Connect with us

Війна

Від країни приречених до надзвичайно сильних: в Одесі українські філософи, письменники та журналісти проговорили майбутнє. Фото

Published

on

Pen Ukraine

Суботнім вечором, 5 листопада, Український ПЕН провів подію “Проговорюючи майбутнє: розмова про нас нинішніх і тих, якими ми станемо”. В укритті Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька говорили письменники, журналісти, філософи. І хоч двох годин для майбутнього замало — визначили позиції сили, темряви, абсолютного зла та насущної потреби нищити русню.

“Дайджест Одеси” побував на заході і ділиться з вами кількома важливими тезами, які обговорювались. Модераторкою заходу була Тетяна Терен –  журналістка, культурна менеджерка, виконавча директорка Українського ПЕН. Тон розмови базувався на питанні: як ми змінились за останні 8 років та 8 місяців. 

На думку докторки літературознавства, журналістки та есеїстки Тетяни Огаркової: “Вперше за багато років українці повірили в себе. Багато наших колег та друзів за кордоном дивились на нас сумними очима, як на приречену країну. Але ми отримали розуміння власної сили і попри шалені втрати, усвідомили, що надзвичайно сильна країна та нація. І цей процес незворотній.

Коли ми говоримо про майбутнє, багато важить те, як ми його бачимо. Якби рік тому сказали про умови, в яких ми будемо жити і не втрачати сміливості та здорового глузду — нас би це здивувало. Наразі ми в Києві вже звикли жити частково в темряві, а інколи і без зв’язку. А я спокійно відводжу дітей до садочка чи школи.

Важливо пізнати, навіщо ми в цьому стані війни перебуваємо. Не лише заради перемоги. Це потрібно, але замало.А й для того, щоб могла жити загалом нова українська культура. Вона гідна, аби бути культурою народу, який переміг у цій жахливій війні”, — зазначила літературознавиця. 

Відповідаючи на питання, як Україна змінила світ, Володимир Ярмоленко  — філософ, письменник, журналіст – зазначив: “Кожне місто країни переосмислює себе в цей час. Росіяни намагались весь цей час, з ХVII століття, ампутувати нашу культуру, а з нею і майбутнє. Я не люблю, коли про країну говорять, як про стартап, що зараз лише розпочинається. У нас дуже глибинне і цікаве минуле, є багато точок, на які можна опиратись. Єдине, чого у нас немає — золотої доби і це добре, бо не треба повторюватись. Ми з більшим бажанням і пристрастю дивимось у майбутнє. Західний світ втратив віру в себе десь років 10 тому, це світ, який копирсається у своєму минулому. Ми ж даємо їм віру у самих себе…

Український досвід показує, що оця європейська ілюзія нескінченного діалогу нічого не варта. Тому, коли іноземні журналісти питають: ”як таке може статись в ХХІ столітті?”, — відповідь досить проста. А чим ХХІ століття краще, хто нам дав таку ілюзію?…”.

Вахтанґ Кебуладзе — філософ, письменник, публіцист, перекладач, спеціаліст із феноменології, розповів, як прагнути спільного майбутнього поруч з тим, хто воліє, щоб тебе не було? 

“На це питання дає відповідь ЗСУ: нищити. Зло треба нищити, з ним не можна домовлятись. Але так, попри всі жахи, ХХІ століття не краще за ХХ. Ще у XIX столітті Ніцше писав, що люди завжди вважають, що знають, що таке добро. Ми ж помиляємось у тому, що вважаємо, ніби знаємо краще за попередніх людей. На жаль, ми не знаємо. Цей досвід війни навчить нас, що у світі є зло. Росія – абсолютне і невиліковне зло. Борючись з цим, потрібно почати з себе: адже зло і на наших вулицях, в Одесі, Харкові, навіть Львові“, — поділився Вахтанґ.

Чи не зарано нам планувати майбутнє, запитали Світлану Поваляєву — письменницю, журналістку, громадську активістку. Вона вважає: “Майбутнє — наше повсякдення і саме теперішнім його створюємо. Думати про нього — частина нашого буття, яка є абсолютно природною. Завдяки цьому ми зараз вистояли та стоїмо. Точка неповернення і усвідомлення відбулась на Майдані і вона не прорефлексована, тому що одразу почалась війна. Скільки за ці 9 років відбулось подій в літературі, культурі, кіно, майже в будь-якій сфері”. Світлана — мати загиблого київського активіста Романа Ратушного, зазначила, що після 24 лютого, травматичні речі поширились на все суспільство: “Я можу говорити, про те, що пережила. У кожного, звичайно, свій больовий поріг та різні способи сприйняття. Але через ці події відпало багато чого зайвого: масок, поз, моделей поведінки… Люди побачили один одного. І ніколи не будемо такими, як колись, бо змінюємось незалежно від травм. Ці зміни відбувались із ветеранами 2014-2015 років, але їх здебільшого відкидали та не хотіли розуміти. Тепер у нас є можливість на посттравматичне зростання у майбутньому”. 

З Павлом Коробчуком,  письменником, перекладачем та музикантом говорили про емоції.  “Якщо грубо, то до спектра емоцій можна вкласти біль, злість, бажання жити. Один з виходів подолати нереальні психологічні стани, які нас шматують — раціоналізування цих емоцій…”, – зазначив Павло. 

Розмова продовжувалась дискусією з глядачами, питаннями зміни культури під час війни, розпізнаванням тих, хто ще не визначився. А завершили віршами Павла Коробчука та Світлани Поваляєвої. 

Відзначимо, що PEN Ukraine проводить літературно-волонтерські поїздки, пропонує стипендії, популяризує читання та висвітлює війну. 

Нагадаємо про виставу “Чуваки не святкують або ukrainian”.

Війна

Україна опанувала технології ведення війни, які багато армій світу не можуть навіть уявити

Published

on

Українські військові опанували найсучасніші технології ведення війни, які багато армій світу не можуть собі навіть уявити, повчитися можуть і американці.

Про це кореспондентові Укрінформу сказав директор Геотехнологічного центру Globesec, генерал морської піхоти США у відставці Джон Аллен.

«Ви так цифровізували свої збройні сили, що ми маємо і захоплюватися ними, і водночас наслідувати їх у багатьох аспектах. Ви воюєте з «хмари» – нині більшість армій не можуть цього зробити. Ви застосовуєте інструменти штучного інтелекту для управління величезними обсягами даних у «хмарі», і ви можете завдяки управлінню даними та потоком даних забезпечувати дуже точний вогонь по ворожих цілях у способи, які, думаю, більшість армій не можуть собі навіть уявити. Тож Україна багато чому вчить світ, і нам слід пильно стежити за цим», – сказав колишній керівник Міжнародних сил сприяння безпеці НАТО та Збройних сил США в Афганістані (USFOR-A), колишній спеціальний представник президента США в Глобальній коаліції з протидії ІДІЛ.

За його словами, у США дуже уважно спостерігають за розвитком і вивчають український досвід. «Українці здатні застосовувати технології таким чином, що ми у Сполучених Штатах можемо багато чого навчитися», – сказав генерал.

Читайте також: Полковник армії Нідерландівпро війну з РФ: Україна дає Заходу надзвичайно важливі уроки

Аллен зізнався, що був здивований операцією СБУ «Павутина», проте зауважив, що Україна довела світові свою надзвичайну інноваційність.

За його словами, застосування дронів саме по собі не є high-tech, натомість запровадження інновацій, що дало змогу реалізувати удар по російських військових аеродромах, – це максимально високотехнологічно.

При цьому генерал наголосив на праві України перенести війну на російську територію.

«Українці повинні переносити війну проти Росії скрізь, де тільки можуть, в усі можливі способи. Росіяни не повинні мати відчуття, що якісь частини їхньої території безпечні. Це, думаю, довело Володимиру Путіну та Росії, що в Росії немає потенційно безпечного місця, до якого Україна не могла б дотягнутися. І я думаю, що це була дуже важлива операція в цьому відношенні», – сказав генерал.

Читайте також: Операція «Павутина» суттєво посилила репутацію Україниавстрійський генерал у відставці

На думку Аллена, українці в цій сфері просуваються з такою швидкістю, за якою росіянам дуже важко встигати. У міру цифровізації та розвитку ШІ виникла теорія гіпервійни, швидкість конфлікту, війн зростатимуть, і це те, що спостерігається у російсько-українській війні.

Він не став коментувати перспективи продовження постачання Україні американської зброї, зауваживши, що це політичне рішення, проте висловив сподівання, що адміністрація Дональда Трампа «і далі вбачатиме, що інтереси США, європейські інтереси та, звичайно, українські інтереси найкраще задовольняються постійною широкомасштабною американською підтримкою».

Як повідомляв Укрінформ, 1 червня СБУ провела унікальну спецоперацію з одночасного ураження чотирьох військових аеродромів у тилу РФ: «Олєнья», «Іваново», «Дягілєво» та «Біла», де базувалася російська стратегічна авіація.

Загальні втрати авіації РФ становлять 41 одиницю, серед яких літаки А-50, Ту-95, Ту-22, Ту-160, а також Ан-12 та Іл-78.

Орієнтовна вартість техніки, ураженої за результатами спецоперації СБУ, перевищує 7 мільярдів доларів США.



Джерело

Continue Reading

Війна

Україна провела четвертий обмін полоненими за тиждень

Published

on


Президент Володимир Зеленський повідомив про четвертий за тиждень обмін з РФ військовополоненими. 

Як передає Укрінформ, про це Глава держави заявив у Телеграмі.




Україна провела четвертий обмін полоненими за тиждень / Фото: Телеграм Володимира Зеленського

“Продовжуємо забирати наших людей із російського полону. Це вже четвертий обмін за тиждень”, – підкреслив Зеленський.

За його словами, “сьогодні серед хлопців, які повернулись в Україну, багато тих, хто був у полоні ще з 2022 року. Воїни Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту”.

Як наголосив Президент, “обовʼязково маємо звільнити всіх і працюємо саме для цього, щоб нікого не залишати ворогу. Дякую всім, хто допомагає”.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що найстаршому з повернутих із російського полону 63 роки, наймолодшому – 21 рік.

Як повідомляв Укрінформ, 12 червня відбувся другий етап обміну між Україною та РФ – важкопоранених і хворих військовополонених.

Частину звільнених того дня військовополонених вважали зниклими безвісти.

Фото: Zelenskiy/Official



Джерело

Continue Reading

Війна

Сирський поставив завдання удосконалити протидію російським БПЛА, які тероризують Україну

Published

on

Головнокомандувач ЗCУ Олександр Сирський поставив завдання з удосконалення виявлення і протидії російським ударним дронам, які щоночі тероризують українські міста.

Як передає Укрінформ, про це він повідомив у Фейсбуці.

Сирський провів робочу нараду щодо протидії ворожим ударним БПЛА, якими росіяни щоночі тероризують міста України.

Завдання номер один – нарощування та масштабування засобів, які працюють ефективно вже зараз, підкреслив головнокомандувач.

Насамперед, зазначив генерал, це збільшення кількості БПЛА-перехоплювачів.

За його словами, “маємо підходити комплексно, використовувати можливості всіх наявних компонентів”.

“Ворог постійно змінює характеристики своїх “шахедів” та тактику їх застосування. Обговорили шляхи удосконалення виявлення ворожих дронів та своєчасного їх знищення”, – зауважив Сирський.

Читайте також: «Мінус» 4000 танків і бронемашин від початку року: Сирський показав, як ЗСУ нищать ворога

Головнокомандувач ЗСУ повідомив, що “поставив завдання, визначив пріоритетні напрямки. Від цього залежить життя наших людей, функціонування критичної інфраструктури та економіки держави в цілому”.

Він також подякував усім, хто розробляє відповідні рішення по БПЛА-перехоплювачаз, допомагає їх впроваджувати і масштабувати, а також готує операторів.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів затвердив експериментальний проєкт щодо посилення протиповітряної оборони шляхом залучення добровольчих формувань територіальних громад.

Фото: Головнокомандувач ЗСУ, Facebook



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.