Connect with us

Суспільство

37 років тому сталась катастрофа на Чорнобильській атомної електростанції

Published

on

Сьогодні сумна дата – 37 років тому сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи які зруйнували реактор. 11 тон ядерного палива було викинуто в атмосферу Землі. Утворилась хмара радіоактивних речовин, які вітер поніс на північний захід. Небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідаючи на землю, проникали у ґрунт, воду, розповідає Олександр Олійник для видання НОВА: новини ветеранів.

 10 днів – з 26 квітня до 6 травня, – тривав викид радіоактивних речовин із пошкодженого реактора. Радіоактивний фон сягав десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.

  Після того, як 26 квітня 1986 року, сталася сталася катастрофа 2 дні світова спільнота нічого про вибух не знала. Коли в СРСР зрозуміли неможливість приховати катастрофічні насліждки аварії, було евакуйовано 90 784 особи з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів.

30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації (за оцінками незалежних експертів). 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення. Для ліквідації аварії було залучено понад 600 тисяч осіб. Вони боролися з вогнем і розгрібали радіоактивні завали.

Перший енергоблок Чорнобильської АЕС був запущений в 1977 році. Четвертий енергоблок ЧАЕС – на повну потужність запустили в 1984 році. Це був «наймолодший» і найсучасніший реактор.

26 квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запрацював.

В 1991 році вже на 2-му енергоблоці ЧАЕС сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота реактора. 

У грудні 1995 року був підписаний меморандум між Україною та країнами «Великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.

15 грудня 2000 року Чорнобильську атомну електростанцію було зупинено повністю. У вересні 2010-го відбулась закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком. Будівництво “арки” стартувало у квітні 2012-го. Завершили “насування арки” над 4-м енергоблоком 29 листопада 2016 року.

У жовтні 2011 року на майданчику комплексу «Вектор» розпочалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.

2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами. 200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.

400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в «зоні відчуження», де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.

Додамо, що у березні 2022 року, російські окупанти без захисту проїхали територією Рудого лісу в Чорнобильській зоні, піднявши радіоактивний пил. Про це розповіли два працівники ЧАЕС у коментарі Reuters, передає Українська правда.

Дослівно: “Російські солдати, які захопили місце Чорнобильської ядерної катастрофи, проїхали на своїй бронетехніці без радіаційного захисту через високотоксичну зону під назвою “Рудий ліс”, піднявши хмари радіоактивного пилу”.

Деталі: Повідомляється, що багато датчиків радіаційної безпеки показали “перевищення рівня радіації”.

Велику територію навколо Чорнобиля закрито для всіх, хто там не працює і не має спеціального дозволу, але Рудий ліс вважається настільки забрудненим, що туди не пускають навіть працівників атомної станції.

Один із співробітників розповів, що розмовляв із деякими рядовими російськими солдатами на АЕС.

Пряма мова: “Коли їх запитали, чи знають вони про катастрофу 1986 року, про вибух четвертого енергоблоку, вони й гадки не мали. Вони не розумыли, на якому об’єкті знаходяться”.

Працівник ЧАЕС назвав дії російських військових “самогубством” і заявив, що радіоактивний пил, який вдихали окупанти, міг викликати внутрішнє опромінення.

Українські працівники повідомили, що російські “фахівці”, які прибули до Чорнобильської зони приблизно через тиждень після військових, також не носять захист.

Одеса

Італія допомагатиме у відбудові Одеси

Published

on

У Києві відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та віцепрем’єр-міністра — міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні. Сторони обговорили потреби у відновленні. У спільному українсько-італійському комюніке Італія оголосила про взяття під патронат відбудови міста Одеси та Одеської області, щоб пришвидшити їхнє відновлення від наслідків російської агресії, повідомляє департамент комунікацій Секретаріату КМУ.

«Підтримуємо початок роботи представництва Confindustria в Україні та готовність Італійського агентства експортного страхування (SACE) надавати фінансові гарантії італійським компаніям. Цінуємо активну позицію уряду Італії щодо підтримки швидкого відновлення України», — сказав Денис Шмигаль і подякував за військову, гуманітарну та санкційну підтримку.

Прем’єр підкреслив, що Україна очікує на ухвалення 12-го пакета санкцій, який має бути спрямовано на унеможливлення постачання в росію західної високотехнологічної комплектації.

Президент України під час зустрічі з італійським урядовцем високо оцінив готовність Італії взяти під патронат Одесу, зокрема фінансування відбудови Спасо-Преображенського кафедрального собору та інших історичних пам’яток міста, пошкоджених внаслідок російських ракетних атак.

Володимир Зеленський подякував італійському уряду і Прем’єр-міністрові за політичну підтримку нашої країни в усіх питаннях та висловив сподівання, що тема України буде серед ключових пріоритетів головування Італії у «Групі семи» 2024 року.

Глава держави поінформував про ситуацію на полі бою та першочергові потреби Сил оборони України. Було наголошено на важливості подальшого нарощування оборонної підтримки нашої держави, зокрема посилення ППО для захисту мирних українців та зернової інфраструктури, повідомляє Офіс Президента.

Continue Reading

Одеса

Хто залишиться без води в Одесі: адреси відключень

Published

on

Час поновлення водопостачання в Одесі може змінюватись в ході ремонтних робіт Сьогодні 3 жовтня в частині Одеси відключили водопостачання. Це пов’язано з проведенням ремонтних робіт працівниками “Інфоксводоканалу”. Про це повідомляє пресслужба “Інфоксводоканалу”.                              

Адреси відключень води: Архітекторська вул., усі будинки Люстдорфська дорога вул., усі будинки Академіка Глушка просп., усі будинки Академіка Корольова вул., усі будинки Ільфа і петрова вул., усі будинки Вільямса вул., усі будинки Польський узвіз, усі будинки.

Водопостачання всім абонентам, планується повернути до 18:00.     

Continue Reading

Кримінал

У Ренійському порту вилучили контейнер із сигаретами вартістю майже 74 млн грн

Published

on

У Ренійському морському торговельному порту 45-футовий контейнер з сигаретами іноземного походження, ввезений поза митним законодавством, повідомляє ТУ БЕБ в Одеській області.

Вантаж був ввезений з Об’єднаних Арабських Еміратів,  із порушеннями. Детективи вилучили понад 900 тисяч пачок сигарет без марок акцизного податку, що перевозились у 1 830 коробах. 

Встановлено, що товар за документами призначався вигаданому отримувачу. Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Одеської обласної прокуратури. 

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.