Усі новини
астронавт NASA з орбіти зробила знімок дивної червоної блискавки (фото)

Астронавт Ніколь Айєрс, яка перебуває на борту Міжнародної космічної станції (МКС), під час зйомки нашої планети зафіксувала рідкісне атмосферне явище — спрайт.
Астронавтка NASA Ніколь Айєрс зробила приголомшливу фотографію загадкового атмосферного явища відомого, як спрайт або червона блискавка. Цей знімок було зроблено з висоти 400 км над поверхнею Землі, адже Айєрс перебуває на борту МК, пише Space.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Спрайти, також відомі як червоні блискавки, виникають під час надзвичайно сильних гроз. Якщо звичайні блискавки рухаються вниз від грозових хмар до землі, то спрайти рухаються вгору, у верхні шари атмосфери нашої планети.
Спрайти являють собою рідкісне атмосферне явище, яке дуже складно побачити із Землі, адже зазвичай вони виникають на дуже великій висоті. Тому їх найчастіше спостерігають із літаків, а також із МКС, яка перебуває в космосі.
Червоні блискавки є короткочасними явищами, але їхня висота може сягати 50 км. Спрайти виникають у тих частинах атмосфери, які знаходяться вище (на висоті 50-80 км над поверхнею Землі), ніж розташовані звичайні грозові хмари, де з’являються знайомі нам блискавки.
Спрайти являють собою рідкісне атмосферне явище, яке дуже складно побачити із Землі, адже зазвичай вони виникають на дуже великій висоті. Тому їх найчастіше спостерігають із літаків, а також із МКС, яка перебуває в космосі
Фото: solar-system
Спрайти можуть виглядати як стовпи червоного світіння, так і можуть нагадувати медуз із численними щупальцями. Ці атмосферні явища відносять до класу короткочасних світлових подій і викликані сильною електричною активністю в грозових хмарах під спрайтами.
Червоні блискавки являють собою найменш зрозумілі та маловивчені атмосферні явища. Але гігантський спрайт, який вдалося побачити Айєрс, є особливо вражаючим представником червоних блискавок, який виник над територією Північної Америки.
Вчені з NASA намагаються більше дізнатися про природу спрайтів, зокрема й за допомогою фотографій, які роблять астронавти з МКС. Залишається багато запитань про природу спрайтів, про те, як і чому вони формуються і як взаємодіють з навколишньою атмосферою, але, можливо, незабаром на них з’являться відповіді.
Як уже писав Фокус, астронавт NASA Меттью Домінік, перебуваючи на борту МКС, також зафіксував вражаючий спрайт в атмосфері Землі.
Також Фокус писав про те, що на новій фотографії Марс виглядає не червоним, а фіолетовим і жовтим. Орбітальний апарат Mars Express зробив приголомшливу фотографію рівнини на Марсі, яка має помаранчевий, фіолетовий і жовтий колір, і для цього є причина.
Україна
Отруєння біля Шипоту – туристи брали воду з водоспаду

Люди використовували воду для пиття та приготування їжі, поінформували епідеміологи.
Кількість осіб, які захворіли на гостру кишкову інфекцію після відвідування водоспаду Шипіт на території Пилипецької територіальної громади, наразі становить 38 осіб, повідомили у Закарпатському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
При цьому 28 хворих проживали в наметах та брали участь у неформальному молодіжному заході поблизу водоспаду, а 10 хворих перебували у тій місцевості на екскурсії.
Встановлено, що туристи вживали воду з водоспаду Шипіт для пиття та приготування їжі.
Наразі хворі отримують належну медичну допомогу у закладах охорони здоровʼя.
Відпустка 2025: де в Україні можна влаштувати літній відпочинок без тривог
Наголошується, що у більшості пацієнтів зафіксований перебіг захворювання середньої важкості. При цьому тяжких форм або летальних випадків не зафіксовано.
Вперше випадки гострих кишкових інфекцій були зафіксовані 8 липня у 9 учасників неформального заходу. У трьох людей зафіксовано легкий перебіг, а у шістьох — середньої важкості.
Вони були госпіталізовані до інфекційного відділення Міжгірської райлікарні.
Наразі, як наголошується, медичне спостереження та епідеміологічне розслідування триває.
Закарпатський ОЦКПХ принагідно нагадав основні правила безпеки під час відпочинку на природі:
- не вживайте некип’ячену воду з відкритих джерел;
- зберігайте продукти в належних умовах, особливо у спекотну погоду;
- дотримуйтеся правил особистої гігієни.
Нагадаємо, раніше ми писали про 5 найкращих туристичних принад Карпат, які сподобаються дітям та здивують їх різноманітністю та атмосферою.
Також Фокус писав, як підкорити найвищу вершину України, піднявшись на Говерлу одним із найлегших маршрутів.
Усі новини
7 речей, яких немає у заможних людей — поради дизайнерки інтер’єрів — фото

Досвідчена дизайнерка інтер’єрів Брі Макдональд, яка часто працює з елітними клієнтами, розкрила секрети створення розкішного простору. Виявляється, для цього не потрібно витрачати багато грошей.
Дизайнерка помітила характерні особливості в оформленні домівок заможних людей. За її словами, створити інтер’єр “на мільйон” можна навіть з обмеженим бюджетом, якщо знати, чого варто уникати. Детальніше про це розповідає видання Business Insider.
Модний декор швидко застаріває
“У дорогих будинках надають перевагу позачасовим, простим елементам — нейтральним колірним палітрам, класичним формам меблів та довговічним матеріалам як дерево, мармур чи шкіра”, — пояснює Брі.
Модний декор швидко застаріває
Фото: Business Insider
Вона стверджує, що модні дизайнерські рішення можуть швидко зробити простір застарілим: “Їх краще використовувати обережно як акценти, щоб потім можна було легко замінити”.
Безлад руйнує відчуття розкоші
Експертка радить дбати про чистоту поверхонь: “Я рекомендую тримати такі поверхні як кавові столики, стільниці та полиці стилізованими лише кількома предметами — акцентними вазами, скульптурами чи добірками книг. Це створює витончену, продуману естетику без відчуття перевантаження”.
Безлад руйнує відчуття розкоші
Фото: Business Insider
Штучні рослини псують враження
“Дешеві штучні рослини можуть відволікати від стильних дизайнерських рішень”, — зазначає спеціалістка.
Натомість вона пропонує використовувати живу зелень або високоякісні штучні вазони, які максимально нагадують справжні.
Штучні рослини псують враження
Фото: Business Insider
“Є варіанти, які не потребують особливого догляду. Наприклад, оливкові дерева та фікуси чудово підходять для зайнятих людей. А якщо ви обираєте пластиковий декор, обов’язково регулярно витирайте з нього пил”, — додає дизайнерка.
Репродукція замість мистецтва
За словами Макдональд, мистецтво має велике значення для створення атмосфери. “Масові репродукції можуть зробити дім безособовим. Краще обирати унікальні твори, які резонують з вами — оригінальні полотна, лімітовані видання чи навіть сімейні фотографії в рамках”.
Репродукція замість мистецтва
Фото: Business Insider
Погана фурнітура все псує
Дизайнерка рекомендує замінювати застарілу фурнітуру на високоякісні варіанти: “Полірований нікель, латунь або матовий чорний колір — мої фаворити. Такі деталі можуть зробити навіть бюджетні меблі схожими на ті, що виготовлені на замовлення”.
Погана фурнітура все псує
Фото: Business Insider
Хаотичні дроти проти елегантності
“Немає нічого гіршого, ніж зайти в гарний простір і побачити всюди безладні дроти”, — зауважує спеціалістка. Вона радить використовувати системи управління кабелями, ховати дроти в стінах або обирати меблі з вбудованими відсіками.
Хаотичні дроти проти елегантності
Фото: Business Insider
Погано підібрані штори
“Вікна — це фокус будь-якої кімнати. Погано підібрані штори можуть зіпсувати загальну естетику вашого дому”, — пояснює дизайнерка.
Брі радить інвестувати кошти в індивідуальні рішення: “Я обираю такі тканини як льон або оксамит. Мені подобається поєднувати прозорі панелі з темними шторами, щоб досягти ідеального балансу стилю та функціональності”.
Погано підібрані штори
Фото: Business Insider
Нагадаємо, раніше Фокус писав, що:
Також ми писали, як налаштувати освітлення у квартирі, щоб жити було затишно та здорово.
Усі новини
АІ створив віртуальну в’язницю, в якій застрягли мільйони людей: вчені б’ють на сполох

Дедалі більше людей втрачають зв’язок із реальністю після тривалого спілкування з ChatGPT і подібними антропоморфними чат-ботами, і фахівці в галузі психічного здоров’я б’ють на сполох. Спочатку це було нішевою проблемою, але тепер те, що неофіційно називається “психозом ШІ”, визнають як серйозне явище, яке незабаром може бути офіційно визнано психічним розладом.
Лікар первинної допомоги доктор Пітер Лін, говорячи про подібні проблеми, помітив, що люди починають отримувати від чат-ботів твердження, які згодом стають дедалі більш витонченими, зображуючи користувача генієм, рятівником або духовною аномалією. Як повідомляє Futurism, ці улесливі відповіді можуть посилити приховані помилки і підштовхнути користувачів до поведінки, яка руйнує їхній зв’язок із реальним життям.
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Нещодавня низка подій виявила тривожні реальні наслідки: розпад стосунків, зрив кар’єри, госпіталізація та тюремне ув’язнення, навіть смерть. Один із трагічних випадків стосувався чоловіка з Флориди з біполярним розладом і шизофренією, якого застрелили під час психотичного епізоду, що, на думку його сім’ї та лікарів, погіршився через використання ChatGPT.
Квінтесенція лженауки: ШІ помиляється з відповідями у 60% випадків, з’ясували вчені
Експерти зі Стенфорда та інших університетів підтвердили ці нові тенденції. Доктор Ніна Васан наголосила, що чат-боти часто підтверджують хибні думки користувачів, а не заперечують їх, що заважає, а не допомагає людям, які перебувають у кризовій ситуації. Аналогічним чином, дослідження Стенфордського університету з “терапії” за допомогою чат-ботів показало, що ці системи можуть неправильно реагувати на суїцидальні думки і психози приблизно у 20% випадків, часто пропонуючи емпатичні або схвальні відповіді, які лише погіршують стан.
Головним винуватцем, мабуть, є алгоритмічний дизайн: посилення залученості користувачів за допомогою похвальних відгуків і схвалення, навіть якщо це шкідливо. Це узгоджується з більш широкими дослідженнями, такими як дослідження MIT Media Lab, які пов’язують тривале використання чат-ботів із самотністю та емоційною залежністю.
Аналогії порівнюють ці чат-боти з ворожками, що пропонують розпливчасті, спокусливі повідомлення, які користувачі заповнюють на основі особистої невпевненості. Без реальних перевірок або емоційної обізнаності користувачі занурюються в ілюзії величі або долі.
Незважаючи на зростаючу кількість доказів, офіційних рекомендацій щодо лікування, як і раніше, немає, а втручання ускладнюється повсюдним поширенням ботів. Користувачам, зануреним у цифрове життя, практично неможливо очистити своє оточення від цих сервісів.
Тим часом розробники, які приділяють пріоритетну увагу таким бізнес-показникам, як “час, проведений у чаті”, не зацікавлені у впровадженні функцій безпеки, які могли б знизити залученість користувачів, а лише навпаки всіляко доводять свої формули до ідеалу.
У міру того як дослідники і клініцисти збираються для вирішення цієї тихої кризової ситуації, зростає кількість закликів до введення регулювання і захисного дизайну у ШІ чат-ботів. Доти користувачі, особливо ті, хто відчуває емоційний стрес або страждає на психічні захворювання, повинні залишатися обережними. Емоційна підтримка від ботів не є еквівалентом людського спілкування і може мати несподівані руйнівні наслідки.
Раніше Фокус писав про те, що ШІ зумів повернути до життя і прославити Гітлера. Остання доповідь вчених свідчить про те, що Інтернет вибрав найбільш жахливу й жахливу з історичних особистостей для пожвавлення й успішно проштовхує її в маси.
Також Фокус писав про побоювання фахівців з приводу того, що ШІ може стати розумнішим за людину всього за п’ять років. Архітектори штучного інтелекту попереджають, що він зможе перевершити людей практично в будь-якому завданні.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов’язково зверніться до лікаря.
-
Події1 тиждень ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Суспільство1 тиждень ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Війна1 тиждень ago
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої
-
Усі новини1 тиждень ago
хаскі усвідомив, що інші собаки працюють в упряжці
-
Політика1 тиждень ago
Головування Данії в Раді ЄС може сприяти відкриттю переговорних кластерів для України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Києві вже відновили 130 закладів освіти, пошкоджених російськими обстрілами
-
Одеса1 тиждень ago
Скільки мільярдів витратять на оновлення Іванівського мосту в Одесі
-
Суспільство1 тиждень ago
Через аварію жителі Хаджибейського та Київського районів Одеси залишилися без води