Одеса
Як війна вплинула на гумор в Одесі – чи можна повернути жарти після війни

Георгій Делієв та Борис Барський на Гуморині в Одесі. Фото: УНІАН/Кравцов Олексій
Одеса — це місто, де гумор завжди був частиною життя. Навіть у найскладніші часи одесити не втрачають здатності жартувати та дарувати радість іншим. Але останніми роками через пандемію та війну традиційні святкування 1 квітня Гуморини перестали проводитися. Чи можливо повернути традицію в повному обсязі та яку роль гумор відіграє в житті українців сьогодні?
Про це журналісти Новини.LIVE поспілкувалися з директором театру “Маски” Борисом Барським.
Читайте також:
— Що для вас 1 квітня?
— Якщо чесно, я щасливий, що ми маємо таке свято. Я був би щасливий ще більше, якби таких свят було більше в Одесі, як раніше. Ми проводили фестиваль-комедіаду, і він випадав саме на 1 квітня. До нас з’їжджалися коміки, клоуни з усієї земної кулі, 30-35 країн приїжджало. Ми виходили до міста, і це була свобода. Це повітря, яким ти міг дихати на повні груди, посміхатися. До кінця дня у мене боліло обличчя, я вже не міг. Хочу, щоб це все до нас повернулося.
— Незважаючи на війну, ви щоразу щось організовуєте. Чи планується перфоманс цього року?
— Так, першого ми обов’язково вийдемо в місто. Кожен рік ми виходили, навіть під час коронавірусу, обіймалися з усіма, і ніхто не захворів. Цього року теж о першій годині дня обов’язково з’явимось або на Дерибасівській, або у Міському саду. Там буде багато сюрпризів. Про один з них я можу вже сказати. У нас є акція, ми проводимо її в TikTok. Є багато людей, які знаходяться в інших містах, в інших країнах. І вони мають матеріальну можливість придбати квитки в наш театр, але фізично не мають можливості потрапити в нього. А в Одесі є багато людей, які хотіли б прийти в театр, але не мають фінансових можливостей. Нам пишуть, надсилають гроші, ми купуємо ці квитки. І ось 1 квітня ми підемо по Дерибасівській і роздамо ці квитки. І знімати це будемо, тому що потрібно бачити щасливих людей, які отримують маленькі подарунки, навіть маленький, але ковток позитиву. А ми знаємо, як зробити людей щасливими.
— Як ви гадаєте, під час війни наскільки важливим є свято гумору?
— Під час війни, я думаю, загалом будь-який позитив дуже важливий, бо ми живемо у двійковому світі. Є добро, є зло, є чорне, є біле, є день, є ніч. І у нас дуже багато чорного. Останні три роки просто стільки негативу на нас впало. Ми помітили за глядачем, наскільки вони скучили за святом. Тому потрібно хоча б на годину відволіктися від того, що відбувається. І це, я думаю, дуже важливо. Навіть просто згадуючи, наприклад, історію. Під час Другої світової війни їздили бригади, просто виїжджали на фронти. Там були Тарапунька та Штепсель та багато інших. Вони несли радість, трошки вливаючи у серця людей позитив. Це важливо.
— Є приказка, що гумор лікує та продовжує життя. Як ви вважаєте, наскільки це правда?
— Я думав, що це я вигадав. Наш гумор лікує та життя продовжує. Це у нас у кожній рекламній заставці, скрізь звучить. А я ще кажу, що ми вміємо робити людей щасливими. Справді, гумор лікує. Я багато літератури читав із цього приводу. І навіть є такі випадки, коли люди вже в критичному стані, коли ніякої впевненості в тому, що ця людина виживе, але вона раптом починала сама з себе сміятися, і все. І я мав таке. У 1995 році ми знімалися в Москві в партизанському загоні, партизанів грали. Делієв натиснув у машині на гальмо, а ми з Комариком стояли, я перелетів і два ребра зламав. Потім у мене питали за день, чи боляче. Я говорив, що тільки коли сміюсь. Ось сміятися було боляче, а так нічого, нормально.
— Чи змінилося щось у глядачах за три роки?
— Я думаю, що змінилося у кожної людини, яка перебуває тут. Дуже багато людей поїхали. Для них усе трохи не те, вони збоку за цим спостерігають. Я звертаю увагу на глядачів. І я так зрозумів, що ми всі перетворюємось певною мірою на філософів. Починаємо розуміти, що вчора не повернеш, вчора вже немає. А завтра може не настати будь-якої миті. І тому потрібно насолоджуватися кожною миттю. Ми живемо сьогодні, тут, зараз і насолоджуємося миттю. Коли в Одесі були перші вибухи, відразу припинявся продаж у театрі. Ми розуміли, що все, глядачів не буде. Вже день, два, три, а люди ще не йдуть. Зараз ми дивимося: так, бабахнуло 20-го числа, а у нас 22-го чи 23-го спектакль. Я дивлюся, продаж іде. Нормально, люди купують квитки. Значить, вони живуть тут і зараз, сьогодні. Це щасливі люди.
— Як ви вважаєте, чи можна буде повернути клоунаду після війни на вулиці Одеси?
— Я думаю, що так, бо нас підтримували дуже багато людей, які перебувають у інших містах, інших країнах. Ось є Соломея театр у Берліні й ще багато інших дуже хороших друзів. Вони дуже багато донатять грошей і беруть участь, підтримують. Тому я думаю, що це все збережеться.
— Чи є такі друзі, які навпаки відвернулися?
— Є такі, яких я просто стер зі своєї пам’яті, з пам’яті свого телефону. Навіть не хочу про них згадувати. Їх немає, їх не існує.
— Кого б ви запросили на клоунаду після війни першого? Які плани?
— Обов’язково Юджина Чапліна та всіх наших друзів, які приїжджали щороку. Вони обов’язково тут будуть.
— Яким ви бачите майбутнє України після війни?
— Це я на кожній виставі розповідаю, що народ, який не розучився сміятися, перемогти неможливо. Це правда неможливо, оскільки країну захищають троє. Це Інок, Блазень і Воїн. Ось іноки — це наші волонтери, у нас надзвичайно згуртований народ. Найкрасивіші жінки, наймужніші чоловіки. Ось як таку країну можна перемогти? Блазні — це ми. Ми не дамо людям розучитися сміятися. І наші воїни просто незвичайні. Я думаю, що нам пощастило. Й Україна дуже швидко розквітне, якщо отримаємо з них репарації. І всі країни нам допоможуть — а я певен, що вони допоможуть. Прийде ще час, побачите. У мене чуйка краща, ніж у Януковича. Ось настане час, вони ще проситимуться до нас. Навколо нас буде Європейський Союз. А ми будемо в центрі цього раю.
Попри всі випробування, гумор залишається невід’ємною частиною українського духу. Одеса — це не лише місто біля моря, а й столиця сміху, яка готова знову стати осередком радості та свободи. Адже сміх лікує, надихає та дає сили жити. І допоки українці вміють сміятися, їх неможливо перемогти.
Раніше ми писали, про Одесу очима містян, думки розділилися від захоплення до критики. А також про те, як розіграти коханого 1 квітня.
Одеса
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято

Прапор ВМС. Фото ілюстративне: lakor
Сьогодні відмічають 107 років прапору Військово-морських сил України. Як і понад століття назад, під цим символом наші службовці-моряки зараз виборюють свободу і незалежність, захищають від ворога Чорне та Азовське моря.
Про це повдіомляють Військово-морські сили України.
Реклама
Читайте також:
День прапора ВМС в Одесі
В Одесі сьогодні привітали службовців Військово-морських сил України із Днем прапора їхнього підрозділу. Біло-синьо-жовтий стяг ВМС сьогодні підняли біля будівлі Одеської обласної військової адміністрації.
“107 років прапору наших легендарних Військово-Морських Сил Збройних Сил України. 29 квітня 1918 року на кораблях Чорноморського Флоту та у Севастопольській фортеці було піднято українські прапори. Дякуємо, рідні, що оберігаєте нас з моря. Бажаємо Вам витримки, наснаги та найшвидшої Перемоги!”, — написав очільник Одеської ОВА Олег Кіпер у соцмережі.
Що відомо про день прапора ВМС
Вперше український прапор на військових кораблях було піднято 29 квітня 1918 року — зробили це команди штабного лінкора “Георгій Побідоносець” та інших кораблів Чорноморського флоту. Владу УНР на тодішньому флоті Росії ще в листопаді 1917 року визнали на багатьох судах, але прапор був піднятий лише через п’ять із половиною місяців.
У квітні 1919 року Морським Міністерством УНР було встановлено прийняти 29 квітня днем Свята Українського Державного Флоту і разом з тим, — днем прапора цього підрозділу.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про те, що РФ приховує десантний корабель у Криму. А також про те, чому Чорноморський флот залишився без захисту.
Реклама
Одеса
ДБР затримало посадовця, який знімав призовників з обліку в ТЦК за хабарі

Затримання підозрюваного. Фото: Державне бюро розслідувань
Посадовець Міноборони за гроші впливав на працівників ТЦК, які знімали призовників з Одещини з військового обліку. Однак під час отримання чергової неправомірної вигоди його затримали правоохоронці.
Про це повідомляє Державне бюро розслідувань.
Реклама
Читайте також:
Подробиці справи
За даними слідства, посадовець Центру забезпечення службової діяльності Міноборони та Генштабу ЗСУ залучив до незаконної діяльності двох мешканців Одещини. Вони шукали охочих уникнути військової служби та пропонували їм за 12-16 тисяч доларів США знятися з обліку. Якщо людина вже перебувала у розшуку за ухилення від мобілізації, їй обіцяли також “вирішити” і це питання.
Організатор оборудки запевняв клієнтів, що має зв’язки в одному з районних ТЦК Одеської області, де й підробляли дані для звільнення призовників. За попередніми даними, схемою встигло скористуватися 10 чоловіків, частина яких вже встановлена. Правоохоронці затримали фігуранта під час одержання другої частини неправомірної вигоди від одного з ухилянтів у сумі 6 тисяч доларів.
Яке покарання загрожує
Фігуранту повідомили про підозру за ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України (вимагання та одержання неправомірної вигоди за змовою осіб). Йому загрожує від трьох до восьми років з конфіскацією майна.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про працівника ТЦК, який виключав призовників із реєстрів. А також про мешканця Одещини, який запропорував хабар прикордоннику аби виїхати.
Реклама
Одеса
Річниця першого обстрілу Одеси касетним Іскандером – будинок Гаррі Поттера

Пошкоджений будинок. Фото: Новини.LIVE
Рік тому, 29 квітня 2024 року стався перший удар ракетою з касетним боєзапасом по Одесі. Внаслідок атаки 8 людей загинуло, ще 32 були поранені, серед жертв була й 4-річна дівчинка.
Новини.LIVE згадують, як це було рік тому.
Реклама
Читайте також:
Удар касетами по Одесі
Повітряну тривогу 29 квітня 2024 року в місті оголосили о 18:24. У Повітряних силах попередили про загрозу застосування балістичного озброєння. За чотири хвилини після цього, о 18:28, пролунав потужний вибух. Після атаки сталось сильне займання у палаці студентів Одеської юридичної академії, який в народі називають “замком Гаррі Поттера”. Пожежу гасили на площі 600 квадратних метрів, дах будівлі майже повністю вигорів. Ворог застосував касетний боєзапас, який призначений для максимального ураження живої сили.
“Можу констатувати, що на стінах навколо ураженого об’єкта спостерігаються дірки від шрапнелі, яка використовується для знищення живої сили та ведення бойових дій. Але не для ударів по цивільній інфраструктурі та мирним жителям”, — прокоментував тоді речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук.
Від шрапнелі постраждали як одесити, так і гості міста, що прогулювалися Трасою здоров’я.
Загиблі та поранені
Оскільки удар був у цивільній інфраструктурі, без жертв серед одеситів не обійшлося. В результаті 32 людей було поранено, 7 загинуло на місці, ще одна людина померла від інсульту в лікарні.
Також під час атаки було травмовано колишнього народного депутата кількох скликань Сергія Ківалова. Він отримав осколкове поранення правого стегна і був госпіталізований.
Загибель Злати
Один з уламків потрапив у серце 4-річної дівчинки Злати Новікової. Медики близько місяця боролися за її життя, але, на жаль, безуспішно — вона пішла з життя.
“На жаль, кількість жертв російського обстрілу 29 квітня збільшилася до 8 людей. Сьогодні у лікарні померла 4-річна Злата, осколок російської ракети влучив у серце дитини. Наші медики боролися до останнього”, — ідеться у повідомленні очыльника Одеської ОВА Олега Кіпера Кіпера.
Фрагменти шрапнелі від касетного боєзапасу знаходили тоді на площі 1,5 кілометнів від місця прильоту.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про річницю обстрілу ЖК Тірас. А також про те, як сьогодні виглядає замок Гаррі Поттера в Одесі після обстрілу рік тому..
Реклама
-
Суспільство1 день ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Політика1 тиждень ago
Цінна зустріч у критичний момент
-
Війна1 тиждень ago
Українські дрони стають стійкішими до РЕБ ворога
-
Події1 тиждень ago
На Вінниччині «Паланську печеню» визнали елементом нематеріальної культурної спадщини
-
Усі новини1 тиждень ago
ЗСУ уразили рідкісний російський дрон «Форпост» за $7 млн: чим він небезпечний (відео)
-
Відбудова1 тиждень ago
В Україні презентували закупівельну організацію Агентства відновлення
-
Війна1 тиждень ago
в ЗС РФ збільшилась кількість іноземних найманців, — військовий
-
Усі новини1 тиждень ago
Названо найкрасивішу людину світу за версією People (фото)