Connect with us

Події

Приміщення Одеської обласної філармонії повернули у комунальну власність

Published

on

Суд повернув до комунальної власності Одеську обласну філармонію, про це повідомляє прокуратура Одеської області

Одеська обласна прокуратура позивалась до компанії “Рішельє”, яка орендує 1794 квадратних метрів в будівлі філармонії, ще у 2021 році. Все через несплату оренди за півтора року в розмірі 3,8 мільйонів гривень. 

Правоохоронці вимагали розірвати з компанією договір та повернути майно обласній громаді. На початку лютого 2023 року прокуратура домоглася виконання рішення суду – підписано акт приймання-передачі пам’ятки містобудування та архітектури, за яким спірні приміщення передано Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.

Зазначимо, що будівля Одеської обласної філармонії «колишня Нова біржа», зведена в 1894-1899 роках за ескізними проєктами архітекторів В.І. Прохаскі та А.І. Бернардацці. Вартість поверненої власності становить майже 63 мільйона гривень.

Події

На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі

Published

on

Фотовиставку «Спадщина не/приречена на знищення», присвячена Святогірській лаврі, відкрили на Донеччині.

Про це повідомив у Телеграмі начальник Донецької ОВА Вадим Філашкін, передає Укрінформ.

«На Донеччині презентували фотовиставку «Спадщина, не/приречена на знищення». Вона розповідає про історію створення Святогірської лаври, її розвиток, знищення комуністами, відродження в незалежній Україні та про ті злочини, які росіяни вчинили зі святинею вже зараз, під час повномасштабного вторгнення», – зазначив Філашкін.

Він зауважив, що після презентації на Донеччині такі заходи спільно з іншими обласними адміністраціями проводитимуться по всій Україні, «щоб показати, що Донеччина – це не тільки війна і руйнування, Донеччина має багату давню історію, тісно пов’язану з Україною».

За словами Філашкіна, це перша з серії подібних експозицій. Спеціалісти Донецької ОДА, історики та культурологи працюють над створенням виставок про інші пам’ятки та знакові місця, знищені окупантами.

Читайте також: Екскурсії та освячення пасок: Київська лавра анонсувала заходи до Великодня

Як повідомляв Укрінформ, у Києві пройде виставка відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею.

Фото: photographers.ua 



Джерело

Continue Reading

Події

В Літературному музеї відкрилася виставка “Україна переможе” художниці з Ялти

Published

on


В галереї Одеського літературного музею відкрилася персональна виставка художниці Ніни Теренько з Ялти. З 1990 року очолювала дитячу художню студію при Керченському палаці культури «Корабель», організовувала виставки дитячої творчості, та власні персональні виставки, три з яких пройшли в Ялті. Також займалася викладацькою діяльністю.

Коли почалася війна в Україні, разом з чоловіком переїхала до Одеси. Зараз працює в військовому санаторії. Допомагає військовим частинам в оформленні патріотичних картин та зображень. У своїй творчості мисткиня використовує олійний живопис , акварель та акрил, працює з такими жанрами як портрет, пейзаж і натюрморт.

На виставці «Україна переможе…» представлені 22 емоційні роботи сповнені болю, надії та віри в перемогу. В картинах авторка втілила свої переживання та враження від війни, що охопила її рідний край. Мабуть, не знайдеться українця в душі якого не знайдуть відгуку ці роботи. Всі кошти з продажу картин художниця передає на потреби ЗСУ.





Джерело

Continue Reading

Події

Писанкарство — духовний зв’язок України з Європою, який триває тисячоліттями

Published

on


Україна, розташована на перехресті Східної і Західної Європи, має багатий історичний та культурний контекст, який підтверджує її європейську ідентичність.

Історично територія сучасної України була домівкою для багатьох народів і культур: від трипільської до скіфської, від давньоруської доби до Козацької України. Це створило багатогранну культурну спадщину, яку ми повинні зберігати та захищати. І головне – знати, що Україна вже дуже давно є частиною Європи, попри численні спроби ворога спотворити нашу автентичну культуру та переписати історію.

Литовські писанки

Писанка як доказ культурної єдності України та Європи

Українське писанкарство — збережений приклад спадщини, завдяки якому ми можемо говорити про єдиний культурний код Східної Європи, що читається навіть через візерунки на яєчній шкаралупі.

Литовські писанки
Литовські писанки

Якщо розглядати культурну карту Європи, то історично Україна — один із центрів писанкарства, що охоплює Карпати, Польське Підкарпаття, Схід Литви та Захід України. Цей “етнічний пояс” має спільні риси. Наприклад, ритуальне створення писанок з молитвою на світанку та натщесерце. Писанка виконує функцію оберега — яйце дарували на весілля, при народженні, залишали на могилах предків. Спільною рисою є віра у циклічність життя, де яйце — символ Всесвіту, що оновлюється щовесни.

11

Грецькі писанки



Офіс підтримки відновлення при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій дослідив техніки, символіки та семантики писанок у країнах Центрально-Східної Європи, аби пояснити, чому українська писанка є частиною європейської культурної спадщини.

1
Естонські писанки

Україна — невід’ємна частина європейського культурного ландшафту. Її традиції не периферійні, а структурно подібні, історично синхронні і смислово взаємопов’язані з великою культурною зоною, яка охоплює Балтію, Карпати й Центральну Європу.

1
Латвійські писанки

Розповідаємо детальніше про спільні риси українських та європейських писанок:

  • Структурна спорідненість символів

Символіка писанки — не абстрактне мистецтво, а мова архаїчних знаків, яка існує в різних етносах. В Україні, Литві, Румунії, Польщі ми бачимо одні й ті ж образи. Зірка-сонце як знак космосу й Бога, безкінечник – як вічне життя, потік часу. Птахи, зерно, дерево є символами родючості, початку, предків.

Польські писанки
Польські писанки

  • Історичні паралелі

Археологічні знахідки з Київської Русі, Галицького князівства, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої та Австро-Угорщини свідчать про одночасне існування традиції воскового розпису, ідентичні календарні обряди весни, Великодня в Європі та на території України


Словацькі писанки
Словацькі писанки




  • Функціональна спільність

В Україні, Литві, Польщі, Словаччині писанка виконує оберегову функцію, передається від матері до доньки, використовується у весільному, поховальному, весняному обрядах. Це означає, що ми маємо справу не з декоративною практикою, а з феноменом живої культурної спадщини, до якої Україна належить повноправно.

Україна — Європа не тільки географічно, а й світоглядно

Писанка — це сакральний артефакт, який несе глибинні цінності: шанування життя, збереження пам’яті предків, відповідальність перед природою. Ці цінності тотожні європейським. Через писанку Україна артикулює ті самі ідеї, що й інші європейські народи — просто в особливій, неповторній візуальній формі.

Рум
Румунські писанки

Писанкарство — це не лише традиція, що символізує родючість та відродження, але й значна частина культурного ландшафту України, що зберігає в собі риси європейської ідентичності. Це духовний зв’язок України з Європою, який триває тисячоліттями. І якщо писанка — це код культури, то її прочитання свідчить: ми — в Європі, бо ми творили її разом.

«Вражає, наскільки різноманітними є писанкарські техніки і мотиви розпису  в Україні: Гуцульщина, Покуття, Лемківщина, Буковина, Закарпаття, Полтавщина, Слобожанщина, Поділля, Полісся, Наддніпрянщина, Таврія — кожна етнічна група має свої специфічні техніки, свої кольори й символи, що передаються віками від покоління до покоління. При цьому ми бачимо спільний культурний простір — українська писанка перегукується з традиціями багатьох європейських народів. У цьому і полягає унікальність народного мистецтва — різноманітність, що водночас єднає, бо має спільну основу, спільне підґрунтя», – розповідає Генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель.

1
Чеські писанки

Внесення писанки до ЮНЕСКО

Збереження культурної спадщини – це не лише про ї популяризацію, а й про охорону на міжнародному рівні. У грудні 2024-го на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, яка проходила в столиці Парагваю, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства був включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць».

1
Українські писанки

Роботу над номінацією розпочали 2017 року. Всього вона складається з трьох елементів: «Українська писанка: традиція і мистецтво», «Традиція гуцульської писанки» та «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення великодніх яєць».

«Це наш спільний успіх, який засвідчує силу нашої єдності. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність», — заявляв Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Українці усім серцем люблять Великдень. Це свято, яке об’єднує сім’ї, щоб святкувати разом з близькими. Це час для обміну теплом та турботою. Великдень символізує перемогу життя над смертю, світла над темрявою, що дуже актуально у часи, коли ми щодня наближаємо Перемогу та як ніколи потребуємо віри.

Відповідно, значення писанкарства теж виходить за межі естетики. Розмальовуючи писанки, ми створюємо символи захисту і процвітання, наділяємо кожне яйце сенсами та духовними цінностями. Саме тими, які ментально та культурно визначають нас як європейську націю.

Юлія Савостіна, засновниця проєкту Made in Ukraine, експертка з нематеріальної культурної спадщини Офісу підтримки відновлення при МКСК

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.