Суспільство
Крихітна жовта плиска готується до гніздування в Нацпарку на Одещині (відео) – Новини Одеси

Перната довжиною всього 15-16 сантиметрів і вагою близько 17 грамів.
Жовті плиски повертаються з Африки у Національний природній парк “Тузлівські лимани” та готується до гніздування. Перната довжиною всього 15-16 сантиметрів і вагою близько 17 грамів.
Плиски досить моторно пересуваються на поверхні землі і спритно літають низько над землею. Раціон харчування складають різні дрібні безхребетні тварини: павуки, клопи, мухи, гусінь, метелики, комарі і мурахи. Поживу, зазвичай, шукають на землі, швидко пересуваючись серед трави.
Гніздо жовті плиски облаштовують на заболоченій території в невеликій заглибині на землі в густій траві. Перед початком будівництва самка протягом одного-двох днів ретельно обирає місце для гнізда, оглядаючи в окрузі кожен п’ятачок рослинності. Гніздо – плоска чашечка діаметром 80-110 мм і глибиною 30-45 мм.
За будівельний матеріал використовуються різні частини лугових рослин; дно гнізда встеляється пучками шерсті або кінського волосу. Часто на дні гнізда можна виявити один-два зелених листочка злакових рослин або кілька пір’їн.
Кладка складається з 5-6 зеленувато-білих або жовтувато-білих яєць з темним крапом. Інкубаційний період складає 10-13 днів, насиджує одна самка. Самець під час будівництва гнізда і насиджування перебуває поблизу, охороняє територію і зрідка годує самку. У разі виникнення небезпеки самець починає кричати.
За пташенятами доглядають як самець, так і самка. Пташенята залишають гніздо приблизно через 13 днів, проте ще деякий час не здатні літати і годуються батьками. Приблизно в середині літа батьки разом з підрослими нащадками починають кочувати болотистими місцями, а зимова міграція триває з середини серпня до середини жовтня.
Відео: Іван Русєв
Україна
про що розповідають українські військові після російського полону

Звільнені 6 травня українські військові свідчать про нелюдські умови в російському полоні, що грубо суперечать нормам міжнародного гуманітарного права. Зібрані свідчення та докази вже передаються до міжнародних інстанцій, зокрема до Міжнародного кримінального суду.
Про це повідомив керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко, пише NV.
Він розповів, що після повернення з російського полону українські військові спочатку проходять медичне обстеження та розпочинають курс реабілітації. Лише після цього з ними починають працювати фахівці Служби безпеки, Нацполіції, Офісу генпрокурора та представники Міжнародного кримінального суду, щоб задокументувати факти тортур, нелюдського поводження та інших злочинів, скоєних під час утримання в полоні.
“Якщо вам відомий такий документ як Стамбульський протокол, в ньому визначено 18 основних тортур, то ми маємо сьогодні докази застосування усіх 18 видів і навіть більше – певні комбінації тих чи інших видів тортур та знущань [застосовуються] до наших військовослужбовців, які перебувають в полоні держави-агресора”, – підкреслив Охріменко.
За словами звільнених, у російському полоні їх позбавляли базових потреб: пораненим не надавали медичної допомоги, харчування було мізерним, а умови утримання — неприйнятними. Замість спеціалізованих таборів, передбачених Женевською конвенцією, військовополонених тримали у звичайних тюрмах разом із кримінальними ув’язненими.
Зібрана інформація проходить систематизацію й аналіз, після чого передається до міжнародних правових інституцій як доказова база для фіксації воєнних злочинів.
“Державі Україна вже відомі безпосередні виконавці – від охоронців, які утримують [полонених], до начальників цих колоній, в яких вони утримуються. І ми бачимо, що це не проблема однієї чи іншої колонії, це проблема системна. Ми бачимо системний підхід Російської Федерації до утримання наших військовополонених”, – додав Охріменко.
Нагадаємо, 6 травня, завдяки посередництву Об’єднаних Арабських Еміратів, з російського полону було звільнено чергову групу захисників України. Обмін відбувся у форматі 205 на 205.
Також Фокус писав, що наприкінці квітня Офіс генпрокурора України оприлюднив попередні результати експертизи тіла журналістки Вікторії Рощиної, яке передала РФ. За висновками судово-медичних фахівців, на тілі були виявлені сліди тортур, зокрема застосування електроструму та зламані ребра.
Суспільство
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі

ДНК-дослідження останків, виявлених під час ексгумації у Пужниках Тернопільської області, проводитимуть на території Польщі, українських науковців запросили долучитися.
Про це кореспондентові Укрінформу повідомив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.
“ДНК-тести робитимуть на території Польщі. Польська сторона до початку робіт нас поінформувала про те, що були взяті ДНК-тести від родичів людей, які колись проживали на території села Пужники, щоб теоретично можна було ідентифікувати тих, хто загинув, з тими, хто живе на території Польщі. У нас є запрошення від польської сторони зробити ці дослідження спільними. Ми вважаємо, що це теж елемент для конструктивної співпраці, діалогу з складних питань спільної історії”, – зазначив Наджос.
За його словами, під час ексгумаційних робіт у Пужниках українсько-польська експедиція виявила останки 42 людей. Науковці ще не визначили, коли саме загинули ці люди.
“Наразі є питання про те, чи це загиблі у період 1945 року або раніше. Адже, до прикладу, місцева влада дала дозвіл на те, щоб ми зрізали 13 дерев. Серед них були доволі старі, і деякі останки були знайдені в корінні цих дерев. Отже, може йтися як про людей, які були поховані у 1945 році, так і не виключається, що це можуть бути люди, поховані раніше. Адже пошукові роботи тривають саме на території старого цвинтаря. Відповідно, це предмет для досліджень”, – розповів посадовець.
Українська і польська сторони готуватимуть свої звіти за результатами ексгумації. Також ведуться переговори щодо спільного звіту.
Перепоховання ексгумованих останків планують провести влітку на території села Пужники.
Як повідомляв Укрінформ, ексгумаційні роботи у Пужниках на Тернопільщині розпочалися 24 квітня. У розкопках брали участь українські й польські фахівці. Від України в ексгумації бере участь команда спеціалізованої установи «Волинські старожитності», яку очолює Аліна Харламова, від польської сторони – науковці з Поморського медичного університету в Щецині та представники фонду «Свобода і демократія».
Переговори між Україною та Польщею щодо проведення ексгумаційних робіт тривали з минулого року. Наприкінці листопада 2024 року під час спільної пресконференції міністрів закордонних справ Польщі та України Радослава Сікорського та Андрія Сибіги було оголошено про скасування мораторію на пошук та ексгумацію останків громадян Польщі, похованих на території України, який діяв з 2017 року.
8 січня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України надало згоду на ексгумацію у Пужниках.
Фото Юлії Томчишин
Суспільство
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси

В Одесі поліцейські викрили двох чоловіків, які на замовлення запустили феєрверк під час ракетного удару по місту.
Про це повідомили у пресслужбі Головного управління Нацполіції в Одеській області.
За інформацією правоохоронців, 31 січня під час ракетного обстрілу Одеси двоє раніше судимих чоловіків з Київського району, віком 37 і 48 років, зумисне запустили феєрверки у багатолюдних місцях. Піротехніку активували на спортивних майданчиках біля навчальних закладів на Люстдорфській дорозі та вулиці Сім’ї Глодан, ігноруючи воєнний стан, повітряну тривогу та реальні вибухи від ворожих ракет.
Слідчо-оперативна група поліції виявила на місцях злочинів залишки піротехніки – коробки з-під салютів на 30 залпів. Правоохоронці з’ясували, що молодший з чоловіків отримав пропозицію через месенджер – за 4 тисячі гривень влаштувати феєрверк у людному місці, зняти це на відео й надіслати замовнику. Для реалізації плану він залучив знайомого.
Чоловіки виконали завдання й відіслали “звіт” із салютами замовнику, але обіцяної винагороди так і не отримали.
Поліція зібрала докази, які підтверджують, що дії обох кваліфікуються як хуліганство, вчинене групою осіб із особливою зухвалістю. Відкрито провадження за ч. 2 ст. 296 КК України, що передбачає до 4 років ув’язнення.
Також у поліції повідомили, що обох фігурантів раніше вже судили за крадіжку й шахрайство.
Нагадаємо, ввечері 31 січня в Одесі пролунала серія вибухів. Армія рф атакувала середмістя балістикою. Ракетний удар російських терористів по центральній частині міста Одеси пошкодив знамениту пам’ятку архітектури — готель “Бристоль”. Семеро людей були травмовані.
Одеська область потрапила у трійку лідерів, де найбільше запускали феєрверк під час війни. За три роки повномасштабного вторгнення в регіоні винесли 5 вироків.З початку повномасштабного вторгнення в Україні, після введення заборони на використання піротехнічних засобів, українці отримали 44 вироки за запуск феєрверків. Більшість із цих випадків завершилися штрафами, однак також були присуджені умовні та реальні терміни ув’язнення.
-
Суспільство1 тиждень ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Суспільство5 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться форум «Стратегія розвитку культури в Україні 2025-2030: ключові кроки реалізації»
-
Усі новини1 тиждень ago
Китай обіцяє обійти США у розробці нових надпотужних чипів: що про це відомо
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти