Connect with us

Культура

Одеські кроки до ЮНЕСКО: що відомо

Published

on

Номінаційне досьє Одеси для включення до основного Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО передано до Міністерства культури та інформаційної політики України. Про це повідомили в Одеській міській раді.

«Я вдячний всім нашим друзям з інших країн, міжнародним партнерам, експертам та, звичайно, професійній команді, яка підготувала це досьє. Я впевнений, що вже найближчим часом ми поставимо крапку в цьому питанні, а наша унікальна спадщина буде під надійним захистом ЮНЕСКО. Працюємо далі. Разом до перемоги!», сказав мер Одеси Геннадій Труханов.

На головні питання з приводу пам’ятника Катерині і його зв’язку з ЮНЕСКО відповів радник міського голови Микола Вікнянський. За його словами для ЮНЕСКО немає ніякого значення чи буде стояти пам’ятник на цьому місці, чи — ні. У досьє статус-кво пам’ятника ніяк не зафіксовано. Це технічний документ, а не політичний, тому там описані історичні факти.

“Якщо ми хочемо зберегти архітектуру, яка була збудовано 150-200 років тому, то ми маємо описати саме ті часи, які були, коли ця архітектура будувалась. Поштовхом до цього будівництва був саме порт, тому що до цього — це було дуже старе, традиційне, але маленьке містечко”, — зазначив радник.

Якщо пам’ятник знесуть, то потрібно буде написати аргументацію. З точки зору культури буде прийнято те, що одесити відкидають цей монумент, як факт імперського минулого, і хочуть мати на цьому місці щось інше.

Незабаром номінаційне досьє буде передано до Парижа, в саму Всесвітню організацію.

«Захист ЮНЕСКО — це парасоля над Одесою, яка захищатиме її», сказав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
«Одеське досьє повністю готове, і стане прикладом для інших країн», сказала заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

На XV сесії міської ради прийняли рішення щодо створення Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради та припинення діяльності деяких виконавчих органів.

Ліквідуватимуть департамент культури та туризму, департамент міжнародного співробітництва та маркетингу й управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини. З них і буде створено новий департамент, який формується на вимоги ЮНЕСКО. Як зазначив, виконуючий обов’язки заступника Одеського міського голови Олег Бриндак, мерія мала створити керуючий офіс ще до формування досьє — в ЮНЕСКО пішли на зустріч, але ця процедура обов’язкова. Поки що невідомо хто буде очолювати новий підрозділ та представляти Одесу на міжнародному рівні. Буде проведено конкурс.

Нагадаємо, що ЮНЕСКО профінансує відновлення музеїв у Одесі.

Культура

Одеський худмузей має нового директора

Published

on

Виконувачкою обов‘язків директора Одеського національного художнього музею призначено Катерину Кулай. Повідомили на сторінці закладу.

Катерина працює в музеї з 2016 року. Наразі вона залишається і на чолі Благодійного фонду «ДРУЗІ МУЗЕЮ», який існував задля підтримки Одеського художнього.

“Уся команда музею знає Катерину Кулай як неймовірно талановиту менеджерку, що всі ці роки була частиною опори Одеського художнього. Будемо й надалі продовжувати шлях, який проклав для музею Олексанр Ройтбруд”, – йдеться у повідомленні.

Олександра Ковальчук залишається на посаді заступниці директорки з розвитку.

Нагадаємо, що наразі в музеї перебуває Катерина ІІ та Олександр Суворов

Continue Reading

Культура

Більше третини українців вважають, що російських авторів варто виключити зі шкільної навчальної програми

Published

on

Про це повідомив аналітик Фонду “Демократичні Ініціативи” Тарас Тарасюк, презентуючи результати загальнонаціонального опитування в Укрінформі.

“Зберігається чітка тенденція в зменшенні вагомості і актуальності використання російських авторів у навчальних програмах. Більше третини українців вважають, що російськомовних авторів взагалі варто виключити зі шкільної програми. Звісно, найпоширеніша така думка в західному макрорегіоні”, – сказав Тарасюк.

“Прихильниками того, аби продовжувати вивчати творчість російських авторів є лише близько 7% громадян. Решта виступають за зниження кількості російських авторів у підручниках, але відносно популярною (близько 28%) лишається опція не відмовлятися від творів, які вважаються «світовою класикою»”, – йдеться у повідомленні.

Чим молодші респонденти, тим частіше вони б не хотіли бачити росіян у шкільній програмі. Серед наймолодшої вікової категорії таких 46%, а от «русофобія» найстаршого покоління дещо менша – близько 33%.

Зазначили, що до повномасштабного російського вторгнення близько 41% українців часто вживали російський культурний продукт. Тільки близько 10% українців практично не споживали контент з-за поребрика

Continue Reading

Культура

Науковий архів Одеського художнього музею тепер у відкритому доступі

Published

on

Одеський національний художній музей повідомив про публікацію наукового архіву у цифровому вигляді на спеціальній мультимедійній онлайн-платформі українською та англійською мовами. Наразі науковий архів Художнього музею доступний дослідникам та науковцям з усього світу. 

Як повідомили у мерії, співробітники музею описали та оцифрували важливі документи з історії музею, фотографії, експозиційні плани та афіші, статті, матеріали про видатних працівників, мультимедійні матеріали про художників та мистецьке життя Одеси різних епох — загалом понад 5400 файлів з більш ніж 30 музейних фондів. 

«Традиційно наукові архіви українських музеїв мають закритий режим доступу, який складно подолати навіть вченим. Ми раді долучитися до небагатьох українських колег, що змінили цю практику, і стати відкритими не тільки для дослідників, але й для широкого загалу. Особливо важливо оцифровувати та публікувати архівні матеріали під час війни, коли фізичні носії інформації знаходяться під загрозою знищення. Це також важливий крок для відкритості та доступності історичних досліджень, зокрема в рамках деколонізаційного дискурсу», — пояснює Кирило Ліпатов, науковий керівник проєкту, голова наукового відділу музею.

Фінансування прийшло зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 року Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut  — ініціативи для підтримки культурних та освітніх організацій, що постраждали від війни проти України.Нагадаємо, що 29 грудня пам’ятник Катерині демонтували. Тепер “вона” з чотирма фаворитами та у компанії Олександра Суворова спочивають у Одеському художньому музеї.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.