Connect with us

Суспільство

Гепатит А, кір, COVID-19: хвороби, які повертаються

Published

on


Нова хвиля COVID-19 шириться Азією, а в Україні з цим легше. Натомість фіксується спалах кору та гепатиту А

В Україні фіксуються спалахи захворювання на вірусний гепатит A та на кір. Якщо з гепатитом ситуація не критична, то спалах кору у лікарів викликає серйозне занепокоєння. Тільки за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.

Тим часом у Гонконгу і Сінгапурі фіксують нову хвилю COVID-19. Всі пам’ятають, як COVID-19 раптово з’явився, дуже швидко поширився, забравши мільйони життів по всьому світу.

СПАЛАХ ГЕПАТИТУ А: СПОЧАТКУ КИЇВ, А ПОТІМ – ЗАКАРПАТТЯ

Ще 11 травня ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомив, що серед жителів столичного мікрорайону Відрадний (Соломʼянський район) спостерігається зростання кількості випадків захворювання на вірусний гепатит А.

Відтак 14-15 травня ДУ спільно з ЦПМСД Солом’янського району проводило виїзне обстеження на інфікування вірусом гепатиту А. 16 травня заступниця гендиректора ДУ Наталія Гунченко поінформувала, що в Солом’янському районі найбільша кількість хворих – 65, з них 31 дитина.

За її словами, у столиці проводиться розслідування для визначення джерел спалаху гепатиту А. Фахівці розглядають кілька ймовірних причин: вода, харчові продукти, люди, які хворіють безсимптомно.

У школах, дитсадках та на обʼєктах, де фіксувалися випадки захворювання, проводиться дезінфекція. Дітей у мікрорайоні перевели на онлайн-навчання. Уже два дні лікарі проводять огляди та тестування всіх охочих.

Між тим 12 травня на Закарпатті теж зафіксували спалах гепатиту в селі поблизу Хуста, там запровадили карантин.

У зв’язку зі зростанням кількості захворювань на вірусний гепатит А на території села Іза, за рішенням міської влади, встановлено ознаки надзвичайної ситуації біологічного характеру. Заборонено масові заходи (весілля, святкування ювілеїв тощо) до 21 червня 2025 року. Крім того, закрито заклади освіти, впроваджено карантин, проводяться перевірки об’єктів торгівлі, дезінфекція води, відбір проб, медичне обстеження контактних осіб.

Жителів села просять уникати масових зібрань, обмежити соціальні контакти, вживати лише кип’ячену або бутильовану воду, дотримуватися правил особистої гігієни, а за перших симптомів (нудота, біль у животі, жовтяниця) негайно звернутися до лікаря.

Варто нагадати, що гепатит А передається фекально-оральним шляхом: через брудні руки, недостатньо оброблені харчові продукти, неякісну воду. Інкубаційний період захворювання може становити до 50 днів. Деякі люди можуть хворіти безсимптомно – це створює умови для поширення захворювання.

З усіх вірусних гепатитів цей різновид найменш небезпечний, специфічного лікування від нього немає, лише симптоматичне. Проти гепатиту А є вакцина, але вона не входить до Національного календаря щеплень, отримати її можна в комерційному секторі. Для дорослих вартість становитиме від 1000 грн, для дітей – від 800 грн. За власний кошт наразі зробили щеплення 330 людей.

У 2024 році спалахи гепатиту А в Україні фіксувались у травні в Києві та області, у липні – в Дубенському районі Рівненської області. У 2023 році спалах гепатиту А фіксувався на Вінниччині, тоді захворіли понад 300 осіб, а також на Закарпатті.

СПАЛАХ КОРУ: У 20 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ТОРІК, А ПРЕПАРАТІВ ВІД НЬОГО НЕ ІСНУЄ

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.

«Наразі епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір в Україні викликає занепокоєння. За перші три місяці 2025 року в Україні зареєстровано 472 випадки захворювання на кір, що в 20,5 раза більше за аналогічний період минулого року. Зростання почалося ще минулого року: тоді кількість випадків зросла у 6,6 раза – з 65 у 2023 році до 433 у 2024-му», – йдеться у повідомленні.

Найбільше випадків зафіксовано в Чернівецькій (179) та Закарпатській (151) областях. Трохи менше – на Одещині (41 випадок), Івано-Франківщині (38) та Вінниччині (31).

У Чернівецькій та Одеській областях зареєстровано по одному летальному випадку – це були діти віком 10 років та 9 місяців відповідно. Обидві дитини мали важкі супутні захворювання.  

За інформацією Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, у квітні в столиці зареєстровано 29 випадків захворювання на кір. Це майже у 2,5 раза більше, ніж за весь І квартал 2025 року.

Як зазначали в ЦГЗ, спалахи кору в Україні – циклічні й відбуваються в середньому кожні 5-6 років. Головний спосіб запобігти таким спалахам – охоплення профілактичними щепленнями на рівні 95%.

Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Інкубаційний період – від інфікування до появи симптомів становить 10–12 днів.

Серед ускладнень кору: запалення легенів (пневмонія); вушна інфекція (отит); запалення мозку (енцефаліт); інші дуже серйозні ускладнення аж до летального.

Препаратів від кору не існує. Застосовується суто симптоматична терапія. Якщо є підвищена температура, лікар призначає жарознижувальні препарати. Водночас дітям під час лікування кору обов’язково призначають вітамін A. Це роблять, щоб зберегти їм зір. Дозу вітаміну вираховує та призначає лише лікар.

На самі висипання, які виникають при кору, ніяких кремів наносити не потрібно. Висип – це нормальна реакція організму на вірус, і він минає сам, зазвичай протягом п’яти днів.

На сьогодні щеплення від кору рекомендують проводити в дитинстві двома дозами: першу дозу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) вводять у 12 місяців, а другу – у 6 років. Однак Міністерство охорони здоровʼя вже змінило календар щеплень, тому з 2026-го другу дозу дітям уводитимуть у віці чотирьох років.

COVID-19: В АЗІЇ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ, А В УКРАЇНІ – ЗНИЖУЄТЬСЯ

Азією стрімко поширюється коронавірус, у низці країн фіксують різке зростання важких випадків COVID-19. На відміну від більшості респіраторних вірусів, які активізуються в холодну пору року, COVID-19 стрімко поширюється навіть улітку.

13 травня у гонконгівському Центрі охорони здоров’я заявили, що кількість заражених у регіоні зростає. Рівень захворюваності на COVID-19 у країні досяг максимальних показників з квітня 2024 року. Згідно з даними Китайського центру з контролю та профілактики захворювань, рівень позитивних тестів на COVID-19 серед пацієнтів, які зверталися до лікарень, зріс більш як удвічі.

Департамент контролю та профілактики захворювань Таїланду також повідомив про два спалахи після щорічного фестивалю Сонгкран у квітні.

У Сингапурі фіксують зростання кількості важких випадків на 28% – до понад 14 тис. за тиждень, а рівень госпіталізації збільшився на 30%. Влада рекомендувала громадянам вживати запобіжних заходів, у тому числі носити маски в місцях великого скупчення людей.

Попри те, що штами хвороби наразі не є такими агресивними, як раніше, COVID-19 все ще становить загрозу.

За даними МОЗ України, за тиждень моніторингу з 5 по 11 травня на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 98 706 осіб, із них 60 534 – діти. До лікарень потрапили 2 697 пацієнтів з ускладненнями ГРВІ, із них 1 636 дітей. Порівняно з попереднім тижнем захворюваність знизилась на 9,3%. Загалом по країні захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 на 43,3% менше розрахованого епідпорогу на 2024/2025 сезон.

У МОЗ нагадують, що COVID-19 починається з респіраторних симптомів. За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).

Боротьба з вірусом триває, тому важливо продовжувати дотримуватися заходів безпеки, оновлювати вакцинацію та залишатися обізнаними про потенційні ризики.

Мар’яна Рабченюк, Київ (за матеріалами преси)



Джерело

Суспільство

СБУ оголосила ще одну підозру російському пропагандисту Кисельову

Published

on



Служба безпеки України задокументувала нові злочини підсанкційного російського пропагандиста Дмитра Кисельова і заочно повідомила йому про додаткову підозру.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє СБУ.

«Фігурант входить до медійного пулу очільника Росії Володимира Путіна, через що залишається ведучим одного з головних рупорів московської пропаганди – передачі «Вісті тижня» на центральному каналі Кремля «Росія 1», – ідеться у повідомленні.

Так, наприклад, Кисельов регулярно поширює фейки про внутрішню обстановку в Україні та її міжнародні відносини.

Також фігурант намагається виправдовувати війну РФ проти України, закликає до повалення конституційного ладу та захоплення території.

В СБУ нагадали, що це не перші злочини Кисельова. Його підривну діяльність СБУ регулярно документує від початку повномасштабної війни.

Як результат, у березні 2022 року слідчі заочно повідомили йому про підозру за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

Зараз, за додатковою доказовою базою та висновками експертиз, СБУ заочно повідомила Кисельову про нову підозру за чотирма статтями Кримінального кодексу України:

ч. 3 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, вчинені з використанням засобів масової інформації);

ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків);

ст. 436 (пропаганда війни);

ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Читайте також: ВАКС стягнув у дохід держави активи пропагандиста Кремля Кисельова

Оскільки зловмисник переховується на території РФ, тривають комплексні заходи для його притягнення до відповідальності за злочини проти України.

Як повідомляв Укрінформ, Фонд державного майна України отримав в управління низку санкційних активів, серед яких корпоративні права в компаніях, що належали російському журналісту Кисельову.



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Інтент.Інсайт про оборону Півдня на Херсонщині Анонси

Published

on



Військові рф знову активізувалися на Придніпровському напрямку в Херсонській області та намагаються просунутись вперед.

Втім, вздовж Дніпра, свою ділянку фронту тримає 40 окрема бригада берегової охорони. Військові контролюють прибережну лінію та острови, постійно відбиваючи спроби росіян висадитися на український берег. Попри щоденні обстріли та бойові дії, бригада міцно тримає оборону, не даючи ворогу просунутися. Тож саме цьому вирішити присвятити прямий етер Інтент.Інсайт.

 Олег Захарків – один із бойових офіцерів бригади після поранення та реабілітації очолив напрямок рекрутингу. Він розповість про службу на півдні, бойові будні, а також — як долучитися до лав 40ОБрБО.

Щотижня Інтент.Інсайт розглядає одну проблем, яка турбує українців й порушує актуальні питання та намагається розв’язати конкретні проблеми.

13 травня в етері “Інтент. Інсайт” обговорили, скільки насправді років Одесі. Кураторка фестивалю “Одесі 610”  Вікторія Кравченко та один з лекторів, народний художник України Анатолій Кравченко розповіли, про важливість просвітництва, справжню історію міста та об’єднання мистецтва, історії та культури в єдину програму.

А в етері 6 травня обговорили невідворотність подорожчання води в Одесі із керівником інформаційного центру “Інфоксводоканалу” Сергієм Чабаном.  Жителям Одеси розповіли, з чого складається тариф на воду, хто його оплачує, про борги та якість води у кранах.

Прямий етер Інтент.Інсайт 29 квітня вирішили присвятити саме темі ринку нерухомості  Одеси та України й впливу війни на нього. 

Прямий етер Інтент.Інсайт 15 квітня присвятили проблемам розвитку велоінфраструктури, як в Одесі, так й в Україні.


Ірина Глухова



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Проганяємо мурах: у садівницьких товариствах Одеси чесно зізналися, що працює, а що – ні

Published

on


Хоча мурахи приносять багато користі на дачній ділянці – поїдають шкідників рослин, а також збагачують ґрунт мінеральними та органічними речовинами, в деяких випадках ці комахи викликають великий дискомфорт і тоді їх хочеться негайно позбутися. Особливо, коли мурахи поєднуються з попелицею. Мало того, що вони “охороняють” шкідницю, то ще й переносять її з місця на місце!

Коли ви більше не хочете все це терпіти, то можна вдатися до дій, які допоможуть позбутися непроханих гостей. Щоправда, які з них справді допоможуть, а які навіть не потрібно витрачати свій час?

Секретний засіб проти мурах в будинку

Деякі дачники використовують для відлякування мурах народні екологічні засоби у вигляді куркуми, лаврового листа, цитрусових та гвоздики, які добре працюють у закритих приміщеннях та зовсім не приносять користі на свіжому повітрі.

Також для боротьби з комахами активно використовують кукурудзяне борошно або манну крупу, яку мурахи не здатні перетравити.

Частина дачників намагається позбавитися мурашників, поливаючи їх окропом і гасом. На якийсь час мурахи дійсно зникнуть, але потім знову з’являться. Мало того, ці засоби при некоректному використанні можуть завдати шкоди рослинам.

Найкращі методи боротьби з мурахами на присадибній ділянц

Серед марних і малоефективних засобів від мурах можна назвати соду, сіль та золу, розсипані у сухому вигляді. Горстка цих речовин ніякої шкоди не завдасть, а від надлишку постраждає все, що знаходиться довкола.

Тому найкращим способом для боротьби з мурашиними колоніями експерти називають хімічні препарати у вигляді гелів, лаків та пасток. У спеціалізованих магазинах представлений багатий асортимент продукції, за допомогою якої можна позбутися мурах за лічені дні.





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.