Директор Одеського зоопарку про евакуацію, електроенергію та реконструкції

Одеський зоопарк вирішив не евакуюватись з початком повномасштабного вторгнення, а навпаки брав до себе тварин містян чи з інших зоопарків. Наразі впевнені, що це рішення було правильним. “Дайджест Одеси” спитав у директора Ігоря Бєлякова про нинішній стан зоопарку, потреби тварин та буденні проблеми при утриманні такого величезного хазяйства під час війни.
Люди, які виїжджали, масово приносили до зоопарку тварин на утримання. Наскільки ви збільшились за період від вторгнення?
Ми відразу почали приймати різних домашніх улюбленців, крім котів та собак. Нам просто не вистачило б сил. Взяли близько 900 екземплярів різних звірів, це і черепахи, змії, папуги, шиншили, кролики, хом’ячки. Великий потік був протягом перших двох тижнів.
Треба було дати шанс цим тваринам залишитись живими, а не закритими у хатах. А також дати людям можливість виїхати, адже не всі могли взяти тваринку з собою. Я надивився на багато сліз дітей та жінок при розставанні з улюбленцями. Ті, хто повертався, забирали тварин — це близько половини. Іншу частину ми вже роздали тим одеситам, які не планують виїжджати. Зараз у нас майже нікого не залишилось.
Крім цього у квітні минулого року ми їздили до Харкова та евакуювали пару білих левів зі знищеного екопарку. У ньому загинули співробітники та тварини, бачили страшні руйнування. Левів ми спочатку тримали у тигрятнику, а за літо коштами меценатів побудували новий лев’ятник. Зараз вони там, повністю відновились, вже огрядні у великому та сучасному вольєрі.
Як взагалі проходить евакуація левів?
У нас є досить великий вантажний автомобіль, який ми використовуємо для різних перевезень. Туди якраз стали дві транспортні клітки, до яких загрузили левів та привезли до Одеси. Спочатку вони були дуже побиті, налякані і боялись сирени. Наші звірі сирени не бояться, бо не знають, що вона означає. Загалом тварини часто бояться вибухів, але у нас на щастя вони їх не чули.
Були пропозиції з евакуації зоопарку?
Так, міжнародні організації пропонували забрати тварин. А рік потому приходили люди, які навіть вимагали перевезти весь зоопарк кудись до Європи. Але це дурниці, тому що, як показало життя, не треба було цього робити. На початку березня минулого року багато спілкувались з директорами та спеціалістами різних зоопарків, вирішили, що безпечніше залишатись на місцях. Евакуація дуже ризикована для самих тварин насамперед. Ризики залишатись набагато менші.
Чи вистачає кормів? Раніше одесити приносили, наприклад, овес для годування коней. І загалом забезпечення зоопарку бюрократично не проста процедура, закупівля йде по тендерах, є зміни зараз?
На сьогодні ми забезпечені кормами навіть краще, ніж у мирні часи. Постачальники надійні, допомагають одесити, волонтерські центри та європейські зоопарки. Ми отримали з Європи ще й два великих генератори від Європейської асоціації зоопарків та від Гамбургу. Восени було зрозуміло, що зима буде важкою і ми готувались. Відремонтували 5 невеликих генераторів з нашого балансу і вони нас дуже виручили.
На які потреби потрібна електроенергія у зоопарку?
Коли приходять морози, то треба гріти тварин. У нас немає центрального опалення, тільки 12 котлів на твердому паливі. Також закупили буржуйки, вугілля та дрова, щоб точково гріти різних тварин. Загалом є різні електричні елементи обігріву і кожен потребує підживлення. Добре, що зима не була суворою і взагалі пройшла легше, ніж я очікував.
Електрика дуже потрібна на акватераріум, бо крім обігріву там треба робити аерацію — насичувати воду киснем. Акваріумні риби без цього загинуть. Тому підключали генератори туди і на офіс, користувались буржуйками. Установа функціонувала.
На всі ці потреби потрібні гроші, відновилось фінансування?
Гріх жалітись. Якщо говорити про заробіток з каси, то він залишився на рівні 2021 року. Навіть попри те, що приходить багато пільгових категорій і ВПО, для яких зоопарк безкоштовний. Також є благодійні внески від організацій та одеситів. Найбільша потреба у реконструкціях та покращенні умов для тварин.
Планується реконструкція слоновника, щоб у Венді була пара?
Так, цього року. У Венді дуже потрібна реконструкція, тому що наш слоновник жахливий, морально і фізично дуже застарілий. Зараз слонів так ніхто не тримає. Якщо зробимо реконструкцію, то можемо просити слона до пари.
У вас цього року десята річниця директорства. Які проблеми, крім епідемії та війни, є буденними для зоопарку?
Взагалі я почав працювати у зоопарку у 1983 році, то це буде 40-річниця роботи тут. Зоопарк — велике хазяйство, зі щоденними проблемами, як каналізація, вода, стан електричних мереж, закупівля кормів та якихось матеріалів, фінанси.
Саме у моїй роботі є речі, які мені дуже подобаються і я роблю їх з насолодою — комунікація з тваринами і все що стосується їх та спілкування з людьми. Я сам беру участь у різних святах, одягаюсь у дурнуваті костюми. Ми знімаємо різні відео як комедійні кліпи так і науково-популярні фільми. Все це я обожнюю. Проте є речі, які мені не подобаються: фінанси, бюрократія. Але я маю цим займатись.
Війна не скасувала минулої весни, тому в зоопарку мали літній бебі-бум. Сезони тривають, як і життя, тому все буде добре і всі ми відновимось.

Економіка
Індексація пенсій в Україні — чи піднімуть виплати з липня 2025 року

В Україні мінімальну пенсію, як правило, отримують громадяни з недостатнім трудовим стажем. Остання індексація пенсій відбувалася в березні 2025 року.
Тепер багато пенсіонерів задаються питанням: чи відбудеться підвищення виплат у липні і хто може розраховувати на додаткові надбавки. Про це йдеться в матеріалі видання “УНІАН”.
До кінця 2025 року переглядати розмір пенсійних виплат на державному рівні не планують. Наступне підвищення очікується лише в першій половині 2026 року. Наразі сума пенсії визначається з урахуванням заробітної плати, віку та трудового стажу. Мінімальна виплата для пенсіонерів, які продовжують працювати, становить 2361 гривню, а для тих, хто не працює, — 3038 гривень.
Українці, які в 65-річному віці працювали 30 років (жінки) або 35 років (чоловіки), гарантовано отримають не менше 3758 років. Людям з інвалідністю 1 групи, незалежно від стажу, виплачують хоча б 3323 гривні.
Незважаючи на те що в липні загальної індексації пенсій не передбачено, певні категорії громадян все ж отримають збільшення виплат.
Йдеться про чотири групи пенсіонерів, які:
- у 65 років отримують пенсію в розмірі менше ніж 40% своєї зарплати (їм піднімають суму до цього рівня);
- у липні 2025 року відзначить 70-річчя — надбавка 300 гривень;
- відзначить 75-річчя — 456 гривень;
- відзначить 80-річчя — 570 гривень.
При цьому доплата надається тільки одержувачам пенсії менше 10340 гривень і нараховується автоматично без звернення до Пенсійного фонду.
Зазначимо, у березні Фокус писав про пенсії по інвалідності, які отримуватимуть українці у 2025 році. Згідно з поясненнями Пенсійного фонду України, відбудеться індексація виплат відповідно до закону про бюджет. У ПФУ повідомили, що пенсія для людей з інвалідністю 1 групи — 2 980 грн, для непрацюючих людей з інвалідністю 2 і 3 групи — 2 520 грн, для людей з інвалідністю, які працюють, — 2 093 грн.
Нагадаємо, українці передпенсійного віку, які опинилися без роботи, можуть достроково вийти на відпочинок. Однак для цього людина має відповідати низці умов.
Події
У МКСК обговорили з активістами юридичні аспекти охорони Китаєва

Заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв обговорив з представниками громадської ініціативи «Захистимо Китаїв» юридичні аспекти охорони цього історичного місця в Києві.
Про це повідомляє МКСК, передає Укрінформ.
Під час зустрічі присутні окреслили спільні кроки у вирішенні проблемних питань. Насамперед ішлося про юридичні аспекти охорони унікальної пам’ятки археології.
Представники ініціативи наголосили на ризиках забудови, що загрожують унікальному природному й історичному ландшафту регіону.
Бєляєв запевнив, що міністерство готове надати всебічну підтримку у формуванні правової позиції щодо захисту території історичної місцевості.
Зазначається, що сторони домовилися про подальшу співпрацю у вирішенні проблемних питань.
У МКСК нагадали, що унікальна пам`ятка археології «Китаївське городище і курганний могильник» занесена до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Китаїв – місцевість на південній околиці Києва, у східній частині Голосіївського лісу. Відома археологічними пам’ятками – городищем (залишками давньоруської фортеці), курганами, печерами.
Як повідомлялося, на місці унікального комплексу забудовник планує звести житловий комплекс, паркінг і ТРЦ.
У прокуратурі вимагають повернути землю у Китаєві державі, МКСК підтримує позовні вимоги.
Фото: МКСК
Відбудова
В Україні майже 97 тисяч родин отримали допомогу на відновлення пошкодженого житла

У межах програми “єВідновлення” майже 97 тисяч родин отримали допомогу на відновлення пошкодженого майна, ще майже 20 тисячам сімей виплатили компенсацію для придбання нового житла замість зруйнованого.
Такі дані під час пресконференції на тему: «Підсумки реалізації програми «Житло для внутрішньо переміщених осіб» навела заступниця міністра громад та територій України Наталія Козловська, передає кореспондент Укрінформу.
Посадовиця нагадала, що за даними аналізу RDNA4 (Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення, зробленої урядом, Світовим банком, Єврокомісією та ООН), в Україні знищено чи пошкоджено 13% житлового фонду. При цьому, за оцінками Мінсоцполітики, в країні налічується 4,6 млн внутрішньо переміщених осіб. Ще близько 6 млн наших співвітчизників тимчасово мешкають на територіях інших країн. Тому так зване “житлове питання” є однією з наріжних проблем, яку треба невідкладно розв’язувати.
“Щоб забезпечити сталі житлові рішення для ВПО, держава та її міжнародні партнери працюють за кількома напрямами. Перший — відновлення пошкодженого та знищеного майна, щоб люди мали можливість повернутися до домівок у відносно безпечні регіони. Другий — спорудження соціального житла (хочу подякувати Єврокомісії та Європейському інвестиційному банку за розвиток цього напряму в Україні). Третій важливий шлях – розвиток пільгового іпотечного кредитування для внутрішньо переміщених осіб, аби стимулювати економічно активних представників цієї категорії”, – розповіла Козловська.
Вона також повідомила про підготовку нового проєкту, який передбачатиме надання громадянам, які виїхали з тимчасово окупованих територій, компенсації за неможливість користування власним житлом. Заступниця міністра анонсувала обговорення цього питання — зокрема, фінансових потреб, – з міжнародними партнерами під час зустрічей в межах Конференції з відновлення України, яка наступного тижня відбудеться в Римі.
“Окрім того, у межах проєкту “єВідновлення”, який реалізуємо спільно зі Світовим банком та з Банком розвитку Ради Європи, майже 97 000 родин отримали допомогу на відновлення пошкодженого житлового майна і майже 20 000 родин виплатили компенсацію для придбання житла замість зруйнованого. Ми послідовно рухатимемося у цьому напрямі й далі. Україна – перша країна, яка, перебуваючи в активній фазі війни, паралельно втілює проєкти відновлення і програми, спрямовані на забезпечення сталих житлових рішень”, – наголосила Козловська.
Програма «Житло для внутрішньо переміщених осіб», за її оцінками, продемонструвала ефективність в контексті доступності кредитів для внутрішньо переміщених осіб. Посадовиця анонсувала її продовження та розширення — зокрема, за підтримки Банку розвитку Ради Європи.
Як повідомлялося, голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Микола Марчук на пресконференції в Укрінформі анонсував, що у межах наступного етапу програми «Житло для ВПО», який втілюватиметься за фінансової підтримки Банку розвитку Ради Європи, у 2025 році власні помешкання зможуть отримати ще майже 1100 родин внутрішньо переміщених осіб. Підписаною угодою передбачене надання банком-партнером 50 млн євро на реалізацію цієї програми.
Перше фото: Суспільне
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin