Суспільство
Зеленський та перша леді взяли участь у відкритті музею математики у Києві

У Києві, у Виставковому центрі, відкрили Музей математики «Кубоїд».
Участь у відкритті музею взяли Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська, міністр освіти та науки Оксен Лісовий, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Цей простір присвячений виключно математиці у вигляді інтерактивної експозиції, де діти можуть взаємодіяти з експонатами, доторкнутися до математичних канонів. Це перший такий музей в Україні. Наше завдання в тому, щоб зміни, які ми пробуємо імплементовувати в цьому просторі, заходили у кожну школу. Щоб кожен громадянин в Україні розумів роль і значення науки в цілому і математики зокрема, у тому, що він називає своїм повсякденним життям. Частина тих, хто це зрозумів, ставали математиками і забезпечували прогрес нашої країни в технологічній, природничій галузях і багатьох інших, бо математика пронизує все, включно з мистецтвом», – сказав на відкритті музею міністр освіти та науки Оксен Лісовий.
За його словами, Музей математики та його освітня програма для дітей і вчителів допоможуть подолати значні освітні втрати, спричинені війною та системними проблемами у вивченні математики.
Як зазначив на відкритті музею перший заступник міністра освіти та науки Євген Кудрявець, у 2018 році Україна вперше отримала результат міжнародного дослідження PISA, зокрема, про математичні компетенції підлітків. Результати дослідження PISA, яке було проведене у 2022 році, показали, що необхідно піднімати середній рівень знань у математиці, особливо в сільській місцевості.
Зокрема, за даними МОН, 42% українських підлітків не досягли базового рівня з математики за результатами PISA–2022, 132,5 — середній бал НМТ 2024 року з математики — найнижчий серед обовʼязкових предметів, менше 50% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«У 2020 році був указ Президента про рік математичної освіти, на виконання якого створений цей простір. Тому що нам треба підвищувати середній рівень володіння математичними знаннями для того, щоб, зокрема, отримувати кращі результати для країни, для економічного розвитку. І це один з тих викликів, які насправді вирішує також цей простір», – сказав Кудрявець.
Він зазначив, що робота над створенням Музею математики розпочалася ще у 2021 році, але була призупинена через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Відновилися роботи у 2023 році, загальна вартість проєкту оцінюється в 6 млн доларів. До створення музею долучилися міжнародні партнери та донори. Музей математики в Києві є четвертим подібним музеєм в Європі та пʼятим у світі.
Як повідомила на відкритті музею в.о. директора Малої академії наук Олена Квачевська, музей містить120 експонатів, 6 тематичних зон, 4 навчальні простори для школярів і педагогів.
Окрім експозицій, Музей математики пропонуватиме освітні програми для освітян і дітей. Вони будуть доступними як очно в музеї, так і онлайн для всіх охочих.
Також, як додала Квачевська, планується запустити мандрівну виставку Музею математики.
«Це будуть дві експозиції по 17 експонатів. Так само з експозицією поїдуть навчальні програми для педагогів, для дітей. Експонати в цій виставці – це менші копії тих, які представлені в музеї, транспортабельні, і які можна буде помістити у вантажне авто», – зауважила Квачевська.
За її словами, також буде можливість відправити в прифронтові регіони навчальні матеріали для вчителів, які зможуть використовувати їх навіть в укриттях та при дистанційному навчанні.
Основна мета створення музею — сприяти подоланню освітніх втрат у галузі математики в українських учнів, змінити систему викладання математики із застосуванням інноваційних методик навчання та популяризації STEM-дисциплін.
Музей пропонуватиме такі можливості для учнів: осягати теорію через дотик і взаємодію з експонатами; подолати прогалини у знаннях завдяки спеціальним онлайн-програмам, розробленим педагогами й науковцями; розвивати навички критичного мислення, логіки, просторової уяви.
Для вчителів передбачені спеціальні курси й тренінги з упровадження інтерактивних методик у навчанні; простір для проведення занять, майстер-класів та воркшопів; професійне середовище для обміну досвідом і підвищення кваліфікації.
Наразі простір працюватиме в тестовому режимі. Першими доступ до музею отримають школи, учні яких цього року здобули перемоги на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Під час тестового періоду відбудуться перші заняття для дітей та педагогів. З 1 травня Музей математики стане доступним для всіх охочих.
Проєкт реалізовано Національним центром «Мала академія наук України» та Міністерством освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld.
Квитки до музею будуть доступні на сайті Музею математики «Кубоїд» з 18 березня.
Також Президент Володимир Зеленський з першою леді зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики на відкритті Музею.
«Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею», – глава держави повідомив у Телеграмі.
Він додав, що пишається тим, що молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися.
«А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку», – сказав Президент.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство освіти та науки (МОН) запустило Екосистему для надолуження освітніх втрат школярів.
За даними дослідження PISA–2022, освітні втрати в українських дітей сягають 1,5–2 роки.
Суспільство
Умєров розповів, які завдання виконуватиме Офіс військового омбудсмана

Міністр оборони Рустем Умєров заявив, що офіс військового омбудсмана стане допоміжним органом при Президентові України.
Як передає Укрінформ, про це Умєров написав у Фейсбуці.
«Президентом України внесено на розгляд Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про військового омбудсмана. Це ще один системний крок до побудови ефективного механізму захисту прав і свобод наших військовослужбовців», – зазначив Умєров.
За його словами, військовий омбудсман — цивільна особа, яка матиме довіру захисників та їхніх родин і відповідатиме за захист прав: військовослужбовців усіх Сил оборони; поліцейських, задіяних у бойових діях; іноземців і осіб без громадянства, які служать у ЗСУ; інших осіб, визначених законом.
«Офіс військового омбудсмана стане допоміжним органом при Президентові України. Його основне завдання — здійснення демократичного цивільного контролю у секторі безпеки й оборони», – наголосив Умєров.
Передбачено чіткий порядок подання і розгляду скарг, а також дієвий механізм перевірок у військових частинах та органах управління.
Посаду військового омбудсмана Президент призначатиме строком на п’ять років. Одна й та сама особа не може обіймати її більш як два терміни поспіль. Заступники призначаються Президентом за поданням омбудсмана.
«Так формується сильна інституція, яка матиме мандат, повноваження, довіру — і стане важливим елементом нової архітектури військової справедливості», – наголосив Умєров.
Міністр подякував всім, хто долучився до підготовки законопроєкту: уповноваженій Президента з питань захисту прав військовослужбовців, офіцерам Центрального управління захисту прав військовослужбовців Міноборони, експертам, представникам громадянського суспільства. І додав, що очікує на підтримку Верховної Ради.
Як повідомляв Укрінформ, до Верховної Ради внесли проєкт закону про військового омбудсмана, він визначений Президентом Володимиром Зеленський як невідкладний.
Фото: Умєров, ФБ
Суспільство
Миколаївські митники викрили схеми з підробленими документами на гуманітарну допомогу Анонси

За чотири місяці 2025 року миколаївські митники зафіксували спроби незаконного ввезення товарів під виглядом гуманітарної допомоги. Основною схемою порушників було використання підроблених документів і неправдивих даних про кінцевих отримувачів.
Про це повідомила пресслужба Миколаївської митниці.
У січні-квітні 2025 року митниця виявила 22 порушення митних правил на загальну суму 1,6 мільйона гривень. Середня вартість предметів правопорушень склала 72 тисячі гривень.
Найпоширенішими видами порушень стали спроби переміщення товарів із приховуванням від митного контролю — за цим фактом відкрито 9 справ. Ще 6 справ стосуються неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру.
До суду за звітний період скерували 12 справ на загальну суму 1 мільйон гривень. Натомість самі суди розглянули 25 справ про порушення митних правил на значно більшу суму — 309,5 мільйона гривень. За результатами розгляду було ухвалено рішення про накладення штрафів на 200,4 мільйона і конфіскацію товарів на понад 225 мільйона гривень.
Митниця також самостійно розглянула 8 справ, шість із яких завершилися мировими угодами, укладеними у межах компромісної процедури.
У митниці зазначають, що основна тенденція правопорушень — це використання підроблених документів або документів із невірогідними відомостями щодо кінцевих отримувачів гуманітарної допомоги.
У вересні минулого року на Миколаївщині викрили схему, за якою гуманітарну допомогу для ЗСУ перетворили на джерело заробітку. Псевдоволонтери привозили автомобілі нібито для армії, але замість передачі військовим — розпоряджалися ними на власний розсуд.
За даними слідства, 35-річний житель Львівщини Юрій Король у перші місяці повномасштабного вторгнення скористався пільгами, які тоді діяли для ввезення транспорту без мит і зборів. Він оформив ввезення 17 автівок — мінівенів, кросоверів і легковиків — нібито для потреб Збройних сил України.
Проте жодна з машин до військових не потрапила. Усі автомобілі залишилися в цивільному користуванні. Тим часом уже влітку 2022 року уряд скасував податкові пільги для таких імпортних операцій.
Суспільство
історія району, легенди та гумор (відео)

У цьому відео Олександр Отдєльнов розповідає:
- Чому Черемушки забудували хрущовками?
- Як одеські Черемушки пов’язані з Черемушками в інших містах?
- Де і як на Черемушках можна заблукати в трьох соснах?
- Що таке Гавана на Черемушках і чому її так називають?
- Де на Черемушках ховається справжній тераріум?
Як Черемушки стали районом новосілля, жартів і «Гавани»
Перший спальний район Одеси — Черемушки — не просто житловий масив, а справжній історичний феномен, що почався з радянського експерименту та перетворився на окрему мікродержаву зі своїм духом і легендами. Автор відео нагадує, що саме Черемушки були відповіддю на післявоєнну житлову кризу. Після Другої світової війни Одеса потребувала швидкого, масового і хоч якогось житла. Сталінки були якісні, але повільні й дорогі. І саме ідеї Хрущова, запозичені з НДР, дали старт хрущовкам — стандартним п’ятиповерхівкам із малогабаритними квартирами.
Черемушки стали першим районом в Одесі, зведеним за цим принципом. Район з’явився на місці колишнього військового полігону, де розташовувалося Стрілецьке поле. У 1961 році перші будинки зросли біля Люстдорфської дороги. Вже за три місяці будували цілі будинки, ще місяць ішов на внутрішнє оздоблення. Новосілля зустріли напередодні Нового року.
Водночас забудова Черемушок виявилася доволі різноманітною — попри зовнішню однаковість, будинки мали різні матеріали (бетон, цегла, черепашник), плани квартир і поверхові схеми. А от досягненням архітектури стало поєднання ванни й туалету, відоме в народі як «Гавана». Усе це породило безліч жартів, які сьогодні сприймаються із ностальгією.
Як виглядає справжня хрущовка зсередини, і чому «Гавана» — це не про Кубу? Подробиці у повному відео на каналі.
Три сосни, озера й втрачені ландшафти: географія і магія району
До забудови Черемушок тут були озера. Найбільше з них — на перехресті вулиць Космонавтів та Філатова. Його засипали, дерева зрубали, але три нові сосни знову з’явилися на тому ж місці, біля Будинку побуту. Так народилася міська легенда і назва «Три сосни» — тепер це культове місце і географічна точка перетину адміністративних районів. Тут проходив кордон між Малиновським і Київським районами, а два райвідділи міліції — буквально навпроти одне одного.
Це породило ще одну міську байку — «заблукати між трьох сосен», коли нетверезих громадян хапали патрулі з обох райвідділів. Сьогодні на місці тих трьох сосен — кафе, магазини, тиха зона і велика доза одеського колориту.
Звідки взялося озеро посеред спального району? Чому саме ці три дерева стали символом району? Перегляньте повне відео — дізнаєтесь більше!
Легенди Черемушок: ковзанки, терраріуми, корита й герої
Район продовжує жити та оновлюватися. Головні вулиці — Філатова, Космонавтів і Генерала Петрова (тепер вулиця Євгена Танцюри) — зберігають дух Черемушок. Тут і ковзанка «Крижинка», яка виростила не одного чемпіона, і старі меблеві цехи, і навіть терраріум, про існування якого знають не всі.
І звісно — таємниче корито Рабіновича. Що це таке, навіщо воно, і чому саме воно стало приводом для жартів у районі? Усе це — у великому сюжеті, з гумором і фактами. Автор відео обіцяє: буде не лише цікаво, але й пізнавально. Адже район Черемушки — це не просто спальні квартали, а частина міської душі Одеси.
Чому корито Рабіновича стало мемом Черемушок? І де насправді той загадковий терраріум? Не пропустіть — дивіться відео прямо зараз!
-
Суспільство1 тиждень ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Суспільство7 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року
-
Суспільство1 тиждень ago
вже 300 колаборантів бажають виїхати до Росії
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді