Суспільство
У ДТЕК розповіли як оформити побутовий тариф на електроенергію для жителів одеських новобудов

Навіть після введення багатоквартирного будинку в експлуатацію, забудовник може не завершити процедуру приєднання до електромереж. З цієї причини, новобудова вважається промисловим об’єктом, а жителі сплачують електроенергію за комерційним тарифом. Сума може становити і 5 грн/кВт-год.
На пресбрифінгу генерального директора ДТЕК Одеські електромережі Дмитра Григор’єва розповіли, що в Одесі є будинки, які понад 10 років як під’єднані до мережі, як будівельні майданчики. Протягом останніх 4 років перепідключення відбулось у 28 ЖК.
Варіанти переходу на побутовий тариф
Сьогодні врегулювати це питання можна трьома методами і загалом, це питання відповідальності забудовника, але до ДТЕК може звернутись і ОСББ, керуюча компанія чи інша уповноважена організація. Отже:
● Потрібно виконати технічні умови, щоб отримати приєднання за постійною схемою живлення та отримувати безперебійне електропостачання. Це найраціональніший шлях, який безпосередньо існував до воєнного стану. Для виконання цих умов потрібно розробити проєктно-кошторисну документацію, сплатити вартість приєднання, виконати будівельно-монтажні роботи, укласти договір з оператором системи розподілу (ОСР, тобто ДТЕК), звернутись до постачальника на укладання договору за побутовим тарифом.
● Якщо перший варіант неможливий через проблеми, викликані воєнними станом, держава запропонувала скористатись тимчасовим порядком приєднання, який наразі гарантований постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 352. Приєднання у цьому випадку відбувається за спрощеною процедурою отримати приєднання до електромереж. Написавши заяву до ДТЕК, замовник отримує технічні умови та обирає варіант приєднання. Далі потрібно також здійснити будівельно-монтажні роботи, потім надати гарантійний лист до ОСР про виконання цих робіт. Наступний етап — укладання договорів з оператором розподілу та постачальником електроенергії. Протягом одного року після закінчення воєнного стану замовник має внести плату за потужність та передати збудовані мережі на баланс ОСР.
● Також можна укласти тимчасовий договір про надання послуги з розподілу електричної енергії відповідно до Постанови НКРЕКП № 1340, що дає змогу користуватися побутовим тарифом. Однак він діє тільки на період воєнного стану і рік після його закінчення. Якщо не виконати технічні умови — договори з мешканцями будинку будуть знову розірвані.
Дмитро Григор’єв надав поради тим, хто планує купувати квартиру у новобудові, аби не потрапити на дорожчий тариф: перевіряти усі документи на стадії будівництва, звернути увагу на наявність технічних умов про приєднання до мереж, під час підписання акту приймання квартири впевнитись у введенні будинку в експлуатацію та виконанню технічних умов. Спікер зазначив, що наявність сертифіката про введення будинку в експлуатацію ще не означає виконання технічних умов.

Чинний тариф на електроенергію
Зазначимо, що чинний тариф на електроенергію для населення покриває лише 28% витрат на її виробництво, доставку до споживачів та податків. У НКРЕКП пояснили, що ринкова ціна складається з:
● середньозваженої ціни купівлі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед» за квітень 2023 року – 2,81 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● тарифу на послуги з передачі з 01.04.2023 – 0,43 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● середньозваженого тарифу на послуги з розподілу електричної енергії для другого класу напруги з 01.04.2023 – 1,32 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● середньозваженого тарифу на послуги постачальника універсальних послуг – 0,115 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● податку на додану вартість (20 %).
Тарифи на електроенергію для населення наразі становлять 1,44 грн/кВт-год (при споживанні до 250 кВт-год на місяць) та 1,68 грн/кВт-год (у випадку споживання більше 250 кВт-год на місяць). Водночас середньозважена фіксована ціна на електричну енергію для населення становить 1,56 грн/кВт-год (з урахуванням ПДВ), — вказують в Нацкомісії.
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський говорить, що розглядають кілька варіантів підвищення тарифу. Серед пропозицій, запровадити тариф на рівні 2 гривні 40 копійок за кіловат. Інший варіант — 2 гривні 80 копійок за кіловат. Таким чином тариф для побутових споживачів зросте мінімум на гривню.
Суспільство
Інформація про Магамедрасулова, яку оприлюднили в СБУ, до обшуків НАБУ була невідома

Інформація про одного з керівників міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, яка була оприлюднена Службою безпеки України, зокрема про те, що він нібито допомагав своєму батькові-підприємцю продавати технічні коноплі на території РФ, була невідома для антикорупційного бюро до проведення обшуків.
Про це в інтерв’ю Суспільному сказав очільник Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос, передає Укрінформ.
«Нам ця інформація була невідома. Ми дізналися про ці всі обшуки в ранок обшуків, хоча й була інформація, що щось готується. Була брудна кампанія (проти нас – ред.) у різних анонімних Telegram-каналах. Там був список детективів, які так чи інакше, на думку цих каналів, причетні до якихось злочинів. Майже у всіх цих детективів обшуки й були. Але були й інші детективи ― наприклад той, якого ви назвали. Це була несподіванка для нас», – сказав він.
Кривонос повідомив, що НАБУ звернулося до Служби безпеки України з проханням дати докази, щоб у антикорупційному бюро подивились, що їм відомо.
«Тоді ми зможемо дати їм оцінку в межах службового розслідування, щоб зрозуміти, чи приймати якесь кадрове рішення», – заявив глава НАБУ.
Відповідаючи на питання щодо даних від СБУ про те, що нардеп Федір Христенко нібито контактував із двома працівниками НАБУ, про те, що під час обшуку у квартирі близьких родичів Христенка було знайдено внутрішні матеріали НАБУ та щодо можливого впливу росіян через Христенка на НАБУ, він висловив сподівання, що керівництво СБУ надасть матеріали з кримінальних проваджень, у тому числі й стосовно цього народного депутата.
«Як тільки встановлять протиправну діяльність цих працівників (Магамедрасулова та Олександра Скомарова – ред.), я відразу прийму процесуальне рішення й повідомлю про це українське суспільство», – запевнив Кривонос.
На його переконання, щодо двох затриманих співробітників НАБУ (Магамедрасулова і Гусарова – ред.) потрібно дочекатися вироків суду.
«Ми порушили два службових розслідування, звернулися до Служби безпеки України з листами: “Дайте, будь ласка, нам докази з кримінальних проваджень для того, щоб ми могли їх дослідити”. Якщо є докази їхньої зрадницької діяльності, ми звільнимо цих осіб. Я кажу: “Давайте всю цю інформацію сюди. Я особисто зацікавлений у тому, щоб це робити», – заявив глава НАБУ.
За його словами, у Національному антикорупційному бюро вітають очищення будь-якого державного органу, включно з їхнім, від будь-якого впливу країни-агресора.
Як повідомлялося, Шевченківський суд Києва взяв під варту без права внесення застави співробітника Національного антикорупційного бюро Віктора Гусарова, підозрюваного в державній зраді та співпраці з ФСБ РФ.
Суспільство
Готові ігрові ПК з рідинним охолодженням — пастка для новачків: чому кулери кращі Реклама Анонси

Готові ігрові персональні комп’ютери з рідинними системами охолодження (СРО) виглядають крутими та естетичними, але за яскравим підсвічуванням часто ховається маркетинговий трюк.
Маркетологи подають “воду” як обов’язковий атрибут потужної системи, замовчуючи про компроміси. Розберемось, чому для новачка перевірений повітряний кулер — це більш розумний і безпечний вибір.
Міф про беззаперечну перевагу
Головний аргумент на користь РСО — нібито феноменальна ефективність. Насправді в більшість готових збірок ставлять базові моделі з одним радіатором на 120 міліметрів. Їхня реальна продуктивність у кращому разі дорівнює хорошому баштовому кулеру, а іноді й поступається йому. При цьому до шуму вентиляторів додається постійний гул помпи, який у дешевих системах може сильно дратувати. Зрештою, виходить, що ігровий комп’ютер з кулером забезпечує кращий рівень тепловідведення, при цьому покупці отримують достатню тишу під навантаженням.
Надійність і термін служби — головні ризики
Будь-яка РСО — це складна система з потенційними точками відмови. Головний ризик — протікання, здатне знищити дорогі компоненти на зразок відеокарти або материнської плати. Нехай він і невеликий, але його наслідки катастрофічні.
До того ж у “водянки” обмежений ресурс:
- помпа механічно зношується за 3–5 років;
- рідина поступово випаровується через мікропори шлангів, знижуючи ефективність.
Це свого роду запрограмоване старіння, якого повністю позбавлений повітряний кулер. Його радіатор практично вічний, а замінити вентилятор — справа декількох хвилин і невеликих грошей.
Чому “повітря” — це розумний вибір
Повітряне охолодження виграє за ключовими параметрами. Його головна перевага — абсолютна надійність, адже там просто немає чому протікати або ламатися, крім копійчаного вентилятора. При цьому сучасні “вежі” без проблем справляються з гарячими ігровими процесорами, забезпечуючи низькі температури. І найважливіше — ціна. За вартість бюджетної РСО можна придбати високопродуктивний кулер, який буде тихішим, ефективнішим і прослужить не один апгрейд системи.
Висновок: кому дійсно потрібна РСО
Системи рідинного охолодження — це не зло, а нішевий інструмент. Вони виправдані для ентузіастів екстремального розгону або ультракомпактних збірок, де немає місця для великої вежі. Але для новачка, який шукає максимум продуктивності та надійності за свої гроші, якісний повітряний кулер — найрозумніший і найбезпечніший вибір. Не варто потрапляти в пастку красивого маркетингу.
Суспільство
Водяний вуж-шахматка в Затоці – що це за тварина, де побачили, фото і відео

Місцеві кажуть, що переживати не варто
Затока в Одеській області вже три роки майже не приймає відпочивальників через постійну загрозу з моря та обстріли. Містечко перетворилось на кадри з фільму жахів, а в морі та лимані почали помічати дивних жителів.
Місцеві телеграм-канали Одеської області публікують відео. Там показали незвичного вужа.
У повідомленні йдеться, що це може бути нібито вуж-шахматка. Проте місцеві жителі заперечують цю інформацію і пишуть, що це нормально.
Один з користувачів зазначив, що це звичайний водяний вуж, інші писали — це нормально для місцевості зустріти такого “жителя” і вони не несуть загрози.
Що це вуж
Водяний вуж, або шахмата (Natrix tessellata), — це неотруйна змія з родини вужових, яка отримала свою назву через характерний шахматний візерунок з темних плям на сірувато-коричневому тілі. Цей вид завжди живе поблизу водойм і є спеціалізованим рибоїдом, що полює під водою та може затримувати дихання до 30 хвилин.
Попри поширені забобони, водяний вуж повністю безпечний для людини — він не агресивний, уникає контакту з людьми і при загрозі намагається сховатися у воді. Змія відіграє важливу екологічну роль, контролюючи популяції риби та підтримуючи здоров’я водних екосистем, тому потребує захисту та розуміння з боку людей.
Раніше “Телеграф” писав, що у Києві побачили величезну змію.
-
Усі новини6 днів ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Усі новини7 днів ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Одеса7 днів ago
Вартість оренди житла в Одесі липень 2025 — скільки коштує квартира біля моря
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини7 днів ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Усі новини6 днів ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
-
Відбудова1 тиждень ago
У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня