Війна
Суспільна стигма і неприйняття: одеська делегація у Кракові вивчала питання злочинів СНПК стосовно українців

Сексуальне насилля під час конфлікту (СНПК) — страшна тема про яку говорять пошепки чи не говорять зовсім. Моніторингова група Управління Верховного комісара ООН з прав людини отримала повідомлення про 124 передбачувані акти сексуального насильства в умовах конфлікту, скоєних щодо жінок, дівчат, чоловіків та хлопчиків. За всі історії воєнних конфліктів відомо, що це найприховуваніший злочин і у цього дві причини: постраждалі вважають це соромом, а кількість інцидентів надто велика. Одеська делегація працювала з міжнародними експертами у Кракові, стосовно розслідування та документування злочинів сексуального характеру.
У делегації була і депутатка ОМР та голова ГО «Культура демократії» Лілія Леонідова, яка розповіла для «Дайджесту Одеси», що на тренінгах обговорювалось кілька важливих тем, а це і відносини між територіальною громадою та ВПО, кризова комунікація, кримінальні провадження. Очолювала одеську делегацію Голова ГО «Громадський рух “Віра, Надія, Любов”» Тетяна Семікоп. Їздили у складі 9 осіб, серед яких були журналістки, представниці влади, керівниці громадських організацій, соціологиня, лідерки в області. Зустріч також відвідали представниці Офісу Генерального прокурора та Мінсоцполітики, які навчалися разом з делегацією жінок-лідерок, членкинь коаліції 1325 «Жінки, мир, безпека».

Щодо воєнних злочинів, особливо СНПК, є ряд тонкощів, ось чому про них потрібно говорити та пропрацьовати механізми виявлення випадків, належного фіксування та документування без додаткового травмування постраждалих. Генпрокуратура наразі розслідує понад 100 фактів сексуального насильства проти жінок, чоловіків, дітей та людей похилого віку. І справжня статистика у рази більша. Попри той факт, що тема вразлива та болюча, російські військові — злочинці і мають бути у трибуналі міжнародного суду.
Робота з постраждалими вимагає конфіденційності і не може бути розповсюдженим. Світові медіа публікували інтерв’ю чи випадки жінок, які постраждали від знущань російських військових. Але не всі мають сили, змогу це зробити і вони не повинні. Потрібно розробляти нові механізми спілкування та розслідування, зберігаючи анонімність, приватність людини та не змушувати проживати страшні події заново. Українці не мають досвіду роботи у таких випадках, а варто розробити.
На початку квітня 2022 року в Офісі Уповноваженого ВР України з прав людини заявили, що близько 25 дівчат і жінок були зґвалтовані російськими військовими у будинку в Бучі. За їхньою інформацією, російські військові описали свій намір ґвалтувати жінок «до того, що вони не захотіли б сексуального контакту з жодним чоловіком, щоб не дати їм народити українських дітей».
«Наші люди ще бояться говорити про це відкрито та голосно. Це надто особиста та вразлива тема. Але ми не повинні мовчати. Інакше не зможемо довести воєнні злочини російської армії. Випадки насильства мають розглядатись на рівні воєнних злодіянь. І вирок має відповідати найжорсткішому покаранню», — зазначила Лілія Леонідова.

Перша ланка реагування — органи поліції, прокуратури та громадські організації. Саме від їхньої роботи залежить чи будуть надалі проводитись дії щодо притягнення винних до відповідальності. Ось чому має бути щільна координація з кризовими центрами, волонтерами, лікарями. За правильної організації дій можливо запобігти подальшому насильству. А розглядати справи мають окремі підрозділи. Щоправда, на територіях підконтрольній армії противника, постраждалі майже не мають можливості звернутись за захистом та допомогою.
«До того ж в Україні досі не внесені зміни до Кримінального кодексу щодо кваліфікації сексуального насильства як воєнного злочину. Адже у світовій юридичній практиці злочини, вчинені під час війни, вважаються більш тяжкими і відповідальність за них передбачається суворіша», — розповів громадський діяч Володимир Щербаченко для УНІАН.
Щоправда, варто враховувати, що виконання вироків щодо злочинів сексуального насильства може затягнутися на десятиліття. Тому потрібно ознайомитись із досвідом інших країн і лобіювати зміни в законодавстві та своєчасній допомозі вже зараз. За рік війни у Косово з 1998-1999 років понад 20 тисяч албанок зазнали фізичного насильства. Процеси йдуть і досі, як результат, засудили лише одного злочинця. Основною проблемою була ідентифікація зловмисників та наявність доказової бази для судів. Адже злочини не документували відразу.
Одне із завдань зустрічі у Кракові – зменшити у людей боязнь говорити. Стигма нашого суспільства також не готова сприймати ці ситуації. Тому люди не звертаються за допомогою. Наразі прийматимуть нові правила та дії, вже з урахуванням війни.

Війна
Дрони СБУ уразили склади боєприпасів РФ біля Харцизька на Донеччині

Дрони Служби безпеки України вчора успішно уразили склади боєприпасів армії Російської Федерації у селі Велике Оріхове неподалік Харцизька у тимчасово окупованій частині Донецької області.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє СБУ.
Оновлюється…
Війна
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої

Між Силами оборони України та російськими загарбниками від початку доби відбулися 76 бойових зіткнень. На семи напрямках фронту бої тривають.
Про це Генеральний штаб Збройних сил України повідомив у Фейсбуці, передає Укрінформ.
«Сьогодні від вогню ворожої артилерії та мінометів постраждали громади прикордонних із РФ районів, зокрема населених пунктів Діброва, Грем’яч Чернігівської області; Мар’їне, Петрушівка, Проходи, Олександрівка, Порозок, Прогрес, Угроїди, Покровка, Біла Береза, Бобилівка, Студенок Сумської області; Відродженівське Харківської області; окрім цього ворог бив з реактивних систем залпового вогню по Порозку Сумської області», – ідеться у повідомленні.
Вісім ворожих атак сьогодні відбили українські захисники на Північно-Слобожанському і Курському напрямках, на даний час точиться ще один бій. Також ворог завдав сім авіаударів, скинувши при цьому 16 КАБ, здійснив 196 обстрілів, зокрема 14 – із реактивних систем залпового вогню.
На Південно-Слобожанському напрямку загарбники 12 разів атакували позиції українських захисників поблизу Глибокого, Вовчанська, Мілового, Амбарного та в напрямку Митрофанівки, шість боєзіткнень тривають.
На Куп’янському напрямку ворог шість разів атакував у районах населених пунктів Степова Новоселівка, Колісниківка, Загризове, Зелений Гай та у бік Петропавліки.
На Лиманському напрямку за день загарбницька армія здійснила вісім атак на позиції українців у районах населених пунктів Рідкодуб, Торське, Григорівка та в напрямках Чернещини й Нового Миру, два боєзіткнення досі тривають. Українські воїни стійко тримають оборону та завдають ворогу втрат.
На Сіверському напрямку ворог проводить одну атакувальну дію у бік Федорівки, триває бій.
На Краматорському напрямку ворог п’ять разів штурмував позиції Сил оборони в напрямку Бондарного, Маркового та в районі Часового Яру. Українські захисники вже зупинили дві наступальні дії ворога.
На Торецькому напрямку з початку доби відбулося п’ять боєзіткнень у районах населених пунктів Торецьк, Петрівка, Русин Яр та в напрямку Плещіївки, одне боєзіткнення триває до цього часу.
На Покровському напрямку російські загарбники здійснили 21 спробу потіснити українських захисників із займаних позицій поблизу населених пунктів Попів Яр, Полтавка, Мирне, Новоекономічне, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Удачне, Новосергіївка, Дачне, Олексіївка та в напрямках Володимирівки, Разіного, Молодецького. Сили оборони стримують натиск та відбили 19 атак ворога, два боєзіткнення тривають.
Авіаційних ударів КАБами ворог завдав по районах населених пунктів Полтавка та Маяк.
На Новопавлівському напрямку відбулося вісім ворожих атак у районах населених пунктів Запоріжжя, Піддубне та Шевченко – два боєзіткнення тривають.
На Гуляйпільському напрямку ворог наступальних дій не проводив.
Сили оборони стримують атаку загарбників в районі Кам’янського на Оріхівському напрямку.
На Придніпровському напрямку загарбники наступальних дій не проводили, проте завдали авіаційного удару по Козацькому.
На решті напрямків особливих змін в обстановці не відбулося.
Як повідомляв Укрінформ, у Генштабі заявили, що реляції російської пропаганди про захоплення плацдарму у Дніпропетровській області не відповідають дійсності. Дачне залишається під контролем Сил оборони України.
Війна
Ворог готує штурми біля Малинівки на Запоріжжі та збирає «вагнерівців»

Лінія бойового зіткнення динамічна, і говорити про просування ворога на Гуляйпільському напрямку передчасно. Водночас ворог збирає «вагнерівців» для штурмів у районі села Малинівка, що в Запорізькій області.
Як передає Укрінформ, про це у телеетері заявив речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.
«Лінія бойового зіткнення, лінія фронту – вона доволі динамічна, і говорити, що противник десь просунувся – це передчасно, адже інколи ми не тримаємо позиційну оборону, а ведемо маневрену оборону і противника інколи запускаємо в так звані вогневі мішки, зокрема і в Малинівці. Ворог там нас не вибив і не просунувся, тому що він позиції ці не зайняв, він просто їх зруйнував і намагається туди зайти. А Сили оборони України постійно знищують ворога», – повідомив Волошин, додавши, що така ситуація спостерігається близько тижня. За його словами, Малинівка – це невелика ділянка фронту, де ворог намагається проводити штурмові дії.
За даними речника, на цьому напрямку ворожі підрозділи отримали нові FPV-дрони з тепловізійними нічними приладами, щоб вести бойові дії і вночі. Водночас він запевнив, що Сили оборони знають про це і готові їм активно протидіяти.
Відповідаючи на запитання, чи свідчить це про плани ворога далі розвивати наступ на Запорізькому напрямку, Волошин сказав: «Це свідчить про те, що противник не припиняє там активних штурмових дій. І хоча він проводить ці штурмові дії малими групами піхоти, проте він намагається проводити їх з високою інтенсивністю, щоб Сили оборони не змогли вчасно підтягнути резерви, підтягнути поповнення для того, щоб ефективно протидіяти. Противник намагається весь час збільшити темп і кількість цих штурмових дій».
Речник також наголосив, що за даними розвідки, противник на Запорізькому напрямку дійсно отримує певне поповнення, зокрема зараз перекидає один з новостворених підрозділів.
«Нещодавно їхній лідер Путін оголосив про додаткову мобілізацію ще 30 тисяч, і зараз вони сформували кілька нових підрозділів, зокрема один із таких, сформований Южним воєнним округом в Чечні, в Ханкалі, його зараз перекидають кількома ешелонами на наш напрямок. Водночас це не стільки сили і засоби для того, щоб проводити якісь масштабні наступи, масштабні операції, це для того, щоб підтримувати штурмові дії малими групами піхоти», – зазначив Волошин.
Також українська розвідка повідомила, що ворог формує невеликий підрозділ з колишніх «вагнерівців» для того, аби штурмувати українські позиції на Малинівському напрямку. «Збирають їх (вагнерівців – ред.) з усіх підрозділів, які тут є на півдні, тому що не секрет, для того, щоб реабілітуватися, їх продовжують далі використовувати у наступних таких штурмових діях», – наголосив Волошин.
Раніше український інформаційний ресурс DeepState повідомив, що росіяни просунулися у селі Малинівка Пологівського району в Запорізькій області на Гуляйпільському напрямку.
Як повідомляв Укрінформ, загальні бойові втрати російських військ з 24 лютого 2022 року по 2 липня 2025 року на війні проти України становлять близько 1 022 090 осіб, з них 1110 осіб – за минулу добу.
Фото ілюстративне
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin