Усі новини
вчені стали ближчими до відкриття нової фізики

Фізики з ЦЕРН виявили невелику, але суттєву відмінність у розпаді частинок матерії та антиматерії. Цей дисбаланс було вперше виявлено в баріонах, фундаментальних частинках, що становлять більшу частину спостережуваного Всесвіту. Таким чином вчені наблизилися до розгадки таємниці того, чому Всесвіт уникнув апокаліпсису на самому початку існування.
Розуміння того, чому матерія й антиматерія поводяться по-різному, є ключем до розуміння того, чому взагалі існує Всесвіт. Тепер фізики за допомогою Великого адронного колайдера виявили відмінність між речовиною, з якої складаються галактики, зірки, планети і ми, і її антиподом, тобто антиматерією. Космологічні моделі припускають, що Великий вибух мав створити рівну кількість матерії та антиматерії, які мали знищити одна одну під час взаємодії. Але з якихось причин цього не сталося. Якби це сталося, то Всесвіт був би порожнім, але це не так. Зараз у Всесвіті більше матерії, ніж антиматерії і фізики наблизилися до розгадки таємниці, чому так сталося. Дослідження опубліковано в журналі Nature, пише Gizmodo.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Частинки антиматерії, такі як антиелектрони й антипротони, мають ту саму масу, але протилежний електричний заряд, що й звичайні електрони і протони. Фізики виявили дисбаланс між частинками, які є родичами протонів і нейтронів, з яких складаються атоми. Це важливий крок уперед для розуміння асиметрії матерії та антиматерії у Всесвіті.
Завдяки новому відкриттю фізики стали на крок ближче до пояснення причин дисбалансу між матерією та антиматерією, який відомий як порушення CP-симетрії. Вчені вперше виявили порушення CP-симетрії в розпаді баріонів, фундаментальних частинок, що становлять більшу частину матерії в спостережуваному Всесвіті.
Донедавна порушення CP-симетрії спостерігалося тільки в мезонах або частинках, що складаються з кварка й антикварка. Тепер же фізики побачили порушення CP-симетрії в баріонах, що складаються з трьох кварків, як протони і нейтрони.
Для дослідження фізики використали дані, зібрані за дев’ять років спостережень за розпадом у Великому адронному колайдері майже трильйона лямбда-баріонів. Це важкі частинки, які є родичами
протонів і нейтронів. Під час дослідження вчені виявили, що під час розпаду баріона є невелика відмінність у поведінці баріона і його антиматерії під час розпаду на більш дрібні частинки.
Спостереження порушення CP-симетрії в баріонах важливе, оскільки звичайна матерія Всесвіту складається з баріонів. Але нове дослідження поки що не дає відповіді на запитання, чому взагалі існує Всесвіт і чому в ньому більше матерії?
Та все ж фізики кажуть, що це важливий крок уперед для розгадки однієї з головних таємниць Всесвіту. Тож під час подальших досліджень науковці сподіваються докопатися до суті наявної проблеми.
Фізики кажуть, що для того, щоб зрозуміти чому у Всесвіті матерії більше, ніж антиматерії, потрібно більше джерел порушення CP-симетрії, ніж пропонує Стандартна модель фізики елементарних частинок. Виявлення таких джерел може призвести до появи нової фізики.
Як уже писав Фокус, фізики вперше виміряли версію часу, яка не повинна існувати.
Також Фокус писав про те, що астрономи вперше побачили народження іншої Сонячної системи. Вчені стали свідками народження планетної системи навколо молодої зірки, яка в далекому майбутньому може стати схожою на нашу Сонячну систему.
Україна
чи загрожує станції блекаут (фото, відео)

Міненерго України заявляє про відсутність загроз ядерній безпеці на Запорізькій АЕС. Окупаційна адміністрація звинувачує ЗСУ в “обстрілах”, через які нібито виникла пожежа біля станції.
Лінії електропередач (ЛЕП) на Запорізькій АЕС працюють стабільно, загрози ядерній безпеці немає. Про це повідомило Міністерство енергетики України.
Раніше кадри із задимленням біля ЗАЕС показували жителі Нікополя. Окупаційна адміністрація повідомила, що на непідконтрольних Києву районах Запорізької області не було електрики.
Наразі лінії електропередач забезпечують надійне зовнішнє живлення Запорізької АЕС і радіаційну безпеку, підкреслюють українські чиновники.
Очільниця Міненерго Світлана Гринчук зазначила, що через дії окупантів і російські обстріли навколо ядерного об’єкта, які призводили до пошкодження ЛЕП, найбільша в Європі атомна електростанція вже дев’ять разів перебувала у стані блекауту.
“Живлення атомної електростанції генераторами — це надзвичайні ризики для ядерної безпеки”, — попередили в міністерстві.
Лісова пожежа біля Запорізької АЕС: що відомо
МАГАТЕ з’ясувало причину густого диму біля Запорізької АЕС — це була лісова пожежа, яка сталася на безпечній відстані від майданчика.
“Поки що загрози ядерній безпеці немає”, — ідеться в повідомленні.
Колаборант із Запорізької області Володимир Рогов розповідав про відсутність пожежі на промисловому майданчику ЗАЕС.
“Запорізька АЕС працює в штатному режимі. Технологічні процеси протікають нормально. Межі та умови безпечної експлуатації енергоблоків не порушені”, — зазначив він.
РосЗМІ писали, що в Енергодарі внаслідок обстрілу почалася лісова пожежа і в’їжджати в саме місто було небезпечно. Окупанти рекомендували місцевим використовувати альтернативний маршрут для в’їзду через село Примірне.
Нагадаємо, через удар ЗС РФ 4 липня було пошкоджено лінію електропередач, яка з’єднує Запорізьку АЕС з енергосистемою України.
Росіяни будують нову високовольтну лінію електропередач на окупованих територіях Запорізької та Донецької областей. Це свідчить про плани окупантів перезапустити ядерні реактори на ЗАЕС.
Усі новини
Найвигідніші смартфони 2025 року — характеристики — фото

До рейтингу смартфонів із найкращими акумуляторами потрапили гаджети OnePlus 13, Google Pixel 9 і Asus Zenfone 12 Ultra.
Смартфони з ємними акумуляторами можуть прослужити довгий час — користувачам не доведеться купувати нові апарати і витрачати гроші зайвий раз, пише androidauthority.com.
OnePlus 13: найкращий смартфон за загальним часом автономної роботи
OnePlus 13 — найпотужніший флагман компанії на сьогоднішній день, що пропонує ємний акумулятор, швидку зарядку і потужні камери, які дають йому змогу конкурувати з телефонами Google і Samsung.
Фото: androidauthority.com
Плюси:
- Чудовий дизайн.
- Неймовірний зум камери і якість фотографій.
- Зручна інтеграція з ШІ.
- Відмінні можливості зарядки.
- Спрощений досвід роботи з Oxygen OS.
- Відмінна продуктивність.
Мінуси:
- Магнітна зарядка потребує аксесуарів.
- Менше оновлень, ніж у Samsung або Google.
Багато потужних смартфонів витримують багато годин інтенсивного використання. Однак OnePlus 13 виділяється з кількох причин. По-перше, його передовий літій-іонний акумулятор ємністю 6000 мАг, поліпшений кремнієм і вуглецем, досить значний. Навіть без урахування результатів тестів стає ясно, що акумулятор телефону досить ємний, щоб забезпечити активним користувачам цілий день або навіть більше, пишуть автори.
Важливо зазначити, що OnePlus 13 витримав до 24 годин перегляду 4K-відео, майже 6 годин запису 4K-відео або фотозйомки, 12 годин серфінгу в інтернеті та понад 11 годин відеодзвінків.
Google Pixel 9: Найкращий компактний телефон за часом автономної роботи
Pixel 9 оснащений 6,3-дюймовим дисплеєм, чипсетом Tensor G4, 12 ГБ оперативної пам’яті і щонайменше 128 ГБ вбудованої пам’яті.
Смартфон Google Pixel 9
Фото: numerama.com
Плюси:
- Потужні інструменти штучного інтелекту Gemini.
- Чудова якість збірки, вишуканий дизайн.
- Широка політика оновлень.
- Чудова камера.
- Відмінний час автономної роботи.
Мінуси:
- Відсутність функцій штучного інтелекту Google Pro.
- Продуктивність не змінилася з минулого року.
- Відсутність телеоб’єктива.
- Повільно заряджається.
На ринку не так багато 6-дюймових смартфонів з великою ємністю акумулятора, це не означає, що вони не можуть працювати цілий день. За даними тестів, Google Pixel 9 — найкраща відносно компактна модель з погляду часу автономної роботи, не кажучи вже про те, що це чудовий універсальний телефон, незалежно від того, чи потрібні вам чудові фотографії або новітні інструменти мобільного ШІ.
Asus Zenfone 12 Ultra
ASUS Zenfone 12 Ultra оснащений процесором Snapdragon 8 Elite, акумулятором ємністю 5500 мАг, 6,78-дюймовим дисплеєм LTPO AMOLED, захистом від пилу і води за стандартом IP68, має до 512 ГБ вбудованої пам’яті і 16 ГБ оперативної пам’яті, а також потрійну основну камеру з модулями 50 Мп + 32 Мп + 13 Мп.
Смартфон Asus Zenfone 12 Ultra
Фото: Asus
Плюси:
- Чудовий час автономної роботи.
- Відмінна універсальна зарядка.
- Блискавична продуктивність.
Мінуси:
- Висока вартість.
- Камера не вражає.
- Слабке ПЗ.
ASUS Zenfone 12 Ultra ледь не посів перше місце завдяки своєму напрочуд економічному часу автономної роботи від доволі стандартного акумулятора ємністю 5500 мАг. Крім того, він швидко заряджається, підтримуючи потужність до 65 Вт за стандартним протоколом USB PD PPS. Тим не менш, це доволі дорогий телефон, враховуючи його посередню камеру та можливості програмного забезпечення, але не можна заперечувати, що досвідченим користувачам він витримає понад добу інтенсивного використання.
Раніше ми писали, що з колись популярними смартфонами Xiaomi доведеться прощатися. Китайська компанія офіційно оголосила про свої плани щодо оновлення Android 16, і виявилося, що ціла низка її смартфонів оновлення не отримає. Замість цього їм дістанеться HyperOS 3, заснована на Android 15.
Культура
рецензія на пронизливу австрійську сатиру про чоловіка напрокат

В український прокат вийшла драмеді про хлопця, який здатен “на годину” стати ким завгодно: вашим чоловіком, сином, другом, батьком-пілотом, будівельником, коханим, водієм
Словом, він може стати ким завгодно. Питання лише в тому, як не загубити себе в такому потоці особистостей, і головне — а чи є в цьому потоці наш герой, чи він давно розчинився у своїй “роботі”. Фокус подивився картину ще на відкритті “Тижня австрійського кіно” 2025 року і розповідає про нього.
Трейлер фільму “Павич”
Перед нами — ні що інше, як пронизлива і дуже дотепна сатира на тему віднайдення себе, а точніше — вміння себе не загубити під тиском соціальних очікувань, соціальних мереж і різноманіття ролей, яких вимагає сучасний соціум від окремо взятої людини.
Головну роль у дебютному повнометражному фільмі режисера Бернхарда Венгера виконав зірка фільму “На західному фронті без змін” — Альбрехт Шух (номінація на премію BAFTA).
Маттіас працює в агентстві, де його можна взяти напрокат
Фото: Скриншот
Наш герой — ввічливий, інтелігентний, уважний, привабливий чоловік, який успішно продає ці якості кожному, хто готовий заплатити за доречну компанію.
Маттіас симпатизує своїм клієнтам, йому не все одно. Він співпереживає літній пані, яка більше не може спілкуватися зі своїм чоловіком, і пані середніх років, якій ні з ким сходити в театр.
До слова, і в його житті не все добре. Його безапеляційно кидає кохана, після чого Маттіас почувається не менш самотнім, ніж його клієнти. Поки він зображував фальшивих бойфрендів, герой раптово став колишнім бойфрендом для своєї дівчини.
Кадр із фільму “Павич”
Фото: Скриншот
Цей епізод ставить Маттіаса перед обличчям екзистенціальної кризи. Хто він сьогодні? Ким був учора? Ким він стане в майбутньому і що важливого він робить у житті? Герой у штопорі, який переростає в глибоку кризу самоідентифікації.
Щоправда, жодної суттєвої драми ми спостерігати не будемо. Гостра тема подається зі смаком і гумором. Ми переживаємо за Маттіаса, але ще більше нам подобається спостерігати за його незграбними спробами встановити особисті кордони, про які він має непрозоре уявлення.
Кадр із фільму “Павич”
Фото: Скриншот
Сценарій картини натхненний бумом на оренду друзів у Японії. Ми побачимо під мікроскопом проблему соціальних зв’язків, які стають дедалі тоншими і скоро, ймовірно, зовсім порвуться.
Поки Маттіас блукає лабіринтом палаців розуму в спробі відшукати свою індивідуальність, ми бачимо дивні спроби героя зав’язати романтичні стосунки, викрити цинічного бізнесмена і зайнятися йогою. Тим дивовижніше звучать гострі жарти на тлі австрійського прохолодного аристократизму і мінімальної емоційної залученості.
Картина вперше була представлена на Венеціанському кінофестивалі 2024 року. Відтоді фільм був показаний на багатьох авторитетних платформах, включно з “Тижнем австрійського кіно” в Києві у квітні 2025 року. У широкий прокат фільм виходить зараз. Можливо, українцям саме зараз не завадить дещиця гострого гумору з Австрії.
Нагадаємо, раніше Фокус писав, яким вийшов фільм “Життя Чака”, точно знятий за однойменним твором Стівена Кінга.
А також ми публікували рецензію на перезапуск популярного слешера 1990-х “Я знаю, що ви зробили минулого літа”.
-
Війна4 дні ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
-
Усі новини4 дні ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)
-
Суспільство1 тиждень ago
Як добровольцям долучитися до груп ППО
-
Війна1 тиждень ago
Українські дрони-перехоплювачі вже застосовуються для знищення «Шахедів»
-
Події1 тиждень ago
Італія допоможе відновити шість культурних пам’яток у центрі Одеси
-
Відбудова6 днів ago
На конференції URC2025 Херсонська громада підписала меморандум про співпрацю з італійським Коллеферро
-
Політика4 дні ago
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії
-
Усі новини3 дні ago
як виглядає знаменита локація влітку в 30-градусну спеку — відео