Економіка
на підтримку виділили понад 150 млн грн

Виділені кошти будуть використані для реалізації програми новоствореного Міністерства національної єдності. Також парламент затвердив план щодо розвитку фонду захисних споруд на найближчі пару років.
На підтримку українських біженців і сприяння їх поверненню на батьківщину Україна виділила понад 150 мільйонів гривень. Про це 4 березня заявив постійний представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
“Передано бюджетні призначення, передбачені Міністерству економіки на 2025 рік у загальному фонді державного бюджету за програмою “Забезпечення виконання завдань і заходів із підтримки українців за кордоном та сприяння їх поверненню в Україну” у сумі 150 млн 28,7 тис. гривень Міністерству національної єдності України на нову бюджетну програму”, — зазначив він.
Також Мельничук повідомив, що була схвалена Стратегія розвитку фонду захисних споруд цивільного захисту на період до 2034 року. Був затверджений операційний план заходів з реалізації цієї стратегії у 2025-2027 роках.
Що передувало
19 листопада 2024 року президент Володимир Зеленський презентував у парламенті “План стійкості” з 10 пунктів. Під час свого виступу він анонсував створення Міністерства об’єднання.
Верховна Рада призначила головою нового міністерства Олексія Чернишова. При цьому нардеп Ярослав Железняк назвав головним питанням, як буде затверджуватись бюджет для органу. При цьому він повідомляв, що на майбутнє відомство, яке перебуває у підпорядкуванні Міністерства економіки, “закладено лише 150 млн грн”.
На початку січня міністр національної єдності Олексій Чернишов інформував, що нині в Україні проживають приблизно 32 млн українців, а за кордоном — майже 30 мільйонів.
Нагадаємо, в Австрії продовжили статус тимчасового захисту для українців до березня 2026 року. Нині в країні перебувають майже 85 тисяч біженців, серед них — великий відсоток жінок та дітей.
Економіка
Індексація пенсій в Україні — чи піднімуть виплати з липня 2025 року

В Україні мінімальну пенсію, як правило, отримують громадяни з недостатнім трудовим стажем. Остання індексація пенсій відбувалася в березні 2025 року.
Тепер багато пенсіонерів задаються питанням: чи відбудеться підвищення виплат у липні і хто може розраховувати на додаткові надбавки. Про це йдеться в матеріалі видання “УНІАН”.
До кінця 2025 року переглядати розмір пенсійних виплат на державному рівні не планують. Наступне підвищення очікується лише в першій половині 2026 року. Наразі сума пенсії визначається з урахуванням заробітної плати, віку та трудового стажу. Мінімальна виплата для пенсіонерів, які продовжують працювати, становить 2361 гривню, а для тих, хто не працює, — 3038 гривень.
Українці, які в 65-річному віці працювали 30 років (жінки) або 35 років (чоловіки), гарантовано отримають не менше 3758 років. Людям з інвалідністю 1 групи, незалежно від стажу, виплачують хоча б 3323 гривні.
Незважаючи на те що в липні загальної індексації пенсій не передбачено, певні категорії громадян все ж отримають збільшення виплат.
Йдеться про чотири групи пенсіонерів, які:
- у 65 років отримують пенсію в розмірі менше ніж 40% своєї зарплати (їм піднімають суму до цього рівня);
- у липні 2025 року відзначить 70-річчя — надбавка 300 гривень;
- відзначить 75-річчя — 456 гривень;
- відзначить 80-річчя — 570 гривень.
При цьому доплата надається тільки одержувачам пенсії менше 10340 гривень і нараховується автоматично без звернення до Пенсійного фонду.
Зазначимо, у березні Фокус писав про пенсії по інвалідності, які отримуватимуть українці у 2025 році. Згідно з поясненнями Пенсійного фонду України, відбудеться індексація виплат відповідно до закону про бюджет. У ПФУ повідомили, що пенсія для людей з інвалідністю 1 групи — 2 980 грн, для непрацюючих людей з інвалідністю 2 і 3 групи — 2 520 грн, для людей з інвалідністю, які працюють, — 2 093 грн.
Нагадаємо, українці передпенсійного віку, які опинилися без роботи, можуть достроково вийти на відпочинок. Однак для цього людина має відповідати низці умов.
Економіка
Зарплата в Україні — середній розмір виплат зріс

У травні 2025 року в Україні середня зарплата, з якої сплачуються страхові внески і яку беруть у розрахунок під час нарахування пенсії, становила 20 355 гривень.
У квітні 2025 року цей показник становив 19 856,19 грн. Про це повідомила пресслужба Пенсійного фонду України.
Уточнюється, що цей показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні було затверджено Пенсійним фондом 26 червня 2025 року.
Зарплата в Україні — чи очікувати підвищення
Згідно з чинним законодавством, право на таку компенсацію виникає, коли індекс споживчих цін (ІСЦ), розрахований наростаючим підсумком, перевищує встановлений поріг у 103%.
Базовим місяцем для розрахунку індексу споживчих цін у 2025 році став січень.
Таким чином, відстеження зростання інфляції почалося з лютого. За даними на червень, індекс уже сягнув позначки 104,4%, що означає перевищення порогового значення.
Згідно з постановою Кабміну №1078 від 17 липня 2003 року, саме після досягнення такого рівня інфляції працівники отримують право на індексацію зарплат. Це означає, що вже в липні 2025 року заробітні плати мають бути збільшені відповідно до встановлених нормативів, щоб компенсувати зростання цін і зберегти купівельну спроможність доходів громадян.
Нагадаємо, в Україні змінилися правила отримання пенсій через банківські рахунки. Процедура ідентифікації пенсіонерів, як і раніше, обов’язкова, проте в ній з’явилися певні нововведення.
Раніше ми повідомляли, які пенсії в Україні та країнах Європи. Середня пенсія в Україні сьогодні становить 6 341 гривню, що за поточним курсом дорівнює приблизно 132,5 євро. Середня пенсія в країнах Європи, за найсвіжішими доступними даними, становить близько 1 345 євро на місяць (приблизно 64 372 гривні).
Економіка
Пільговий стаж і дострокова пенсія

Фокус розпитав юристів і отримав компетентні коментарі щодо права на дострокову пенсію учасників бойових дій у 2025 році, як рахується пільговий стаж, а також щодо умов дострокового виходу на пенсію для УБД.
Військові в Україні можуть піти на пенсію раніше за загальні терміни, визначені законодавством. Це можливо завдяки пільговому стажу – особливому засобу врахування років служби в Збройних Силах України та інших структурах. Як саме нараховується військовим стаж і коли вони можуть вийти на пенсію, дослідив Фокус.
Пільговий стаж: яка формула для його розрахунку
Служба у ЗСУ або правоохоронних органах під час воєнного стану або фактичних бойових дій, а також наявність безпосередньої участі в бойових операціях (згідно з наказами командування та документами про проходження служби) – це і є ті критерії, які визначають права військових щодо пільгового стажу.
Юрист відповів, скільки потрібно служити, щоб піти на пенсію раніше
Фото: З відкритих джерел
Набуття статусу учасника бойових дій певною мірою покращує умови виходу на пенсію та забезпечує додаткові соціальні гарантії. Законодавство України встановлює різні механізми підтримки та пільги для цих категорій громадян, що сприяє підвищенню рівня їхнього соціального захисту та добробуту після завершення активної трудової діяльності або військової служби, зауважує адвокатка Адвокатського бюро “Івана Хомича” Олена Воронкова.
Набуття статусу учасника бойових дій певною мірою покращує умови виходу на пенсію та забезпечує додаткові соціальні гарантії
Як повідомила Фокусу Анна Даніель – адвокатка, керуюча Адвокатським бюро “Анни Даніель”, згідно зі ст. 17‑1 закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, участь у бойових діях під час воєнного стану дає право на трикратне зарахування стажу.
“У формулі пільгового зарахування, що передбачена цим законом, вказується, що місяць служби в бойових діях під час воєнного стану зараховується як 3 місяці вислуги років, за умови мінімум одного місяця безпосередньої участі”, – пояснила адвокатка.
Тож пільговий стаж розраховується за формулою “1 місяць = 3”. Адже часть у бойових діях під час воєнного стану, за законом, дає право на трикратне зарахування стажу. Тобто якщо військовослужбовець перебував на фронті 12 місяців, то цей період фактично буде зарахований до його стажу, як 36 місяців.
Фокус дізнався про пільги та надбавки для УБД у 2025, а також формулу розрахунок
Фото: Скриншот
Право на дострокову пенсію: що кажуть юристи про документи і призначення пенсії
Відповідно до ст. 115 закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, право на дострокову пенсію мають:
- чоловіки – учасники бойових дій (УБД). Вони можуть вийти на пенсію з 55 років, якщо мають 25 і більше років страхового стажу;
- жінки – УБД мають право на пенсію з 50 років, за наявності не менше 20 років стажу.
Для військовослужбовців вислуга років зараховується як повноцінний страховий стаж, що дає їм право вийти на пенсію раніше, ніж інші категорії, за умови дотримання спеціальних нормативів щодо тривалості служби
Зауважимо, що для військовослужбовців вислуга років зараховується як повноцінний страховий стаж, що дає їм право вийти на пенсію раніше, ніж інші категорії, за умови дотримання спеціальних нормативів щодо тривалості служби.
Це свідчить про те, що українське законодавство надає реальні соціальні гарантії для учасників бойових дій – не лише у вигляді збереження робочого місця, а й шляхом надання додаткових пенсійних пільг та можливості дострокового пенсійного забезпечення.
Відомо, хто має право на дострокову пенсію за участь у бойових діях
Фото: ТСН
Щоби отримати дострокову пенсію УБД військовослужбовець має надати:
- посвідчення УБД;
- військовий квиток, довідки про участь у бойових діях;
- трудову книжку, документи про військову службу;
- паспорт та ІПН;
- довідку про грошове забезпечення (видається частиною/військкоматом).
Подати ці документи можна як онлайн – через портал Пенсійного фонду України або особисто у найближчому сервісному центрі ПФУ
Після перевірки документів слід очікувати призначення пенсії, а у разі відмови рішення ПФУ можна оскаржити в суді.
Військовові, які брали участь у бойових діях і отримали відповідний статус УБД, маютьпільги
Надбавки до пенсії учасникам бойових дій: які виплати передбачені
Військовослужбовці, які брали участь у бойових діях і отримали відповідний статус УБД, мають низку пільгових умов, у разі виходу на пенсію, та визначені соціальні доплати. Згідно зі ст. 12 закону “Про статус ветеранів війни”, учасникам бойових дій передбачена щомісячна надбавка 25% до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
А щодо додаткових виплат, то відповідно до Постанови КМУ № 656, то якщо загальний розмір пенсійних виплат менший за встановлений мінімум, держава здійснює адресну допомогу:
Категорія Мінімальний дохід у 2025
- Інвалід війни І групи 16 847 грн
- Інвалід війни ІІ групи 13 822 грн
- Інвалід війни ІІІ групи 9 478 грн
- Учасник бойових дій / Майдану 5 528 грн
“Жодної пільги”: військовий обурився принизливим оголошенням на громадській вбиральні (фото)
“Пільговий стаж, закріплений у ст. 17‑1, надає реальний механізм дострокового пенсійного забезпечення. Ключове – не втратити доказів участі в бойових діях. У разі відмови ПФУ – звертайтесь до суду, такі справи часто виграються” – каже Анна Даніель.
У 2025 році держава гарантує пільги для військовослужбовців та УБД, які пройшли службу під час війни. Ключ до пенсії, нагадують юристи, – це правильно оформлений пакет документів, юридична грамотність і підтримка адвоката за потреби.
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Війна1 тиждень ago
Українське військо у 2025 році
-
Політика1 тиждень ago
Трамп не виключає виділення нової допомоги Україні з боку США
-
Події1 тиждень ago
На фестивалі «Миколайчук OPEN» відбулася премʼєра фільму «Троє»
-
Відбудова1 тиждень ago
Реєстр збитків відкрив прийом заяв про втрачене на ТОТ майно