повернувся з Києва до Одеси. Навіть зараз, попри війну, художники та музиканти повертаються до Одеси, бо не можуть без неї жити. Бо тут друзі, родина, коханці, колишні. На заможної Півночі є гроші, але не душа, яка потребує вистави.
“Одеса – центр всесвіту”, – каже моя подружка-продюсерка, яка живе в Києві, але постійно сюди повертається.
Відповідаю, що в нас, як в богів, є все – і блиск, і злидні, і претензія на столичний лиск, і камерність. Грецький міф – одним словом.
“Одеса – це певний треш, за яким сумуєш у Києві”, — пояснили мені колись кінокритики, які приїжджали на наш Одеський кінофестиваль, купалися вночі голими та пили шампанське на проїжджій частині.
Але так бачать Одесу не всі. Зараз багато навіть близьких мені людей, не відчуваючи серцем це сонячне, провокативне та волелюбне місто, почали теревенити, що імперська, радянська, жлобська та бандитська Одеса досі переважає у масовій культурі. Тому потрібно все, що було, знищувати, викреслювати з пам’яті.
Ось де треш. З Одеси хочуть зробити щось стерильно “українське та духовне”. Хибна думка. Місто завжди обирало проукраїнську позицію, але ніколи це не було отак, “згори”. Вибач, Північ, тут Південь – тут так справи не робляться.
Мене дуже нудить від цих “мамкіних деколонізаторів”, які кажуть про “російськість” нашої Кіри Муратової, неприпустимість показу її фільмів, знятих російською мовою та заклики не називати її українською режисеркою.
“Чим небезпечні жертви сталінських репресій одеські русофонні письменники Олеша і Бабель, та ті ж Катаєв і Паустовський?”, – питає одеський письменник, культуролог, колишній гендиректор Національного центру Олександра Довженка Іван Козленко. Чистка одеського мультикультурного ландшафту загрожує залишити по собі пустку, а не нову локальну міфологію”, – вважає він.
Коли я бачу оці заліпушні відео про українську Одесу від “Української правди” та безліч інших видань, мені стає прикро. Ви боретеся зі старим міфом Одеси й самі ж шуруєте на Привоз, показуючи огидну для мене продавчиню Свєту. Але моя Одеса то не Свєта. Хоч я проти неї особисто нічого не маю. Просто я не про це. Одеса – це письменники, музиканти, художники, фотографи. Де вони в вас?
Те, як ви прочавлюєте “українську духовність” одеським “бандитам та п’яній матросні” навіть не снилося.
Але я більше не хочу про це говорити.
Коли новини змінюються з такою стрімкістю, що ти вже живеш у світі, де Україна “почала війну”, важливо не втратити себе і не звихнутися кукухою.
Моя відповідь – вимикаємо стрічку, включаємо середземноморський гедонізм та камерність буття.
“Я не можу жити в Сполучених Штатах наступні чотири роки й дихати тим же повітрям, що й Ілон Маск“, — каже Опра Вінфрі про своє рішення припинити своє легендарне шоу та переїхати до Італії.
Розумію.
Ми всі у стічній канаві. Просто деякі з нас дивляться на зірки, як казав Оскар Уайльд. Так ось, запрошую ходити на море та дивитися на зірки. Так, хочу вічність, але щоб тут, між небом та землею, можливо на куренях на 16 ст. Великого Фонтану.
Публікації у розділі “Блоги”
відображають винятково
точку зору автора. Позиція редакції Інтента може не збігатися з позицією автора.
Суспільство
перевізники за два місяці подали 400 заяв на обробку

В Україні за два місяці роботи онлайн-кабінету міжнародних маршрутів перевізники подали 400 заяв про відкриття, продовження чи внесення змін до маршрутів.
Про це повідомило Міністерство розвитку громад та територій, передає Укрінформ.
За даними міністерства, за два місяці повноцінного функціонування онлайн-кабінету перевізники пасажирів подали понад 250 заяв на відкриття нових маршрутів, 70 – на продовження існуючих, більше 80 – на внесення змін до маршрутів.
Наразі Мінрозвитку вже схвалило рішення про відкриття 57 нових маршрутів, продовження 14 маршрутів, зміну 15 маршрутів. Також вже 20 маршрутів отримали погодження від країн призначення.
За словами віцепрем’єр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби, кожен міжнародний маршрут — це не лише зручність для пасажирів, а й реальний внесок у державний бюджет. У середньому один маршрут за рік може приносити понад 10 млн грн у вигляді податків, зборів, витрат на пальне та супутні послуги.
Онлайн-кабінет дозволяє значно пришвидшити процедуру відкриття маршрутів. Наприклад, у 2024 році міністерство відкрило 257 міжнародних маршрутів. Натомість за два місяці роботи кабінету було подано 250 заяв про відкриття маршрутів. Це свідчить про значний попит та необхідність забезпечити бізнесу зручні інструменти.
Як повідомлялося, у межах реформи міжнародних автобусних перевезень наприкінці лютого Міністерство розвитку громад та територій повноцінно запустило онлайн-кабінет міжнародних маршрутів. Це цифровий інструмент, що замінив паперову форму подачі документів для відкриття чи продовження маршрутів та дозволив припинити функціонування окремої комісії для розгляду таких документів.
Онлайн-кабінет міжнародних маршрутів розроблений Укртрансбезпекою у співпраці з Міністерством розвитку громад та територій.
Фото: Unsplash
Суспільство
У Миколаєві затримали шпигуна, який зливав інформацію “Лохматому” Анонси

У Миколаєві затримали чергового інформатора рф, який збирав дані про місця дислокації ЗСУ та військової техніки та передавав “куратору” через telegram.
Як повідомили в СБУ, він входив до агентурної групи, яку викрили ще у березні — тоді затримали чотирьох осіб, які передавали окупантам координати для ударів по місту.
Цього разу затримали п’ятого учасника цієї групи. Після попередніх арештів він переховувався, щоб уникнути затримання. Чоловік — 50-річний житель Миколаєва, який не мав роботи, але активно підтримував кремлівські наративи в telegram-чатах. Саме так він і привернув увагу російських кураторів.
За версією СБУ, він самостійно ходив містом, шукав позиції українських військових, а також вивідував інформацію у знайомих під час звичайних розмов. Усе дізнане передавав через месенджер своєму “куратору” — колаборанту Сергію Лебедєву, який працює на фсб і воєнну розвідку росії з окупованого Донецька.
Під час обшуку у зловмисника знайшли мобільні телефони з доказами його співпраці з ворогом, а також бойові набої, походження яких зараз з’ясовується.
Йому повідомлено про підозру за двома статтями:
- ч. 3 ст. 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ);
- ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження з бойовими припасами).
Наразі затриманий перебуває під вартою, йому загрожує до 12 років ув’язнення.
Раніше СБУ нейтралізувала одну із найбільших агентурних мереж рф за час війни: на Миколаївщині затримано 13 інформаторів окупантів.
Окрім того, співробітники СБУ та поліції затримали агентів російських спецслужб, які 14 лютого цього року на замовлення кремля планували теракт у Миколаєві. Для цього агресори використовували жінку з Полтавщини, яку мали підірвати разом з вибухівкою біля кафе в центрі міста.
Нещодавно СБУ виявила трьох осіб на Миколаївщині, які через канали в Viber та Telegram здійснювали інформаційно-підривну діяльність, спрямовану на зрив мобілізації та шкоду ЗСУ.
Суспільство
Одеса отримала понад 350 мільйонів гривень на відновлення

Понад 350 млн грн субвенції з державного бюджету отримала Одеса в рамках програми відновлення України.
Ці гроші витратять на ремонт медичних установ і школи, повідомляє «Думська».
Для того, щоб їх освоїти, місто додатково виділило близько 70 млн грн, які підуть на розробку проєктів і оплату податків.
Найбільше фінансування отримає Інфекціонка — понад 95 млн грн на відновлення двох корпусів «Н» (45,5 млн грн) і «М» (50 млн грн).
Біля 80 млн грн спрямують на ремонтно-реставраційні роботи в хірургічному відділенні міської клінічної лікарні №1 (60 млн грн). Там також замінять інженерні мережі для встановлення модульної котельні (22,7 млн грн).
Для реконструкції П’ятого пологового будинку і капремонту школи №61 виділять по 70 млн грн.
Всеукраїнська програма реалізується за підтримки Європейського інвестиційного банку. Вона спрямована на відновлення критичної інфраструктури. Чиновники Одеської мерії відправили на розгляд Кабміну два десятки об’єктів, розповіла депутатка Анастасія Большедворова.
«Нам затвердили тільки п’ять об’єктів, по два в Інфекційній та Єврейській лікарнях. За ці гроші, які весь час виділяються на ремонт цих двох медустанов, можна було б уже побудувати новий сучасний медичний хаб, але витрачати субвенцію можна тільки на ці затверджені об’єкти», — додала депутатка Анастасія Большедворова.
-
Усі новини1 тиждень ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини7 днів ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини6 днів ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Політика6 днів ago
ВАКС продовжив обов’язки для ексдепутата Микитася до 9 червня
-
Події6 днів ago
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe
-
Усі новини6 днів ago
чоловік ремонтував будинок та виявив під підлогою щось невідоме (фото)
-
Відбудова6 днів ago
У Житомирі власники пошкодженого та зруйнованого обстрілами житла отримали понад ₴90 мільйонів компенсації
-
Політика6 днів ago
Майбутній уряд ФРН багато обіцяє Україні, але не вказує способи втілення планів