Медицина і здоров'я
Тиждень імунізації: кому, від чого і де можна вакцинуватись в Одеській області
Сьогодні, 24 квітня, розпочався Всесвітній тиждень імунізації. Тому до 30 квітня проходитиме багато заходів, які розповідатимуть про необхідність та переваги щеплень.
Основне: згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення від десяти небезпечних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b. Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії. Також тим, хто народився до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту В, рекомендовано зробити це щеплення. Крім того, дорослі та діти від 5 років можуть вакцинуватись від COVID-19. Особливо важливо зробити щеплення літнім людям та людям, які мають хронічні захворювання. Адже вони набагато важче переносять хворобу та мають більші ризики померти.
Вакцини безоплатні, їх закуповують державним коштом. Вакцини від гепатиту В дорослим можна придбати самостійно, проте сама послуга щеплення — безкоштовна.
Вакцинація — єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом. Щороку вакцинація рятує 2–3 млн людей в усьому світі від небезпечних захворювань та щороку запобігає 1,5 млн летальних випадків унаслідок інфекційних хвороб.
Як під час брифінгу зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Одеської обласної військової адміністрації Наталя Одарій-Захар’єва, у системі охорони здоров’я зафіксовано зниження охоплення рутинної вакцинації. Це може призвести до нових епідемій, а також до перевантаження медичної системи.
“Цього тижня мобільні бригади виїжджатимуть у маленькі села області. Щоб дізнатись, коли бригада буде у селі, потрібно звернутись до старостату або зателефонувати у реєстратуру найближчого центру первинної медико-санітарної допомоги”, — додала директор.
Також вона розповіла, що Міністерство охорони здоров’я передало для Одеського регіону чотири автобуси для вакцинації. На них вже щепили п’ять громад в області.
В Одеській області надають послуги з вакцинації всі комунальні заклади первинної ланки та приватні заклади, котрі уклали договір з Національною службою здоров’я України. Від COVID-19 в Одеській області проводять щеплення 3 центри вакцинації, 83 пункти щеплення та 23 мобільні бригади. ВПО можуть отримати всі щеплення незалежно від декларації.
Віталій Гончаров, заступник генерального директора Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України додає: “Переривання планової вакцинації, відповідно до календаря щеплень, навіть на короткий термін підвищує ймовірність спалаху інфекційних захворювань. В останні роки показники щеплення українців не перевищували 80%. Ще в жовтні 2021 року в Україні зафіксували спалах поліомієліту, а в січні 2022 року —виявили другий випадок захворювання. Циркуляція вірусу підтверджена у Рівненській та Закарпатській областях. Переміщення населення перевищує ризик спалаху. Наразі у нас зафіксований спалах кору. Вакцинація є пріоритетом”.
Внутрішньо переміщені українці можуть зробити планове щеплення безкоштовно в будь-якому медичному закладі Одеси: діти — у дитячій поліклініці, дорослі — у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Переукладання декларації не обов’язкове. Первинна вакцинація проти гепатиту В та туберкульозу робиться немовлятам в усіх пологових будинках.
“Від старту вакцинальної кампанії в Одеській області було зроблено 2 мільйони 130 тисяч щеплень проти COVID-19. Попри воєнний стан в Одеській області всі медичні заклади працюють в штатному режимі: виїжджають мобільні бригади, всі вакцини є в наявності на вибір”, — зазначає генеральна директорка Одеського обласного центру громадського здоров’я Оксана Денисенко.
Вона нагадує, що у групі ризику COVID-19 літні люди. В Одеській області серед людей старших 60 років щеплено лише 40%, а у віці понад 80 років — 20%. Це загрожує виникненням ускладнень у випадку захворювання. Спеціалісти закликають людей та їхніх родичів потурбуватись про вчасне отримання щеплення.
Адреси кабінетів щеплень від COVID-19 в Одесі:
Київський район:
Фонтанська дор., 30/32;
Фонтанська дор., 110;
Люстдорфська дор., 170;
вул. Ільфа і Петрова, 63/1;
пров. Ушакова, 9;
вул. Шишкіна, 48/1;
вул. Ю. Геллера, 43;
вул. Левітана, 62;
вул. Ак. Філатова, 7а.
Малиновський район:
вул. Житомирська (Ак. Гаркавого), 2;
вул. Болгарська, 38;
вул. Івана та Юрія Лип, 1.
Приморський район:
Обсерваторний пров., 8;
вул. Марш. Говорова, 26;
вул. Пастера, 56;
вул. Торгова, 29/31.
Суворівський район:
вул. От. Чепіги, 54;
вул. Ак. Воробйова, 5;
вул. Героїв оборони Одеси, 52;
вул. Ак. Заболотного, 59/1;
вул. Д. Ойстраха, 7;
Балтська дор., 40;
Хаджибейська дор., 32.
Докладно про кожне захворювання з Календаря профілактичних щеплень можна дізнатися на сайті Центру громадського здоров’я.
Медицина і здоров'я
На Одещині провакцинована майже кожна друга дитина, але цього недостатньо для колективного імунітету
Станом на кінець серпня відсоток виконання загального плану щеплень становить 39,9%. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер, передає УНН.
Так, І-ою дозою охоплено 19,9% дітей віком 2-6 років, І-ою дозою охоплено 11,0% дітей віком 7-17 років, ІІ-ою дозою охоплено 12,9% дітей віком 7-17 років, інформує Кіпер.
Очільник ОВА нагадав, що для колективного імунітету вакцинація має складати 95%. Інакше, в зоні ризику опиняються усі діти, зокрема ті, які за медичними показами не підлягають вакцинації, додав він.
Наостанок Кіпер зазначив, що завтра розпочинається освітній процес. Відтак, діти мають бути максимально захищені як від ворожих атак, так і ускладнень здоров’я внаслідок інфекційних захворювань, додав очільник ОВА.
“Пам’ятайте: безпека починається з нас самих. Заклади охорони здоров’я Одещини забезпечені безоплатними, безпечними та ефективними вакцинами”, — повідомив він.
Медицина і здоров'я
На Одещині п’ятимісячна дитина отруїлася алкоголем через молоко п’яної матері
У селі Перельоти Балтського району Одеської області до дитячого відділення лікарні надійшла п’ятимісячна дівчинка з порушенням травлення та нервовим зривом.
Під час обстеження вдалося встановити, що дитина отруїлася алкоголем.
Виявилося, що концентрація алкоголю в крові дитини дорівнює концентрації алкоголю в молоці, яким мати годувала дитину. Мати не заперечує, що вживала алкоголь.
Війна
Майбутнє Без обмежень: протезування військовослужбовців в Одесі
В Україні протезування безкоштовне. Але постраждалі внаслідок бойових дій не завжди поінформовані, або не вірять у можливості української медицини, тому часто шукають можливості протезування за кордоном. Так, для отримання якісного протеза в Україні потрібно пройти певні бюрократичні процедури. В Україні та Одесі встановлюють сучасні протези і роблять це безоплатно та якісно. “Дайджест Одеси” поспілкувався із військовослужбовцем, який переніс травматичну ампутацію та центром протезування, ортезування та реабілітації “Без обмежень” в Одесі.
Можна навчитись ходити та бігати, треба лише захотіти
Роман родом із Тернополя, а в Одесі живе близько 9 років. Минулого червня під час виконання бойового завдання в Херсонській області отримав уламкове поранення, що призвело до травматичної ампутації. Розповідає, що коли лежав у госпіталі у Вінницькій області, то щодня відчувався сильний фантомний біль, зараз вже рідше, але інколи ніби б’є струмом у нозі. У госпіталі було багато військовослужбовців зі схожими пораненнями і всі самостійно обирали центри для протезування.
“В перший день на протезі вже зміг піти, але не довго, бо розболілась нога. Це було у вересні. До протеза треба звикнути, адже нижче коліна нічого не відчуваєш. Тому не все відразу, а потрошки. Чим більше ходиш, тим більше навчаєшся. Наприклад, ходити сходами у переході. Зараз нормально себе відчуваю. Краще, коли нога своя, але можна навчитись ходити, бігати, треба лише захотіти. А до центру приходжу лише тоді, коли щось болить чи заважає, таке все ж трапляється. Тут перевіряють, замінюють необхідне”, — поділився військовослужбовець.
Ірина, представник центру “Без обмежень” в Одесі зазначає, що кожному дуже хочеться допомогти: “Наші герої заслуговують найкращого. Поки ми працюємо, то стаємо ніби сім’єю. Після ампутації людина психологічно почувається неповноцінною, ніби життя минуло. Ми ж намагаємось пояснити, що це не окрема річ, а нога. Важливо мати бажання ходити, я бачу людей, котрі горять бажанням та хочуть стати на протез. У них це вдається. Військові між собою тісно спілкуються, коли бачать позитивний досвід, то отримують більше прагнення. Адже вставати на протезі – страшно. Ми намагаємося показати, що все буде добре, і людина не залишиться з проблемою сам на сам”.
Хто та як може отримати протез коштом держави
Протези — це технічні засоби реабілітації, які можна безоплатно отримати від держави й водночас пройти реабілітаційний курс з користування ними. На них можуть претендувати:
- особи з інвалідністю;
- діти з порушеннями опорно-рухового апарату;
- військовослужбовці;
- мирні громадяни, які дістали поранення внаслідок військової агресії російської федерації проти України;
- ті, на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Щоб отримати безоплатний протез або інший технічний засіб реабілітації слід пройти кілька кроків процедури:
- Подати заяву та повний пакет документів або до ЦНАП, або до органу соціального захисту населення, або через електронний кабінет особи з інвалідністю;
- Ознайомитися з інформацією про технічні засоби реабілітації та переліком підприємств, які забезпечують протезами в рамках державної підтримки;
- Отримати від Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про ухвалене рішення та сформоване електронне направлення;
- Звернутися до обраного вами підприємства із заявою. Пам’ятайте, ви маєте право поміняти підприємство на інше протягом 14 календарних днів з моменту звернення;
- На підприємстві вам підберуть протез та сформують замовлення для індивідуального засобу реабілітації або анкету для серійного засобу реабілітації.
- Вам потрібно перевірити та підписати замовлення або анкету;
- Після примірки протеза, якщо він вам підійшов, підпишіть замовлення або анкету повторно та акт приймання-передачі робіт;
- Отримайте протез, настанову щодо експлуатації та гарантійний талон.
Етапи протезування
Важливо, що пацієнт самостійно обирає центр у якому протезуватиметься. Жодна з організацій, яка займається документами чи лікарі не мають направляти. Людина ознайомлюється із переліком сертифікованих закладів, може поспілкуватись з працівниками та пацієнтами, прийняти рішення. Надалі у цьому ж підприємстві потрібно буде обслуговувати протез.
Після ампутації є можливості повернення до активного життя та соціального статусу. Початкові етапи складні та болючі, але для протезування потрібна правильно сформована кукса.
Пацієнт має рекомендації по догляду за раною, формуванню кукси, підтримці суглобів, техніці бинтування. Спочатку кінцівка набрякла, а для протезування потрібно, щоб щонайменше протягом 4 днів, вона не змінювалась у розмірі. Тоді протезисти роблять гіпсовий зліпок, куксоприймач та замовляють комплектувальні протезу. Далі приміряють, пробують, роблять приймач максимально комфортним. Це індивідуальний вибір, тому потрібно працювати безпосередньо з людиною. Неможливо точно сказати за який час людина зможе ходити, комусь і 30 хвилин достатньо, аби зрозуміти процес, комусь важче. Але тут взнаки дається вік, тяжкість поранень, бажання.
Перший час може траплятись підвищене потовиділення, але кукса адаптується. Також у 5-7% може виникнути індивідуальна непереносимість до матеріалів, тоді змінять метод фіксації. Ставши на протез, зменшується навантаження на хребет і тіло повертається до свого анатомічного положення. Протягом півроку-року кукса зменшується, зникає набряк і використовується спеціальна панчоха, аби заповнити втрачений об’єм.
Протези: мобільність, вартість, експлуатація
Важливу роль грає мобільність протеза, яка має чотири ступені. Українські військовослужбовці отримують протези із найвищою мобільністю, що за функціями та можливостям відповідає здоровій кінцівці.
На кожен протез є гранична ціна, яка для військових збільшена утричі. Тому комплектуючі дорожчі. Більшість колінних вузлів — механічні пристрої, що забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом, амортизацію при ходьбі і автоматичне розгинання.
Здебільшого деталі протеза замовляють у Великій Британії, Німеччині, Америці та Японії. “Без обмежень” має власне виробництво саме вузлів, опираючись на досвід іноземних колег, створили конкурентні вироби. І хоч цей засіб є дорогим, відсутність потреби у транспортуванні та розмитненні позитивно впливає на вартість.
“Одновісні вузли, які зображені на фото, виконані нашим підприємством, мають додаткову зону буфера для пом’якшення режиму ходьби. Усі вироби є гідравлічними та можуть застосовуватись із механічним кріпленням куксоприймача. Це потрібно для додаткової фіксації, якщо на кінцівці залишається мало м’яких тканин, аби людина не вислизнула із протеза”, — розповідає протезист центру “Без обмежень” Сергій.
Виготовлення протеза залежить від особливостей пацієнта, але при вторинному протезуванні займає близько 2-3 тижнів. Оптимальний час виготовлення протеза гомілки — 15 днів, а стегна — 20 днів.
Пацієнт отримує один основний протез та один гігієнічний для купання. Перший є більш функціональним, а другий — можна мочити. Основний протез експлуатується три роки, а гігієнічний — п’ять років. Після чого знову за державні кошти відбувається заміна протезів. На період використання передбачено і ремонт, проте його вартість не має перевищувати 70% від граничної вартості.
Є і спортивні протези, тут треба додати документи, які свідчать про потребу через заняття певними видами спорту. Українські ветерани беруть участь у спортивних змаганнях і перемагають. Нагадаємо, як маленька Саша Паскаль, яка у травні минулого року втратила ногу через ракетний удар по селищу Затока, вперше після трагедії виступила на змаганнях з художньої гімнастики. І перемогла.
Первинне протезування в Україні піднялось на багато щаблів вперед наразі, дуже високою ціною. Проте сьогодні ми можемо забезпечити наше населення якісними виробами і допомогти їм повернутись до соціального та активного життя. До того ж на початку потрібен нагляд протезиста, контроль ходьби, зміна куксоприймачів, обслуговування самого засобу. Із повномасштабною війною відзначили складність ампутацій, тяжкі поранення, проте нас це стимулює розробляти нове, аби українські захисники мали повноцінне майбутнє, яке нам і дарують!
Фото: “Без обмежень”