Війна
8 тисяч наполегливих одеситів, бої з тінню в ОМР та житлове майбутнє. Інтерв’ю з депутаткою Анастасією Большедворовою

Одеська міська рада об’єднує людей, які за інших умов, однозначно не комунікували між собою. Ось і з цією різнопоглядовістю вони мають домовлятись, приймати рішення і дивитись набагато далі, ніж у завтра. Чи виходить це у них? «Дайджест Одеси» запитав у депутатки Анастасії Большедворової, торкнулись і голосування щодо Катерини, програми збереження культурних об’єктів, розвиток будівництва в місті. Як каже Анастасія: “До ворожки не ходи: буде важко, але має вийти”.
Голосування щодо долі Катерини завершене і взяло участь майже 8 тисяч одеситів. Чи показово це для міста-мільйонника?
Дійсно, хочеться запитати наших людей: ви ж такі незадоволені, то чому не реєструєтесь на сайті? В мене є два пояснення.
Коли я працювала над створенням Таїровського парку, нам було потрібно голосування і, звертаючись до людей, чула купу відмовок. Здебільшого, вони бояться показати свій паспорт, адже хтось візьме якісь там кредити. Це неможливо: ніхто не може взяти кредит на фото паспорта! Проте… І друга причина — складна система реєстрації. Потрібно бути справді наполегливим. Якщо ти живеш в Одесі, але прописаний в області — не підходиш. Але в чомусь є сенс — вирішувати долю міста мають ті, хто в ньому живе. Всі ці одеситки в п’ятому поколінні, що живуть за кордоном вже багато років, не мають розповідати нам, що тут має стояти, а що ні. Дійсно, ми живемо в цьому місті, тож і вирішуватимемо.
Ось ці майже вісім тисяч, які проголосували — дуже наполегливі люди, які переживають за місто. У нас не так багато одеситів, які хочуть щось вирішувати, мають свою думку і яким не все одно, що відбувається у них на подвір’ї. Якщо це вісім тисяч, то добре, що хоча б вони є.
Думаю, що загальна думка людей справді така: треба забирати той пам’ятник. Є люди, які активно не хочуть, щоб він тут був: закидують, розмальовують, то післязавтра вони прийдуть з сокирою і просто зламають. І нащо це нам все? Її треба забирати.
Лише ми, одесити, творимо свою історію. Ми тільки стаємо сучасними, бо ще дихали цим совком. Сьогодні, попри велике горе, в нас є шанс трохи змінитись і йти далі.
Це питання знову винесуть на сесію, адже вирішувати має ОМР: чого ще чекати від 30 листопада?
Сесія є, але питань ще немає. Так, перелік чи якесь офіційне повідомлення від міської ради ще не дійшло. На календарі 8 листопада, тому вони, напевно, ще вирішують. Думаю, що важливі будуть, як завжди, земельні питання, бо під час воєнного стану є обмеження у наданні земель.
Частина комісій не збирається через те, що немає можливості вирішити всі нагальні питання. Коли зібралась архітектурна комісія, то виявила багато проблемних моментів. Здебільшого через те, що міська рада хоче робити все сама, а потім сказати “депутати ж прийняли рішення”.
Це просто якась боротьба, але сьогодні сесійна зала наповнена трошки іншими депутатами. Є колеги з інших фракцій, я справді пишаюсь тим, що вони стали на цей шлях. Вони переживають за місто, але їх чомусь динамлять.
Така ж ситуація із затвердженням міської програми «Збереження об’єктів культурної спадщини» на 2022-2024 роки?
Голова нашої комісії виявила, що було підняте це питання майже випадково. Ця програма мала бути перероблена разом із нами і управлінням з питань охорони об’єктів культурної спадщини. Управління ніби боїться, вони роблять свою роботу зовсім не креативно чи творчо. Просто старий план з підредагованими сумами на поточні роки, але його прийняли. З програми ми побачили, що робиться мало об’єктів. Ледве-ледве за рік реставрується 8 будинків, і виправдовуються тим, що мало компаній в Україні цим займаються. Та халтури там теж вистачає. Насправді маємо зачекати перемоги та завершення війни, щоб якось покращити цей план.
Але зараз є багато виходів на європейські компанії, гранти: чи не варто використати це?
Дійсно, зараз є вихід на Європу, але не всі хочуть вкладати у країну, де йде війна, стосовно реставрації. Тобто вони вкладуть гроші, відреставруємо, а наступного дня щось прилетить. Наприклад, закриття скульптур левів у Міському саду відбулось завдяки виграному гранту за участі міської ради. Щоправда, ми ж не можемо законсервувати все місто.
Є кілька крутих проєктів, які ми мали реалізовувати цього року. Серед них реставрація та роботи з дитячого та дорослого майданчика у Таїровському районі. Вже тривав процес виділення коштів — 3 мільйони гривень. Половина запланована на створення Таїровського парку, про який я говорю нескінченно. Ми добиваємось, щоб ті гроші дали, бо вони ніби є. Але і це дуже небагато коштів, щоб зробити дійсно класний парк. Потрібно, щоб туди заходили приватні підприємці, над чим я вже працюю.
Між вулицями Глушко та Небесної сотні є паркова зона без назви та використання. Цього року мало стати сучасним та класним місцем, щоб люди користувались. Можливо, менше б нарікали, що лавка не там стоїть, але хоча б є.
Що нас очікує стосовно житла та будівництва? Наразі прогнозують два варіанти розвитку подій: залучення держави та поступовий рух, або ж банкрутство та недобудови.
Ситуація у будівельній галузі і справді складна, але не думаю, що дійде до банкрутства. Наприклад, «Будова» були у застої, мали складнощі із грошима, але бачу, що вони відновлюють свої проєкти. Отже, шукають шляхи і не хочуть покидати місто.
Є компанії, які продовжують будувати і навіть здавати в експлуатацію. Наприклад, у районі 7 кілометру, забудовник «Zezman». Вони готують квартири вже з ремонтом, а тут скачок долара. І дороблювати довелось вже геть за іншу для них вартість. Думаю, не особливо заробили, але все ж виконали свої обіцянки.
Навіть «Простір» теж трохи рухається. Хоч і у засновника погана репутація і у 2009 році він кинув багато інвесторів.
Кидати зараз свій бізнес не корисно. Як закінчиться війна, житло здорожчає, це однозначно. Все, що почали одеські забудовники, завершать. Їм не вигідно кидати своїх інвесторів, бо вони їх годують. Ситуація кризова, але має виправитись. Якщо добудують хоча б на 90% — це буде плюс, а ще на 10% значить має держава підключатись.
Вже були випадки, коли люди, які вкладали гроші, мали вкласти ще більше. До цього потрібно бути готовим. Ми це проходили під час будівельної кризи у 2014 році. Просто наразі маємо робити це системно, залучати іноземні інвестиції. Це все відбуватиметься після перемоги. Однозначно скажу, якщо сьогодні десь хтось рухається, це добре.
Нові проєкти: чи є сенс планувати зараз?
Саме житлові комплекси немає сенсу робити чи планувати, адже змінюється і формат нашого життя. Але потрібно адаптуватись під воєнні умови. Дивилась нещодавно новий комплекс під офісні приміщення на Таїрова. Там зробили віконниці. І це круто виглядає, ніби у французькому стилі, а ще й практично, закривши їх, можна врятувати життя, житло та саме скло. Таке наше майбутнє: гарно та безпечно.
Говорити про відбудову — класно. Але чи готові, ті хто розмовляє, прийти і витратити тут свої гроші? Мені здається у нас є хороша перспектива. І які б питання ми не мали до нашого президента — він статусний, багато країн орієнтуються саме на нього. Тому, думаю, будуть витрачати свої кошти на відбудову. Україна була якоюсь недоєвпропейською, попри весь біль і втрати зараз, це наш шанс приєднатись до європейської культури, виокремивши свої цінності та українськість.

Війна
Парадні колони в Москві: радянська артилерія в новій обгортці

Парад «побєдобєсія» минув, але правдивої інтриги в форматі збройових новинок не сталося
Джерело
Війна
На фронті від початку доби сталося 69 боєзіткнень, найбільше атак

На лінії фронту від початку доби відбулося 69 бойових зіткнень між Силами оборони України та російськими військами.
Про це Генеральний штаб Збройних сил України повідомив у Фейсбуці, передає Укрінформ.
“Сили оборони України стримують наступ російських окупантів та вживають заходів для недопущення просування противника вглиб української території. На цей час відбулося 69 бойових зіткнень”, — йдеться у зведенні станом на 16 годину.
За даними Генштабу, сьогодні від вогню ворожої артилерії та мінометів постраждали громади населених пунктів Архипівка, Клюси Чернігівської області та Проходи, Олександрівка, Старикове, Братениця, Марчихина Буда, Славгород Сумської області. Авіаудару зазнали Бояро-Лежачі Сумської області.
Одну атаку ворога відбивають українські захисники поблизу Вовчанська на Харківському напрямку.
На Куп’янському напрямку російська армія здійснила дві атаки на українські позиції – у напрямках Піщаного та Новоосинового.
На Лиманському напрямку ворог сім разів атакував позиції наших захисників у районах населених пунктів Зелений Гай, Греківка, Рідкодуб, Торське, Колодязі, Зелена Долина та в напрямку Ольгівки, два боєзіткнення тривають.
На Сіверському напрямку окупанти проводили п’ять наступальних дій у районах Білогорівки та Григорівки, одне боєзіткнення триває.
На Краматорському напрямку українські захисники відбивають дві штурмові дії російських загарбників. Ворог намагається прорватися в районах Васюківки та Часового Яру.
На Торецькому напрямку наші захисники відбили одну атаку окупантів поблизу Диліївки.
На Покровському напрямку російські загарбники здійснили 29 спроб потіснити наших воїнів з позицій у районах населених пунктів Нова Полтавка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Удачне, Новосергіївка, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка та в напрямках Зорі і Попового Яру. Сили оборони стримують натиск та вже відбили 23 атаки противника. Авіаударів зазнали Полтавка та Покровськ.
На Новопавлівському напрямку ворог 11 разів намагався прорвати оборону наших захисників у районах Костянтинополя, Багатиря, Роздольного, Зеленого Поля, Новосілок, три зіткнення тривають дотепер.
На Гуляйпільському напрямку окупанти наступальних дій не проводили, проте завдали авіаційних ударів у районах Гуляйполя та Високого.
На Оріхівському напрямку українські воїни відбили три штурмові дії загарбників у районах Малої Токмачки та Малих Щербаків.
На Придніпровському напрямку армія РФ двічі атакувала у бік позицій наших захисників, успіху не мала.
На Курському напрямку від початку доби відбулося шість боєзіткнень, два з яких тривають дотепер. Крім того, ворог завдав п’ять авіаційних ударів, скинувши 10 КАБів, та здійснив 161 артилерійський обстріл, зокрема сім – із реактивних систем залпового вогню.
На решті напрямків — без особливих змін, зауважили в Генштабі.
Як повідомляв Укрінформ, на Новопавлівському напрямку минулої доби, 11 травня, армія РФ намагалася прорвати оборону українських військ у районі населених пунктів Костянтинополь та Багатир.
Фото: Генштаб ЗСУ
Війна
Нацгвардія показала модернізовану систему залпового вогню БМ-21 «Град»

Національна гвардія України модернізує системи залпового вогню БМ-21 «Град», зокрема удосконалює платформи й бойові системи, покращує ергономіку та безпеку екіпажу.
Про це командувач НГУ бригадний генерал Олександр Півненко повідомив у Телеграмі.
«За останні кілька місяців особливу увагу приділено оновленню реактивних систем залпового вогню, зокрема БМ-21 «Град». З метою вдосконалення цього зразка озброєння в НГУ було розроблено технічне завдання, що передбачало глибоку модернізацію платформи та бойових систем. Зокрема базове шасі на основі радянського автомобіля «Урал» замінено на сучасну платформу MAN (6х6), яка забезпечує кращу мобільність, прохідність та надійність у складних умовах бойових дій», – зазначив Півненко.

За його словами, покращення торкнулися й ергономіки та безпеки екіпажу.
«Нова машина має більш комфортні умови для роботи особового складу, зокрема за рахунок оновленої кабіни та оптимізованого внутрішнього простору. Встановлені засоби РЕБ та інші рішення, які допоможуть ефективніше застосовувати таку техніку в умовах бойових дій», – підкреслив Півненко.
Також передбачена можливість транспортування додаткового боєкомплекту, що збільшує автономність бойової машини.
За словами Півненка, ключовим елементом модернізації стала інтеграція сучасних систем управління вогнем і наведення. Нові цифрові комплекси дозволяють значно точніше та оперативніше здійснювати виявлення цілей, розрахунок координат і відкриття вогню.
«Системи вертикального та горизонтального наведення отримали електричні приводи з дистанційним керуванням, що підвищує швидкість реакції та точність бойової роботи. Таким чином, артилерійська частина РСЗВ БМ-21 була інтегрована на нову автомобільну платформу з повністю оновленими бойовими системами — і тепер відповідає вимогам сучасного поля бою в контексті застосування РСЗВ», – наголосив Півненко.
Він зауважив, що це дозволяє підрозділам НГУ ефективніше виконувати завдання вогневої підтримки в умовах маневреної війни.
«Національна гвардія України й надалі послідовно працює над переозброєнням та модернізацією своїх бойових підрозділів — задля зміцнення обороноздатності держави та збереження життя українських воїнів», – підкреслив командувач НГУ.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство оборони від початку 2025 року кодифікувало і допустило до експлуатації для потреб Сил оборони України понад 50 нових зразків автомобільної техніки.
Фото: НГУ
-
Суспільство1 тиждень ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика6 днів ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика6 днів ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика6 днів ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Усі новини6 днів ago
супутник 12 років спостерігав за «монстром»
-
Політика7 днів ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Суспільство6 днів ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Суспільство6 днів ago
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі