Суспільство
Херсонський порт після окупації залишився в руїнах, а компанія-концесіонер б’є на сполох Анонси

Херсонський морський порт після окупації та обстрілів майже повністю знищено — втрачено техніку, будівлі, плавзасоби й інше майно. Попри неодноразові звернення, держава досі не погодила з концесіонером план відновлення підприємства.
Про це повідомили у пресслужбі товариства “Херсонський порт”.
У пресслужбі наголосили, що товариство “Херсонський порт”, яке взяло держпідприємство в концесію у грудні 2021 року, з початку повномасштабної війни втратило майже всі засоби виробництва.
За офіційним експертним висновком Київської торгово-промислової палати від травня 2024 року, окупанти знищили або викрали практично все майно:
- Транспорт, спеціальна техніка — 68 одиниць (втрачено 100%);
- Плавзасоби — 32 одиниці (втрачено 100%);
- Будівлі та споруди — 158 одиниць (втрачено 100%);
- Залишки по складу — 99 231 одиниця (втрачено 99,23%);
- Інші основні засоби — 1270 одиниць (втрачено 76,5%);
- Портальні крани — 14 одиниць (втрачено 100%);
- Пально-мастильні матеріали, металевий прокат, пісок — 2574 тонни (втрачено 100%);
- Труби, кабелі, троси — 11 905 погонного метра (втрачено 100%).
За словами концесіонера, після деокупації в листопаді 2022 року об’єкт залишається під постійними обстрілами, що унеможливлює відновлення. Частина порту — на лівому березі Дніпра — досі під контролем окупантів. Додаткові збитки завдала повінь після підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року.
Попри катастрофічні наслідки, компанія продовжує охороняти територію, забезпечує стоянку іноземних суден і власним коштом ремонтує об’єкти комунальної інфраструктури.
З 2022 року товариство “Херсонський порт” понад сім разів офіційно зверталось до Міністерства розвитку громад та територій із пропозицією створити робочу групу для підготовки плану відновлення. Проте відомство досі не ухвалило навіть рішення про її формування.
Херсонський порт став одним із перших прикладів концесійного партнерства в Україні напередодні повномасштабного вторгнення. У грудні 2021 року концесіонер розпочав модернізацію та затвердив інвестплани, однак реалізувати їх завадили окупація, затоплення після підриву Каховської ГЕС і постійні обстріли — нині порт потребує повного відновлення.
Суспільство
З початку червня з полону повернулися сотні українців

За вісім етапів масштабного обміну полоненими вдалося повернути додому сотні українців, серед них поранені, цивільні та зниклі безвісти.
Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у Фейсбуці, передає Укрінформ.
«Вісім етапів великого обміну. З початку червня додому повернулися сотні наших людей. Наша молодь, захисники Маріуполя, ті, хто тримав оборону в Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Сумській, Чернігівській та Київській областях. Поранені, тяжкохворі. Ті, кого вважали зниклими безвісти», — зазначив глава держави.
За словами Зеленського, більшість звільнених перебували в російському полоні ще з 2022 року. Серед повернених не лише військові, а й цивільні особи, які також стали заручниками війни.
Президент підкреслив, що це результат злагодженої роботи великої команди, яка щоденно докладає зусиль для звільнення кожного українця.
«Ми продовжуємо, і працюватимемо, доки не повернемо кожного, усіх без винятку», – заявив він.
Як повідомляв Укрінформ, під час чергового етапу обміну важкохворих, важкопоранених та молоді віком до 25 років додому повернулися українці, перебування яких у російській неволі було підтверджене Міжнародним комітетом Червоного Хреста чи з інших джерел.
Фото: СБУ
Суспільство
Вогонь російської ППО знищив тисячу гектарі у заповіднику Асканія-Нова Анонси

В Херсонській області внаслідок дій російської ППО на території окупованого біосферного заповідника “Асканія-Нова” згоріло майже тисячу гектарів степу.
Про це повідомили на сторінці заповідника “Асканія-Нова” імені Ф.Е. Фальц-Фейна.
Там зазначили, що протягом двох днів, 1 та 2 липня, на території заповідника вирувала масштабна пожежа.
Як свідчать супутникові знімки Sentinel-2, вогнем було охоплено 942 гектари заповідної зони в масиві “Південний”, а також ще близько 104 гектари сільськогосподарських угідь навколо. Причиною загоряння, за попередніми даними, стала діяльність російської зенітної установки, яка базується безпосередньо на території заповідника.
Водночас російська окупаційна адміністрація поспішила звинуватити у пожежі “вражеские дроны”, не надавши жодних доказів.
Фахівці нагадали, що це не перший випадок: ще 22 серпня 2023 року в тій самій місцевості – ділянці “Великий Чапельський під” – виникла велика пожежа після падіння уламків ракети російської ППО. А 1 вересня 2023 року вигоріла територія в межах ділянки “Успенівка”, і нинішнє згарище частково наклалося на попереднє.
Найбільших втрат зазнали унікальні степові екосистеми. Зокрема, згоріли біотопи з рідкісними рослинними угрупованнями Stipeta ucrainicae та Stipeta capillatae, які охороняються Зеленою книгою України.
Таким чином, під загрозою опинились десятки видів флори і фауни, багато з яких не зустрічаються більше ніде у світі.
Попри ці факти, окупаційна влада зайнята не відновленням довкілля, а підрахунком збитків, які вони цинічно приписують “наслідкам української агресії”.
Біосферний заповідник “Асканія-Нова” — унікальна природоохоронна територія в Україні, яка входить до списку найдавніших степових заповідників світу. Він розташований в Херсонській області, Каховському районі, неподалік однойменного селища Асканія-Нова.
Заповідник створено 1898 року бароном Фрідріхом Фальц-Фейном, який присвятив життя збереженню дикої природи. Площа: 33,3 тисячі гектарів, з яких понад 11 тисяч гектарів є цілинним степом, який ніколи не оброблявся людиною. Входить до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО, також є частиною Смарагдової мережі Європи.
“Асканії-Нова” – це одна з небагатьох територій у Європі, де зберігся незайманий степовий ландшафт із природною флорою та фауною. З 24 лютого 2022 року заповідник перебуває під окупацією. У квітні 2024 року з’явилася інформація про критичний стан об’єкта. До війни тут мешкало понад 3000 видів тварин, серед яких 27 видів із Червоної книги МСОП і 7 видів із Червоної книги України. Чимало колекцій рідкісних тварин за час окупації майже втрачено.
Суспільство
На Одещині затримали військового, який за 10500 доларів організував незаконний перетин кордону

СБУ та слідчі управління внутрішньої та власної безпеки викрили в Одеській області військовослужбовця на корупції та переправленні через кордон чоловіка поза пунктами пропуску.
Як повідомили в Одеській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Південного регіону, військовий та двоє його знайомих з Одеси організували канал втечі ухилянтів за кордон. За 10500 доларів вони запропонували чоловіку призовного віку надати інформацію про перетин кордону, де немає патрулів, а також забезпечити трансфер до кордону. Після прибуття на кордон чоловік передав організаторам 5500 доларів, а його довірена особа в Одесі передала третьому організатору 4500 доларів.
Після передачі грошей всіх учасників схеми було затримано. Фігурантам обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою у виді застави в сумі 605 600 грн кожному.
-
Одеса1 тиждень ago
У липні запустять додатковий потяг з Вінниці до Одеси – Укрзалізниця
-
Політика1 тиждень ago
нардеп Дмитрук заявив, що Україна, Росія та Білорусь «один народ»
-
Війна1 тиждень ago
Зараз у ворога немає переправ через Оскіл
-
Війна1 тиждень ago
На фронті від початку доби сталися 69 зіткнень, третина з них
-
Політика1 тиждень ago
Високі ставки, рекордні витрати та майбутнє України в Альянсі
-
Війна1 тиждень ago
В РФ засудили ще чотирьох українських військових за «Курську операцію»
-
Відбудова1 тиждень ago
У Посад-Покровському на Херсонщині зводять 173 нових приватних будинків
-
Відбудова1 тиждень ago
за рік банки профінансували проєктів майже на 25 мільярдів