Connect with us

Війна

До звичного насилля — незвичний закон: чи змінить ратифікація Стамбульської конвенції життя українців

Published

on

Не просто сварка, не ревнощі, не виховання і це точно не нормально. Скільки років людство не боролось би за свої права, тваринне “хто сильніший, той і виграв” все ще відбувається у житті сотень тисяч сімей. Війна не скасувала домашнє насилля. Збільшилась кількість звернень у період блекауту, при тому, що рівень злочинності за цей же час суттєво зменшився. Люди планували, як оберігатимуть свої квартири від крадіїв, але не готувались до того, що потрібно буде захищатись від рідних. 

У червні Україна стала 36-країною,  яка ратифікувала Стамбульську конвенцію. І цей документ, який близько десяти років збирав пил на полицях Верховної Ради, вносить значні зміни до українського законодавства і надає більшого захисту жертвам усіх видів насильства. Це міжнародний договір, який визнає насильство щодо жінок, чоловіків, дітей та порушення прав людини — і юридично зобов’язує створити правову базу для боротьби із жорстокою поведінкою стосовно інших людей. 

У насильства загалом є багато облич, через що, частина людей не розуміє до яких травм чи наслідків призводить її поведінка. Не треба згадувати середньовіччя, ще нещодавно використання різочки чи ударів указкою були прийнятними методами виховання дітей. Європа прокинулась трохи раніше за українців, ще років зі сто тому і з того часу ведуться активні кампанії, аби змінювати ситуацію стосовно ставлення до жінок, “профілактичного” побиття дітей та інших проявів нелюдської поведінки. Наприклад, у Швеції, Норвегії та Фінляндії досить схожі правила наразі. За гучну сварку з висловленням погроз можна потрапити до в’язниці. А публічні крики на дітей не залишаться без уваги поліції. 

Стамбульська Конвенція розширює наше мінімальне розуміння поняття слова “насильство” та встановлює кримінальну відповідальність за ці злочини. За цим документом, насильством, крім фізичного, психологічного, економічного та сексуального, також є: змушення до шлюбу, примусові аборти та стерилізація, каліцтво жіночих геніталій, сексуальне домагання та переслідування. Гарним прикладом змін стане останнє — у багатьох країнах світу за “сталкінг” можна завітати за ґрати, в Україні навіть відкрити кримінальне провадження не вдалось би. Як-не-як, зібравши докази, можна було спробувати скористатись статтею ККУ про порушення недоторканності приватного життя, але навряд чи це спрацювало б у суді. Бо за такі дії у нашому законодавстві не передбачено відповідальності. Завдяки конвенції відбувається регулювання цього питання.

Щоб розібратись, які зміни принесе ратифікація документа, ми звернулись до адвоката Марата Абдуллаєва, який розповів про основні пункти та нововведення.

Отже:

Усі фахівці, які займаються постраждалими від насилля або особами, які вчинили будь-які акти насильства, передбачені Стамбульською конвенцією, повинні мати відповідну якісну підготовку.

Насамперед замало ухвалити документ, потрібно вибудовувати колективну свідомість у якій будь-яке насилля не має виправдання. Ті ж самі правоохоронці, захисники, лікарі — усі структури, які можуть зіштовхнутись з постраждалим, не можуть думати, що це справи сімейні. І я — не я, і хата не моя — тут не працює, це ті ж самі правила, як і при крадіжці, і при вбивстві. Не потрібно намагатись примирити кривдника та його жертву, з оцим до нудоти страшним виразом: б’є — отже любить. Якщо постраждалий хоче піти, заховатись, бути на дистанції, відчувати захист — є усі можливості у цьому допомогти.  

Правоохоронні органи повинні приймати заяву про вчинення насильства не лише від жертви, а й від будь-якої особи, якій стало відомо про зазначені факти.

Цей пункт цікавий тим, що до ратифікації, справу розглядали лише у випадку, якщо жертва самостійно подасть заяву. А якщо він/вона її забере, то і провадження закриють. Але чи був вчинений тиск, чи погрози у такому випадку? Ну хтозна. Відтепер, якщо сусід подзвонив і факт насилля зафіксований — справу відкриють. Німці взагалі вважають це своїм громадянським обов’язком — сповістити про безчинство стосовно іншої людини, тим паче дитини. 

Відповідні правоохоронні органи повинні негайно та належним чином реагувати на всі форми насильства шляхом надання належного та невідкладного захисту постраждалим. 

Потрібно розуміти, що поліціянт, прокурор чи суддя, теж є частиною суспільства і власна думка цієї людини впливає на справу, як не крути. Фонд Народонаселення ООН Ла Страда Україна проводив опитування протягом 2014-2017 років. Згідно з результатами:

● 38% суддів та 39% прокурорів вважають, що домашнє насилля — приватна справа,

● більш ніж половина опитаних правоохоронців думають, що повідомлення про злочин є неправдивим. А 77%-84% — пріоритетним ставлять примирення, ніж покарання.

● Від 58% працівників кримінального правосуддя звинувачують у зґвалтуванні — жертву.

Ось з цих причин ми і говоримо про зміну ставлення у суспільстві. Не може змінитись одного дня позиція, стосовно ситуацій, які раніше були буденними. Але українська правова система рухалась і робила певні кроки, аби протистояти кулакам у зачинених квартирах. У 2018 році запрацював закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, за яким внесли зміни до Кодексу про адміністративні порушення. Штраф був непосильний, щоправда: від 170 до 340 гривень, але це якщо у жертви не було сильних травм. За повторення подій сума більшає: від 340 до 680 гривень. 

Розслідування та судові розгляди повинні здійснюватися з урахуванням прав жертви насильства, швидко та ефективно, без необґрунтованих затримок.

На початку 2019 року з’явилась і кримінальна відповідальність за домашнє та сексуальне насильство, змушення до аборту чи стерилізації, примус до шлюбу, зґвалтування. Заступник Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко зазначила, що із впровадженням кримінальної відповідальності та вдосконаленням законодавства, кількість звернень по допомогу стрімко зросла. Якщо порівнювати період із січня до квітня 2019 року й минулого, відзначається приріст звернень на лінію 102 на 26 %.

Неналежне реагування з боку держави, будь-яким органом, залученим до процесу, тягне за собою міжнародну відповідальність. 

Прояв домашнього насильства щодо дитини або іншої особи в присутності дитини є підставою для обмеження батьківських прав.

Насильство стосовно дітей також має безліч форм. Американська психологічна асоціація провела дослідження. Згідно з результатами діти, залишені уваги чи зазнали психологічного насильства, у майбутньому зіштовхуються з тими ж проблемами, що і малюки, після фізичних чи сексуальних знущань. Так що це питання не лише батьківських прав у конкретний момент, а впливу на зростання людини, яка буде частиною соціуму. Тому аргумент “я ж не б’ю” не доводить нічого. І вчителі, вихователі чи інші дорослі мають говорити про свої припущення, щодо вчинення насильства стосовно дитини. Цей факт потребує перевірки, а не замовчування. 

 Міжнародний статус Конвенції передбачає наявність міжнародного контролю за дотриманням її положень.

А це вже про бюрократію та виконання своїх зобов’язань, тому що контролює процес не Україна, а орган Ради Європи. Для початку потрібно внести усі зміни, які провокує ратифікація конвенції. В українському законодавстві мають з’явитись положення, які ґрунтуються на приписах Міжнародного протоколу із документування та розслідування сексуального насильства. Тобто поважати конфіденційність особи, дозволити обирати спосіб документування злочину, з розумінням ставитись до переконань та цінностей,  надати можливість приймати власні рішення. Загалом – це велика політика, яка має проводитись на усіх державних рівнях, із залученням фінансових та людських ресурсів та однозначно контролюватись на рівні міжнародних органів.

Боротьба з насильством триватиме вічно, але покарання на законодавчому рівні має зменшити його кількісно. Про це свідчить досвід європейських колег. Українські громадські організації вже роками працюють над наданням притулків та психологічної підтримки, а впровадження на глобальному рівні надасть більше можливостей і врятує більше людських життів. Так, на це потрібні кошти, задля розширення мережі “гарячих ліній”, створення шелтерів, програм адаптації та багатьох додаткових аспектів. Чи варто це відкладати через війну? Однозначно, ні. Зараз ми бачимо сплеск жорстокості, сили та знущань над людьми від окупантів, чи від іноземців стосовно біженців. І ми не готові до повноцінного розслідування справ сексуального насильства під час війни. А маємо бути сильними, впевненими, розуміти свої слова та дії задля безпеки людей, які постраждали.

P.S: У цій рубриці немає редакційних статей і матеріал відображає виключно точку зору автора.

Війна

Сили оборони: у районі Липців на Харківщині

Published

on

У районі населеного пункту Липці Харківської області зафіксовано загострення бойової ситуації.

Про це у телеетері заявив речник ОТУ “Харків” Павло Шамшин, передає кореспондент Укрінформу.

“Хочу звернути увагу на ситуацію в районі населеного пункту Липці. Там спостерігається загострення. Ворог пішов на штурм із використанням бронетехніки, зокрема танків. Також традиційно, і це вже набуває ознак сталої тактики, застосовуються мотоцикли з піхотою”, – зазначив Шамшин.

Він наголосив, що бронетехніка та мотоцикли були знищені. За його словами, російська піхота спішилася, і наразі наші підрозділи ведуть бої з цими штурмовими групами – ймовірно, частину з них уже ліквідовано.

Загалом він підкреслив, ситуація в цьому районі залишається напруженою.

Читайте також: Росіяни концентрують авіаудари на Покровському напрямку – Трегубов

«Очевидно, що це реакція росіян на успішні дії наших військ, які 8 травня звільнили лісовий масив площею понад 200 гектарів на північ від Липців – територію, яку самі окупанти називали «Берліном», – додав Шамшин.

Як повідомляв Укрінформ, бригада Національної гвардії України “Хартія” у взаємодії з іншими підрозділами Сил оборони завершила масштабну операцію зі звільнення лісового масиву, розташованого на північ від села Липці Харківської області.

Фото ілюстративне: Нацгвардія



Джерело

Continue Reading

Війна

Комбат 91-го ОПТБ Назарій Кішак

Published

on

Українські «джавелінщики» ефективно знищують російську бронетехніку незалежно від погоди чи місцевості. Їхня робота критично важлива для утримання позицій і збереження територій.

Про це розповів командир 91-го окремого протитанкового батальйону Назарій Кішак у новому випуску проєкту Укрінформу «Командири нашої перемоги», який вийде у середу, 14 травня, о 19:00.

«Ми просто йдемо і робимо роботу. Без різниці, який це напрямок, яка це місцевість. У нас є задача – ми її виконуємо. Джавелінщики – це мої топчики», – підкреслив Кішак.

За його словами, наразі ключову роль у боротьбі з бронетехнікою ворога відіграють ПТРК «Джавелін», особливо у складних погодних умовах, коли неможливо застосувати дрони. «Коли погана погода, FPV-дрони і БПЛА не можуть злетіти, “Джавелін” розносить танк на молекули», – додає Кішак.

Командир пригадав епізод бойових дій на Курщині: «Йшло 11 одиниць техніки, чотири танки працювали дуплетом. Ці танки разом з екіпажами попали до небесного резерву. Ми дуже ефективно відпрацювали».

Читайте також: Військові показали, яким став Вовчанськ через рік після початку російського наступу

Кішак також зазначив, що без підрозділів, озброєних ПТРК, ситуація могла би бути критичною: «Якби не “Джавелін”, не “Корсари” й “Стугни”, ці танки зайшли б дуже спокійно на позиції піхоти. Наслідки були б катастрофічні – ворог міг би зайняти значну частину наших територій».

Командир Кішак також розповів про поточну тактику противника. «Зараз у них одна тактика на весь фронт – мінімальна кількість штурмових груп за підтримки артилерії. Відправляють від чотирьох до шести осіб, перевіряють ситуацію, а потім вводять резерви з досвідченіших військових».

91-й окремий протитанковий батальйон, за словами комбата Кішака, вирізняється не лише своєю вогневою силою, а й організацією: «Ми всі прийшли з розвідки. Усі командири – ефективні менеджери, які вміють швидко реагувати. У нас є все: артилерія, ударні та розвідувальні дрони, ПТРК, системи РЕБ і РЕР. Це маленький, але потужний підрозділ вогневої підтримки».

Читайте також: Українське виробництво БПЛА здатне адаптуватися швидко – командир загону «Тайфун»

У повній версії інтерв’ю на новому Ютуб-каналі Укрінформу Кішак поділився унікальними деталями роботи свого підрозділу, розповів про власний шлях, відповідальність командира та мотивацію бійців. Він також висловив свої думки про тил, вибори в Україні, «джавелінщиків», застосування поліграфа у війську та книгу, яку він мріє написати після перемоги.

Як повідомлялося, Укрінформ започаткував серію програм «Командири нашої перемоги» про представників командної ланки ЗСУ. Під час інтерв’ю глядачі більше дізнаються про командирів, від яких залежить не лише успішне виконання бойових завдань, а й життя бійців. Це – офіцери, за плечима яких бойовий досвід, здобутий у складних військових операціях; командири, на яких рівняються бійці та які ведуть до перемоги.



Джерело

Continue Reading

Війна

У Києві та низці областей

Published

on

У Києві та в низці регіонів оголошена повітряна тривога.

Як передає Укрінформ, Повітряні сили Збройних сил України повідомили у Телеграмі: “Загроза застосування балістичного озброєння в областях, де оголошено повітряну тривогу”.

Як повідомляв Укрінформ, ввечері 13 травня у Києві та низці областей оголошували повітряну тривогу, була загроза ракетного удару.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.