Війна
на що здатне чергове диво української ОПК

Розробка буде явно більшою за наявні у нас зразки ATACAMS і головне – вже «навчилася» влучати точно в ціль
Українська балістична ракета пройшла випробування боєм: пролетіла майже 300 км і знищила російський командний пункт, днями розповів військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. Ракетна програма, що стартувала у травні 2022 року, дала перші плоди на практиці (успішне випробування вже проводилося влітку 2024 року) і тепер очікується серійне виробництво. «Я не знаю, скільки ракет можна очікувати за місяць, за рік, – думаю, що буде нарощуватися дуже потужно», – зізнався Бадрак, але повідомив, що боєголовка цієї ракети важить понад 400 кг і це – дуже непогано.
Виробництво ракет засекречене максимально. Але виходячи з того, що вже випливало за останні роки у публічний простір, можна робити певні висновки про власне балістичне озброєння і його можливості. Бо всіх цікавить, коли матимемо засоби для справді болючих уражень по території ворога і хоч частково зменшимо його готовність «воювати вічно».
ЩО ТАКЕ 300 КМ І 400 КГ ДЛЯ РАКЕТИ?
Основний параметр для оцінки характеристик засобу ураження – його вартість і мета створення, каже авіаційний експерт Костянтин Криволап. Чим войовничіша країна, зазвичай диктатура, тим більше вона вкладає в ракетні програми і має далекобійні ракети. Наразі найпотужніші програми – у КНР, КНДР та Ірану. «Нам би теж не завадила ракета на 5000 км. Але ракета з 300 км дальності – це, найімовірніше, результат розробок, що вже лежали «в шухлядці»», – пояснює він. Тобто те, що реально можемо поки собі дозволити. Але така ракета вже здатна завдати досить відчутної шкоди ворогу (це залежатиме від типу базування пускової).
Бойова частина 400 кг для ракет такого класу – це потужно, визнає експерт. А далі можна буде грати характеристиками: зменшувати бойову частину, збільшувати обсяг пального і кілометраж, переробивши для цього двигун. «Ракети на дистанцію 300 км – це оперативно-тактичний рівень, знищення всієї логістики, складів, командних пунктів противника, – розповідає Криволап. – Для цього розвиватимуться різні види бойової частини». Вона може бути кумулятивна, бронебійна, бетонобійна, осколково-фугасна – для кожної існує власна технологія, власний напрямок подальшого розвитку.
«Дивує, що не 500 км дальності, бо виходячи з умов міжнародних договорів і відповідних обмежень, мали б робити на 300 км для експорту і на 500 для себе, – міркує пан Костянтин. – Можливо, ще не довели показник до потрібного рівня, але рано чи пізно ця ракета повинна літати на 500 км». Тепер лиш треба, щоб усі розробки пішли в потужне серійне виробництво.
В ЧОМУ СКЛАДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА
Важливо, що вітчизняний виріб набув достатньої точності, щоб бити по заданій цілі, каже Іван Киричевський, експерт інформаційно-консалтингової агенції Defense Express. У нас люблять посилатися на старі розробки «Південмашу», мовляв, чому досі не можна було скористатися. Та тому, що вони мали дуже низьку точність. А наше завдання – створити ОТРК рівня потужності російського «Іскандера», а це вимагає електроніки, що забезпечує принципово іншу точність влучання. А з електронікою військового призначення поки що у нашого ОПК були проблеми. Тому, наприклад, попри всі компетенції у сфері протитанкових ракет не маємо можливості створити свою самонавідну протитанкову ракету на кшталт французької MMP (Akeron MP). «Якби ми мали настільки хорошу електроніку, щоб виробляти аналог ізраїльських Spike (сімейство ПТРК, – ред.), зокрема, ПТРК Spike-LR, що може бити на 30 км – нам би не були потрібні дрони у таких шалених кількостях і не стояло б питання зробити власну далекобійну ракету», – зауважує Киричевський. Тож головне з повідомлення Валентина Бадрака – було зафіксовано, що ракета кудись успішно влучила, а отже – з електронікою проблема розв’язується.
ЯКИЙ ЦИКЛ ВИРОБНИЦТВА, КОЛИ ВИЙДЕ ПЕРША ПАРТІЯ
Повний цикл виготовлення сучасного високоточного озброєння – мінімум 12 місяців, а зенітні ракети – аж 24, пояснює Іван Киричевський. Але, по-перше, ніхто ж не каже, що ми тільки-тільки почнемо виробництво – ніхто ж не перерізатиме червону стрічку на знак старту. «Наші ракетне виробництво вже продемонструвало диво. Росіяни намагалися виносити наше ВПК ракетними ударами наприкінці 2023 року, ввалили купу засобів, щоб «Нептун» більше не полетів, – говорить він. – Але в підсумку з’явився так званий «Довгий Нептун», який вже прилітав по території РФ». Цей приклад з «Довгим Нептуном» – проєктом крилатої ракети, що був реалізований в умовах постійних ударів росіян, показує, що українська ракетна програма дає результат вище реальних можливостей.

«Десь таке ж саме диво у нас відбувається і з балістичною ракетою», – впевнений Киричевський. Тобто теоретичні розрахунки й українські реалії можуть розбігатися. Зрештою, усього 10 країн світу виробляють власні балістичні ракети, підраховує експерт. «А ми в тій ситуації, коли все одно мусимо довести свою ракету до кінця і стати 11-ю такою країною», – каже він.
ЩО ЗМОЖЕМО УРАЗИТИ
Ймовірно, ракети запускатимуть з мобільної пускової установки, яка працюватиме поза кіл-зоною (40-50 км від лінії розмежування), вважає Костянтин Криволап. Наскільки можна буде наблизитись, залежатиме від наявності дронів-розвідників у повітрі, наприклад. «Працюючи з таким озброєнням, треба оцінювати ситуацію – чи треба спочатку очистити простір від розвідників, чи не вискочать раптом «Іскандери», яким байдуже – бити за 50 чи 500 км (50 км – мінімальна дальність), – говорить він. – Тобто 60-70 км – це і буде робоча дистанція». Відповідно, в зоні ураження опиняться об’єкти на території РФ за 230-240 км від кордону чи ЛБЗ.
Щоб рознести, наприклад, цех з виробництва «шахедів», знадобиться 4-5 ракет з бойовою частиною 400 кг, пояснює експерт. «Для ураження такого об’єкта як завод, треба направити в кожну точку, яку треба досягти, мінімум 2 ракети, – пояснює він. – Розрахунки залежать від розміру будівлі». Характеристик ракети, яку поки маємо, не досить, щоб завдати нищівного удару російській воєнній машині. «Треба мати ракету з дальністю на 700 км з бойовою частиною 500 кг, щоб знищити 80% ВПК Росії – з нею досягнемо основних об’єктів ВПК, що зробить неможливим подальше озброєння РФ», – говорить Криволап.
Сам факт існування у нас балістичної ракети вже буде лякати ворога, вважає Іван Киричевський, а досвід цієї війни вже довів, що ракет ніколи не буває досить. Росія за 2 роки повномасштабної війни висадила по нас понад 10 000 ракет різних типів, а «Іскандерів» відстріляли 800 лише з квітня по вересень 2022-го, нагадує він. Скільки в лютому-квітні – ніхто й не рахував, а тоді ж ще й ракети радянських комплексів «Точка» були на балансі (не менше тисячі). Але до якоїсь структурної деформації це не призвело. Довелося перенести підготовку наших військ на закордонні полігони, але завдати стратегічної поразки у якомусь сегменті не вдалося (наприклад, щоб «лягла» енергетична чи транспортна інфраструктура)». «Сподіватися, що ми парою десятків ракет досягнемо стратегічного ефекту не треба, – каже військовий експерт. – Але це не значить, що не варто бити у відповідь».
На жаль, навіть якби в ракеті була протибункерна бойова частина, це б не дозволило уразити «саме той» ключовий бункер, знищення якого разом з Путіним переламало б хід війни». Для цього потрібна протибункерна атомна бомба і ніяк інакше», – каже Киричевський.
ППО РОСІЯН ЗМОЖЕ ПРОТИДІЯТИ НАШІЙ БАЛІСТИЦІ?
Практика показала, що росіяни взагалі балістику не збивають, каже Костянтин Криволап. «Вірогідність знищення балістичної ракети комплексів С-300 та С-400 – близько 30%, – говорить він. – Тобто шанс теоретично є, але якщо запустити одночасно дві ракети – не зіб’ють». Якщо ракета має бойову частину 400 кг, то вся вона важить не менше 2-3 тон. З такими характеристиками наша ракета має бути соліднішою за ATACAMS (бойова частина ATACMS Block IA, які нам надали США, має масу 160 кг). На певній ділянці польоту вона досягає майже гіперзвукової швидкості і її ураження – надскладне завдання для російських ЗРК. Головне в методиці збиття балістичних ракет – треба влучити точно в ціль.

«С-300 і С-400 створюють хмару елементів, які, влучаючи в крилату ракету, руйнують її. Але ураження за їх допомогою балістичної неможливе – завелика маса», – говорить експерт. Щоб протиракета зімітувала підрив балістичної боєголовки, треба влучити чітко в неї, а це дуже складна система наведення, якої росіяни не мають. «Намагалися реалізувати на С-500, але не схоже, що вдалося: вже не один такий комплекс уразили Сили оборони, зокрема, в Криму», – говорить Криволап.
ЧОМУ У РАКЕТИ НЕМАЄ НАЗВИ?
Ми звикли, що нові види озброєння потрапляють у новини відразу з красивою назвою: «Лютий», «Трембіта», «Марічка»… З балістикою – інакше. Те, що певні наші напрацювання з балістичного озброєння ще у 2016 році отримали назву «Сапсан»/«Грім-2», мало швидше маркетингові причини, пояснює Киричевський. «Треба було їх під якоюсь назвою «упакувати», щоб продати Саудівській Аравії, тому з’явилось експортне позначення, – пояснив він. – Але нині нема необхідності лобіювати товар під гучною назвою». Йдеться про принципово новий зразок балістичного озброєння і це нормально, що він на певному етапі має лише незручне й технічне позначення. «У росіян вони фігурують як «іздєлія» з номерами. Бо помилково вважати, що про ракету має бути відомо все останньої деталі», – говорить Киричевський.
Інші країни, щоб забезпечити асиметричний характер стримування, який має давати ракетний арсенал, максимально утаємничують всі дані. Так, у Тайваню є гіперзвукова крилата ракета Hsiung Feng, про яку лише припускають, що вона створена на основі американського «Томагавка». «За 15 років її бачили лише двічі на публічних фото. Але ракета є і китайці знають, що вона по них може жахнути», – наводить приклад експерт. Загадкова історія і з арсеналом балістичних ракет середньої дальності Ізраїлю. Навіть фото цих виробів ніхто не бачив – лише картинки, як теоретично вони можуть виглядати (хоча про місцезнаходження ракет ХАМАС, наприклад, знає і вже поціляв у жовтні 2023-го). А нам стало відомо про дуже небезпечну модифікацію Х-101 (має не просто координати, а картинку цілі і відстрілює пастки для протидії ЗРК), бо одне з таких «іздєлій» збила наша ПРО. «Чому б ми мали давати конкретизовані анонси в публічний простір? Поверхневі деталі відомі, а основні – ні, тому не дивно, що ми досі не назвали якось гучно свою розробку», – каже пан Іван.
Таємничість – це якраз про асиметричний характер стримування. Яке помітне, коли ворог починає ховати під землю навіть літаки.
Тетяна Негода, Київ
Перше фото ілюстративне з відкритих джерел
Війна
Від початку доби – 90 зіткнень: ворог найбільше тисне на Покровському й Лиманському напрямках

Між Силами оборони України та російськими військами від початку доби відбулися 90 бойових зіткнень, на чотирьох напрямках бої ще тривають, найактивніше загарбники продовжують діяти на Покровському.
Про це Генеральний штаб Збройних сил України повідомив у Фейсбуці, оприлюднивши оперативну інформацію станом на 16:00 понеділка, 28 липня, передає Укрінформ.
Ворог не припиняє бити по українському прикордонню. Від ударів російської артилерії постраждали Архипівка Чернігівської області, Товстодубове, Їздецьке, Біла Береза, Ходине, Бобилівка, Миропільське, Покровка, Новодмитрівка, Середина-Буда, Нова Гута, Малушине й Стара Гута Сумської області.
На Північно-Слобожанському та Курському напрямках за сьогодні відбулися вже шість боєзіткнень. Війська РФ на цих ділянках фронту застосували 21 керовану авіабомбу, 159 разів обстріляли місцеві позиції захисників та населені пункти, зокрема п’ять разів – із реактивної системи залпового вогню.
На Південно-Слобожанському напрямку російська армія двічі атакувала українські позиції в районах Зеленого й Красного Першого.
На Куп’янському напрямку загарбники намагалися штурмувати позиції Сил оборони в районі Степової Новоселівки.
На Лиманському напрямку росіяни здійснили вже 19 атак у районах Новоєгорівки, Карпівки, Зеленої Долини та Ямполівки, у бік Дронівки й Серебрянки. Наразі тривають п’ять боєзіткнень.
На Сіверському напрямку армія РФ тричі намагалася йти вперед поблизу Григорівки та в бік Виїмки – усі її спроби просунутися на позиції захисників відбиті.
На Краматорському напрямку українські оборонці відбили одну атаку, здійснену в бік Предтечиного.
На Торецькому напрямку російські війська шість разів атакували позиції Сил оборони в районах Диліївки, Торецька й Русиного Яру. Один бій триває.
На Покровському напрямку загарбники сьогодні вже 34 рази атакували українські позиції в районах Попового Яру, Маяка, Новоекономічного, Разіного, Лисівки, Чунишиного, Звірового, Котлиного, Удачного, Новомиколаївки, Горіхового, Зеленого Кута та Дачного. Бої тривають у семи локаціях.
На Новопавлівському напрямку Сили оборони відбили п’ять ворожих атак у районах Зеленого Гаю, Зеленого Поля, Піддубного, Олександрограда, Шевченка, Воскресенки й Темирівки. Ще п’ять боєзіткнень тривають.
На Гуляйпільському напрямку росіяни сьогодні вдарили некерованими авіаракетами та керованими авіабомбами по Залізничному й Білогір’ю. Бойових зіткнень на цій ділянці фронту від початку доби не зафіксовано.
На Оріхівському напрямку захисники України відбили ворожу атаку в районі Кам’янського. Бойова авіація РФ завдала ударів по Новоандріївці.
На Придніпровському напрямку українські оборонці відбили три російські штурми.
Як повідомляв Укрінформ, 27 липня в Силах оборони підтвердили звільнення від російських загарбників Кіндратівки Сумської області.
Фото: Генштаб ЗСУ
Війна
Росіяни поширюють фейкове відео про «розстріл командира українським військовим»

Кремлівська пропаганда поширює відео про нібито «військовослужбовця Збройних сил України», який «розстріляв командира» і «здався в полон» росіянам.
Як передає Укрінформ, про Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони повідомляє у Фейсбуці.
«Російська пропаганда поширює чергове постановочне відео з метою дискредитації Збройних Сил України та дестабілізації українського суспільства. Цього разу вигадали історію про буцімто українського військового, який «розстріляв командира» і «здався в полон» росіянам», – ідеться у повідомленні.
У ролику озвучується класичний набір російських наративів: насильство з боку командування, примусова мобілізація та «гуманність» російського полону, зауважили в ЦПД.
Відео має ознаки фейку, зокрема немає жодних деталей, за допомогою яких можна було б встановити час і місце подій, військовий підрозділ чи особисті дані фігурантів. Обличчя військового замасковане, жодних шевронів чи доказів належності до ЗСУ немає. Риторика героя відео копіює типові штампи кремлівської пропаганди.
Поширення подібних фейків – частина інформаційної операції РФ, спрямованої на підрив довіри до Сил оборони України, зниження бойового духу та зрив мобілізаційних процесів.
ЦПД неодноразово спростовував фейки російської пропаганди про нібито насильство щодо військовослужбовців з боку командування, зокрема нещодавно росіяни поширили ролик із буцімто «покаранням» військового, якого прив’язали до дерева з пакетом на голові та вимагали з нього гроші.
Як повідомляв Укрінформ, ЦПД прогнозує, що в найближчі два тижні російська пропаганда посилить використання теми мітингів в Україні у своїх інформаційних кампаніях.
Фото ілюстративне: freepik
Війна
Сили ППО знищили 309 дронів та дві крилаті ракети

Українська протиповітряна оборона у ніч на 28 липня знищила 309 російських дронів із 324 запущених та дві крилаті ракети Х-101.
Як передає Укрінформ, про це Командування Повітряних Сил ЗСУ повідомляє у Фейсбуці.
У ніч на 28 липня (із 19.30 27 липня) ворог атакував 331-м засобом повітряного нападу: 324 БпЛА, 4 крилаті та 3 аеробалістичні ракети.
324 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів росіяни атакували із напрямків: Брянськ, Курськ, Орел, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ – РФ;
Чотири крилаті ракети Х-101 запустили із повітряного простору Саратовської області – РФ.
Три аеробалістичні ракети Х-47 М2 “Кинджал” запустили із повітряного простору Липецької області – РФ.
Основним напрямком удару був Старокостянтинів у Хмельницькій області.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.
За попередніми даними, станом на 09.30, протиповітряною обороною збито/подавлено РЕБ 311 засобів повітряного нападу противника: 309 ударних БпЛА; дві крилаті ракети Х-101.
Зафіксовано влучання двох ракет різних типів і 15 ударних БпЛА у трьох локаціях, а також падіння збитих (уламки) – на кількох локаціях.
“Аеробалістичні ракети Х-47 М2 не досягли цілей!2, – наголосили у Повітряних силах.
Як повідомляв Укрінформ, у ніч на 28 липня війська РФ здійснили чергову комбіновану атаку на Україну із застосуванням ракет і ударних безпілотників.
-
Усі новини1 тиждень ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Одеса1 тиждень ago
Вартість оренди житла в Одесі липень 2025 — скільки коштує квартира біля моря
-
Усі новини1 тиждень ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини1 тиждень ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Найвигідніші смартфони 2025 року — характеристики — фото
-
Усі новини1 тиждень ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Усі новини5 днів ago
в Англії продають двокімнатну квартиру за символічною ціною