Connect with us

Суспільство

Бойова медикиня Олена Риж у проєкті «За спиною»: Найважчі втрати

Published

on



Олена Риж, бойова медикиня штурмової роти 47-ї ОМБр «Маґура», за час повномасштабної війни втратила стільки близьких побратимів і посестер, що іноді вона боїться забути когось із них.

Про те, як вдається тримати себе в ресурсі, коли війна постійно забирає когось із найдорожчих і часто немає змоги попрощатися та провести в останню путь, військовослужбовиця розповіла психологині Ользі Марченко у програмі «За спиною», що вийде у суботу, 8 березня, о 14:00.

«Я багато страхів пройшла за період служби, з ними треба працювати, щоб побороти. І ось мене довго непокоїв страх, що моя пам’ять гіршає через контузії, і може настати такий момент, що я почну забувати своїх людей, тих, кого назавжди втратила», – поділилася військова своїми тривогами.

Тривожні думки, за словами Олени, непокоїли досить довго, поки вона одного разу не збагнула: «Навколо всі говорять про хвилину пам’яті, її називають хвилиною мовчання. Але для мене це не хвилина мовчання – подумки я розмовляю з тими, кого втратила, я звертаюся до загиблих. І я для себе зрозуміла – ось вона відповідь, ось, що мені треба робити, щоб не забувати своїх загиблих побратимів і посестер».

Військова запевняє, що відтоді не пропускає жодного дня, щоб не присвятити загиблим оту хвилину о 9-й ранку, виняток лише один – коли вона на фронті, на нулі, або виконує якусь невідкладну роботу. «Дуже рідко це буває, але буває. Я обов’язково це роблю просто в інший час. Це залишається моєю особистою хвилиною. Про це знають всі мої рідні і близькі. І я робитиму так, поки я жива», – наголошує Риж.

За її словами, коли йде з життя близька серцю людина – це ніби відривають частинку тебе, частинку твого серця, душі, життя. І кожну таку сильну втрату потрібно прожити, віддаючи повну волю емоціям. Інакше можна зануритися глибоко в стан ПТСР (посттравматичного стресового розладу), як це часто відбувається з військовими, які відкладають емоції на потім, обіцяючи собі оплакати загиблих після війни. Олена переконана, що найважчі втрати – ще попереду, тому потрібно берегти ресурс.

«Я докладаю багато зусиль для того, щоби бути в ресурсі, у тяжкі моменти дозволяю собі проживати усі емоції: я ридаю, злюся, матюкаюся, огризаюся, а буває що просто по кілька днів лежу “овочем” у ліжку. Це дуже важливо – дати собі побути в такому стані», – розповідає військова.

Риж поділилася, як кілька разів звістка про загибель побратимів заставала її у метро, і вона ридала в розпачі просто на підлозі. Проживати кожну втрату – це основа, без якої неможливо рухатися далі по життю, пояснює медикиня, адже душевний біль накопичується, і з кожною втратою нашаровується.

Відновитися потім буде складно, такий життєвий досвід у військової теж є.

Читайте також: Леся Литвинова – у програмі «За спиною»: Коли приходять вбивати твоїх дітей, треба братися за сокиру

Попри все, Олена Риж вважає себе щасливою. Встигає бути всюди: і воювати на передовій, і навчати новобранців тактичній медицині, і вести свій подкаст про життя військових.

«У мене на лівій руці набито татуювання “4.5.0.” (код “4.5.0.” у військових означає “все спокійно” – ред.) і кардіограма. І воно трактується: поки я жива, поки б’ється моє серце, в мене завжди буде 4.5.0. Навіть коли я втрачаю дуже сильно близьких мені людей, я знаю, що я – жива. І раз мені Всесвіт зробив цей дарунок, я маю дякувати і жити на повну – жити, відчувати, любити, діяти і за тих, кого вже немає поруч», – стверджує військова.

Повне інтерв’ю з медикинею ЗСУ можна переглянути завтра на новому Ютуб-каналі Укрінформу.

Олена Риж – бойова медикиня ЗСУ. До війни працювала в ресторанному бізнесі, обіймала керівні посади, була успішною тренеркою із сервісу та комунікації. На початку повномасштабного вторгнення займалася волонтерською діяльністю, допомагала евакуйовувати жителів з окупованої Київщини.

У лавах ЗСУ – з грудня 2022-го. У складі штурмової роти 47-ї ОМБр «Маґура» брала участь у наступальній кампанії на Запоріжжі та в боях під Авдіївкою. Була поранена. Проводить тренування з тактичної медицини. Веде свій подкаст «Думки на стіл» на медіаплатформі «Характер медіа».

Як повідомлялося, Укрінформ запустив новий проєкт «За спиною», мета якого – показати, як військові та ветерани, котрі пережили критичні для виживання умови, долають труднощі, а також розкрити психоемоційні аспекти, які часто залишаються поза публічною увагою.



Джерело

Суспільство

Політув’язнена Ірина Данилович надіслала посадовиці Європарламенту звернення щодо катувань в колонії РФ

Published

on



Кримська журналістка і правозахисниця Ірина Данилович передала віцепрезидентці Європейського парламенту Піні Пічерно звернення з проханням звернути увагу на катування, яким піддають засуджених жінок в російській колонії.

Про це повідомляє Центр прав людини ZMINA з посиланням на документ, направлений близькими журналістки, передає Укрінформ.

“Данилович повідомила, що адміністрація жіночої колонії №7 у Зеленокумську Ставропольського краю (де Данилович відбуває покарання після незаконного вироку. – ред.), створює для ув’язнених “нескінченне пекло”, – йдеться у повідомленні.

У колонії, за її словами, не вимикають яскраве світло, через яке болить голова та неможливо заснути, а щодня протягом кількох годин прямо у бараці працює апаратура на екстремальній гучності. Останнє дуже виснажує політув’язнену, бо вона має запалення вух, яке у колонії не лікують ефективно.

“Навіть пов’язки на очі не рятують”, – зазначає жінка щодо постійного світла.

Окрім цього, за словами Данилович, жінок змушують годинами стояти на вулиці в дощ або мороз, що вона розцінює як форму катування.

Данилович просить Піну Пічерно донести ці факти до європейської спільноти та привернути увагу до становища жінок у російських тюрмах. Віцепрезидентка Європарламенту неодноразово висловлювала підтримку ув’язненій журналістці.

Данилович також закликала звертатися до уповноваженої з прав людини РФ Тетяни Москалькової, щоб та припинила катування та порушення прав ув’язнених жінок у Зеленокумську.

Як повідомляв Укрінформ, незаконно ув’язнена українська громадянська журналістка та медсестра Ірина Данилович перебуває у російській жіночій колонії у Зеленокумську (Ставропольський край, РФ).

Читайте також: У політвязня Рустема Сейтмеметова погіршився стан здоров’я

28 грудня 2022 року в тимчасово окупованому Криму її засудили до 7 років колонії загального режиму та штрафу в сумі 50 тис. рублів за нібито носіння вибухового пристрою. Верховний “суд” Криму у відповідь на апеляційну скаргу зменшив термін перебування в колонії на один місяць – до 6 років 11 місяців. Жінка неодноразово заявляла про тиск з боку співробітників ФСБ РФ, тортури та залякування.

У колонії Данилович не отримує адекватної медичної допомоги, хоча скаржиться на постійні головні й сердечні болі, після мікроінсульту в неї німіє половина тіла. Вона повідомляла, що ув’язнених обмежили у наданні ліків, що є одним з елементів морального тиску: адміністрація ввела регламент, за допомогою якого може безпідставно відмовляти або безстроково затягувати видачу медикаментів.

Фото: КримSOS



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Верховна Рада в 16 раз продовжила воєнний стан та мобілізацію Анонси

Published

on



Верховна Рада України 15 липня підтримала законопроєкти президента Володимир Зеленського й продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації в Україні.

Рішення набере чинності з 7 серпня і триватиме 90 днів — до 5 листопада.

Останнього разу мобілізацію продовжували 16 квітня. Законопроєкти про продовження воєнного стану і мобілізації регулярно ухвалюють перед завершенням терміну попередніх. 

Існує опція скасування воєнного стану по всій країні або на окремих її частинах і до завершення його дії. Для цього президент повинен видати указ. Умовою є відсутність загрози державній безпеці й територіальній цілісності. 

 Воєнний стан в Україні запровадили через повномасштабну збройну агресію Росії.

Це особливий правовий режим, що передбачає надання органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози.

15 листопада 2024 року уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Уряд провів аудит підприємств та організацій, які мають статус критичних та мають право бронювати співробітників. За результатами аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути. 

Мобілізація поширюється на чоловіків віком від 25 до 60 років. Водночас періодично лунають пропозиції щодо можливих змін у мобілізаційних правилах, таких як залучення до призову чоловіків молодших вікових груп та загальна мобілізація жінок.

Тоді ж уряд ухвалив нову постанову, яка вводить прозорий механізм переведень між військовими частинами на запит самих воїнів. Це дасть змогу військовим змінювати місце служби. Переведення відтоді відбуваєся через додаток “Армія+”. Протягом 72 годин після подачі запиту воїн отримує відповідь у додатку: якщо рапорт відхилено, надаються конкретні причини, а при схваленні — чіткі інструкції.


Кирило Бойко



Джерело

Continue Reading

Суспільство

В одеській лікарні проводиться безоплатна стаціонарна та амбулаторна реабілітація

Published

on


В одеській лікарні проводиться безоплатна стаціонарна та амбулаторна реабілітація. Фото: пресслужба Одеської міської ради

У міській лікарні №8 минулого року стаціонарну реабілітацію пройшли близько 300 пацієнтів. Ще понад 450 осіб отримали реабілітаційну допомогу амбулаторно.

Про це повідомляє пресслужба Одеської міської ради.

Реабілітаційна служба міської лікарні № 8 налічує найдовшу історію серед відділень цього профілю стаціонарів міста. Ще десять років тому в лікарні міською владою Одеси було відкрито відділення відновлювального лікування та реабілітації, яке за кошти муніципального бюджету регулярно поповнюється новим реабілітаційним обладнанням.

На території лікарні встановлено спеціальні тренувальні майданчики для занять фізичною активністю та адаптації осіб з інвалідністю до міського середовища. Цьогоріч проведено оновлення майданчиків.

Лікарня надає широкий комплекс послуг з медичної реабілітацї пацієнтам з хворобами нервової, опорно-рухової систем, при станах після гострих мозкових інсультів, травм, оперативних втручань тощо. Послуги з амбулаторної та стаціонарної реабілітації надаються безоплатно в межах державної програми медичних гарантій на підставі угод з Національною службою здоров’я України за електронним направленням сімейного або профільного лікаря.

Медичний заклад розташований у курортній зоні на Великому Фонтані. Відпочинок на впорядкованій зеленій території лікарні та свіже морське повітря разом із сучасним обладнанням та професіоналізмом медичного персоналу є факторами, що допомагають пацієнтам швидше відновити сили та можливості організму.

Також стаціонарну реабілітаційну допомогу дорослим пацієнтам в Одесі надають кластерні міські клінічні лікарні №1, №10 і №11.

Фото — пресслужба Одеської міської ради

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa







Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.