Connect with us

Війна

Найважче — організувати людей: одеський осередок ВО “Автомайдан”

Published

on

Після вторгнення в Одесі волонтерством займались майже всі, з часом робота оптимізувалась і наразі залишились ті, хто несе значну допомогу цивільним та військовим. Серед організацій, які працюють та працюватимуть, одеський осередок Всеукраїнського об’єднання “Автомайдан”. Станіслав та Катерина Маденс розповіли “Дайджесту Одеси”, як від антикорупційної діяльності стали на шлях волонтерської, які труднощі спіткали організацію і чого потребують наші військові.

Одеський осередок організації допомагає на двох напрямах: гуманітарному та військовому. Детальніше про гуманітарний напрям розповіла Катерина Маденс. Автомайданівці починали волонтерити, перебуваючи у військовій частині. До того штабу були залучені організації та до них приєднались сотні, а то й тисячі волонтерів. Наразі залишився “кістяк”, але все ще є люди, які приходять на допомогу, частина з них самі ВПО.

Хто та яку отримує гуманітарну допомогу в цьому пункті видачі?

У першу чергу ми піклуємось про ВПО, а ще у нас є особи з інвалідністю І і ІІ груп, багатодітні та неповні родини. Ті, хто потребує, додатково отримують дитяче харчування та підгузки. 

Зареєстровано в штабі понад 10 тисяч родин. На постійній основі — близько 2500 тисяч осіб, які приходять саме сюди. 

Завдяки єдиній волонтерській базі ми бачимо, хто в якому зі штабів зареєстрований, у кого є вантажі. Людина, яка годину тому отримала продуктовий набір, не зможе прийти в інший штаб і отримати допомогу. Або ми можемо обмінюватись необхідним між організаціями. Так ми створюємо рівномірний розподіл ресурсів між волонтерами. І це зменшує ризик концентрації ресурсів в одних руках і махінацій з гуманітарною допомогою. 

Скільки часу зайняла організація роботи штабу? 

Першу партію гуманітарної допомоги ми отримали з Італії в кінці березня. Спершу ми займались військовими. Тоді волонтерами були навіть бабусі та дідусі, які пекли пиріжки, приносили свій теплий одяг. Реальна ситуація, адже військовим не було на чому спати, а постійні поповнення новими службовцями не дозволяли обробити вчасно всі запити. Так що доводилось закривати питання такими дивовижними способами. 

Для мене був такий шок, бо я в громадській діяльності багато років і мені здавалось, що у нас Одеса дуже ватна, але виявилось, що зовсім ні. Такі категорії населення кинулись допомагати, від яких цього не очікуєш. Приїжджали бізнесмени  та вивантажували все, що було. 

Інколи ми просто не встигали приймати, ставити на баланс та навіть доносити вантажі. Просто перед воротами стояли величезні купи, а люди це фасували та розкладали в різні боки. А надворі лютий-березень, тому всі були по вуха у болоті. Зараз це весело ніби, а тоді — лячно та стресово. Вже в березні-квітні відкрили окрему локацію і постійно почали отримувати гуманітарну допомогу. Хоча й були більше зосереджені на військових, але вже з’явились перші ВПО, які потребували саме гуманітарної допомоги, так потроху почав розвиватись саме цей напрямок. 

Чи готові працювати далі та після воєнних дій?

Так. Міжнародні донори питали наскільки ми плануємо цей проєкт, бо від початку наша організація займалась антикорупційною діяльністю. Ми взагалі переналаштували всі процеси у організації. Всім відповідаємо, що як мінімум півроку чи рік вже після завершення воєнних дій плануємо займатись гуманітарним напрямком. 

Відбудовувати країну потрібно. Є люди, які виїжджали без нічого, їм досі потрібна допомога. Західні деякі партнери цього, на жаль, не розуміють. В Одесі наразі є знову наплив переселенців, це нові люди, ми бачимо по базі і по довідках ВПО, що вони виїхали нещодавно. Вони ще не встигли освоїтись у місті, не те що влаштуватись на роботу, чи знайти більш-менш прийнятне житло.

Як вже зазначили, організація орієнтована не лише на переселенців, а й допомагає військовим. Тому в їхньому штабі можна знайти “подаруночки” зі звільнених територій, які привезли з Херсонського напрямку, Балаклеї, Білогірки та інших місць. Крім речей, тут аптечка російського солдата, шолом корнету та уламки з градів, касетних снарядів. А також прапор, підписаний автором вже крилатого виразу: “русский военный корабль…”. Станіслав каже, що це майбутні музейні експонати і буде виставка.

Не те щоб воювати не жіноча справа, але про співпрацю із ЗСУ та їхні потреби розповів Станіслав Маденс. Організація займається переважно ВМС та забезпеченням 28 бригади, щоб не розпиляти свої зусилля. 

Наразі готуєтесь до зими, як організоване виготовлення буржуйок, які ви робите для військових? 

Через нашого волонтера ми знайшли підрядника, зварювальника. Підрахували, скільки це коштує, і почали займатись. Спершу потрібні були бойлери, вдалось знайти місце, де вони в наявності, ще й в товарній кількості. Ціна питання — 1400 гривень.

Запити та можливості: як робити вибір? Які складнощі виникають при зборах для військових? 

Є ситуації, коли запитів більше, ніж можливостей. У таких випадках сідаю за кермо і мотаюсь по всіх: волонтерські центри, депутати, бізнесмени. Так зазвичай і знаходиться те, що потрібно. На жаль, не кошти, але знайти чи виміняти бартером ще можна. Звісно, мавіків це не стосується. 

Не все виходить зараз закрити. Впав попит на звичайні речі, адже суспільство вважає, що солдат отримує зарплатню у сто тисяч, отже, він може все купити. Деякі — так, вони можуть собі щось купити.  А інші, особливо ті, хто нещодавно потрапив до зони бойових дій, не мають цієї можливості з багатьох причин. Тому ми збираємо кошти та закриваємо ці запити. Звичайні речі, нічого феєричного, наприклад, спальники. Люди вже втомились від зборів на спальники. 

Найважче організувати людей. Все інше більш-менш, але є. Зараз хвиля відсутності постачання, прийде зима — буде багато. З військовими тяжче, ніж з ВПО. Буває прикро, що ти збираєш на одяг, екіпірування — прилітає снаряд і від екіпірування залишаються лише чоботи, що ти йому купив. І потрібно все заново, а збори все важче. Люди часом не розуміють, що буває так.  

Важко з ліками, тому що медик з роти дає нам список того, що треба купити, але частина списку — це не доказова медицина. Але він потребує цього. І що тут робити? Я спілкувався з медичними працівниками з госпіталю, вони кажуть, що це не доказово, але іншого чи кращого немає. Дуже спірне питання, тому від медикаментів відмовились. Краще, якщо таким займатимуться спеціалісти.

З якими помилками стикались: з боку цивільних, волонтерів чи військових. Чи вдалось налагодити ці помилки?

Є історії, з яких особисто я зробив висновок, що деякі солдати просто не можуть добитись необхідного від свого командування чи просто зі складу. У мене є одна улюблена частина, якій я допомагаю з перших днів. Вони переїхали на нове розташування, якийсь час минув і телефонують мені: “Потрібне світло”. Я приїжджаю, починаю з’ясовувати, що потрібно і яка проблема. З цією проблемою їду до частини, а там мені кажуть: “Так, є така проблема, але чому вони мовчать?”. Тобто в частині є щось нагальне із забезпечення і потрібно ходити та “довбати” командира та інших. Є різні причини, з яких потреби до них не доходять, потрібно говорити. 

Звичайно, це не стосується ряду критичних речей, яких просто немає. Тому я завжди йду на комунікацію з командиром і починаю з ряду питань: “А те зробили, а це написали…?”. Раніше, наприклад, були проблеми з тим, чи можуть вони прийняти необхідне за актом прийому-передачі. На нулі ніхто прийняти не може, там з цими папірцями здебільшого ніхто не носиться. 

Ось, нещодавно, був запит від військового, якому потрібні ріжки від АК-47. Йому видали, але він виконує такі бойові завдання, що немає часу вставляти патрони, тому потребує додаткових. Але в частині йому дати їх не можуть, бо на нього вже видали. Такі речі часто стаються. А в цьому випадку ціна питання — 500 гривень. Ми знайшли, де купити ріжки, і скоро передамо йому їх. 

Головна ж проблема — зменшення донатів. Ми ніби нові велосипеди вигадуємо, щоб якось залучити людей. Хочемо бути ще прозорішими. Ми робимо звіти з кожного збору, а ще плануємо величезний матеріал, де вказано все, що ми отримали і надали. Це правильно, адже ми збираємо кошти у звичайних громадян — тому маємо за це відповідати.

А далі будемо відстоювати та відбудовувати наше місто. Приводити все до ладу. Заняття після воєнних дій буде у кожного. 

Нагадаємо, як працює Координаційний гуманітарний штаб Одеської області.

Війна

“Зернову угоду” продовжили лише на 60 днів. Росія знову висуває свої умови

Published

on

У російському МЗС стверджують, що термін дії “зернової угоди” спливає 18 травня. Окупанти переконують, що жодна зі сторін — тобто Україна, ООН та Туреччина, не заперечували, що угода триватиме лише 60 днів.

«Формальних заперечень не було. Таким чином домовленість продовжує діяти протягом наступних двох місяців», — йдеться у заяві росіяни.

Проте за два дні до цього повідомлення віцепрем’єр-міністр інфраструктури та розвитку громад і територій Олександр Кубраков повідомив, що дія пролонгована не на 60 днів, як того хотіла сторона рф, а на 120. 

Це означає, що Україна продовжує експортувати через три морські глибоководні порти свою агропродукцію.

Координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, як передає власний кореспондент Укрінформу, говорить, що і 60 днів — це добре.

«Ми, звісно, вітаємо це продовження», — зауважив представник адміністрації США. Він зазначив, що міжнародні зусилля докладалися, щоби розширити цей термін на 120 днів, однак продовження на 60 днів – це теж добре.

Серед вимог росіян — знову підключити до міжнародної системи СВІФТ “россєльхозбанк”, зняти заборону на постачання до росії сільгосптехніки та запчастин до неї, і відновити її сервісне обслуговування, зняти обмеження на страхування та заборону на доступ до портів; відновити роботу аміакопроводу “Тольяті-Одеса”. А ще — розблокувати активи і рахунки російських компаній, що займаються виробництвом чи транспортуванням продовольства і добрив.

Continue Reading

Війна

Вова Гуд з медаллю новоросії на 15 років сяде до в’язниці

Published

on

Суд визнав винними мешканця Одеської області за участь у терористичній організації. Йому призначено покарання у вигляді 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна, повідомляє Одеська обласна прокуратура.

Мешканець Чорноморська ще у 2014 році виїхав у Донецьк та вступив до збройного підрозділу «ДНР» – так званого «Першого Слов’янського батальйону» під позивним «Вова Гуд».

В рядах бойовиків чинив збройний опір українським правоохоронцям і військовослужбовцям ЗСУ, задіяним у проведенні антитерористичної операції. Брав участь у бойових діях в населених пунктах Слов’янськ, Мар’їнка, Шахтарськ, Іловайськ, Фащівка та Нікішине.

За участь у боях проти ЗСУ нагороджений медаллю «новороссия за боевые заслуги».

Continue Reading

Війна

МКС проситиме додаткові кошти на розслідування воєнних злочинів в Україні

Published

on

У понеділок, 20 березня, прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан клопотатиме про виділення додаткових коштів для розслідування воєнних злочинів РФ в Україні, це стосується і справи російського диктатора Володимира Путіна. Про це повідомляє The Guardian.

Отже сьогодні у Лондоні відбудеться конференція, організована спільно урядами Великої Британії та Нідерландів, на якій зберуться міністри юстиції понад 40 країн. Мета заходу — збір коштів для фінансування роботи суду щодо розслідування воєнних злочинів в Україні.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової. Суд ухвалив, що вони «імовірно несуть відповідальність за військові злочини, пов’язані з незаконною депортацією населення (дітей)». Міжнародний кримінальний суд заснований на Римському статуті, який підписали приблизно 120 держав. Після того, як МКС просить країн-учасниць про сприяння, ті повинні негайно здійснити арешт та доставити підозрюваного до місцевого суду. Але юрисдикцію МКС досі не визнають Росія, Україна, США, Китай, Ізраїль та деякі інші країни.

Захід у Лондоні відкриється виступами міністра юстиції України Дениса Малюськи, генерального прокурора України Андрія Костіна та прокурора МКС британця Каріма Хана.

Великобританія раніше заявила, що виділить суду додатково 395 тисяч на надання психологічної допомоги жертвам та свідкам військових злочинів, на підготовку експертів для роботи в МКС та створення проекту щодо забезпечення можливості надання свідчень у дистанційному форматі. Загалом Лондон виділить МКС 1 млн євро у 2023 році.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.