Суспільство
Мільйони на чайники для Південної АЕС: як на Миколаївщині віддавали підряди без тендерів Анонси

На Миколаївщині без відкритих торгів віддали багатомільйонні контракти від Південноукраїнської АЕС, зокрема на постачання побутової техніки під виглядом спецобладнання. Попри кримінальні справи й підозру у завищенні цін, розслідування фактично зупинились, а інформація про більшість контрактів залишається недоступною.
За розслідуванням Антикорупційного виміру, у кінці 2022 року миколаївські правоохоронці відкрили провадження через можливу розтрату бюджетних коштів при закупівлі обладнання для Південноукраїнської АЕС.
Як з’ясувалося, ще у 2020 році керівництво станції без відкритих торгів підписало угоду на понад 36,6 мільйона гривень. Знайти дані про цей договір у Prozorro неможливо. Постачальником обладнання стала київська корпорація “ТСМ груп”, яку пов’язують із дипломатом доби президента Петра Порошенка. Цікаво, що ця компанія не раз отримувала державні контракти без конкурсів. Замість спецобладнання для атомної станції вона постачала холодильники, чайники, телевізори, мікрохвильовки, оргтехніку та навіть канцтовари.
Правоохоронці виявили серйозні розбіжності між кошторисом і реальними поставками, вартість яких, імовірно, завищили. Попередні підрахунки говорять про можливу розтрату у 390 тисяч гривень. Загалом компанія отримала понад 5,5 мільйона за цією угодою.
Договір із “ТСМ груп” обґрунтували тим, що в процесі реалізації нібито використовувалися дані з обмеженим доступом. Проте жодної секретної інформації підряднику не надавали. Чому не провели відкритий тендер — досі невідомо.
І це — не єдиний випадок співпраці АЕС із компанією. У 2016 році СБУ відкрила справу через інший договір із “ТСМ груп” — на протипожежні роботи вартістю 12,5 мільйона гривень. Підозрюють, що компанія через субпідрядника завищила ціну обладнання майже на 4 мільйони.
Ще один контракт у 2017 році — на 33 мільйони, ще один у 2018-му — на 12,6 мільйона гривень. Усі ці угоди теж укладали без тендерів. Частина з них була засекречена нібито через питання безпеки, але така практика унеможливлює контроль за витратами публічних коштів.
Згідно з розслідуванням, відеореєстратори, які закупили для ПАЕС, могли бути придбані з переплатою у 12 мільйонів. Їх постачала фірма, засновником якої є людина з таким самим ПІБ, як і чинний керівник “ТСМ груп”. Загалом компанія отримала підрядів на 28 мільйонів гривень.
Що стосується зв’язків — одна з бенефіціарок компанії має спільну нерухомість із Павлом Домашнєвим, який раніше був радником в Адміністрації Президента. Після 2020 року він зник із держслужби, і на цьому ж етапі компанія припинила отримувати офіційні підряди.
Наразі не відомо, на якому етапі розслідування справи, і чи були “ТСМ груп” виплачені всі гроші. Інформація про транзакції на порталі витрат відсутня. Водночас аналіз показує: масштаб можливих зловживань значно більший, а провадження — зависли в повітрі.
У лютому суд у Миколаївській області продовжив обов’язки директору фірми, який підозрюється в розкраданні коштів, виділених на ремонт об’єкта Південноукраїнської АЕС. Фактичні витрати компанії виявилися значно нижчими за заявлені, а різниця була переведена на банківські рахунки фірми.
Минулого року Вищий антикорупційний суд призначив слухання щодо заволодіння 12,3 мільйона гривень у справі керівників Південноукраїнської АЕС, де під час закупівлі обладнання були встановлені завищені ціни. Їх також обвинувачують у подібних діях в іншій справі, пов’язаній з АЕС.
Україна
яка область на першому місті

З початку 2025 року в Україні вже було відкрито понад 17 тисяч виконавчих проваджень через порушення правил військового обліку. У середньому щомісяця фіксується близько 4,7 тисячі нових рішень щодо штрафів від територіальних центрів комплектування. Найвища активність спостерігається в Києві, на Дніпропетровщині та Сумщині.
Такі дані аналітичної платформи “Опендатабот“.
Як інформує “Опендатабот”, станом на квітень 2025 року зафіксовано 17 007 проваджень, із яких лише 2 779 або 16% було закрито. Кількість виконавчих дій фактично дорівнює кількості осіб, на яких їх відкрито — 15 772 людини.
Переважно такі справи порушують щодо чоловіків віком 25–35 років — на цю категорію припадає майже 44% усіх випадків. Ще 39% — це чоловіки віком 36–45 років. Жінки майже не фігурують у подібних провадженнях — лише 22 випадки за весь період.
Найбільше проваджень зафіксовано у столиці — 1 992, на другому місці — Дніпропетровська область із 1 946 випадками, на третьому — Сумська з 1 722 справами. Один із рекордів за кількістю проваджень на одну особу встановив Приморський ТЦК Одеси: він відкрив сім справ проти одного чоловіка. Найменше зафіксовано у Луганській області — всього 6, та в Івано-Франківській — 57.
Загалом із початку повномасштабного вторгнення зібралось понад 28,9 тисячі боргів через порушення облікових норм.
15 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон, що передбачає 50% знижку на штраф за самостійне звернення до ТЦК та сплату штрафу. У період воєнного стану за неоновлення облікових даних чи відсутність на військовому обліку чоловікам віком від 18 до 60 років загрожує штраф від 17 до 25,5 тис. грн. Але добровільна сплата дає змогу обійтись лише половиною мінімальної суми.
Через несплату штрафів наразі заблоковані рахунки 26 тисяч осіб. У Міністерстві юстиції підкреслюють: всі арешти відбуваються лише на підставі судових рішень, які надходять до виконавчої служби, повідомляє “РБК-Україна“.
Згідно із законом, за ігнорування повістки чи неоновлення даних у ТЦК фізичні особи мають сплатити від 17 до 25 тис. грн. Якщо порушник не виконує вимогу добровільно, йому можуть додатково заблокувати банківський рахунок або тимчасово позбавити водійських прав. Усі санкції застосовуються виключно на підставі рішення суду.
Нагадаємо, що українці, які перебувають у розшуку за ухилення від мобілізації у 2025 році, можуть бути затримані в момент перевірки їхніх особистих документів. Експерти роз’яснюють, як саме має відбуватись таке затримання у правовому полі та які подальші дії передбачає закон.
Також, громадянина не можуть притягнути до відповідальності або оштрафувати у територіальному центрі комплектування за відмову проходити військово-лікарську комісію, якщо він офіційно має відстрочку від мобілізації. Водночас, якщо повістка була надіслана поштою, потрібно уважно перевіряти її зміст і дотримуватися інструкцій, щоб уникнути юридичних неприємностей.
Суспільство
У Нацполіції вже мають «певні напрацювання» щодо встановлення особи нападника на журналіста Макарова

Працівники поліції вже мають певні напрацювання щодо встановлення особи нападника на журналіста Юрія Макарова.
Про це у телеефірі повідомила речниця Нацполіції України Юлія Гірдвіліс, відповідаючи на питання, чи розслідування вже наблизилося до встановлення особи нападника, передає кореспондент Укрінформу.
«Тривають оперативні заходи з метою встановлення і затримання нападника, встановлюється особа, причетна до цього нападу. У нас є певні напрацювання і за результатами ми будемо обов’язково інформувати громадськість щодо подальшого розслідування і коли будуть відомі деталі», – заявила Гірдвіліс.
Вона нагадала, що цей інцидент стався увечері 16 квітня біля одного з житлових комплексів у Солом’янському районі Києва.
«За попередньою інформацією, невідомий несподівано вдарив ножем постраждалому українському журналісту. На часі його стан задовільний, він перебуває у лікарні. Розслідується кримінальне провадження за статтею 121 – це умисне тяжке тілесне ушкодження. Тривають слідчі дії, призначено низку експертиз», – зазначила речниця.
За її даними, наразі слідство розглядає кілька версій вчинення цього злочину, серед яких є і версія про особисті конфлікти, і версія про напад, пов’язаний із його професійною діяльністю.
«Також основна із версій, як вчора було зазначено – це російський слід», – поінформувала Гірдвіліс.
Як повідомлялося, пізно ввечері 16 квітня невідомий скоїв напад на виконавчого продюсера Суспільного Мовлення Юрія Макарова. Зловмисник завдав журналісту ножове поранення.
Потерпілого госпіталізували у важкому стані, загрози його життю вже немає.
Заходи для затримання нападника тривають.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко взяв справу про напад на Макарова на особистий контроль.
До розслідування нападу на журналіста Макарова залучені півсотні експертів.
Суспільство
Комунальні підприємства Миколаєва не пустили на ринок закупівель Анонси

У Миколаєва не підтримали рішення щодо участі комунальних підприємств у закупівлях. Попри аргументи Департаменту ЖКГ, депутати засумнівалися в доцільності такого кроку та перенесли розгляд на наступне засідання.
Про це йшлося на засіданні постійної комісії Миколаївської міської ради з питань прав людини, законності та гласності.
Як пояснив перший заступник директора Департаменту житлово-комунального господарства Ігор Набатов, ухвалення цього рішення дозволило б розширити конкуренцію на ринку закупівель та забезпечити рівний доступ до нього для підприємств, підпорядкованих міській раді.
Проте голова комісії Олена Кісельова висловила сумніви щодо доречності та терміновості цього кроку. Вона поцікавилася, чому ініціатива виходить від Департаменту ЖКГ, хоча в міськраді є уповноважений орган з питань закупівель, а також які саме наслідки матиме таке рішення.
У відповідь Набатов зазначив, що Департамент курує 17 комунальних підприємств, тож питання стосується саме їхньої діяльності. Він також наголосив, що останнім часом зросли технічні та виробничі потужності підприємств, і в перспективі вони зможуть конкурувати в тендерах. Але для цього потрібно мати правові підстави, аби уникнути оскаржень з боку інших учасників.
Члени комісії висловили побоювання, що ухвалення цього рішення створить враження, ніби раніше в системі закупівель усе було неправильно, а також поставили під сумнів доцільність такого кроку на тлі великої кількості вже створених КП.
Кісельова також звернула увагу, що участь комунальних підприємств у тендерах за бюджетні кошти може викликати конфлікти інтересів. Вона закликала авторів проєкту надати чіткий план його реалізації.
Набатов додав, що із серпня 2025 року набуде чинності закон, підписаний Президентом Володимиром Зеленським, згідно з яким комунальні підприємства будуть перетворені на акціонерні товариства, а отже, потребуватимуть нових форм взаємодії з публічними закупівлями.
Попри всі аргументи, комісія проєкт не підтримала.
Подібне рішення не ухвалили й на попередній сесії міськради. Документ передбачав механізми, що мали б дозволити цим установам брати участь у тендерних процедурах без правових обмежень. Втім, тоді проєкт не набрав необхідної кількості голосів. У міськраді зазначають, що його повторний розгляд заплановано на наступну сесію.
Також на початку лютого комунальне підприємство “Миколаївоблтеплоенерго” подало заявку на ліцензію з постачання електроенергії. Відтепер воно має намір не лише виробляти власну електроенергію, а й закуповувати її у виробників, щоб забезпечувати споживачів.
-
Україна1 тиждень ago
військовий звинуватив Волинський ліцей в поширенні символіки СРСР (фото)
-
Усі новини1 тиждень ago
Батареї зможуть працювати довше завдяки звичайній каві: що зробили вчені (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Не може бути безкарності після таких злочинів
-
Усі новини1 тиждень ago
71-річна модель Крісті Брінклі похвалилася фігурою в бікіні (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Війна не стихає від розмов і заяв, Україні потрібна підтримка партнерів
-
Політика1 тиждень ago
Китайські військові не могли діяти в Україні без дозволу своєї влади
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль прибув до Брюсселя на засідання Ради асоціації Україна-ЄС
-
Події1 тиждень ago
В одеському “Будинку з янголом” відкрилася фотовиставка авторів з ментальними особливостями