Суспільство
37 років тому сталась катастрофа на Чорнобильській атомної електростанції

Сьогодні сумна дата – 37 років тому сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи які зруйнували реактор. 11 тон ядерного палива було викинуто в атмосферу Землі. Утворилась хмара радіоактивних речовин, які вітер поніс на північний захід. Небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідаючи на землю, проникали у ґрунт, воду, розповідає Олександр Олійник для видання НОВА: новини ветеранів.
10 днів – з 26 квітня до 6 травня, – тривав викид радіоактивних речовин із пошкодженого реактора. Радіоактивний фон сягав десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.
Після того, як 26 квітня 1986 року, сталася сталася катастрофа 2 дні світова спільнота нічого про вибух не знала. Коли в СРСР зрозуміли неможливість приховати катастрофічні насліждки аварії, було евакуйовано 90 784 особи з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації (за оцінками незалежних експертів). 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення. Для ліквідації аварії було залучено понад 600 тисяч осіб. Вони боролися з вогнем і розгрібали радіоактивні завали.
Перший енергоблок Чорнобильської АЕС був запущений в 1977 році. Четвертий енергоблок ЧАЕС – на повну потужність запустили в 1984 році. Це був «наймолодший» і найсучасніший реактор.
26 квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запрацював.
В 1991 році вже на 2-му енергоблоці ЧАЕС сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота реактора.
У грудні 1995 року був підписаний меморандум між Україною та країнами «Великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.
15 грудня 2000 року Чорнобильську атомну електростанцію було зупинено повністю. У вересні 2010-го відбулась закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком. Будівництво “арки” стартувало у квітні 2012-го. Завершили “насування арки” над 4-м енергоблоком 29 листопада 2016 року.
У жовтні 2011 року на майданчику комплексу «Вектор» розпочалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.
2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами. 200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.
400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в «зоні відчуження», де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.
Додамо, що у березні 2022 року, російські окупанти без захисту проїхали територією Рудого лісу в Чорнобильській зоні, піднявши радіоактивний пил. Про це розповіли два працівники ЧАЕС у коментарі Reuters, передає Українська правда.
Дослівно: “Російські солдати, які захопили місце Чорнобильської ядерної катастрофи, проїхали на своїй бронетехніці без радіаційного захисту через високотоксичну зону під назвою “Рудий ліс”, піднявши хмари радіоактивного пилу”.
Деталі: Повідомляється, що багато датчиків радіаційної безпеки показали “перевищення рівня радіації”.
Велику територію навколо Чорнобиля закрито для всіх, хто там не працює і не має спеціального дозволу, але Рудий ліс вважається настільки забрудненим, що туди не пускають навіть працівників атомної станції.
Один із співробітників розповів, що розмовляв із деякими рядовими російськими солдатами на АЕС.
Пряма мова: “Коли їх запитали, чи знають вони про катастрофу 1986 року, про вибух четвертого енергоблоку, вони й гадки не мали. Вони не розумыли, на якому об’єкті знаходяться”.
Працівник ЧАЕС назвав дії російських військових “самогубством” і заявив, що радіоактивний пил, який вдихали окупанти, міг викликати внутрішнє опромінення.
Українські працівники повідомили, що російські “фахівці”, які прибули до Чорнобильської зони приблизно через тиждень після військових, також не носять захист.
Україна
в Києві поліція затримала творця хакерського форуму

Поліція спільно з СБУ, Європолом і французькими колегами затримала 37-річного киянина, який створив платформу для торгівлі шкідливим ПЗ та координації хакерських атак у різних країнах світу. Його ресурсом користувалися злочинні угруповання у Франції, США та по всій Європі.
Як повідомляє Департамент комунікації Національної поліції, внаслідок міжнародної спецоперації у Києві затримано українського розробника одного з наймасштабніших хакерських форумів у світі. Цей ресурс, що працював понад 10 років, став платформою для координації кібератак, торгівлі шпигунським програмним забезпеченням і витоками баз даних.
Онлайн-форум, який використовували зловмисники з різних країн, фактично став “маркетплейсом” кіберзлочинного світу. Тут продавали програми, обмінювалися інструментами для атак, а також організовували кібератаки на державні установи та інфраструктурні об’єкти у Франції, США та інших країнах ЄС. За даними слідчих, дохід адміністратора цього ресурсу міг сягнути 7 мільйонів доларів.
У Франції наслідки діяльності форуму стали особливо відчутними – понад 100 організацій зазнали кібератак. Як встановили слідчі Головного слідчого управління Національної поліції, адміністратором платформи виявився 37-річний українець, що проживає в Києві. Він розробив сайт, забезпечував його технічну підтримку та надавав інфраструктуру для дій інших хакерів, отримуючи частку від прибутку. За офіційними даними, чоловік ніде не працював і не мав судимостей.
Операцію в Україні провели за участі співробітників Нацполіції, СБУ, французької поліції та Європолу. У межах слідчих дій у помешканні підозрюваного провели санкціоновані обшуки. Вилучено комп’ютери, мобільні пристрої та обладнання для злому бездротових мереж.
Нагадаємо, наприкінці липня хакери збанкрутували велику компанію через легкий пароль.
Фокус вже попереджав, що хакери можуть легко атакувати мільйони смартфонів через помилку Android.
Суспільство
Нова експертиза тіла Рощиної виявила травми шиї та переломи кісток

Проведена в липні судово-медична експертиза тіла загиблої в російському полоні журналістки Вікторії Рощиної виявила низку тілесних ушкоджень, про які раніше не повідомлялося.
Цю інформацію у коментарі Укрінформу підтвердила начальниця управління інформаційної політики та комунікацій Офісу генерального прокурора Мар’яна Гайовська-Ковбасюк.
«За результатами проведеної судово-медичної експертизи від 9 липня 2025 року на тілі Вікторії Рощиної виявлено ряд тілесних ушкоджень: травма шиї, переломи кісток, крововиливи в м’які тканини скроневої ділянки, правого плеча і гомілок, садно лівої стопи», – сказала Гайовська-Ковбасюк.
Як повідомляв Укрінформ, тіло Вікторії Рощиної російська сторона повернула в Україну у лютому цього року. Через стан тіла не вдалося встановити причину смерті журналістки у російському полоні.
Тіло Рощиної повернули без деяких внутрішніх органів, а у документах вона була вказана як «невстановлена особа чоловічої статі».
Вікторія Рощина зникла безвісти в серпні 2023 року під час поїздки на тимчасово захоплені Росією території. За даними правозахисників, у РФ журналістку утримували у двох найжорстокіших в’язницях.
Фото: Фейсбук Вікторії Рощиної
Суспільство
Суддів із Криму притягнули до відповідальності за державну зраду Анонси

З початку року прокуратура АРК передала до суду понад 240 справ проти кримських суддів, які співпрацювали з окупаційною владою. Декільком уже винесено обвинувальні вироки, а десятки — очікують судового рішення.
Про це йдеться у відповіді Прокуратури АР Крим та міста Севастополя на запит ZMINA.
У кримінальних провадженнях, досудове розслідування в яких здійснювало слідче управління Головного управління СБУ в АРК, до суду вже скерували обвинувальні акти щодо 25 осіб, які виконували функції суддів у незаконних структурах на окупованому півострові.
З них:
- 22 обвинувачуються за статтею 111-1 ККУ — колабораційна діяльність;
- 1 — за статтею 111 ККУ — державна зрада;
- 3 — за статтею 438 ККУ — порушення законів та звичаїв війни (воєнні злочини).
За цими справами суд уже виніс 5 обвинувальних вироків, повідомила прокуратура.
Окремо, за процесуального керівництва прокурорів АРК, у справах, які розслідувало друге слідче відділення Територіального управління ДБР (з дислокацією у Херсоні), до суду передано ще 218 обвинувальних актів стосовно колишніх суддів Криму. Йдеться про осіб, які залишились на півострові після 2014 року та долучились до системи так званої судової влади рф, визнаючи її юрисдикцію.
Крім того, слідче управління СБУ в АРК також повідомило про підозру 15 російським пропагандистам, які поширювали кремлівські наративи й виправдовували окупацію Криму. Відкрито 14 проваджень, у межах яких вже винесено два обвинувальні вироки.
У Прокуратурі АРК зазначили, що робота зі збору доказів і притягнення до відповідальності осіб, які зрадили присягу та сприяли окупаційній владі, триває.
Нещодавно трьом так званим “суддям” з тимчасово окупованого Криму повідомили про підозру в колабораційній діяльності. Їм загрожує до 15 років ув’язнення. За даними слідства, у 2022–2024 роках громадянки України добровільно пішли на співпрацю з ворогом і зайняли посади в незаконно створених “судах”: одна – в “Арбітражному суді Республіки Крим”, дві інші – в окупаційному Севастопольському міському суді, зокрема одна з них стала “заступницею голови”.
-
Усі новини1 тиждень ago
як виглядає знаменита локація влітку в 30-градусну спеку — відео
-
Суспільство1 тиждень ago
Волонтери теж люди: в Одесі запускають ретрити для тих, хто вигорів Анонси
-
Одеса1 тиждень ago
Масштабне відключення води в Одесі – які адреси відключень та коли відновлять постачання (від Інфоксводоканалу)
-
Усі новини5 днів ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль обговорив з латвійською колегою поглиблення оборонного партнерства
-
Усі новини1 тиждень ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)
-
Війна1 тиждень ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
-
Політика1 тиждень ago
Після схвалення 18-го пакету євросанкцій проти РФ Литва обіцяє ініціювати наступний