Connect with us

Бачити людину в кожній дитині: послуга раннього втручання в Одеській області

Published

on

Порушення розвитку у дітей — не є і не має бути перешкодою у отриманні послуг, навчання, радощів і всіх відчуттів, які даються життям. Суспільство твердо, б’ючись лобами, крокує до такого світу, де у кожного будуть однакові можливості і один із перших етапів — раннє втручання — спеціально організована система психологічної, соціальної, медичної і педагогічної допомоги сім’ям, які виховують дітей від народження до чотирьох років із порушеннями розвитку або ризиком їх появи, спрямованої на розвиток дитини і нормалізації життя її родини.

“Дайджест Одеси” дізнався, що в Одесі та області надають послугу раннього втручання. Більше про це розповіла нам Оксана Кривоногова, національна тренерка з раннього втручання та керівниця Одеського обласного методичного центру РВ.

Модель допомоги для дитини та батьків

В основі РВ полягає біо-психо-соціальна модель, яка враховує стан здоров’я, але спираючись на можливості, сильні сторони й інтереси дитини, зосереджена на її самостійності і щоденній активній участі в житті своєї родини, суспільства. У фокусі послуги знаходиться не тільки розвиток дитини, але і підтримка батьків, підвищення якості життя сім’ї в цілому.

Як розповідає тренерка, послуга в одеському регіоні надається вже понад 14 років, проте очікування батьків можуть бути різні. Вони точно не отримують якісь окремі від дитини процедури, бо команда спрямовує свої зусилля на батьків, підтримку та підвищення їхньої компетенції стосовно розвитку дитини. Серед принципів раннього втручання, насамперед сімейноцентрованість, бо цілі ставлять для родини. Це пов’язано, як зі щоденними активностями, тобто організація процесів одягання, купання, прогулянки, гри з дитиною, а ще інформування та сприяння покращенню емоційного стану батьків.  Це довгостроковий супровід командою фахівців у природному середовищі. Ось цей аспект важливий, бо труднощі у дітей виникають у різних справах і місцях. Тому фахівці працюють з малюком і його оточенням не тільки традиційно у центрі, а й удома, на вулиці, в магазині, дитячому садку тощо. Іноді звичайні справи стають для батьків справжнім випробуванням: нагодувати, викупати, погуляти на вулиці, сходити в магазин або гості. 

“Започаткувавши цю послугу, ми працювали, традиційно – у центрі. Але вже до ковіду, мали майже 100% домашніх візитів. Працювати вдома у рази краще, бо якби чудово не зробили центр, він не відповідатиме природному середовищу дитини, немає конкретного стільчика, тарілки чи подушки. А ще дитині може просто не подобатись в центрі, а якщо і подобається, то вдома такого немає. Ми з батьками про це розмовляємо, але не всі згодні на домашні візити, бо це не звично. З початком карантину ми продовжили працювати просто в онлайн-форматі. Тому зараз впевнено скажу, що найефективніше працювати у форматі домашніх візитів”, — додала Оксана.

Як повідомляє Міністерство соціальної політики, 70% дітей з сімей, охоплених раннім втручанням, успішно соціалізуються.

Цільова аудиторія послуги

У послугу РВ сім’ї приходять настільки рано, наскільки це можливо, тому що перші 1000 днів життя малюка — найважливіші. Саме в цей період швидкість формування нових нейронних зв’язків найвища. Нейропластичність мозку дає шанс нашим дітям мінімізувати порушення. 

РВ триває до чотирьох років. Отримати цю послугу можуть сім’ї та діти:

  • Яким встановлено діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.
  • У яких визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів. 
  • Які мають ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою; діти з сімей, які отримали будь-який травматичний досвід.
  • Батьки, яких мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.

“У світі впроваджують раннє втручання, як до 4, так і до 6 років, бо по-різному працюють державні системи. Наприклад, у нас всі діти за законом можуть йти до садочка, незалежно від порушень у період від 2 до 4 років. Проте дитина не починає розвиватись 16 чи 18 місяців, а з народження. І якщо навіть немає діагнозу і лікарі спостерігають, розвиток йде, то на що чекати? Діагноз розладу спектра аутизму поставлять десь в 3 роки, але дитина вже має порушення. Тобто якщо ми не впевнені аутизм це чи ні, можемо працювати із порушеннями мовлення чи харчування. Нам здається, що раннє втручання зайняло свою нішу і все дуже логічно. В ідеальному світі після народження дитини починається РВ, після чого інклюзивно-реабілітаційний центр (ІРЦ), дитячий садочок, інклюзивна освіта, школа. Далі, було б добре надавати професійну освіту і супроводжувати на робочому місці. Потрібні різні рівні підтримки, наприклад, проживання. Дорослі люди з інвалідністю не повинні проживати з батьками, вони можуть жити окремо із різним рівнем підтримки. Ми це бачили на навчаннях за кордоном”, — розповіла спікерка.  

Із ростом дитини змінюється звичайний спосіб життя родини. Зараз, в умовах війни, багато сімей переміщені всередині країни та за її межі. У таких випадках послуга надається в онлайн-форматі. 

Фундамент інклюзії

Інклюзія починається не в садку і школі, а з самого народження. Отримання послуги РВ з самого раннього віку дитини допомагає батькам швидше повірити в свої сили й усвідомити, що включення сім’ї та дитини в усі сфери життя суспільства — це закономірний процес. Чим раніше сім’я усвідомлює це, тим швидше та легше пройде процес адаптації і соціалізації. Незалежно від особливостей розвитку всі діти мають абсолютно рівні права.

“Філософія інклюзії в тому, що кожна людина включена до суспільства, яка б вона не була. Ми всі різні, а у когось діагноз, у когось характер чи потреби, але всі ми маємо права і потрібні суспільству. Тому не може інклюзія починатись в 4 роки чи в якийсь інший вік. Часто з народженням дитини із порушенням, сім’я виключається з суспільства, вони сидять вдома, розгублені, їм соромно, не знають як розмовляти з друзями чи з сім’єю щодо порушень дитини. І це не правильно”, — зазначила Оксана Кривоногова. 

Фахівці працюють за конкретним планом дій. Після етапу знайомства та перших зустрічей, відповідно до питань та потреб родини, створюють індивідуальний план розвитку на 6 місяців. На цей період поставлено 10-15 цілей, за якими йдуть щотижневі зустрічі. При комунікації з батьками команда не тільки надає рекомендації, але й провокує аналізування проблеми. Завдяки відкритим питанням та підходу осмислення проведених та можливих дій стосовно дитини, батьки шукають нові підходи ніби самостійно. 

“Більшість батьків все ж таки йдуть до інклюзивних груп у садочках. І у нас починається програма переходу. Десь півроку-рік ми готуємо сім’ю до виходу з послуги. Фахівець раннього втручання входить до команди супроводу, тому ми спілкуємось з вихователями обраного садочка, ділимось інформацією, надаємо власне заключення”, — поділилась експерт.

Звернутись можна самостійно, або з направлення педіатра/сімейного лікаря чи соціального працівника. В Одеській області послуга надається в семи установах в Одесі, Подільську, Овідіополі, Білгород-Дністровському та Красносільській ОТГ.

Continue Reading
Click to comment

Усі новини

безкоштовний лайфхак із TikTok підкорює користувачів

Published

on



Любителі домашнього затишку і красивих інтер’єрів відкрили для себе новий спосіб прикрасити вітальню, не витрачаючи жодної копійки. Усе, що потрібно, — це Smart TV і YouTube.

Один із найпопулярніших варіантів дрібненького трюку в TikTok показала користувачка Лара Джоанна Джарвіс, опублікувавши ролик про те, як вона увімкнула на своєму телевізорі “телеарти” в рамці.

Цей простий прийом дає змогу створити ілюзію дорогого настінного мистецтва просто на екрані телевізора.

“Якщо у вас немає естетичного телевізора, ось безплатний спосіб його “встановити”. Це миле диво! Просто трюк робить будинок у 10 разів дорожчим”, — сказала вона у відео.

Лара також наголосила, що можна змінювати рамки та зображення залежно від настрою та сезону.

Суть трюку — увімкнути на телевізорі відеозаставки з картинами відомих художників або атмосферними сценами, перетворюючи його на ефектну артінсталяцію. Такий прийом нагадує “Art Mode” від Samsung, але не вимагає купівлі дорогої моделі. Люди можуть обирати з величезного асортименту відео: від шедеврів Ван Гога і Моне до зимових пейзажів з різдвяним декором, польових квітів і мальовничих заходів сонця.

Користувачі в коментарях захоплюються знахідкою.

“Це так мило!”, “Геніально!”, “Тепер мій телевізор має вигляд як у журналі з інтер’єру”, — писали вони.

Багато хто зізнався, що регулярно вмикають заставки з фоном у вигляді дощу, джазу або тріску каміна для створення розслаблюючої атмосфери.

Раніше Фокус повідомляв, що жінка понад рік отримує тонни чужих посилок. Мешканка Сан-Хосе (США) несподівано стала “пунктом повернення” для товарів з Amazon. Її будинок завалений коробками, і посилки продовжують приходити.

Також стало відомо, що випадкова знахідка збагатила сім’ю майже на $1 млн. Мешканці Франції випадково виявили у себе вдома оригінальну скульптуру Огюста Родена, яка десятиліттями стояла у них на піаніно.





Джерело

Continue Reading

Події

Фільм про останній концерт Оззі Осборна і Black Sabbath вийде у прокат наступного року

Published

on



Фільм «Назад до початку: Останній уклін Оззі» про останній концерт легендарного рок-музиканта Оззі Осборна та гурту Black Sabbath вийде у прокат на початку 2026 року.

Про це повідомило Variety, передає Укрінформ.

100-хвилинний фільм, який знімає студія Mercury Studios, розповідатиме про концерт гурту «Назад до початку», що відбувся в Бірмінгемі на початку липня. Це був перший за 20 років спільний виступ оригінального складу Black Sabbath.

Ведучим заходу був голлівудський актор Джейсон Момоа. На сцені також виступали легендарні Metallica, Guns N’ Roses та інші.

Шоу відвідали близько 42 тисяч людей, ще три мільйони людей заплатили за перегляд прямої трансляції концерту.

Читайте також: У Парижі знайшли погруддя вокаліста гурту The Doors, вкрадене 37 років тому з його могили

Наприкінці ж нинішнього року має відбутися прем’єра документального фільму No Escape From Now, у якому Оззі Осборн, що страждає на хворобу Паркінсона і переніс кілька складних операцій на хребті, розповість про проблеми зі здоров’ям і свій останній концерт.

Як повідомляв Укрінформ, 5 липня в англійському Бірмінгемі відбувся концерт гурту Black Sabbath, що вважається одним із засновників хеві-металу. Колектив уперше за 20 років зібрався в оригінальному складі: Оззі Осборн, Тоні Айоммі, Ґізер Батлер, Білл Ворд.

Фото: Ross Halfin/Black Sabbath



Джерело

Continue Reading

Відбудова

У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня

Published

on



Модульні будинки зводять для родин, чиї помешкання у Кропивницькому були зруйновані цьогоріч унаслідок російської атаки 19 березня.

Про це повідомляє Кропивницька міська рада у Фейсбуці, передає Укрінформ.

У Кропивницькому триває відновлення житлових будинків, зруйнованих повітряною атакою російських агресорів по цивільних об’єктах у ніч проти 19 березня.

Міжнародна організація УВКБ Дніпровського осередку ООН в Україні після проведення технічного обстеження найбільш зруйнованого приватного житла по вулиці Залізничній у Кропивницькому надала власникам спеціальні модульні будиночки.

Читайте також: Євросоюз запускає проєкт з відбудови України на €37 мільйонів

У таких приміщеннях родини зможуть проживати у себе на обійсті, доки тут триватимуть будівельні та ремонтні роботи з відновлення житла.

Руйнація житлових приміщень за цими адресами становила понад 80%, і на період проведення відновлювальних робіт мешканці отримали тимчасове, облаштоване всіма санітарно-технічними засобами житло. Фахівці УВКБ ООН вже встановили один із модульних будиночків, другий – у процесі монтажу.

Сучасне тимчасове житло площею 30 кв. м, обладнане всією необхідною побутовою технікою: електроопаленням, плитами, холодильниками, пральними машинами, кондиціонерами, сантехнікою, залишиться у власності родин, що постраждали від повітряного удару росіян, і після повного відновлення своїх будинків.

Як повідомляв Укрінформ, у Кропивницькому на території трьох зруйнованих внаслідок обстрілу РФ будинків встановлять модульне житло.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.