Одеса
Як війна вплинула на гумор в Одесі – чи можна повернути жарти після війни

Георгій Делієв та Борис Барський на Гуморині в Одесі. Фото: УНІАН/Кравцов Олексій
Одеса — це місто, де гумор завжди був частиною життя. Навіть у найскладніші часи одесити не втрачають здатності жартувати та дарувати радість іншим. Але останніми роками через пандемію та війну традиційні святкування 1 квітня Гуморини перестали проводитися. Чи можливо повернути традицію в повному обсязі та яку роль гумор відіграє в житті українців сьогодні?
Про це журналісти Новини.LIVE поспілкувалися з директором театру “Маски” Борисом Барським.
Читайте також:
— Що для вас 1 квітня?
— Якщо чесно, я щасливий, що ми маємо таке свято. Я був би щасливий ще більше, якби таких свят було більше в Одесі, як раніше. Ми проводили фестиваль-комедіаду, і він випадав саме на 1 квітня. До нас з’їжджалися коміки, клоуни з усієї земної кулі, 30-35 країн приїжджало. Ми виходили до міста, і це була свобода. Це повітря, яким ти міг дихати на повні груди, посміхатися. До кінця дня у мене боліло обличчя, я вже не міг. Хочу, щоб це все до нас повернулося.
— Незважаючи на війну, ви щоразу щось організовуєте. Чи планується перфоманс цього року?
— Так, першого ми обов’язково вийдемо в місто. Кожен рік ми виходили, навіть під час коронавірусу, обіймалися з усіма, і ніхто не захворів. Цього року теж о першій годині дня обов’язково з’явимось або на Дерибасівській, або у Міському саду. Там буде багато сюрпризів. Про один з них я можу вже сказати. У нас є акція, ми проводимо її в TikTok. Є багато людей, які знаходяться в інших містах, в інших країнах. І вони мають матеріальну можливість придбати квитки в наш театр, але фізично не мають можливості потрапити в нього. А в Одесі є багато людей, які хотіли б прийти в театр, але не мають фінансових можливостей. Нам пишуть, надсилають гроші, ми купуємо ці квитки. І ось 1 квітня ми підемо по Дерибасівській і роздамо ці квитки. І знімати це будемо, тому що потрібно бачити щасливих людей, які отримують маленькі подарунки, навіть маленький, але ковток позитиву. А ми знаємо, як зробити людей щасливими.
— Як ви гадаєте, під час війни наскільки важливим є свято гумору?
— Під час війни, я думаю, загалом будь-який позитив дуже важливий, бо ми живемо у двійковому світі. Є добро, є зло, є чорне, є біле, є день, є ніч. І у нас дуже багато чорного. Останні три роки просто стільки негативу на нас впало. Ми помітили за глядачем, наскільки вони скучили за святом. Тому потрібно хоча б на годину відволіктися від того, що відбувається. І це, я думаю, дуже важливо. Навіть просто згадуючи, наприклад, історію. Під час Другої світової війни їздили бригади, просто виїжджали на фронти. Там були Тарапунька та Штепсель та багато інших. Вони несли радість, трошки вливаючи у серця людей позитив. Це важливо.
— Є приказка, що гумор лікує та продовжує життя. Як ви вважаєте, наскільки це правда?
— Я думав, що це я вигадав. Наш гумор лікує та життя продовжує. Це у нас у кожній рекламній заставці, скрізь звучить. А я ще кажу, що ми вміємо робити людей щасливими. Справді, гумор лікує. Я багато літератури читав із цього приводу. І навіть є такі випадки, коли люди вже в критичному стані, коли ніякої впевненості в тому, що ця людина виживе, але вона раптом починала сама з себе сміятися, і все. І я мав таке. У 1995 році ми знімалися в Москві в партизанському загоні, партизанів грали. Делієв натиснув у машині на гальмо, а ми з Комариком стояли, я перелетів і два ребра зламав. Потім у мене питали за день, чи боляче. Я говорив, що тільки коли сміюсь. Ось сміятися було боляче, а так нічого, нормально.
— Чи змінилося щось у глядачах за три роки?
— Я думаю, що змінилося у кожної людини, яка перебуває тут. Дуже багато людей поїхали. Для них усе трохи не те, вони збоку за цим спостерігають. Я звертаю увагу на глядачів. І я так зрозумів, що ми всі перетворюємось певною мірою на філософів. Починаємо розуміти, що вчора не повернеш, вчора вже немає. А завтра може не настати будь-якої миті. І тому потрібно насолоджуватися кожною миттю. Ми живемо сьогодні, тут, зараз і насолоджуємося миттю. Коли в Одесі були перші вибухи, відразу припинявся продаж у театрі. Ми розуміли, що все, глядачів не буде. Вже день, два, три, а люди ще не йдуть. Зараз ми дивимося: так, бабахнуло 20-го числа, а у нас 22-го чи 23-го спектакль. Я дивлюся, продаж іде. Нормально, люди купують квитки. Значить, вони живуть тут і зараз, сьогодні. Це щасливі люди.
— Як ви вважаєте, чи можна буде повернути клоунаду після війни на вулиці Одеси?
— Я думаю, що так, бо нас підтримували дуже багато людей, які перебувають у інших містах, інших країнах. Ось є Соломея театр у Берліні й ще багато інших дуже хороших друзів. Вони дуже багато донатять грошей і беруть участь, підтримують. Тому я думаю, що це все збережеться.
— Чи є такі друзі, які навпаки відвернулися?
— Є такі, яких я просто стер зі своєї пам’яті, з пам’яті свого телефону. Навіть не хочу про них згадувати. Їх немає, їх не існує.
— Кого б ви запросили на клоунаду після війни першого? Які плани?
— Обов’язково Юджина Чапліна та всіх наших друзів, які приїжджали щороку. Вони обов’язково тут будуть.
— Яким ви бачите майбутнє України після війни?
— Це я на кожній виставі розповідаю, що народ, який не розучився сміятися, перемогти неможливо. Це правда неможливо, оскільки країну захищають троє. Це Інок, Блазень і Воїн. Ось іноки — це наші волонтери, у нас надзвичайно згуртований народ. Найкрасивіші жінки, наймужніші чоловіки. Ось як таку країну можна перемогти? Блазні — це ми. Ми не дамо людям розучитися сміятися. І наші воїни просто незвичайні. Я думаю, що нам пощастило. Й Україна дуже швидко розквітне, якщо отримаємо з них репарації. І всі країни нам допоможуть — а я певен, що вони допоможуть. Прийде ще час, побачите. У мене чуйка краща, ніж у Януковича. Ось настане час, вони ще проситимуться до нас. Навколо нас буде Європейський Союз. А ми будемо в центрі цього раю.
Попри всі випробування, гумор залишається невід’ємною частиною українського духу. Одеса — це не лише місто біля моря, а й столиця сміху, яка готова знову стати осередком радості та свободи. Адже сміх лікує, надихає та дає сили жити. І допоки українці вміють сміятися, їх неможливо перемогти.
Раніше ми писали, про Одесу очима містян, думки розділилися від захоплення до критики. А також про те, як розіграти коханого 1 квітня.
Одеса
Відключення води в Одесі — які адреси та де знаходяться бювети

Вода у бюветі. Фото ілюстративне: Новини.LIVE
Сьогодні, 1 липня, в Одесі відключили воду сотням абонентів через заплановані ремонтні роботи на мережах водоканалу. Постачання містянам обіцяють повернути до 16:00, однак час залежить від адреси проживання.
Про це повідомляє пресслужба “Інфоксводоканалу”.
Реклама
Читайте також:
В кого немає води
Через проведення ремонтних робіт води сьогодні немає за такими адресами:
До 15:00 водопостачання буде відсутнє:
- вул. Олексія Маркевича, — частково;
- пров. Сєченова — частково;
- вул. Архітекторська — 20, 22.
До 16:00 води не буде у жителів:
- вул. Стовпова, 1-19 — усі будинки;
- вул. Новікова, 10-13 — усі будинки;
- вул. Боженка, 1-19 — усі будинки;
- вул. Партизанська, 7/9-10В — усі будинки.
Адреси бюветів в Одесі
У місті функціонують 17 бюветів. Розташовані вони за такими адресами:
Київський район:
- Фонтанська дорога, 16;
- Адміральський проспект, 31;
- Дача Ковалевського, 150;
- проспект Небесної Сотні, 14.
Приморський район:
- Старобазарний сквер, 3;
- проспект Гагаріна, 33;
- Академічна, 11;
- Ольгіївська, 37;
- Старопортофранківська, 105;
- Академічна, 2;
- Академічна, 30.
Хаджибейський район:
- Космонавтів, 15;
- Михайлівська площа, 19;
- Дальницька, 25;
- Інглезі, 1.
Пересипський район:
- Кримська, 71;
- Курорт Куяльник, 4.
Працюють бюветні комплекси з 08:00 до 18:00 і до 20:00 щодня.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про тариф на УБПТ у липні. А також про вартість водопостачання для одеситів.
Одеса
Скільки мільярдів витратять на оновлення Іванівського мосту в Одесі

Одеська мерія. Фото: Одеська міська рада
Реконструкція Іванівського шляхопроводу в Одесі буде коштувати 1,7 млрд. гривень. Однак такі немалі кошти в міськраді сподіваються отримати державного бюджету.
Про це йшлося на засіданні постійної комісії з питань транспорту та дорожнього господарства Одеської міської ради.
Реклама
Читайте також:
Реконструкція шляхопроводу
У міському бюджеті наразі немає 1,7 мільярдів гривень, які потрібні на ремонт Іванівського шляхопроводу. Тому в міськраді очікують фінансування від Києва, без якого відновлення споруди не уявляється можливим.
“Це інші джерела, тобто в бюджеті ми не маємо такої можливості і наврядче будемо мати. Це тільки фінансування з Києва, як і планувалося колись”,— каже депутат міськради Петро Обухов.
Чому відкладали ремонт
За 55 років Іванівський міст жодного разу не ремонтували. Тому, у лютому 2021 року в Одесі обмежили рух вантажівок цим шляхопроводом. Рішення ухвалили через його незадовільний експлуатаційний стан.
Управління дорожнього господарства Одеської міської ради 30 грудня 2022 року оголосило тендер для обрання компанії, якій заплатять за реконструкцію Іванівського шляхопроводу. Переможцем стала ТОВ “Автомагістраль-Південь”. Очікувана вартість склала 1 мільярд 629 мільйонів 129,3 тисячі гривень. Однак ремонт відклали через позови Держаудитслужби стосовно порушень в процедурі закупівлі робіт.
У січні 2025 року Господарський суд Одеської області розірвав договір із підрядником, оскільки визнав фінансування робіт безпідставним та таким, що не узгоджується з вимогами Бюджетного кодексу України.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про інспекцію депутатів міськради щодо доріг на кладовищі. А також про 337 мільйонів, які витратять на систему оповіщення.
Одеса
Атака ЗС РФ на Сергіївку 1 липня 2022 року – були загиблі та постраждалі

Будинок після обстрілу. Фото: REUTERS/Iryna Nazarchuk
Рівно 3 роки тому, 1 липня 2022 року, літаки ЗС РФ випустили три ракети по курортному селищу в 70 км від Одеси. Одна з них частково зруйнувала житловий дев’ятиповерховий будинок, дві інші потрапили до баз відпочинку. В результаті удару загинули 22 людини, серед яких були й діти, ще 39 осіб отримали поранення.
Новини.LIVE згадують, як це було у 2022 році.
Реклама
Читайте також:
Атака на багатоповерхівку
Під ударом 1 липня 2022 року опинилася Сергіївка у Білгород-Дністровському районі Одещини. У житловій дев’ятиповерхівці, в яку влучила одна із ворожих ракет загинули 16 людей. Перший під’їзд будинку був повністю зруйнований, інші два — частково пошкоджені. За даними сил оборони, атака була здійснена з літаків Ту-22 надзвуковими крилатими протикорабельними ракетами Х-22 Буря.
“У дев’ятиповерхівці проживало 150-160 осіб. Будинок повністю пошкоджений з одного боку, знищено плити на поверхах”, — повідомив тоді речник Української добровольчої армії Сергій Братчук.
Відновлення будинку
У квітні 2025 року дев’ятиповерхівку, в яку влучила ракета, відновили. Вартість робіт становила 73 млн гривень. За ці кошти відремонтували не лише конструкції, але й перефарбували фасад будівлі.
Однак ремонт будинку не обійшлося без корупційного скандалу за участю селищного голови Сергіївки Анатолія Чередниченко. За даними слідства, він організував схему розкрадання коштів на відновлення житлового фонду кількох населених пунктів: 9-ти поверхового будинку у Сергіївці та шести приватних будинків в іншому селі. Загалом фігуранти привласнили майже 2,4 мільйона гривень державних коштів, виділених на ліквідацію наслідків російських обстрілів. До схеми посадовець залучив керівника комунального підприємства, підконтрольну комерційну структуру та інженера з технагляду. Слідство триває, фігурантам загрожує до 12 років ув’язнення.
Бази відпочинку
Російськими ракетами також виявилися ураженими 2 бази відпочинку. Внаслідок атаки загинули шестеро осіб, серед яких і дитина. Рятувальники більше доби витягували поранених людей з-під завалів — було залучено понад 230 працівників ДСНС.
“Черговий російський ракетний удар по житловому будинку та базам відпочинку на Одещині. Є загиблі, серед них — діти. Країна-терорист вбиває наших людей”, — написав тоді голова Офісу президента Андрій Єрмак у соцмережі.
Додамо, загалом в результаті удару по Сергіївці 22 особи загинули, включаючи 12-річного хлопчика. 39 осіб, у тому числі 6 дітей, постраждали. Одеська обласна прокуратура тоді відкрила справу за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни, поєднаних із умисним вбивством).
Нагадаємо, нщеодавно ми писали про річницю обстрілу Одеського району ракетами. А також про пошкоджені атаками пам’ятки архітектури в нашому місті.
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin