Connect with us

Усі новини

учені з’ясували, як він з’явився

Published

on



Кожен світанок у лісах по всій планеті наповнюється трелями і свистом великих синиць — видів співочих птахів, чиї мелодії здаються вічними. І хоча вони здаються нам звичними, нові дані свідчать про приховану еволюцію цих пісень.

Про це пише University of Oxford.

У дослідженні, опублікованому в журналі Current Biology, вчені з Оксфордського університету спробували розгадати цей процес зміни звичних нам мелодій.

У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Під керівництвом Ніло Меріно Рекальде команда розпочала масштабну роботу, зібравши понад 20 000 годин аудіозаписів великих синиць (Parus major) в Оксфордширі. Використовуючи штучний інтелект, вчені розшифрували складні закономірності в піснях птахів, простеживши, як одні мелодії залишаються популярними в різних зграях, а інші залишаються в кількох відданих співаків, зникаючи згодом, коли ці птахи мігрують або відходять із життя.

Їхня робота, заснована на майже вісімдесятирічному досвіді спостереження за птахами у Вайтамському лісі, дає змогу отримати найчіткіше уявлення про те, як змінюються пісні птахів із плином часу.

Щоб зібрати цю звукову головоломку, дослідники значною мірою спиралися на глибоке метричне навчання — складну техніку штучного інтелекту, здатну розрізняти окремих птахів, ґрунтуючись виключно на їхніх пісенних сигнатурах.

За три роки вони зібрали записи 242 окремих великих синиць, проаналізувавши близько 109 000 їхніх різних пісень. Незважаючи на те, що площа Вайтамського лісу становить лише 4 квадратних кілометри, команда виявила незвичайні регіональні “пісенні діалекти”, які відображають соціальні та демографічні зміни птахів, які говорять про те, як подібна культура може процвітати навіть у тісних зонах їхнього проживання.

Одним із найяскравіших відкриттів під час дослідження стало те, як вік і рух формують пісенний альбом спільноти синиць. Дослідники виявили, що молоді птахи часто женуться за останніми музичними тенденціями, тоді як птахи похилого віку дотримуються пісень, які вже давно втратили популярність.

Ці співочі птахи-ветерани виступають у ролі живих музичних автоматів, зберігаючи мелодії, які в іншому разі могли б зникнути з появою нових поколінь. Але коли старі птахи вмирають, вони забирають із собою свої музичні спогади, що призводить до швидких змін у репертуарі їхньої спільноти.

Цікаво, що птахи, які мігрують між групами, найімовірніше, переймають хіти нових домівок, а не поширюють власний матеріал — ефект, що згодом може згладити місцеві відмінності, подібно до того, як глобальна поп-музика сьогодні розноситься луною по віддалених куточках світу.

Крім захопливого вивчення пташиної культури співу, дослідження також відкрило нові потенційні можливості для збереження природи. Спостерігаючи за еволюцією пташиного співу, вчені можуть отримати цінні відомості про їхнє здоров’я і динаміку популяцій і виявити закономірності змішання або ізоляції, які можуть стати основою для нових зусиль із захисту природи.

Як стимул до подальших досліджень команда виклала у відкритий доступ всю свою скарбницю аудіоданих, запрошуючи інших дослідників глибше зануритися в музичне життя цих птахів.

Раніше Фокус писав про те, що наше тіло змінюється під дією музики. Дослідники підтвердили, що люди буквально фізично відчувають прослуховувані акорди.

Також Фокус писав про те, що музичні психологи відкрили формулу найщасливіших пісень у світі. Дослідники виявили, що ці треки мають звичайну структуру, але приправлені непередбачуваними елементами.



Джерело

Усі новини

чому люди так часто переглядають одні й ті самі фільми

Published

on



Багато людей знову і знову переглядають одні й ті самі фільми та шоу. Хтось назве це прокрастинацією, хтось — уникненням реальності.

Про це повідомляє видання Unilad.

Багато хто з нас знаходить розраду в старих телешоу і спогадах, особливо в складні періоди життя. Це почуття можна порівняти з м’яким пледом із дитинства або плюшевим ведмедиком, якого вже давно пора було б прибрати з ліжка — але не хочеться.

Як виявилося, подібні “подорожі в минуле” зовсім не ознака слабкості або ментального регресу. Згідно з дослідженням 2013 року, опублікованим у ResearchGate під назвою “Ностальгія як ресурс для психологічного здоров’я і благополуччя”, ностальгія може бути важливим і навіть цілющим елементом психіки.

Кембриджський словник визначає ностальгію як “почуття задоволення і легкого смутку, що виникає при спогадах про минуле”. У минулому цей стан навіть вважали хворобою: у XVII-XX століттях швейцарські лікарі діагностували ностальгію в солдатів, які виїхали далеко від дому, — серед симптомів були тривожність, безсоння і навіть розлади харчової поведінки.

Однак сучасна наука переглядає цей погляд. Згідно з аналізом ностальгічних історій, зібраних від студентів та інших учасників, більшість відчували набагато більше позитивних емоцій, ніж негативних. Майже 80% респондентів зізналися, що віддаються ностальгії хоча б раз на тиждень.

Дослідження показує: почуття ностальгії нерідко виникає у відповідь на самотність, стрес або екзистенціальну тривогу — але не посилює ці стани, а, навпаки, допомагає їх подолати. Спогади про щасливі моменти, розділені з близькими, посилюють відчуття сенсу життя і соціального зв’язку.

У підсумку, вчені дійшли висновку: ностальгія — це не тягар, а цінний психологічний ресурс. Вона здатна не тільки захищати нас від негативних емоцій, а й сприяти відновленню душевної рівноваги. Тож якщо наступного разу вам знову захочеться переглянути “Друзів” або зануритися у спогади про юність — не сваріть себе. Можливо, це саме те, що потрібно вашій психіці сьогодні.

Раніше Фокус писав, який мультфільм “не відпускає” фанатів Netflix уже 21 тиждень.

Також Фокус писав про топ детективних серіалів на НВО.



Джерело

Continue Reading

Війна

Це лише питання часу, мир з Україною неминучий, — Путін

Published

on



Президент Росії Володимир Путін висловив переконання у неминучості майбутнього примирення з Україною. З його слів, відновлення відносин між країнами є лише питанням часу.

Про це заявив президент Росії Володимир Путін в інтерв’ю журналісту Павлу Зарубіну, пише “Комсомольська правда”.

“Примирення з Україною неминуче, це питання часу”, — уточнив російський лідер, відповідаючи на запитання репортера.

Він додав, що попри спроби провокацій з метою змусити Росію до помилкових дій, необхідності використання ядерної зброї не виникло. Путін висловив сподівання, що така потреба не з’явиться і надалі.

Нагадаємо, що раніше російський пропагандист Олександр Сладков після збиття Су-30 з водного дрону закликав президента РФ Володимира Путіна завершувати війну.

2 травня повідомлялося, що спецпідрозділ ГУР МО України у взаємодії з СБУ та Силами оборони України в Чорному морі ліквідували російський Су-30 2 травня. Це перше у світі знищення бойового літака морським дроном.



Джерело

Continue Reading

Україна

де наразі ускладнені погодні умови (відео)

Published

on



В низці українських регіонів повідомляють про наявність пилової бурі. Зокрема, це атмосферне явище помітили в Києві та Київській області, а також кількох північних регіонів країни.

Відповідні кадри було оприлюднено в соцмережах.

Так, у Києві та Київській області місцеві повідомляли про потужну пилову бурю, яку зафіксували на автомобільних дорогах регіону. Наразі видимість на дорогах значно зменшилася, практично до нуля.

Також у Рівненській та Житомирській областях місцеві вказують на це атмосферне явище. На відповідних кадрах з соцмереж помітно сильний піщаний потік, який насувається на помешкання та присадибні ділянки людей.

В пабліках нагадують водіям про безпеку на дорогах. Екологи нагадують, що основною причиною появи пилових бур є знищення лісосмуг, які перешкоджають просуванню ураганів, піску та пилу.

Раніше повідомлялося, що пилова буря нависла над найсуворішою пустелею Китаю.Супутники космічного агентства NASA зробили приголомшливі знімки пилових шлейфів, що підіймаються і закручуються в гірських долинах.

Згодом стало відомо, що подібне атмосферне явище накривало дві області України. Початок пилової бурі вже фіксують у Миколаївській області,а також у південних регіонах країни.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.